78/2000. (X. 11.) FVM rendelet
a mesterséges termékenyítésről, az embrióátültetésről, az állati szaporítóanyagok előállításáról, felkínálásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 39/1994. (VI. 28.) FM rendelet módosításáról
Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény 49. §-a (1) bekezdésének a) 1., 10. és 11. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a 100/1997. (XII. 10.) FM rendelettel módosított - 39/1994. (VI. 28.) FM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítom:
1. §
Az R. 10. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2)-(4) bekezdések számozása (3)-(5) bekezdésekre változik:
"(2) Viszontforgalmazás esetén a forgalmazónak a spermát szállítólevéllel, számlával és az eredeti minőségtanúsítvány szükséges számú másolataival kell ellátnia. A forgalmazó az értékesítésekről készített összesítővel havonta tájékoztatja az eredeti kibocsátó mesterséges állomást."
2. §
Az R. 11. §-ának (4) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A karantén feloldását követűen á szállítmányt a mesterséges termékenyítő állomásra kell szállítani, amely az importáló előírásai szerint irányítja, kísérőiratokkal és a mesterséges termékenyítési jegy kiállításához szükséges honosító iratokkal látja el."
3. §
Az R. 12. §-a előtti cím és az R. 12. §-a helyébe a következő cím és az alábbi rendelkezés lép:
"Mesterséges termékenyítési tevékenység
12. § (1) Mesterséges termékenyítés
a) szolgáltatásként a Tv. 33. §-ában meghatározott feltételekkel,
b) saját állományban - OMMI azonosítóval ellátott - tulajdonosként, az állat tartójaként, illetve alkalmazottként adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésével
végezhető.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységet az OMMI-nál vezetett nyilvántartásba (a továbbiakban: szakmai névjegyzék) bejegyzett
a) állatorvos, vagy
b) e tevékenységre vonatkozó képesítéssel rendelkező személy [a továbbiakban a) és b) együtt: inszeminátor]
végezheti.
(3) A szakmai névjegyzékbe történő bejegyzés iránti kérelmet az OMMI-hoz kell benyújtani
a) a személyi adatok (név, szakképesítés, születési év, lakcím, személyazonosító, munkahely) megjelölésével;
b) az állatorvosi oklevél, illetve inszeminátori bizonyítvány másolatának egyidejű csatolásával, valamint
c) a működési terület és az állatfaj megjelölésével, és a területileg illetékes megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás hozzájárulásával.
(4) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti tevékenység végzéséhez szükséges azonosítót a (3) bekezdés a) és c) pontjaiban foglaltak megjelölésével, valamint az állatfaj megnevezésével kell kérni az OMMI-tól. Ez esetben a (3) bekezdés c) pontja szerinti működési terület kizárólag a saját állomány tartási helye lehet.
(S) A szakmai névjegyzékben szereplő, illetve az azonosítóval rendelkező személynek a (3) bekezdésben megjelölt adatok változását, annak bekövetkezését követő 30 napon belül, a módosítani kívánt adatok közlésével írásban kell kérnie az OMMI-tól.
(6) A nyilvántartásba vételről és a nyilvántartási számról a kérelmezet, valamint a (3) bekezdés c) pontja szerinti megyei (fűvárosi) állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomást az OMMI értesíti."
4. §
Az R. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § (1) Aki mesterséges termékenyítést végez, annak az inszeminálásról termékenyítési jegyet vagy termékenyítési naplót (a továbbiakban együtt: termékenyítési bizonylat ) kell kiállítania, feltüntetve abban legalább
a) az állat tulajdonosának nevét, címét és az állat tartási helyét;
b) a nőivarú egyed azonosítóját és korcsoportját (pl. tehén, üsző megkülönböztetés);
c) a termékenyítés dátumát és időbeni sorszámát (első, ismételt termékenyítés);
d) a spermát adó apaállat azonosítóját (nevét, számát, központi lajstromszámát);
e) a sperma kiszerelésén, illetve a kísérőiratán feltüntetett azonosítókat (spermatermelés helye, időpontja, termelési széria száma);
f) a bejegyzett inszeminátor nyilvántartási számát és sajátkezű aláírását.
(2) A termékenyítési bizonylatot három példányban kell kiállítani. A tőpéldány az inszeminátornál marad, az első példány a tenyésztő (az állat tulajdonosa) vagy annak megbízottja birtokába kerül, a második példányt a forgalmazó
mesterséges termékenyítő állomásra kell havonta és összesítve elküldeni. A mesterséges termékenyítő állomás az adatokat a 4. §-ban foglaltak szerint továbbítja. Szarvasmarhák esetében az inszeminátor és a saját állományban termékenyítő, az OMMI által működtetett Szarvasmarha Információs Rendszer (a továbbiakban: SZIR) szerinti termékenyítési bizonylatot állítja ki; és azt a SZIR előírásai szerinti gyakorisággal, az OMMI által megbízott területi mesterséges termékenyítési felelős (a továbbiakban: TER felelős) ellenérzése mellett közvetlenül juttatja el a SZIR-hez.
(3) A TER felelős feladata az OMMI által adott megbízás alapján az inszeminátorok és a saját állományban termékenyítők ellenőrzése, valamint a rendeletben előírt adatszolgáltatás megkövetelése.
(4) Az adatszolgáltatás elmulasztása a névjegyzékből való törlést vonja maga után.
(5) Lovaknál a lótenyésztési, azonosítási és nyilvántartási informatikai rendszer szerinti kancafedeztetési jegyzőkönyvet, szarvasmarháknál a SZIR bizonylatait, más fajoknál mesterséges termékenyítő állomások által rendelkezésre bocsátott, országosan egységes termékenyítési jegyet és munkanaplót kell vezetni, illetve kitölteni."
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) Mindazoknak, akik mesterséges termékenyítői tevékenységet folytatnak, és a szakmai névjegyzékben nem szerepelnek, e rendelet hatálybalépését követő 60 napon belül az R. 12. §-ának (3)-(4) bekezdése szerint kérniük kell a nyilvántartásba vételt.
Dr. Torgyán József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter