2/2000. (II. 26.) IM-BM együttes rendelet

a házi őrizet végrehajtásáról

A büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény (a továbbiakban: Be.) 404. §-a (1) bekezdésének n) pontjában kapott felhatalmazás alapján a legfőbb ügyésszel egyetértésben a következőket rendeljük el:

1. § (1) Ha a bíróság a lakhelyelhagyási tilalom keretében a terhelt házi őrizetét rendeli el, a házi őrizet céljára azt a lakást jelöli ki, amelyben a terhelt életvitelszerűen tartózkodik.

(2) Házi őrizet elrendelése esetén a bíróság közli a terhelttel; hogy a kijelölt lakást és az ahhoz tartozó bekerített helyet csak a bíróság határozatában megjelölt célból, az ott írt időben és távolságra (úticélra) hagyhatja el.

(3) A bíróság a terhelttel közli, ha úgy rendelkezik, hogy

a) a terhelt meghatározott időközönként a rendőrségen jelentkezzék,

b) a rendőrség a házi őrizet előírásainak megtartását folyamatos őrzéssel vagy - a terhelt hozzájárulásával - a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszközzel is ellenőrizze.

2. § A bíróság a házi őrizet elrendeléséről, meghosszabbításáról, fenntartásáról, megszüntetéséről, továbbá a lakhelyelhagyási tilalom részleges feloldásáról szóló határozatát megküldi a terhelt házi őrizet céljára kijelölt lakásának helye szerint illetékes rendőrkapitányságnak.

3. § Ha a terhelt lakóhelye, illetőleg tartózkodási helye - a bíróság engedélyével - megváltozik, a bíróság erről értesíti a házi őrizettel kapcsolatos feladatokat addig végző rendőrkapitányságot, valamint az új lakóhely (tartózkodási hely) szerinti rendőrkapitányságot, amely a házi őrizettel kapcsolatos további feladatokat végzi.

4. § (1) A rendőrség a terheltnek a házi őrizettel kapcsolatos kötelezettségeit illetően ellenőrzi, hogy a terhelt

a) a kijelölt lakáson tartózkodik-e,

b) a kijelölt lakást a bíróság határozatában megjelölt célból, időben és távolságra hagyta-e el,

c) a lakóhelyét, illetőleg a tartózkodási helyét megváltoztatta-e,

d) a rendőrségen a meghatározott időben jelentkezett-e, illetőleg a jelentkezési kötelezettségének milyen okból nem tett eleget.

(2) A rendőrség az ellenőrzési tevékenységének keretében azt is vizsgálja, hogy

a) vannak-e a terhelt megszökésének vagy elrejtőzésének előkészítésére utaló adatok,

b) a terhelt követett-e el a büntetőeljárás alatt újabb bűncselekményt, vagy nem törekszik-e a büntetőeljárás meghiúsítására, illetőleg megnehezítésére.

(3) Biztosítani kell, hogy az ellenőrzés során ne kerüljenek nyilvánosságra a terhelt magánéletének az üggyel össze nem függő körülményei.

5.§ (1) A 4. §-ban meghatározottak ellenőrzése során a rendőrség nem nyomozó hatóságként jár el.

(2) A rendőrség a házi őrizet előírásai megtartásának ellenőrzését elláthatja

a) rendszeres járőrszolgálattal,

b) folyamatos őrzéssel,

c) a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszközzel,

d) őrszemélyzettel.

(3) A rendőrség a 4. § (1) bekezdése szerint ellenőrzött kötelezettségek megszegéséről, illetőleg a 4. § (2) bekezdése szerinti vizsgálata során a terhelttel szemben felmerült adatokról a bíróságot haladéktalanul értesíti.

6. § (1) A terhelt köteles a házi őrizetet elrendelő bírósági határozatot magánál tartani, és ha a rendőrség igazoltatja, a határozatot a személyazonosító igazolványával együtt bemutatni.

(2) Ha a bíróság a terheltet a rendőrségen való jelentkezésre kötelezte, a terhelt köteles a bíróság által meghatározott időközönként a rendérségen jelentkezni.

(3) Ha a terhelt a lakóhelyét (tartózkodási helyét) a lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt meg kívánja változtatni, a bíróságtól a lakhelyelhagyási tilalom részleges feloldását kell kérnie.

7. § (1) A házi őrizet előírásainak ellenőrzése során felmerült bűnügyi költséget a rendőrség előlegezi, amelynek viselésére a Be. általános rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A házi őrizet előírásainak ellenőrzésével kapcsolatban felmerült, az államot illető bűnügyi költség behajtása iránt a megyei bíróság gazdasági hivatala intézkedik.

(3) A házi őrizet előírásainak ellenőrzése során felmerült és bűnügyi költségként behajtott összeg az ellenőrzést foganatosító rendőri szerv székhelye szerint illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságot illeti meg.

8. § (1) A büntető ügyekben hozott határozatok végrehajtása során a bíróságokra háruló feladatokról szóló 107/1979. (IK 8.) IM utasítás (a továbbiakban: Ut.) a következő 146. §-sal egészül ki:

"146. § A bíróság a szoros felügyelet alá helyezés elrendeléséről, meghosszabbításáról, fenntartásáról, megszüntetéséről, továbbá a lakhelyelhagyási tilalom elrendeléséről, fenntartásáról, illetve megszüntetéséről szóló határozatot megküldi a katona állományilletékes parancsnokának."

(2) Az Ut. 148. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"A 146. § szerinti határozat, illetve a 147. § szerinti értesítés átadására és átvételére is a 21. § (2) és (3) bekezdéséhen foglaltakat kell alkalmazni."

9. § Ez a rendelet 2000. március 1-jén lép hatályba.

Hende Csaba s. k.,

igazságügy-minisztériumi

politikai államtitkár

Dr. Kontrát Károly s. k.,

belügyminisztériumi

politikai államtitkár