6/1998. (X. 21.) OM rendelet
az 1998/99. tanév rendjéről szóló 17/1998. (IV. 17.) MKM rendelet módosításáról
A közoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatásról szóló törvény) 94. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - szakképzés tekintetében a szakképesítésért felelős miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § Az 1998/99. tanév rendjéről szóló 17/1998. (IV. 17.) MKM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) Az iskola utolsó, befejező évfolyamán az utolsó tanítása nap]
"d) szakiskolákban 1999. május 14.,"
2. § Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. § (1) Az általános felvételi eljárás egy fordulóból áll. Az eljárásban részt vevő - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - több, legfeljebb három jelentkezési lapot állíthat ki. A jelentkezési lapokon egy-egy iskola tüntethető fel. Az iskolánál több szakirány, osztály, emelt szintű oktatás is megjelölhető. Az iskola a tanuló által kiállított jelentkezési lapokat 1999. március 1-jéig továbbítja a megjelölt iskoláknak.
(2) Ha a jelentkezőt az előzetes felvételi eljárásban felvették és azt elfogadja, egy jelentkezési lapot állít ki, amelyen az őt felvevő iskolát tünteti fel. A jelentkezési lapot az általános iskola 1999. március 1-jéig továbbítja a megjelölt iskolának.
(3) A felvételt meghirdető iskola igazgatója a felvételi kérelemről 1999. március 19-ig dönt. Döntéséről a felvételi tájékoztatót - a 7. § (9) bekezdésében meghatározottak szerint - március 24-ig továbbítja.
(4) Ha az önkormányzat által fenntartott iskola felvételi vizsgát kíván szervezni, ennek időpontjáról értesíti a fenntartó önkormányzat jegyzőjét, főjegyzőjét. Ha a különböző iskolák által szervezett felvételi vizsgák azonos időpontra esnének, a jegyző, főjegyző az érdekelt iskolák igazgatóival egyeztetve meghatározza a felvételi vizsgák időpontját oly módon, hogy azok különböző vizsganapokra essenek. Ha az iskolák száma miatt ez nem lehetséges, akkor az azonos napra eső vizsgákat eltérő időpontokban - délelőtt, délutáni váltásban - kell megszervezni. A felvételi vizsga időpontja nem eshet az országos tanulmányi verseny időpontjára."
3. § Az R. 10. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jelentkező, kiskorú jelentkező esetén a szülővel közösen 1999. március 31-ig köteles nyilatkozni arról, hogy elfogadja-e az iskola felvételi ajánlatát, több felvételi ajánlat esetén arról, hogy melyiket fogadja el. Ha a jelentkező tanköteles, és minden felvételi kérelmét elutasították, illetve egyik felvételi ajánlatot sem fogadta el, nyilatkoznia kell arról is, kíván-e élni a jogorvoslat lehetőségével.
(2) A felvételi ajánlattal kapcsolatos elfogadó, illetve elutasító nyilatkozatokat annak az iskolának az igazgatója, amelyikkel a jelentkező tanulói jogviszonyban áll, illetve az egyéni jelentkező 1999. április 6-ig visszaküldi a felvételt hirdető iskolának. Ha a felvételi ajánlatra az iskola 1999. április 12-ig nem kapott választ, úgy tekintheti, hogy azt nem fogadta el a jelentkező."
4. § (1) Az R. 11. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az iskola igazgatója 1999. április 26-a után a tanév első napjáig rendkívüli felvételi eljárást írhat ki.
(2) Abban az esetben, ha a rendes felvételi eljárás keretében a felvehető tanulói létszám kevesebb mint kilencven százalékát sikerült betölteni, az 1999. április 30-tól május 14-ig tartó időszakban a rendkívüli felvételi eljárást ki kell írni. A kiírást meg kell küldeni a székhely szerint illetékes jegyzőnek és a székhely szerint illetékes (megye, főváros) főjegyzőjének."
(2) Az R. 11. §-a (3) bekezdésének harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A felvételi kérelmekről az iskola igazgatójának 1999. május 21-ig kell döntenie."
5. § Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) Az iskola igazgatójának - ha a jelentkezést elutasítja - fel kell hívnia a jelentkező, kiskorú jelentkező esetén a jelentkező és a szülő figyelmét a jogorvoslat lehetőségére.
(2) Az eljárást megindító kérelmet annak az iskolának a fenntartójához kell benyújtani, amelyiknek a döntésével a tanuló, a szülő nem ért egyet. Ha több felvételi lapot nyújtottak be, és a különböző lapokon lévő döntések ellen élnek a jogorvoslat lehetőségével, egyidejűleg valamennyi felvételi lapot továbbítani kell.
(3) Az eljárást megindító kérelmeket az általános felvételi eljárásban oly módon kell elbírálni, hogy a jogorvoslati eljárás 1999. április 26-áig befejeződjék. Ha a jelentkező tanköteles, a jogorvoslati eljárás eredményéről értesíteni kell azt az iskolát, amellyel tanulói jogviszonyban áll.
(4) Ha a tanköteles tanulót nem vették fel iskolába, annak az iskolának az igazgatója, amellyel tanulói jogviszonyban áll, 1999. május 3-ig értesíti a tanuló állandó lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjét annak érdekében, hogy a tankötelezettség teljesítését figyelemmel tudja kísérni, valamint a megyei, fővárosi önkormányzat főjegyzőjét kérve, hogy a közoktatásról szóló törvény 87. §-a (1) bekezdésének a) pontja, illetve 89. §-ának b) pontja alapján nyújtson segítséget a tankötelezettség teljesítéséhez."
6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 7. §-ának (3) bekezdésében, valamint az R. 8. §-ának (1) bekezdésében a "felvételi tájékoztatójában 1998. október 31-ig köteles nyilvánosságra hozni" szövegrész helyébe a "felvételi tájékoztatójában 1998. november 15-ig köteles nyilvánosságra hozni" szövegrész lép.
Dr. Pálinkás József s. k.,
oktatási minisztériumi politikai államtitkár