Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

...Tovább...

9/1997. (IV. 28.) MüM rendelet

a szakképzési hozzájárulásról és a szakképzés fejlesztésének támogatásáról szóló 1996. évi LXXVII. törvény végrehajtásáról

A szakképzési hozzájárulásról és a szakképzés fejlesztésének támogatásáról szóló 1996. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Szht.) 15. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a szakképesítésekért felelős miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed az Szht. 2. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott szakképzési hozzájárulásra kötelezettre (a továbbiakban: hozzájárulásra kötelezett), ha hozzájárulási kötelezettségét az Szht. 4. § (1) bekezdése szerint teljesíti, továbbá az Szht. 8. §-ában felsorolt támogatásban részesülőre.

A szakképzési hozzájárulási kötelezettség elszámolása és eljárási rendje

2. § (1) Az a hozzájárulásra kötelezett, aki az Szht. 4. § (1) bekezdése szerint teljesíti hozzájárulási kötelezettségét, a rendelet hatálybalépését, illetve az első együttműködési megállapodás, illetve megállapodás (a továbbiakban: megállapodás), tanulószerződés, képzési szerződés, tanulmányi szerződés (a továbbiakban: szerződés) megkötését követő 30 napon belül köteles a Munkaügyi Minisztérium Szakoktatási Főosztályán (a továbbiakban: Szakoktatási Főosztály) bejelentkezni, a Magyar Közlönyben és a Munkaügyi Közlönyben egyidejűleg közzétett Bejelentkezési nyomtatványon.

(2) A bejelentkezés a következő adatokat tartalmazza:

a) név, rövidített cégnév,

b) cím, székhely, telephely(ei),

c) adószám,

d) statisztikai számjel,

e) az állami adóhatóságnál bejelentett bankszámlája, elszámolási számlájának száma, és az azt vezető bank neve,

f) a hozzájárulásra kötelezettnél gyakorlati képzésben részesülő szakképző iskolai tanulók bejelentkezéskori száma, iskolánként, évfolyamonként teljes képzés és részképzés szerinti bontásban (a dokumentumot az érintett iskolák igazgatóival igazoltatni kell),

g) a hozzájárulásra kötelezettnél munkaviszonyban álló, gyakorlati oktatóként, illetve szakoktatóként foglalkoztatottak bejelentkezéskori száma az alkalmazás módja szerint.

(3) A bejelentkezéshez az alábbi eredeti okiratokat vagy azok hitelesített másolatát kell csatolni:

a) az állami adóhatósághoz történő bejelentkezés adatlapja,

b) alapító okirat, illetve társasági szerződés,

c) a cégkivonat vagy cégbejegyzést elrendelő végzés,

d) az Szht. 4. § (1)-(5) bekezdésébe foglalt megállapodások, szerződések.

(4) A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 19. § szerint kötött együttműködési megállapodásnak tartalmaznia kell:

a) a megállapodást kötő felek adószáma, bankszámlaszáma, statisztikai számjele,

b) a hozzájárulásra kötelezettnél gyakorlati képzésben részesülő szakképző iskolai tanulók szakmánkénti száma, évfolyamonként, teljes képzés, részképzés szerinti bontásban.

(5) A (2) bekezdésben felsorolt adatokban bekövetkező változást, módosítást a Bejelentkezési nyomtatvány felhasználásával, a (3) bekezdésben felsorolt okiratokban bekövetkező változást, módosítást, illetve az új megállapodásokat, szerződéseket a hozzájárulásra kötelezett a változást, módosítást, illetve a megállapodások, szerződések megkötését követő 30 napon belül köteles megküldeni a Szakoktatási Főosztálynak.

(6) Az Szht. 7. § (5) bekezdése szerinti hozzájárulásra kötelezettnek az (1)-(5) bekezdésben meghatározottak szerint kell eljárnia.

(7) A hozzájárulásra kötelezett éves teljesítésének elszámolása bevallási nyomtatványokon történik, melyeket a Munkaügyi Minisztérium Alapkezelési Főosztálya (a továbbiakban: Alapkezelési Főosztály) közvetlenül juttat el az (1)-(3) bekezdése szerint bejelentkezetteknek, egyúttal közzéteszi a Magyar Közlönyben és a Munkaügyi Közlönyben, a tárgyévet követő január hó 20-áig.

(8) A hozzájárulásra kötelezettnek önrevíziónál - a bevallási nyomtatványok felhasználásával - az Szht. 4. § (9) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárnia.

(9) Ha a hozzájárulásra kötelezett az (1)-(3) bekezdésben foglaltaknak nem tesz eleget, ezen kötelezettsége teljesítéséig az Szht. 4. § (2) bekezdésében felsoroltakkal nem csökkentheti bruttó hozzájárulási kötelezettségét.

(10) A hozzájárulásra kötelezett az Szht. 4. § (1)-(5) bekezdésében megjelölt iratokat a tárgyévet követő 5 évig, a megállapodásokat, szerződéseket pedig a módosításuktól, megszűnésüktől, illetve a felbontásuktól számított 5 évig köteles megőrizni.

A visszatérítés igénylésének feltételei, elszámolása és eljárási szabályai

3. § (1) Ha a szakképzési hozzájárulási kötelezettségét gyakorlati képzés megszervezésével teljesítő hozzájárulásra kötelezett az Szht. 9. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelel, visszatérítési igénye érvényesítése a 2. § (7) bekezdése szerint megküldött, illetve közzétett nyomtatványokon történik, melyeket az Alapkezelési Főosztályhoz a tárgyévet követő február hó 15. napjáig kell benyújtania.

(2) Az a hozzájárulásra kötelezett, aki más hozzájárulásra kötelezettnél gondoskodik tanulói gyakorlati képzéséről, visszatérítési igényét saját tanulói létszámának megfelelően érvényesítheti a többletköltségeire, amennyiben az Szht. mellékletében felsorolt költségek, kiadások önmagukban meghaladják a bruttó kötelezettsége mértékét.

(3) Az a hozzájárulásra kötelezett, aki más hozzájárulásra kötelezettől, annak hozzájárulási kötelezettsége terhére, a gyakorlati képzés - Szht. mellékletében felsorolt elszámolható - költségeihez költséghozzájárulásban részesül, a többletköltségei visszatérítésére az Szht. 4. § (5) bekezdésében foglaltak szerint tarthat igényt.

(4) A hozzájárulásra kötelezett az Szht. 9. § (2) bekezdése szerint negyedévenként is érvényesítheti visszatérítési igényét az erre szolgáló nyomtatványokon, az éves várható, tervezett többletköltsége egynegyedét meg nem haladó mértékben vagy a tényleges költségei alapján.

(5) Annak a hozzájárulásra kötelezettnek, aki a negyedéves visszatérítési igényét a tényleges költségei alapján érvényesíti, az első három negyedévi visszatérítési igényét a tárgynegyedévet követő hó 20. napjáig kell benyújtania az Alapkezelési Főosztálynak, a negyedik negyedévi igénylés az éves elszámolás része. Az Alapkezelési Főosztály az elszámolás helyességét 15 napon belül ellenőrzi, és ezt követően 30 napon belül folyósítja az igénylőnek járó összeget.

(6) Annak a hozzájárulásra kötelezettnek, aki a negyedéves visszatérítési igényét a tervezett várható többletköltségei alapján érvényesíti, az előző évi létszámadatai figyelembevételével tervezett éves kiadásairól ki kell töltenie az erre szolgáló nyomtatványt, és meg kell küldenie a tárgyévet követő hó 20. napjáig az Alapkezelési Főosztálynak.

(7)[1] Az a hozzájárulásra kötelezett, aki a negyedéves visszatérítési igényét a tervezett várható többletköltségei alapján érvényesíti, ezen igényét az erre szolgáló nyomtatványon a tárgynegyedévet követő hó 20. napjáig nyújta be az Alapkezelési Főosztálynak. Az éves elszámolását a tényleges költségei alapján állítja össze az erre szolgáló nyomtatványon, melyet a tárgyévet követő február 15-éig kell benyújtania. Az Alapkezelési Főosztály az elszámolás helyességét 15 napon belül ellenőrzi, és a visszaigénylő javára mutatkozó különbözetet ezt követően 30 napon belül folyósítja. A visszaigénylő a terhére mutatkozó különbözetet köteles az elszámolás benyújtásával egyidejűleg, február 15-ig befizetni a Munkaerőpiaci Alap Magyar Államkincstárnál vezetett számlájára.

(8) A hozzájárulásra kötelezett utólagos önellenőrzéssel élhet az Szht. 9. § (4) bekezdésében foglaltak szerint, a bevallási nyomtatványok felhasználásával.

(9) A visszatérítési igény az Szht. 4. § (1)-(5) bekezdésében megjelölt iratokkal és bizonylatokkal érvényesíthető.

(10) Az Szht. 9. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelelő hozzájárulásra kötelezettek listáját az Alapkezelési Főosztály megküldi az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak, aki az Szht. 4. § (10) bekezdése szerint jár el.

A fejlesztési támogatás és elszámolásának szabályai

4. § (1) Fejlesztési támogatás az a támogatás, amit a szakközépiskola, a szakmunkásképző iskola, a szakiskola (a továbbiakban: szakképző iskola) az Szht. 4. § (2) bekezdés d) pontja, valamint az Szht. 5. § (2) bekezdés a) pontja alapján kaphat a hozzájárulásra kötelezettől.

(2) A fejlesztési támogatás a támogatás nyújtásának és felhasználásának ideje közötti időszak alatt keletkezett kamatokkal együtt kizárólag az Szt. hatálya alá tartozó - az állam által elismert - szakképesítés megszerzésére szervezett iskolai rendszerű szakképzés tárgyi feltételeinek javítására, fejlesztésére használható fel.

(3) A fejlesztési támogatásról kötött együttműködési megállapodásnak a következő adatokat is tartalmaznia kell:

a) a szerződést kötő felek adószáma, bankszámlaszáma, statisztikai számjele,

b) az együttműködés tárgya és módja,

c) a felhasználás célja, időtartama,

d) a támogatás összege és módja,

e) az érintett tanulólétszám szakmánként.

A Munkaerőpiaci Alap szakképzési alaprészéből adható, fejlesztésre irányuló beruházási célú támogatás szabályai

5. § (1) A Munkaerőpiaci Alap szakképzési alaprészéből az Szht. 8. § (1)-(2) bekezdésében foglaltak szerint beruházási célú - vissza nem térítendő, nyilvános pályázat alapján odaítélendő - támogatás adható a szakképzés tárgyi feltételeinek fejlesztésére.

(2) A pályázatot

a) a központi keret terhére történő kiírás esetében az Országos Szakképzési Tanács (a továbbiakban: OSZT) Titkárságára,

b) decentralizált keret terhére történő kiírás esetében a megyei, fővárosi munkaügyi központhoz (a továbbiakban: munkaügyi központ)

kell benyújtani.

(3) A pályázati kiírás a következőket tartalmazza:

a) a pályázat kiírójának megnevezése,

b) a pályázat célja,

c) a támogathatók köre,

d) a támogatás feltételei,

e) az elbírálás szempontjai,

f) a beküldés határideje és helye.

(4) A pályázat a következőket tartalmazza:

a) a pályázó neve, címe, adószáma és statisztikai számjele,

b) a pályázó állami adóhatóságnál bejelentett bankszámlaszáma és a számlavezető pénzintézetének megnevezése, ahova a támogatás összege átutalható,

c) a megvalósítandó beruházás leírása,

d) az igényelt támogatás összege,

e) a beruházás megvalósításának tervezett kezdő és befejező időpontja,

f) a pályázat által közvetlenül érintett tanulók, illetve hallgatók száma,

g) az a)-f) pontokban foglaltakon kívül a pályázat kiírója által kért egyéb adatok.

(5) A pályázathoz csatolni kell:

a) az elvégezni kívánt feladatok felsorolását, részletes, forrásonkénti bevételi és költségkalkulációját,

b) elkülönített számlán erre a pályázati célra rendelkezésre álló saját és egyéb forrás összegét és a fedezet igazolását,

c) a pályázó nyilatkozatát arról, hogy általános forgalmi adó alany-e,

d) a pályázó nyilatkozatát arról, hogy nem áll csőd-, felszámolási, illetve végelszámolási eljárás alatt.

(6) A pályázatokról döntés a beküldési határidőt követő 60 napon belül

a) a központi keret terhére kiírt pályázatoknál az Szht. 11. § (1) bekezdés a) pontja,

b) a decentralizált keret terhére kiírt pályázatoknál az Szht. 11. § (1) bekezdés b) pontja

szerint történik.

(7) A szerződést a döntést követően 60 napon belül a támogatottal meg kell kötni, amennyiben ez a támogatott hibájából nem történik meg, a döntés érvényét veszti.

(8) Nem részesülhet támogatásban az a pályázó, aki

a) az adott pályázat kiírását megelőző két éven belül meghirdetett, fejlesztésre irányuló beruházási célú pályázatban megtévesztő vagy valótlan adatot szolgáltatott,

b) az adott pályázat kiírását megelőző két éven belül nyert pályázaton a vállalt saját elkülönített forrás felhasználását nem teljesítette,

c) az a) pontban megjelölt időtartamon belül a pályázatban meghatározott céltól részben vagy egészben eltérő célra használta fel a támogatást,

d) a Munkaerőpiaci Alap szakképzési alaprészével szemben a tárgyévet megelőző időszakra lejárt teljesítetlen kötelezettsége van.

(9) A beruházási célú támogatásról kötött szerződés a következőket tartalmazza:

a) a támogatásban részesülő adatai (neve, címe, adószáma és statisztikai számjele),

b) a támogatásban részesülő állami adóhatóságnál bejelentett bankszámlaszáma és a számlavezető pénzintézetének megnevezése, ahova a támogatás összege átutalható,

c) a felhasználás célja,

d) a támogatás összege és módja, ütemezése,

e) a beruházáshoz rendelkezésre álló elkülönített saját és egyéb forrás összege és fedezetigazolása,

f) a beruházás kezdésének és befejezésének tervezett időpontja, valamint a támogatás felhasználásáról az elszámolás időpontja,

g) a fejlesztéssel közvetlenül érintett tanulói, illetve hallgatói létszám,

h) a szerződésszegés, illetve a támogatás nem rendeltetésszerű felhasználásának jogkövetkezményei.

(10) A támogatás folyósítása csak a teljesítést követően, a beszerzésről kiállított számla hiteles másolata és az állományba vételi bizonylat csatolása alapján történik, melyet a támogatottnak az Alapkezelési Főosztályra kell beküldenie. A támogatás folyósítása a beküldést követő 30 napon belül történik.

A Munkaerőpiaci Alap szakképzési alaprészéből a főtevékenységként gyakorlati képzést végzők részére az alapképzéshez nyújtható támogatás szabályai

6. § (1) Az Szht. 8. § (5) bekezdése szerinti hozzájárulásra kötelezett az a gazdasági társaság, amelyik a Központi Statisztikai Hivatal Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere (TEÁOR) szerint a

a) szakmai középiskolai oktatás (8022),

b) szakmunkásképző iskolai oktatás (8023),

c) szakiskolai oktatás (8024)

ágazati besorolásba tartozik (a továbbiakban: gazdasági társaság).

(2) Az Szht. 8. § (5) bekezdésében meghatározottak részére a támogatás vissza nem térítendő. A támogatás igénylésének feltétele, hogy a főtevékenységként gyakorlati képzést végző gazdasági társaság

a) a 2. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint eleget tesz bejelentkezési kötelezettségének,

b) az első kérelme benyújtásakor megszerzi a tagsága szerint illetékes területi gazdasági kamara tanúsítványát arról, hogy rendelkezik az adott szakképesítés gyakorlati képzéséhez jogszabályban előírt feltételekkel.

(3)[2] A támogatás igényléséhez, illetve folyósításához a 2. § (7) bekezdése szerint megküldött, illetve közzétett, erre szolgáló nyomtatványokat három példányban kell kitölteni a kérelmezőnek, amelyhez a (2) bekezdés b) pontjában szereplő tanúsítványt, valamint az oktatott tanulóknak a (6) bekezdésben megjelölt időpontok szerinti létszámát szakmánkénti és évfolyamonkénti bontásban [a dokumentumot az érintett iskolá(k) igazgató(i)val igazoltatva] csatolnia kell.

(4) A folyósításhoz szükséges kérelmet a kitöltött nyomtatványon minden év szeptember 30-áig, illetve február 28-ig kell benyújtani az Alapkezelési Főosztályra.

(5) A támogatás nyújtásáról a munkaügyi miniszer 15 napon belül dönt, és ezt követő 15 napon belül a Szakoktatási Főosztály a támogatásban részesülővel szerződést köt. Az Alapkezelési Főosztály a szerződéskötést követő 15 napon belül folyósítja a támogatást.

(6) A támogatás folyósítása két részletben történik a tanév folyamán, a szeptember 15-i, illetve a február 15-i tanulólétszám alapján.

(7) A támogatás felhasználható:

a) az elsőéves tanulók szerszámköltségeire,

b) az alapképzés céljait szolgáló tanműhely, laboratórium, egyéb gyakorló terület bérleti és közüzemi szolgáltatásai költségeire.

(8) A támogatásban részesített gazdasági társaság az egész tanévre folyósított támogatás felhasználásáról az erre szolgáló nyomtatványon számol el Munkaügyi Minisztérium Alapkezelési Főosztályának minden év augusztus 31-éig. A (6) bekezdésben megjelölt időpontokat követő létszámváltozásból adódó különbözetet az éves elszámolásnál kell érvényesíteni. Amennyiben a támogatás összege nem kerül teljes mértékben felhasználásra, a különbözetet a támogatásban részesített köteles az elszámolás benyújtásával egyidejűleg augusztus 31-éig közvetlenül a Munkaerőpiaci Alap Magyar Államkincstárnál vezetett számlájára befizetni.

(9) Nem adható támogatás abban az esetben, ha a gazdasági társaság nem számolt el az előző tanévi támogatás felhasználásáról.

Hatálybalépés

7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] A 9/1997. (IV. 28.) MüM rendelet 3. § 7. bekezdése a 45/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

[2] A 9/1997. (IV. 28.) MüM rendelet 6. § 3. bekezdése a 45/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék