29/1998. (II. 18.) Korm. rendelet
a műszaki felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 157/1996. (X. 22.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. § A műszaki felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 157/1996. (X. 22.) Korm. rendelet 3. számú melléklete kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt egyetemi szintű ipari termék- és formatervezői alapképzési szak képesítési követelményeivel.
2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 29/1998. (II. 18.) Korm. rendelethez
Ipari termék- és formatervezői szak
1. A képzési cél
Okleveles ipari termék- és formatervező mérnökök képzése, akik - a rendelet 1. számú melléklet 1. pontjára is tekintettel - alkalmasak fogyasztói termékek tervezésére, gyártására és forgalmazására, valamint rugalmasan és hatékonyan tudnak reagálni a piacgazdaság kihívásaira. Ismereteik és készségeik birtokában a termékfejlesztés valamennyi fázisában képesek az önálló, alkotó munkára, szervező és irányító tevékenységükkel alkalmasak a termékfejlesztés innovációs folyamatát, a termékfejlesztéshez szükséges tárgyi, szervezeti és emberi erőforrásokat, illetve a termék életpálya teljes ciklusát menedzselni.
2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése
Okleveles ipari termék- és formatervező mérnök.
3. A képzési idő
10 félév, a rendelet 1. számú mellékletének 3. pontjában foglaltak figyelembevételével.
4. A képzés főbb tanulmányi területei
A rendelet 1. számú mellékletének 4. pontjában foglaltak figyelembevételével, a főbb tanulmányi területek:
Természettudományos alapismeretek:
- matematika, alkalmazott fizika, kémia, hő- és áramlástan, elektronika, mechanika.
Gazdasági és humán ismeretek:
- az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltak figyelembevételével közgazdaságtan, marketing, menedzsment, filozófia, szociológia, jogi ismeretek.
Szakmai törzsanyag:
- anyagtudomány, ábrázoló geometria, szabadkézi rajz, műszaki rajz, gép- és szerkezeti elemek, mechanizmusok, informatika-számítástechnika, számítógépes grafika, rendszerelmélet, ipari technológiák és gépeik, CAD/CAM alkalmazások, minőségbiztosítás, ergonómia, designtörténet, formaelmélet, csomagolástechnika, terméktervezés módszertana, termékbiztonság.
Differenciált szakmai ismeretek:
- komplex terméktervezés, informatika, minőségbiztosítás, gyártásautomatizálás, környezetszempontú tervezés, valamint kötelezően választható tantárgyak a műszaki, konstrukciós és technológiai, a gazdaságtudomány, menedzsment, az ergonómia, pszichológia, biológia, valamint az esztétika, formatervezés, társadalomtudomány szakterületekről.
5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
A rendelet 1. számú mellékletének 5. pontjában foglaltakra figyelemmel:
- A diplomamunka témája integrált terméktervezői feladat megoldása. A diplomamunka magában foglalja a termék prototípusának vagy modelljének elkészítését is.
- A kötelező szigorlati tárgy a matematika, valamint az összevont mechanika és alkalmazott fizika.