150/1999. (X. 15.) Korm. rendelet

a létesítményi tűzoltóságokra vonatkozó részletes szabályokról szóló 118/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet módosításáról

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 47. §-a (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a létesítményi tűzoltóságokra vonatkozó részletes szabályokról szóló 118/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) módosításáról a Kormány a következőket rendeli el:

1. § Az R. 1. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A létesítményi tűzoltóság tűzoltási és műszaki mentési tevékenysége érdekében)

"d) külön jogszabály szerint elkészíti a működési területén lévő létesítményekre a Tűzoltási Tervet, azt egyezteti a működési terület szerinti hivatásos önkormányzati, illetőleg önkéntes tűzoltósággal, és jóváhagyásra megküldi a megyei tűzoltó-parancsnokságnak;"

2. § Az R. 1. §-a a következő (6)-(8) bekezdésekkel egészül ki:

"(6) A létesítményi tűzoltóság fenntartója és a működési terület szerinti önkéntes vagy hivatásos önkormányzati tűzoltóság parancsnoka - a megyei tűzoltóparancsnok jóváhagyásával - külön megállapodást köthet arra, hogy a létesítményi tűzoltóság kivonul a működési területén kívül keletkezett tűz oltására és műszaki mentésre. Ennek költségeit a megállapodást megkötő felek viselik a megállapodásban rögzített módon.

(7) A (6) bekezdés szerinti megállapodás megkötése nem érinti a létesítményi tűzoltóság 1. § (2) bekezdés f) pontjában foglalt kötelezettségét.

(8) A megállapodás akkor hagyható jóvá, ha annak teljesítése nem veszélyezteti a létesítményi tűzoltóság elsődleges beavatkozási feladatainak ellátását."

3. § (1) Az R. 2. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A létesítményben annak tűzveszélyességi osztálya és az ott dolgozók létszáma alapján legalább a mellékletben meghatározott legkisebb létszámú létesítményi tűzoltóságnak kell működnie.

(2) A létesítményi tűzoltóságot úgy kell megszervezni és felszerelni, hogy az a Tűzoltási Tervben betervezett - igénybe vehető - hivatásos önkormányzati tűzoltóságokkal együtt képes legyen a létesítményben várható veszélyhelyzet megszüntetésére is. Ha a Riasztási és Segítségnyújtási Terv (a továbbiakban: RST) szerint riasztható hivatásos önkormányzati tűzoltóság erői, eszközei a veszélyhelyzet felszámolására elegendőek, akkor a mellékletben előírt legkisebb létszámú létesítményi tűzoltóság a jogszabályban, kötelezően alkalmazandó szabványban előírt, készenlétben levő tűzoltó készülékekkel, tűzoltó technikai eszközökkel és felszerelésekkel hajtja végre az elsődleges beavatkozást."

(2)[1] Az R. 2. §-a a következő (6)-(7) bekezdésekkel egészül ki:

"(6 Az RST szerint riasztható hivatásos önkormányzati tűzoltóságok erő- és eszközállományán felül szükséges létszámot, gépjárműveket, felszereléseket, oltó- és mentesítő anyagokat, valamint a szükséges tartalékot a létesítményi tűzoltóság fenntartója köteles készenlétben tartani. Ha a létesítményben többféle, eltérő felszerelést és anyagokat igénylő veszélyhelyzet is lehetséges, akkor a létesítményi tűzoltóságnak valamennyi ilyen veszélyhelyzet elhárítására fel kell készülnie.

(7 A veszélyhelyzet megszüntetéséhez, a beavatkozáshoz szükséges erő-, eszköz- és oltóanyag-meghatározás szakmai szabályait az országos parancsnok teszi közzé. Az erő- és eszközszámítás megfelelőségét a megyei parancsnok szakmai felügyeleti jogkörében ellenőrzi."

4. § Az R. 5. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Főfoglalkozású létesítményi tűzoltó csak az lehet, aki a hivatásos tűzoltókra előírt szakmai képesítési és egészségügyi követelményeknek megfelel."

5. § Az R. 6. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Főfoglalkozású létesítményi tűzoltóságnál alkalmazott beosztások megegyezhetnek a hivatásos önkormányzati tűzoltóságéval."

6. § (1) Az R. 7. §-ának (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

(A létesítményi tűzoltóság általános irányítását a létesítő tűzvédelmi szabályzatában - közösen létesített létesítményi tűzoltóság esetében az erre vonatkozó megállapodáshoz - meghatározott egyszemélyi felelős vezető, illetőleg testület látja el. Ennek során)

"f) a létesítményi tűzoltóság számára az 1. § (1) bekezdésen túl az alaptevékenységet nem sértő vagy veszélyeztető feladatot határozhat meg."

(2) Az R. 7. §-ának (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(A fővárosi és a megyei tűzoltóparancsnok)

"c) jóváhagyja a Tűzoltási Terve(ke)t."

7. § Az R. mellékletének táblázat alatt lévő pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"1. A létesítményi tűzoltóság legkisebb készenléti létszámát a létesítmény tűzveszélyességi osztálya és ott az üzemeltető által főállásban, egy műszakban egyidejűleg foglalkoztatott, üzemvitelt biztosító munkavállalók legnagyobb létszáma alapján kell biztosítani.

2. Egy létesítményben több gazdálkodó szerv működése esetén a gazdálkodó szervek azonos műszakjaiban egyidejűleg foglalkoztatottak összesített létszámát kell alapul venni a létesítményi tűzoltóság legkisebb készenléti létszámának megállapításakor.

3. A fővárosban és a megyeszékhelyen a "D" és "E", tűzveszélyességi osztályba sorolt létesítményben nem szükséges létesítményi tűzoltóságot szervezni.

4. A létesítményi tűzoltóparancsnokot a legkisebb készenléti létszámnál nem lehet figyelembe venni."

8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 60. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] A 150/1999. (X. 15.) Korm. rendelet 3. § 2. bekezdése a 97/1999. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg.