27/1997. (IV. 10.) BM rendelet
a tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvány beszerzésére vonatkozó szabályokról
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. §-a (2) bekezdésének s) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
Általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya az
a) új tűzoltótechnikai eszközöket, felszereléseket, készülékeket, járműveket, oltóanyagokat,
b) általánosan bevezetésre kerülő új építési anyagot, szerkezetet, építési módot,
c) általánosan bevezetésre kerülő új tűz- vagy robbanásveszélyes készüléket, gépet, berendezést
gyártó, forgalmazó magánszemélyekre, jogi személyekre, magán- és jogi személyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteire terjed ki.
2. § (1) E rendelet alkalmazásában
a) tűzoltótechnikai eszköz, felszerelés: az épületekbe, építményekbe beépített (helyhez kötött), a tűz észlelésére, jelzésére (tűzjelző), oltására (tűzoltó), a beavatkozás könnyítésére és a tűzkár csökkentésére, valamint a tűz terjedésének megakadályozására alkalmazott berendezés, a tűzoltóság által a tűzoltás, műszaki mentés során használt felszerelés, hírközlő eszköz, védőeszköz;
b) tűzoltótechnikai készülék: a tűz oltására alkalmazható szakfelszerelés;
c) tűzoltó jármű: tűzoltásra, műszaki mentésre használható önjáró tűzoltó vagy műszaki mentő felépítménnyel ellátott jármű;
d) oltóanyag: a tűz terjedésének megakadályozására, oltására alkalmas szilárd, cseppfolyós vagy légnemű anyag;
e) tűz- vagy robbanásveszélyes készülék, gép, berendezés: olyan szerkezeti egység, illetve ezekből álló technológiai rendszer, amelyben vagy amellyel fokozottan tűz- és robbanásveszélyes vagy tűz- és robbanásveszélyes tűzveszélyességi osztályba tartozó - a robbanó- és robbantóanyagok kivételével - anyagok előállítása, feldolgozása, használata, tárolása, kimérése történik;
f) új építési anyag, szerkezet: az az építési célú termék (gyártmány), amelyet a hazai építéstervezési, építéskivitelezési gyakorlatban korábban még nem alkalmaztak, és/vagy amelyre nincs közzétett hazai műszaki specifikáció, továbbá amellyel szemben jogszabály vagy műszaki előírás tűzvédelmi követelményeket támaszt;
g) új építési mód: az olyan építési-szerelési eljárás, műszaki megoldás, amely az építmények megvalósításának tekintetében a hazai építéstervezési, illetőleg építőipari kivitelezési tevékenység során a gyakorlatban eddig alkalmazott műszaki megoldásoktól eltér, és/vagy amelyre nincs érvényes hazai műszaki specifikáció, továbbá amellyel szemben jogszabály vagy műszaki előírás tűzvédelmi követelményeket támaszt.
(2) Újnak minősül az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban felsoroltak közül az a tűzoltótechnikai eszköz, felszerelés, készülék, oltóanyag, tűz- vagy robbanásveszélyes készülék, gép, berendezés, amelyet eddig a hazai gyakorlatban még nem használtak, illetve nem alkalmaztak.
Vizsgálat és tanúsítás
3. § (1) A 2. § a)-d) pontjaiban felsorolt gyártmányokat engedélyezni, a 2. § e)-g) pontjaiban felsoroltakkal kapcsolatos egyetértő nyilatkozatot kiadni csak tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvány (a továbbiakban: tanúsítvány) birtokában lehet.
(2) A 2. §-ban felsoroltak megfelelőségének tanúsítását csak az arra kijelölt, akkreditált tanúsító szervezet (a továbbiakban: tanúsító szervezet) végezheti.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott tanúsító szervezetet a BM Tűzoltóság országos parancsnokának (a továbbiakban: országos parancsnok) javaslatára a belügyminiszter jelöli ki.
(4) A BM Tűzoltóság Országos Parancsnokság a kijelölt tanúsító szervezetekről nyilvántartást vezet. A tanúsító szervezet kijelölését a Belügyminisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.
4. § (1) A tanúsítvány kiadásához szükséges vizsgálat elvégeztetéséről és a tanúsítvány beszerzéséről a gyártó, külföldi termék esetében a forgalmazó köteles gondoskodni.
(2) Külföldön kiállított tanúsítvány csak annak honosítását vagy a kijelölt tanúsító szervezet ellenőrzését követően fogadható el.
5. § (1) A hazai vizsgálat és tanúsítás elvégzésére vonatkozó megrendelésnek tartalmaznia kell:
a) a gyártmány megnevezését, típusát, azonosítási jelét vagy jelzetét,
b) a gyártó nevét és címét,
c) a vizsgálatot megrendelő nevét és címét,
d) a megrendelő képviseletére felhatalmazott személy(ek) nevét.
(2) A megrendeléshez két példányban mellékelni kell a gyártmány olyan műszaki dokumentációját, amely tartalmazza a műszaki és a tűzvédelmi szempontból fontos adatokat és jellemzőket.
(3) A megrendelést cégszerű aláírással kell benyújtani.
(4) A tanúsító szervezet részére a vizsgálathoz szükséges mintát, illetőleg külön elbírálás alapján a helyszíni vizsgálat lehetőségét indokolt esetben biztosítani kell.
(5) A tanúsító szervezet szükség esetén kiegészítő műszaki dokumentációt és az elbíráláshoz szükséges, de működési területét nem érintő vizsgálatról készített vizsgálati jegyzőkönyvet is kérhet.
(6) A tanúsító szervezet a rendelkezésére bocsátott dokumentációt köteles üzleti titokként kezelni.
6. § A 2. §-ban meghatározott gyártmányok vizsgálatát az arra vonatkozó jogszabályok, kötelezően alkalmazandó szabványok, szabályzatok, egyéb előírások, ezek hiányában nemzetközi szabványok, szabályzatok előírásai alapján kell elvégezni.
7. § (1) A vizsgálatok megfelelő eredménnyel történő lezárásáról a tanúsító szervezet tanúsítványt ad ki.
(2) A tanúsítványnak az alábbiakat kell tartalmaznia:
a) a tanúsító szervezet nevét és jelét,
b) a tanúsítvány azonosító jelét,
c) a vizsgált gyártmány megnevezését,
d) a vizsgált gyártmány típusát, azonosítási jelét vagy jelzetét,
e) a gyártó nevét és címét,
f) a vizsgálatot megrendelő nevét és címét,
g) a gyártmány vizsgálata során figyelembe vett jogszabályokat kötelezően alkalmazandó szabványokat és egyéb előírásokat,
h) a gyártmány rövid leírását és műszaki adatait,
i) a műszaki dokumentáció azonosító jelét,
j) a gyártmány biztonságos alkalmazásának feltételeit,
k) a tanúsítvány kiállításának napját, és
l) a tanúsítványt kiállítók aláírását és beosztását.
8. § A tanúsítvány csak akkor adható ki, ha a gyártmány megfelel az arra vonatkozó jogszabályokban, kötelezően alkalmazandó szabványokban és egyéb előírásokban foglalt követelményeknek.
9. § (1) A tanúsítvány a kiállítása napjától számított öt évig érvényes.
(2) A tanúsítvány visszavonható, ha
a) a gyártó vagy forgalmazó olyan gyártmányt forgalmaz, amely a vizsgálati dokumentációtól vagy a vizsgálati mintadarabtól eltér;
b) a technikai haladás során olyan új adatok, tények válnak ismertté, amelyek a gyártmány konstrukciós változtatását, illetve gyártásának, forgalmazásának, alkalmazásának megszüntetését szükségessé teszik.
(3) A tanúsító szervezet köteles közölni a megrendelővel
a) a gyártmány alkalmatlansága esetén - a vizsgálati jegyzőkönyv kiadásával - a gyártmánnyal kapcsolatos vizsgálati eredményeket és a tanúsítvány megtagadásának indokát;
b) ha a tanúsítványt a 9. § (2) bekezdés szerint visszavonják, a visszavonás okát.
(4) A tanúsító szervezet a tanúsítvány visszavonásáról köteles tájékoztatni az országos parancsnokot.
10. § (1) A műszaki dokumentáció, a vizsgálati jegyzőkönyv (a továbbiakban: vizsgálati dokumentáció) és a tanúsítvány a vizsgálatot megrendelő tulajdona.
(2) A tanúsító szervezet köteles a vizsgálati dokumentáció egy példányát és a tanúsítványt érvényességi idejük lejártát követő 15 évig megőrizni, és annak tartalmát üzleti titokként kezelni.
11. § (1) A tanúsító szervezet jogosult a tanúsítvány érvényességi ideje alatt a gyártmányt gyártás közben, illetőleg a külföldről beszerzett terméket a forgalmazás során ellenőrizni.
(2) Az (1) bekezdésben előírt ellenőrzésen túlmenően a gyártmányt gyártás közben ellenőrizni kell, ha a gyártmány alkalmazásakor gyártási hibákra, hiányosságokra visszavezethető kifogások merülnek fel. Hasonló módon kell eljárni a külföldről beszerzett termékek forgalmazása kapcsán tapasztaltak esetén is.
12. § (1) Ismételten meg kell rendelni a vizsgálatot és a tanúsítványt, ha annak érvényességi ideje lejárt, de a gyártó, illetőleg a forgalmazó a gyártmányt változatlan kivitelben továbbra is gyártani, illetve forgalmazni kívánja, vagy ha a gyártó a gyártmányon módosítást végzett.
(2) A vizsgálatok megrendelésénél, illetve a tanúsítvány megkérésénél figyelemmel kell lenni arra, hogy a tanúsítvány érvényességének folyamatossága biztosított legyen.
13. § (1) A tanúsító szervezet a vizsgálatot és tanúsítást, valamint a gyártás közbeni ellenőrzést díjazás ellenében végzi. A gyártmány esetleges szállítási költsége a vizsgálatot megrendelőt terheli.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott vállalkozói díjat a tanúsító szervezet és a megrendelő által kötött polgári jogi szerződésben a felek a felmerülő költségek alapján állapították meg.
14. § A tanúsítvány nem pótolja a gyártáshoz, forgalomba hozatalhoz, illetőleg az alkalmazáshoz szükséges - jogszabályban meghatározott - hatósági engedélyt, szakhatósági állásfoglalást, illetőleg egyetértést.
Záró rendelkezés
15. § (1) Az e rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott Építőipari Alkalmassági Bizonyítvánnyal rendelkező gyártmányok esetén a 3. § (1) bekezdése szerinti egyetértő nyilatkozat beszerzése nem szükséges.
(2) Ez a rendelet 1997. szeptember hó 1. napján lép hatályba.