63/1998. (III. 31.) Korm. rendelet
az újításokról
A Kormány az újítások jogi szabályozására a következőket rendeli el:
Az újítás
1. § (1) Újítás a gazdasági tevékenységet folytató szervezet (a továbbiakban: szervezet) tevékenységi körében, a vele munkaviszonyban álló személyek és szerzőtársaik által kidolgozott, a szervezetnél új műszaki, illetve szervezési megoldás.
(2) E rendelet alkalmazásában
a) szervezet: az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a költségvetési szerv, a szövetkezet, a gazdasági társaság és a közhasznú társaság;
b) a munkaviszonyban álló személyre vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell, ha a megoldást közszolgálati vagy közalkalmazotti jogviszonyban álló személy, a fegyveres erők vagy a rendvédelmi szervek hivatásos állományához tartozó - szolgálati viszonyban álló - személy, illetve munkaviszony jellegű jogviszony keretében foglalkoztatott szövetkezeti tag dolgozta ki.
Az újító
2. § (1) Az újítás szerzője (újító) az, aki a megoldást tartalmazó javaslatot kidolgozta.
(2) Újítónak - az ellenkező bizonyításáig - azt kell tekinteni, aki a javaslatot elsőként nyújtotta be a szervezethez.
Az újítói jog érvényesítése
3. § (1) Az újítási javaslatnak legalább a szerző nevét és a megoldás lényegét tartalmaznia kell.
(2) A szervezettel szemben újítói jogokat legkésőbb a hasznosítás megkezdésétől vagy az újítás átadásától számított hat hónap elteltéig, újítási javaslat benyújtásával lehet érvényesíteni.
A szervezet joga az újítás hasznosítására, illetve átadására
4. § (1) A munkaviszonyból folyó kötelezettség tárgykörében kidolgozott újítást a szervezet hasznosíthatja, illetve másnak hasznosításra átadhatja.
(2) A munkaköri kötelesség tárgykörén kívül kidolgozott újítást a szervezet hasznosíthatja, másnak azonban nem adhatja át hasznosításra.
A szerző ismertetési, a szervezet nyilatkozattételi kötelezettsége
5. § (1) A szerző köteles az újítást - kidolgozását követően, haladéktalanul - ismertetni a szervezettel.
(2) A szervezet az ismertetés átvételétől számított kilencven napon belül köteles nyilatkozni arról, hogy az újítással kapcsolatos - a 4. §-ban meghatározott - jogaival élni kíván-e.
(3) A szervezetnek az újítással kapcsolatos jogai - a szervezet hozzájárulása, illetve a (2) bekezdésben előírt nyilatkozattételi kötelezettségének elmulasztása esetén - a szerzőre szállnak át.
Az újító díjazása
6. § (1) Az újítót az újítás hasznosítása, illetve átadása esetén újítási díj illeti meg.
(2) Újítási díjat a szervezet köteles fizetni; az újítás átadása esetén a jogszerző a díjfizetési kötelezettséget a polgári jog általános szabályai szerint vállalhatja át.
(3) Az újító díjazására a szervezettel, illetve a jogszerzővel kötött szerződése - az újítási díjszerződés - az irányadó.
(4) Az újítási díjszerződést írásba kell foglalni.
(5) Szerződésben nem lehet eltérni e rendeletnek az újítók érdekeinek védelmét szolgáló rendelkezéseitől.
Az újítási díj mértéke
7. § (1) Az újítás hasznosítása ellenében járó újítási díjnak arányban kell állnia azzal a díjjal, amelyet - a kialakult licenciaforgalmi viszonyokra figyelemmel - a megoldás hasznosítására adott engedély fejében a szervezetnek fizetni kellene.
(2) Az újítás átadása esetén az újítási díjnak az átadás ellenértékével vagy az ingyenes átadásból származó gazdasági előnnyel kell arányban állnia.
(3) Az újítási díj mértékének megállapítása során az (1) és a (2) bekezdés szerinti arányt a szervezetnek az újítás kidolgozásához nyújtott hozzájárulására és az újító munkaviszonyból eredő kötelességeire figyelemmel kell meghatározni.
Jogviták
8. § (1) Az újítással összefüggő viták bírósági útra tartoznak; a bíróság a szervezetet nem kötelezheti az újítás hasznosítására, illetve átadására.
(2) A Magyar Szabadalmi Hivatal mellett működő találmányi szakértői testület megbízás alapján, vagy pedig a bíróság megkeresésére szakértői véleményt ad az újítót megillető díjazással kapcsolatos ügyekben.
Hatálybalépés, átmeneti rendelkezések
9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba; egyidejűleg az újításokról szóló 78/1989. (VII. 10.) MT rendelet hatályát veszti.
(2) Ha a rendelet hatálybalépése előtt az újítási díjszerződést megkötötték, a hasznosítás megkezdődött vagy az újítást átadták, a szerződéskötés, a hasznosítás, illetve az átadás időpontjában hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök