24/1998. (VI. 17.) NM rendelet
a természetgyógyászati tevékenység gyakorlásának egyes kérdéseiről szóló 11/1997. (V. 28.) NM rendelet módosításáról
A természetgyógyászati tevékenységről szóló 40/1997. (III. 5.) Korm. rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § A természetgyógyászati tevékenység gyakorlásának egyes kérdéseiről szóló 11/1997. (V. 28.) NM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"1. § A nem-konvencionális gyógyító és a természetgyógyászati (a továbbiakban együtt: nem-konvencionális) eljárások körébe tartozó tevékenységi csoportokat (a továbbiakban: tevékenység), az annak végzésére jogosult személyek körét, valamint a kiegészítő, illetve helyettesítő tevékenységeket az 1. számú melléklet tartalmazza."
2. § (1) A Vhr. 2. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A betegség megállapítása és a terápiás terv elkészítése, a beteg egészségi állapotának figyelemmel kísérése orvosi feladat. Az orvos vagy a beteg kezdeményezésére, a tevékenység végzésére képesített - nem orvos - személy részt vehet a beteg ellátásában, és a nem-konvencionális gyógymódot a (2) bekezdés kivételével, a természetgyógyászati képesítésének megfelelően előzetes orvosi vizsgálat, illetve szakellátás után vagy azzal párhuzamosan, a beteg rendszeres orvosi ellenőrzése mellett - kiegészítő tevékenységként - önállóan végezheti. Amennyiben a nem orvos, tevékenység végzésére képesített személy bevonását az orvos kezdeményezi, ehhez a beteg beleegyezése szükséges. A tevékenység megkezdése előtt az azt alkalmazni kívánó orvos is elvégezheti az előzetes szakorvosi vizsgálatot, amennyiben rendelkezik olyan szakorvosi képesítéssel, amely feljogosítja a beteg szakorvosi vizsgálatára és ellátására. A szakorvos - gyógyítói szabadságával élve - saját szakterületén belül megválaszthatja, hogy azon nem-konvencionális tevékenységek közül, amelyek elvégzésére jogosult, melyiket alkalmazza kiegészítő, és melyiket helyettesítő gyógymódként. Ha a beteg saját gyógykezelésébe természetgyógyászt kíván bevonni, azt a kezelőorvos nem akadályozhatja meg."
(2) A Vhr. 2. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) A nem-konvencionális gyógyító eljárásokon alapuló pszichoterápiás tevékenységet, illetve módszereket, pszichodiagnosztikus eljárást csak pszichiáter szakorvos és pszichoterápiás klinikai képesítéssel rendelkező orvos, valamint - az (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - klinikai szakpszichológus végezhet."
3. § (1) A Vhr. 1. számú mellékletének címe helyébe az alábbi szövegrész lép:
"Nem-konvencionális tevékenységek"
(2) A Vhr. 1. számú mellékletének 2. pontja helyébe az alábbi szövegrész lép:
"2. Gyógytornász felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy az 1. pont szerinti tevékenységek közül a *-gal jelöltet végezheti a gerincmanipulációs műfogások kivételével."
4. § A Vhr. 4. számú melléklete "Életmódtanácsadó és terapeuta" című természetgyógyászati tevékenység alcím IV. A szakképesítés vizsgáztatási követelményeinek 1.1. pontja az alábbi szövegrésszel egészül ki:
(1. A szakmai vizsgára jelentkezés feltételei
1.1. Iskolai végzettség:
- felsőoktatási intézményben megszerzett oklevél az alábbi szakterületen: egészségügyi, pedagógiai, pszichológiai, szociális, népművelői, teológiai,)
"agrártudományi."
5. § (1) Ez a rendelet 1998. július 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
a) a Vhr. 3. § (1) bekezdéséből, 3. § (3) bekezdéséből, 4. § (1) bekezdéséből, 4. § (3) bekezdéséből, valamint 6. § (2) bekezdéséből a "természetgyógyászati" szövegrészek hatályukat vesztik, továbbá
b) a Vhr. 3. § (2) bekezdéséből a "természetgyógyászati" szövegrész helyébe a "nem-konvencionális" szövegrész lép.