146/2001. (VIII. 13.) Korm. rendelet
a műszaki felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 157/1996. (X. 22.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A műszaki felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 157/1996. (X. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. számú melléklete kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt egyetemi szintű könnyűipari mérnök szak képesítési követelményeivel.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 146/2001. (VIII. 13.) Korm. rendelethez
"3. számú melléklet a 157/1996. (X. 22.) Korm. rendelethez
Könnyűipari mérnök szak
1. A képzési cél
Okleveles könnyűipari mérnökök képzése, akik - az R. 1. számú melléklet 1. pontjára is tekintettel rendelkeznek a könnyűipar területén egyetemi szintű természettudományos, műszaki és társadalomtudományi ismeretekkel, ismerik a tudományos kutatás és a fejlesztés mindenkori eredményeit és az ezekhez kapcsolódó ökonómiai ismereteket. Cél az ok-okozati összefüggések felismerésén alapuló mérnöki készségek kifejlesztése, a hallgatók felkészítése a legújabb tudományos eredmények befogadására, alkalmazására a szakirányhoz kapcsolódó területeken. Ehhez az ismeretek olyan szintű elsajátítására van szükség, hogy ennek alapján képesek legyenek az adott termék előállításához szükséges, műszakilag és gazdaságilag megalapozott technológiai folyamatok irányítására és kifejlesztésére.
2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése
Okleveles könnyűipari mérnök.
3. A képzési idő
10 félév az R. 1. számú melléklet 3. pontjában foglaltak figyelembevételével.
4. A képzés főbb tanulmányi területei
Az R. 1. számú melléklet 4. pontjában foglaltak figyelembevételével, a főbb tanulmányi területek:
Természettudományos alapismeretek:
matematika, ábrázoló geometria, általános és szervetlen kémia, szerves kémia, fizika, mechanika, elektrotechnika, elektronika.
Gazdasági és humánismeretek:
makro- és mikrogazdaságtan, vezetői és vállalkozási ismeretek, pénzügyi ismeretek, marketing, filozófia, szociológia.
Szakmai törzsanyag:
anyagszerkezettan, számítástechnikai ismeretek, gépészeti alapismeretek, gépelemek, műszaki hőtan, műszaki áramlástan, anyag-, energia- és környezetgazdálkodás, egyéb kötelező és választható tárgyak.
Differenciált szakmai ismeretek:
a szakirányokhoz kapcsolódó természettudományi, műszaki technológiai, termékkonstrukciós és egyéb tárgyak, továbbá a szakirányok választható tárgyai.
5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az R. 1. számú mellékletének 5. pontjában foglaltakra figyelemmel
- a diplomamunka témája egy konkrét szakterületen felmerülő könnyűipari mérnöki feladat megoldása,
- a két kötelező szigorlati tárgy a matematika és a fizika."