55/1999. (III. 31.) Korm. rendelet

a rendvédelmi felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről

A Kormány a felsőoktatásról szóló, többször módosított, 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § A rendvédelmi felsőoktatásban alapképzésben főiskolai végzettség nappali és levelező tagozaton szerezhető.

2. § A rendvédelmi felsőoktatás alapképzési szakjainak általános képesítési követelményeit e rendelet 1. számú melléklete, az egyes szakok sajátos képesítési követelményeit a 2. számú melléklete tartalmazza.

3. § (1) E rendelet hatálybalépését megelőző időszakban a főiskolai szintű

- közbiztonsági szakon,

- állambiztonsági szakon,

- vámnyomozói szakon

szerzett képesítések - azok sorrendjében - a Kormány által az alábbiak szerint engedélyezett módosításnak megfelelően, a következőkben felsorolt főiskolai szintű szakokon szerezhető képesítésekkel egyenértékűek:

- közrendvédelmi szak,

- nemzetbiztonsági szak,

- pénzügynyomozói szak.

(2) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt szakokon kiadott oklevelek az azokban foglalt szakképzettségnek, illetve végzettség szintjének felelnek meg.

4. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Az e rendelettel meghatározott képesítési követelmények rendelkezéseit az 1999-2000. évi tanévben az első évfolyamra, a következő tanévekben pedig fokozatosan a magasabb évfolyamokra kell alkalmazni.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet az 55/1999. (III. 31.) Korm. rendelethez

A rendvédelmi felsőoktatás alapképzési szakjainak általános képesítési követelményei

1. A rendvédelmi képzés célja

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik a hazai és az úniós tagságból fakadó elvárásoknak megfelelő magas szintű és széles körű műveltséggel, kellő szintű nyelvtudással, általános és a szakterületükre vonatkozó különös, jogi, valamint magas szintű szakmai irányítási és vezetési ismereteikkel rendelkeznek, és azok gyakorlati alkalmazhatóságára támaszkodva képesek a rendőrség, a határőrség, a vám- és pénzügyőrség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, továbbá a büntetés-végrehajtás területén felmerülő, a szakképzettségüknek megfelelő feladatokat megfelelő emberi magatartással, nagyfokú felelőség- és hivatástudattal ellátni, a problémákat felismerni, és azokat kulturáltan megoldani.

2. A végzettség szintje és a szakképzettség

A rendvédelmi felsőoktatásban főiskolai szinten - a szakra utaló megjelöléssel - szaknyomozó, illetőleg szervező szakképzettség szerezhető.

3. A képzési idő

a) Nappali tagozat[1]

A képzési idő 6 félévben legalább 5700 összóra - az ennek megfelelő tanulmányi munka legalább 180 kredit -, ebből legalább 2500 a tanóra és 400 óra a szakmai gyakorlat.

b) Levelező tagozat

A képzési idő 8 félévben legalább 5700 összóra - az ennek megfelelő tanulmányi munka legalább 190 kredit -, ebből - az oktatás eltérő módszereire, valamint a képzésre felvehető dolgozók munkakörére és gyakorlatára is tekintettel - legalább 600 a tanóra.

c) Értelmező rendelkezések

E rendelet alkalmazásában

1. összóra: a tananyag elsajátításához szükséges különféle típusú (szorgalmi és vizsgaidőszakon belüli és azokon kívüli) tanrendszerű és egyéni időráfordítások összessége (tanóra, vizsgára való felkészülés, konzultáció, vizsga, önálló tanulmányi tevékenység, szakmai gyakorlat stb.);

2. tanóra: a tananyag elsajátításához és szorgalmi időn belüli ellenőrzéséhez oktató személyes közreműködését igénylő idő;

3. a kredit 30 összórának felel meg;

4. egy félév: nappali tagozaton 14-16 hét szorgalmi időből, 5-7 hét vizsgaidőszakból és területi szakmai gyakorlatból, levelező tagozaton 10 napos oktatásból és vizsgaidőszakból tevődik össze.

Az egyes tantárgyak, tantárgyrészek elsajátításához szükséges összórák mennyiségét, illetőleg az ennek megfelelő kredit értéket az intézményi tantárgyi programok határozzák meg. Egy adott tantárgynak vagy tantárgyrésznek csak egyetlen kredit értéke lehet, amely a tananyag elsajátításához átlagosan szükséges munkamennyiséget fejezi ki, így független egyfelől attól, hogy a tárgy egy adott szakon kötelező, kötelezően választható vagy választható, másfelől független a képzés (nappali, levelező) formájától.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Általános társadalomtudományi ismeretek, etikai, szociológiai, politológiai, valamint az idegen nyelvi ismeretek a tanórákban kifejezett képzési időnek 15-20%-át alkotják.

b) Alapozó ismeretek

Állam- és jogtudományi ismeretek (magyar alkotmány-, emberi, államigazgatási, büntető-, büntetőeljárás- és polgári jogi ismeretek), pszichológiai, környezetvédelmi, vezetési és szervezési, kommunikációs, valamint informatikai ismeretek. Ezek a szakok sajátosságai által megszabott további ismeretekkel együtt a tanórákban kifejezett képzési időnek 35-40%-át alkotják.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

A bűnügyi, kriminalisztikai, kriminológiai és rendvédelmi alap-, illetőleg szakismeretek, az a szak sajátosságai által megszabott további szakismeretekkel együtt a tanórákban kifejezett képzési időnek 30-35%-át alkotják.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Alaki és lőkiképzési ismeretek és képességek, a védelmi-önvédelmi ismeretek és képességek, illetőleg a testnevelés a tanórákban kifejezett képzési időnek 10-15%-át alkotják.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere.

Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt - részben egymásra épülő, részben egymástól független - aláírások és gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - beszámoló, kollokvium, szigorlat, nyelvvizsga - szakmai gyakorlatok elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, záróvizsga letételéből tevődik össze.

5.1. A szakdolgozat

Önálló munkán alapuló írásbeli dolgozat, amellyel a hallgató tanúsítja, hogy a tananyagon túlmenően jártas a hazai és nemzetközi szakirodalomban, és így annak feldolgozásával és tanulmányaira támaszkodva képes az elsajátított ismeretanyag gyakorlati alkalmazására.

5.2. A záróvizsga

5.2.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei[2]

A tantervben előírt követelmények, különösen:

- legalább egy szigorlat letétele,

- az intézmény által akkreditáltatott idegen nyelvekből legalább egy államilag elismert, rendvédelmi középfokú szaknyelvi C típusú nyelvvizsga, vagy bármilyen nyelvből államilag elismert, általános középfokú C típusú nyelvvizsga sikeres letétele,

- szakmai gyakorlat elvégzése,

- szakdolgozat elkészítése.

5.2.2. A záróvizsga részei:

- a szakdolgozat megvédése,

- szóbeli vizsga a tanterv által előírt három szaktárgyból.

5.2.3. A záróvizsga eredménye

A záróvizsgatárgyanként, valamint a szakdolgozatra, annak megvédésére is tekintettel kapott érdemjegyek számtani átlaga.

2. számú melléklet az 55/1999. (III. 31.) Korm. rendelethez

A rendvédelmi felsőoktatás alapképzési szakjainak sajátos képesítési követelményei

BŰNÜGYI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - képesek a bűnügyi szakterületen alap- és szakjellegű feladatok önálló végrehajtására, illetve az ilyen tevékenységet végzők közvetlen irányítására, mindennapi munkájuk során alkalmasak bűnmegelőzési, bűnüldözési jogkörök gyakorlására, ezen tevékenység szervezésére és irányítására.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Bűnügyi szaknyomozó.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi, pedagógiai, valamint rendvédelem történeti ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül igazságügyi pszichiátriai, igazgatásrendészeti és közbiztonsági alapismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgy: a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a bűnügyi szolgálati ismeretek, valamint a kriminalisztika.

GAZDASÁGVÉDELMI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - képesek az egyes gazdasági bűncselekmények felismerésére, azok jogi minősítésére, illetve önálló felderítésére, továbbá rendelkeznek az eredményes megelőzéshez, felderítéshez szükséges széles körű közgazdasági, pénzügyi és számviteli, valamint jogi és kriminalisztikai ismeretekkel.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Gazdaságvédelmi szaknyomozó.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi, pedagógiai, valamint rendvédelem történeti ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül kriminálstatisztikai, közgazdasági, pénzügyi és számviteli, valamint adójogi és adóeljárási ismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgy: a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a bűnügyi szolgálati ismeretek, fejezetek a közgazdaságtanból, valamint a kriminalisztika.

KÖZRENDVÉDELMI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - képesek jogalkalmazói munkájuk során a belső rend fenntartásával összefüggő szakszerű rendészeti feladatok elvégzésére, közrendvédelmi, csapatszolgálati, valamint személy- és objektumvédelmi teendők ellátására, illetve e feladatokat végzők közvetlen irányítására, ellenőrzésére.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Közrendvédelmi szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül pedagógiai, valamint rendvédelem történeti ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül közrendvédelmi, közlekedési alap-, csapaterős, kriminálstatisztikai és krimináltechnikai, igazságügyi pszichiátriai, igazgatásrendészeti, valamint belügyi gazdálkodási ismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgy: a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a szolgálati ismeretek, valamint a kriminalisztika.

KÖZLEKEDÉSRENDÉSZETI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - képesek jogalkalmazói munkájuk során a közúti, légi és vízirendészeti feladatok önálló elvégzésére, ismerik a közlekedés helyét, szerepét, belső struktúráját alágazatonként, a vonatkozó külső és belső szabályzókat, rendelkeznek a közlekedési bűncselekmények és balesetek helyszíneléséhez, vizsgálatához szükséges ismeretekkel és tapasztalatokkal, ismerik a baleset-megelőzéssel kapcsolatos teendőket.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Közlekedésrendészeti szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1 számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül pedagógiai, valamint rendvédelem történeti ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül közlekedési, közrendvédelmi alap-, csapaterős, kriminálstatisztikai, igazságügyi pszichiátriai, igazgatásrendészeti, valamint belügyi gazdálkodási ismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgy: a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a szolgálati ismeretek, valamint a kriminalisztika.

IGAZGATÁSRENDÉSZETI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - képesek az általános rendészeti igazgatás, az idegenrendészeti igazgatás és a szabálysértési jogalkalmazás szakterületeihez tartozó ügyek önálló vitelére.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Igazgatásrendészeti szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi, valamint rendvédelem történeti ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül rendészeti, idegenrendészeti, szabálysértési jogi, kriminálstatisztikai, igazságügyi pszichiátriai, bűnügyi, közbiztonsági, valamint belügyi gazdálkodási ismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgyak: az államigazgatási jog és a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a rendészeti szolgálati ismeretek, valamint a kriminalisztika.

HATÁRRENDÉSZETI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - képesek a határőrizeti, határforgalom-ellenőrzési, határrendészeti igazgatási és bűnügyi felderítési feladatok önálló elvégzésére, valamint e szakterületeken a helyi, területi és központi szerveknél, háttérintézményekben vezetői munkakörök ellátására.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Határrendészeti szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi és pedagógiai ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül határőrizettel, határvédelemmel kapcsolatos gazdálkodási, informatikai és szakkiképzési ismeretek, határforgalom-ellenőrzési, határrendészeti igazgatási és határőr felderítési szakismeretek, valamint kriminalisztikai és kriminálstatisztikai ismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgy: az államigazgatási jog és a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a határőrizeti és határforgalom-ellenőrzési szakismeret, valamint a határrendészeti igazgatási, határőr felderítési szakismeret.

VÁMIGAZGATÁSI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - az államszervezet felépítésére, ezen belül a vám- és pénzügyőrség helyére, szerepére, feladatrendszerére, valamint történetére vonatkozó ismereteik alapján képesek a pénzügyi és gazdasági rend védelme érdekében hatósági feladatok önálló ellátására, illetve vezető, irányító tevékenység végzésére.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Vámigazgatási szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül a vámjog és vámeljárásjog, szabályzatismeret, jövedéki ismeretek, vámpolitika, kábítószer-ismeret, vámtarifa és áruismeret, külkereskedelmi technikák, kriminálstatisztika.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgyak: az államigazgatási jog, a büntetőeljárás-jog, valamint a jövedéki ismeretek,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a vámjog és vámeljárásjog, valamint a vámtarifa és áruismeret.

PÉNZÜGYNYOMOZÓI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - az államszervezet felépítésére, a jogrendszer jogágainak egymás közötti kapcsolataira, valamint a pénzügyi jogágon belül az adó- és a vámrendelkezések anyagi és eljárásjogi szabályaira, jogintézményeire vonatkozó ismereteik alapján képesek jogalkalmazói munkájuk során az állam pénzügyi, gazdasági érdekeit sértő cselekmények felismerésére, pénzügyi bűncselekmények felderítésére, illetve a megelőzés érdekében törvényes intézkedések megtételére.[3]

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Pénzügyi szaknyomozó.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül a vámjog és vámeljárásjog, szabályzatismeret, jövedéki ismeretek, vámpolitika, külkereskedelmi technikák, adójog és adóeljárás, pénzügyi jog, gazdasági elemzés és ellenőrzés.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgyak: a büntetőeljárás-jog és a jövedéki ismeretek,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a vámjog és vámeljárásjog, valamint a kriminalisztika.

NEMZETBIZTONSÁGI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - a nemzetbiztonsági szolgálatok államszervezeten belüli helyére, szerepére, sajátos feladatrendszerére vonatkozó ismereteik alapján képesek "titkos információgyűjtő", felderítő, elhárító, műveleti feldolgozó, nemzetbiztonsági védelmi, illetőleg ellenőrző, gazdaságbiztonsági munka önálló végzésére, valamint az információgyűjtés eszközeinek és módszereinek alkalmazására.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Nemzetbiztonsági szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakon kívül nemzetközi jogi, pedagógiai ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül igazgatásrendészeti alapismeretek, nemzetbiztonsági általános és speciális ismeretek, titkosszolgálati pszichológiai, valamint nemzetbiztonsági informatikai szakismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgyak: az államigazgatási jog és a büntetőeljárás-jog,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a nemzetbiztonsági és szolgálati ismeretek, valamint a kriminalisztika.

BÜNTETÉS-VÉGREHAJTÁSI SZAK

1. A képzési cél

Rendvédelmi szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - az egyes büntetések és intézkedések végrehajtása jogi szabályainak, a végrehajtás céljának és feladatainak ismeretében, a fogvatartottak reszocializálódását elősegítő eszközök és módszerek ismeretében, a büntetés-végrehajtási intézetnek biztonságával összefüggő normákat alkalmazva képesek a szakterületen dolgozók munkájának szervezésére, irányítására, illetve ellenőrzésére.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Büntetés-végrehajtási szervező.

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, levelező tagozaton 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei

a) Általános műveltségi ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. a) pontjában foglaltak szerint.

b) Alapozó ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. b) pontjában foglaltakra is tekintettel a büntetés-végrehajtással kapcsolatos informatikai, pedagógiai, pszichológiai és szolgálati lélektani ismeretek.

c) Rendvédelmi szakmai ismeretek

Az 1. számú melléklet 4. c) pontjában foglaltakon kívül büntetés-végrehajtásra vonatkozó jogi, biztonságszolgálati, valamint pénzügyi és gazdálkodási ismeretek.

d) Rendvédelmi különös ismeretek és képességek

Az 1. számú melléklet 4. d) pontjában foglaltak szerint.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel

- kötelező szigorlati tárgy: a büntetés-végrehajtási gazdálkodási ismeretek,

- záróvizsgatárgyak: a büntetőjog, a büntetés-végrehajtási szolgálati ismeretek, valamint a büntetés-végrehajtási jog.

KATASZTRÓFAVÉDELMI SZAK[4]

1. A képzési cél

Rendvédelmi és közigazgatási szakemberek képzése, akik - az 1. számú melléklet 1. pontjában foglaltakra is tekintettel - alkalmasak a természeti és civilizációs katasztrófák elleni védekezésben a megelőzés, illetőleg katasztrófák esetén az alap és szakmai feladatok végrehajtására, az ilyen tevékenységet végzők közvetlen irányítására, a katasztrófa elleni védekezéssel kapcsolatos döntéselőkészítési, tervezési, szervezési és tájékoztatási, képzési feladatok ellátására, a katasztrófa elhárításban közreműködő szervezetek tevékenységének koordinálására, a hivatásos katasztrófavédelmi szervezetekben érdemi ügyintézői és vezetői munkára.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése Katasztrófavédelmi szervező

3. A képzési idő

Az 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltakra tekintettel nappali tagozaton 6 félév, legalább 2500 tanóra és 400 óra szakmai gyakorlat, 180 kreditpont, levelező tagozaton 8 félév - az oktatás eltérő módszereire, valamint a képzésre felvehető dolgozók munkakörére és gyakorlatára is tekintettel - legalább 600 tanóra.

Az elméleti, illetve gyakorlati képzéshez rendelt kredit pontok aránya nappali tagozaton: 75%-25%.

4. A képzés főbb tanulmányi területei és azok arányai

4.1. Általános műveltségi ismeretek: az összes kreditpont 15-20-%-a, 27-36 kreditpont: etikai, politológiai, szociológiai, idegen nyelvi, retorikai ismeretek.

4.2. Alapozó ismeretek: az összes kreditpont 35-40%-a, 63-72 kreditpont: bevezetés az állam és jogtudományokba, büntetőjogi, emberi jogi, polgári jogi, közigazgatási jogi, magyar alkotmányjogi, nemzetközi jogi, pedagógiai, pszichológiai ismeretek, vezetés és szervezési ismeretek, számítástechnika és informatika.

4.3. Katasztrófavédelmi szakmai ismeretek: az összes kreditpont 32-36%-a, 58-65 kreditpont: katasztrófaelhárítási tervezési és vezetési szakismeretek, katasztrófaelhárítási igazgatási és jogi ismeretek, katasztrófaelhárítási technikai ismeretek, katasztrófamenedzsment, kataszt rófamegelőzés, ágazati katasztrófaelhárítási ismeretek, tűzvédelmi szakismeretek, nemzetközi katasztrófaelhárítási jogi, katasztrófaelhárítási felkészítési ismeretek, katasztrófaelhárítás információs rendszere, katasztrófaelhárítás finanszírozási rendszere, katasztrófaelhárítás beavatkozási rendszere, katasztrófák következményeinek felszámolása.

4.4. Rendvédelmi különös ismeretek: az összes kreditpont 10-15%-a, 18-27 kreditpont: katasztrófaelhárítás gyakorlati ismeretek, testnevelés.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az 1. számú melléklet 5. pontjában foglaltakra tekintettel:

- kötelező szigorlati tárgyak:

= polgári védelmi ismeretek, = tűzvédelmi ismeretek,

- záróvizsgatárgyak: közigazgatási jog, katasztrófamegelőzés, katasztrófaelhárítás beavatkozási rendszere,

- a záróvizsga szóbeli vizsgája legalább 30 kreditpont értékű ismeretanyagot fog át,

- középfokú C típusú államilag elismert, általános vagy szakmai nyelvvizsga,

- a szakdolgozat kreditértéke 12 kreditpont.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 170/2003. (X. 21.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.10.29.

[2] Megállapította a 7/2002. (I. 26.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.02.03.

[3] Megállapította a 298/2001. (XII. 27.) Korm. rendelet 3. § -a. Hatályos 2002.01.01.

[4] Beiktatta a 170/2003. (X. 21.) Korm. rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.10.29.

Tartalomjegyzék