15/1998. (III. 31.) MKM rendelet
a helyi önkormányzatok könyvtári és közművelődési érdekeltségnövelő támogatásáról
A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 70. §-ának (3) bekezdésében és a 100. §-a (3) bekezdésének u) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya kiterjed a helyi önkormányzatokra, a helyi önkormányzatok által fenntartott nyilvános könyvtárakra, közművelődési intézményekre és színterekre.
2. § Az érdekeltségnövelő támogatás összegét a Magyar Köztársaság éves költségvetési törvénye határozza meg, amelyet 50-50%-os arányban kell felhasználni egyrészt a könyvtári, másrészt a közművelődési támogatásokra.
3. § A központi támogatás érdekeltségnövelő szerepének biztosítása érdekében a támogatás mértékét a rendelkezésre álló saját forrás arányában kell megállapítani.
4. § (1) A könyvtári támogatásokra rendelkezésre álló összeg a települési és megyei könyvtárak állománygyarapítási kereteinek fejlesztésére használható fel.
(2) A közművelődési támogatásokra rendelkezésre álló összeg a helyi önkormányzati intézmények, színterek technikai, műszaki feltételeinek fejlesztésére használható fel.
5. § (1) A községi, városi, megyei jogú városi, fővárosi kerületi önkormányzat, amelynek könyvtára szerepel a nyilvános könyvtárak jegyzékében, minden év február 20-áig értesíti a területileg illetékes megyei, fővárosi könyvtárat a könyvtára által a tárgyévet megelőző esztendőben állománygyarapításra fordított összegről.
(2) A megyei, fővárosi könyvtár az adatokat azok ellenőrzése, számítógépes feldolgozása, összesítése után minden év március 31-éig továbbítja a Könyvtári Intézetnek (a továbbiakban: Intézet).
(3) A megyei, fővárosi önkormányzat, továbbá az a megyei jogú városi önkormányzat, amelynek könyvtára ellátja a megyei könyvtári feladatokat is, minden év február 20-áig értesíti az Intézetet a könyvtára által a tárgyévet megelőző évben állománygyarapításra fordított összegről.
(4) Társult könyvtárfenntartó helyi önkormányzatok esetében az adatszolgáltatást a könyvtár alapító okiratában megjelölt működtető önkormányzat végzi.
(5) Az Intézet a rendelkezésre álló központi támogatás 90%-át az (1) és (3) bekezdés szerinti helyi források mértéke alapján osztja fel az egyes önkormányzatok között, és az erről szóló javaslatát minden év április 30-áig küldi meg a Művelődési és Közoktatási Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) részére.
(6) A javaslat alapján a Minisztérium dönt a támogatások odaítéléséről, és arról minden év május 20-áig értesíti az összeg utalványozóját, a Belügyminisztériumot.
(7) A Minisztérium a könyvtári támogatásokra felhasználható keret maximum 10%-a terhére minden év május 20-áig pályázatot ír ki azon helyi önkormányzatok számára, amelyeknek könyvtáraiban a tárgyévet megelőző esztendőben az egy lakosra jutó állománygyarapításra fordított összeg nem érte el az országos átlagost, és vállalják a központi támogatásként odaítélendő összeggel legalább azonos saját forrás biztosítását. A pályázat kiírását és elbírálását a Minisztérium az érintett szakmai és érdekképviseleti szervezetek bevonásával végzi.
(8) E rendelet alkalmazásában az állománygyarapításra fordított összegbe nem számítható bele az ajándék, csere, kötelespéldány címen a könyvtár állományába vett könyvtári dokumentum értéke.
6. § (1) A közművelődési támogatásokra rendelkezésre álló összeg
a) 90%-a települési és megyei önkormányzatok által fenntartott közművelődési intézmények, színterek technikai-műszaki berendezéseinek bővítésére,
b) 10%-a a helyi önkormányzatok által újonnan alapított közművelődési intézmények technikai-műszaki felszereltségére
használható fel.
(2) A helyi önkormányzat minden év március 20-áig nyújthatja be pályázati igényét a lebonyolítással megbízott Magyar Művelődési Intézetnek (a továbbiakban: Művelődési Intézet), amelyben megjelöli az intézmény, színtér tárgyévet megelőző és a tárgyévi önkormányzati fenntartói támogatásának összegét, szakmai indoklást ad a kívánt fejlesztéshez, és megjelöli a központi forráshoz társuló saját forrás összegét.
(3) A támogatás elosztására a (2) bekezdésben megjelölt szakmai indoklás és adatok értékelése alapján a Művelődési Intézet a Minisztérium számára minden év április 30-áig javaslatot készít.
(4) A Minisztérium a javaslat alapján az érintett szakmai és érdekképviseleti szervezetek bevonásával dönt a támogatások odaítéléséről, és arról május 20-áig értesíti az összeg utalványozóját, a Belügyminisztériumot, továbbá a pályázat eredményét közzéteszi a Művelődési Közlönyben.
(5) A helyi önkormányzatok által újonnan alapított közművelődési intézmények technikai-műszaki felszereltségének támogatására a Minisztérium minden év május 20-áig pályázatot ír ki.
7. § A helyi önkormányzatokat megillető könyvtári, illetve közművelődési támogatások folyósítása legkésőbb a tárgyév június hónapjában történik.
8. § (1) A helyi önkormányzat - az általa alkalmazott helyi finanszírozási rendszer keretei között - köteles biztosítani, hogy a támogatást a rendeletben előírt célra használják fel, és az adott intézmény (színtér) az összeghez legalább öt banki napon belül hozzáférhessen, miután a támogatási összeg a fenntartó számlájára megérkezett.
(2) Az intézménynek (színtérnek) a rendelkezésére bocsátott támogatást elkülönítetten kell kezelnie, és annak felhasználásáról tételes, analitikus nyilvántartást kell vezetnie úgy, hogy a tényleges felhasználás ellenőrizhető legyen.
(3) Az önkormányzatok a támogatások felhasználásáról a tárgyév december hó 31-ei határnappal a mindenkori zárszámadás keretében és rendje szerint kötelesek elszámolni.
9. § 1998-ban alkalmazandó átmeneti rendelkezések:
(1) a) az Intézet számára előírt feladatokat az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtártudományi és Módszertani Központ (a továbbiakban: KMK) látja el,
b) a rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül minden olyan községi, városi, megyei jogú városi, fővárosi kerületi önkormányzat, amelynek könyvtára megfelel a nyilvános könyvtárak alapkövetelményeinek, az állománygyarapítási összegről értesíti a területileg illetékes megyei, fővárosi könyvtárat,
c) a rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül a megyei, fővárosi önkormányzat, továbbá az a megyei jogú városi önkormányzat, amelynek könyvtára ellátja a megyei könyvtári feladatokat is az állománygyarapítási összegről értesíti a KMK-t,
d) a megyei könyvtárakra, a fővárosi könyvtárra, a KMK-ra, a Minisztériumra és a Belügyminisztériumra vonatkozó határidők úgy módosulnak, hogy a rendeletben előírt feladataik elvégzéséhez egy hónap álljon rendelkezésükre.
(2) a) a helyi önkormányzatok a rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül adhatják be pályázatukat a Művelődési Intézetnek,
b) a Művelődési Intézetre, a Minisztériumra és a Belügyminisztériumra vonatkozó határidők úgy módosulnak, hogy a rendeletben előírt feladataik elvégzéséhez egy hónap álljon rendelkezésükre.
10. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
Dr. Magyar Bálint s. k.,
művelődési és közoktatási miniszter