Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1999. (X. 27.) TNM rendelet

a szolgálati fegyvernek a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknál történő rendszeresítéséről, viseléséről, használatáról és tárolásáról

A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Nbtv.) 78. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és 34. §-ának második mondatában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A rendelet hatálya a Nemzetbiztonsági Hivatalnál, az Információs Hivatalnál és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál (a továbbiakban együtt: Szolgálat) rendszeresített szolgálati lőfegyver használatára, viselésére és tárolására terjed ki.

(2) E rendeletnek a lőfegyverhasználatra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni akkor is, ha a hivatásos állományú tag szolgálati feladata teljesítése során nem szolgálati lőfegyvert használ.

(3) E rendelet hatálya - a (2) bekezdés kivételével - nem terjed ki a polgári használatra szolgáló kézilőfegyver megszerzésére, tartására és használatára.

2. § (1) A Szolgálat hivatásos állománya részére szolgálati használatra marok és sorozatlövő lőfegyver, valamint a hozzájuk való lőszer (a továbbiakban együtt: lőfegyver) rendszeresíthető.

(2) Szolgálati használatra az illetékes szerv által már bevizsgált és használatra engedélyezett lőfegyver állítható rendszerbe.

(3) A szolgálati lőfegyver rendszeresítésére a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter jóváhagyásával kerülhet sor.

(4) A rendszeresített lőfegyverek pótlására, kiegészítésére vagy lecserélésére a (2) és (3) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni.

3. § (1)[1] A Szolgálat hivatásos állományú tagja szolgálati feladatainak ellátása során szolgálati lőfegyver viselésére jogosult.

(2) A hivatásos állomány tagjának fegyver viselésére való jogosultságát szolgálati igazolványa tanúsítja.

(3)[2] A szolgálati lőfegyvernek, szolgálati feladat végrehajtására, a hivatásos állomány tagja részére történő kiadására kizárólag a Szolgálat főigazgatójának, illetve az állományilletékes parancsnoknak erre vonatkozó utasítása alapján kerülhet sor.

(4)[3] A hivatásos állomány tagja a szolgálati lőfegyvert, a szolgálati feladat végrehajtását követően haladéktalanul köteles a rendelet 17. § (1) bekezdésben meghatározott helyen leadni.

4. § (1) A lőfegyver utasításra történő használatának jogszerűségéért az utasítást kiadó elöljáró a felelős. Az utasítás végrehajtása csak akkor tagadható meg, ha a hivatásos állomány tagja tudja, hogy a lőfegyver használatával bűncselekményt követne el.

(2) Ha a hivatásos állomány tagja a lőfegyverhasználatot az (1) bekezdés alapján megtagadja, az ügyben az Nbtv. 27. §-ának (2) bekezdése szerint kell eljárni.

5. § A sorozatlövő lőfegyver csak a Hivatal objektumát ért vagy azt közvetlenül fenyegető támadás elhárítására használható.

6. § Ha lőfegyver használatának feltételei bármely oknál fogva megszűnnek, a lőfegyverhasználati jogosultság is azonnal megszűnik. Ha a lőfegyverhasználat elérte a célját, annak további alkalmazásának nincs helye.

7. § (1) Nem minősül lőfegyverhasználatnak:

a) a figyelmeztető lövés;

b) az állatra vagy tárgyra irányuló lövés;

c) a nem szándékosan leadott lövés.

(2) A figyelmeztető lövés leadásának irányát úgy kell megválasztani, hogy a lövedék életet, testi épséget ne veszélyeztessen, és lehetőleg ne okozzon anyagi kárt.

(3) Ha a támadás közvetett, az eszköze tárgy vagy állat, akkor a tárgyra, állatra kell elsődlegesen a lövést leadni.

(4) A tárgyra, állatra irányuló lövés leadásakor kerülni kell az élet, testi épség veszélyeztetését.

(5) Ha a hivatásos állomány tagjának felróható okból történik a lőfegyverhasználatnak nem minősülő lövés leadása, illetve ilyen lövés kárt, sérülést okoz, a bekövetkezett eredménytől függően fegyelmi vagy büntetőeljárást kell indítani.

8. § A lőfegyverhasználatot, illetőleg a lőfegyverhasználatnak nem minősülő lövés leadását - annak következményeitől függetlenül -, az intézkedést követően haladéktalanul jelenteni kell a szolgálati elöljárónak.

9. § (1) A lőfegyverhasználat során megsérült személy orvosi ellátásáról gondoskodni kell. Az orvos vagy a mentőszolgálat értesítése a lőfegyvert használó, illetőleg az erre utasítást adó kötelessége.

(2) A hivatásos állomány tagja a lőfegyverhasználatról értesített elöljárójának megérkezéséig a helyszínt csak abban az esetben hagyhatja el, ha távozását kiemelt súlyú nemzetbiztonsági érdek indokolja.

(3) A helyszíni szemle lefolytatására az elöljáró intézkedik, függetlenül attól, hogy történt-e személyi sérülés, vagy keletkezett-e kár.

(4) Az elöljáró a helyszíni szemle megállapításaira is figyelemmel, a szolgálati út betartásával tesz jelentést a lőfegyverhasználatról.

10. § (1) A Szolgálat főigazgatója három napon belül köteles kivizsgálni a lőfegyverhasználat jogszerűségét.

(2) A lőfegyverhasználat elbírálásában nem vehet részt a lőfegyvert használó személy Ptk. 685. § b) bekezdésében meghatározott hozzátartozója, illetve akitől az ügy tárgyilagos elbírálása nem várható, továbbá az sem, akinek jelentéstételi kötelezettsége van.

(3) Ha a Szolgálat főigazgatójával szemben jelentéstételi kötelezettség vagy egyéb kizáró ok áll fenn, a vizsgálatot a tárca nélküli miniszter hivatalának jogi és közigazgatási főosztálya folytatja le.

(4) Ha a lőfegyverhasználatnak nem minősülő lövés sérülést vagy kárt okozott, a lőfegyverhasználatra vonatkozó rendelkezések szerint kell a vizsgálatot lefolytatni.

11. § A lőfegyverhasználatról jelentést készít:

a) a lőfegyvert használó;

b) a lőfegyver használatára utasítást adó;

c) a hivatásos állomány azon tagja, akinek hitelt érdemlő tudomása van az eseményről.

12. § A lőfegyverhasználatról szóló jelentésben rögzíteni kell:

a) mikor, hol, kivel szemben, milyen fegyvert használt, hány lövést adott le, a fegyver típusát, gyári számát;

b) a lőfegyverhasználat okát;

c) a megelőző intézkedéseket vagy azok elmaradásának okát;

d) milyen sérülés történt, sor került-e elsősegélynyújtásra, orvosi ellátására, hol tartózkodik a sérül;

e) milyen kárt okozott a lövés, ki a károsult, a lőfegyvert használó, illetve a károsult mit tett a kár enyhítésére;

f) a helyszínre, tanúkra, a bűnjelekre és az egyéb körülményekre vonatkozó adatokat;

g) a fegyverhasználatra feljogosító törvényhelyre történő hivatkozást.

13. § (1) A vizsgálat során a helyszíni szemle és a jelentések adatait is figyelembe véve meg kell hallgatni az érdekelteket, különösen az intézkedés által érintettet, a sérültet és azt, akinek a lőfegyverhasználat kárt okozott.

(2) A vizsgálatot határozattal kell lezárni. A határozat rendelkező részének tartalmaznia kell a lőfegyverhasználat minősítését, jogellenesség esetén a felelősségrevonási eljárás megindítására vonatkozó döntést, valamint a jogorvoslatra vonatkozó tájékoztatást. Az indoklásban a rövid tényállás rögzítésén túl a sérülést, az okozott kárt, annak nagyságát, mértékét és az érintettek személyes adatait kell feltüntetni.

(3) A határozat egy-egy példányát az érintettek részére kézbesíteni kell.

(4) Ha a szabályos lőfegyverhasználat során olyan személyt ér találat, aki a helyszínt felszólítás ellenére nem hagyta el, jogellenes lőfegyverhasználat nem állapítható meg.

14. § Ha a vizsgálat a lőfegyverhasználat jogszerűtlenségét állapítja meg, a Szolgálat főigazgatója gondoskodik a szükséges intézkedések megtételére, illetőleg az így okozott, ténylegesen felmerült kár megtérítésére.

15. § A Szolgálat hivatásos állományú tagja a szolgálati lőfegyvert betározva, a véletlen elsülés ellen biztosítva, rejtve, magánál vagy magán hordhatja. A lőfegyver viselésekor szeszes italt, kábítószert vagy kábító hatású anyagot nem fogyaszthat.

16. § A szolgálati lőfegyver elvesztését, eltulajdonítását a hivatásos állomány érintett tagjának tudomására jutásakor haladéktalanul írásban kell jelentenie szolgálati elöljárójának. A szolgálati időn túl a jelentést a Szolgálat ügyelete felé kell megtenni. A lőfegyver eltűnésének körülményeit az illetékes rendőri szervnek is be kell jelenteni.

17. § (1) A szolgálati használatra rendszeresített lőfegyvert a Szolgálat kijelölt helyiségében, lemezszekrényben vagy fegyverállványon ürített állapotban kell tárolni.

(2)[4] A hivatásos állomány tagja a szolgálati lőfegyvert a Szolgálat főigazgatójának írásbeli egyedi engedélye alapján, lakásában lévő lemezszekrényben, rögzített lemezkazettában, ürített állapotban csak akkor tárolhatja, ha biztosított, hogy ahhoz más személy nem jut hozzá.

(3) Ha a lakásban a fegyver bármely oknál fogva nem tárolható biztonságosan, akkor az csak a Szolgálat helyiségében lévő lemezszekrényben tartható.

(4)[5] -(5)

18. § Ha a Szolgálat hivatásos állományú tagját szolgálati beosztásából felfüggesztették, fegyverét a szolgálati elöljárójának köteles átadni.

19. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Kövér László s. k.,

a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító

tárca nélküli miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Az 5/1999. (X. 27.) TNM rendelet 3. § 1. bekezdése a 4/2000. (IV. 21.) TNM rendelet 1. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[2] Az 5/1999. (X. 27.) TNM rendelet 3. § 3. bekezdése a 4/2000. (IV. 21.) TNM rendelet 1. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[3] Az 5/1999. (X. 27.) TNM rendelet 3. § 4. bekezdését a 4/2000. (IV. 21.) TNM rendelet 1. § 3. bekezdése iktatta be

[4] Az 5/1999. (X. 27.) TNM rendelet 17. § 2. bekezdése a 4/2000. (IV. 21.) TNM rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg

[5] Az 5/1999. (X. 27.) TNM rendelet 17. § 4-5. bekezdését a 4/2000. (IV. 21.) TNM rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte