Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31/2001. (XII. 28.) HM rendelet

a tűzvédelem és a műszaki mentés honvédelmi ágazatra vonatkozó különös szabályairól

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 47. §-ának (4) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel egyetértésben - a honvédelmi ágazat tűz elleni védekezésében részt vevők jogainak, kötelezettségeinek, valamint a tűzvédelem és tűzoltó szervezetek irányítási rendjének, személyi, tárgyi feltételeinek szabályozására a következőket rendelem el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §

A rendelet hatálya kiterjed:

a) a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a Magyar Honvédségre a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása és felügyelete alá tartozó szervezetekre (a továbbiakban: HM szervek), továbbá mindezek személyi állományára;

b) a Magyar Köztársaság területén - a nemzetközi kötelezettségvállalással összefüggő - más országok katonai szervezeteihez tartozó katonai tevékenységet végző szervezetekre, személyi állományukra, az MH létesítményein belül, amennyiben nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik;

c) a Magyar Köztársaság területén kívül a nemzetközi kötelezettségvállalással összefüggő katonai tevékenységet végző - az a) pont szerinti - szervezetekre, személyi állományukra, amennyiben nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik.

2. §

A tűzvédelemmel kapcsolatos kötelezettségeket a honvédelmi ágazatnál az e rendeletben, a végrehajtás tárgyában kiadott szabályozókban és a kötelezően alkalmazandó szabványokban meghatározottak szerint kell megvalósítani.

3. §[1]

A Tvt. 2. §-ának (2) bekezdésében meghatározott tűzoltási és műszaki mentési közszolgáltatás igénybevételét a honvédelmi miniszter és a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által kötött együttműködési megállapodás alapján kell megszervezni.

Értelmező rendelkezések

4. §

E rendelet alkalmazásában:

a) tűzvédelmi szolgálati személy: az a tűzvédelmi feladatok tervezésére, szervezésére és irányítására feljogosított és kötelezett személy, aki e beosztás (tűzvédelmi főtiszt, tiszt, előadó) ellátását munkaköri kötelezettségből adódóan, illetve megbízás alapján (megbízott tűzvédelmi tiszt, tűzvédelmi felelős) látja el;

b) kötelező érvényű szakvéleményezés: a hatáskörrel rendelkező tűzvédelmi szolgálati személy illetékességi területén beruházással összefüggő területfelhasználási, építési (funkcióváltással járó felújítási, átalakítási), használatbavételi (a továbbiakban: létesítési engedélyezési eljárás), illetve anyag, berendezés, technikai eszköz, technológiarendszeresítési engedélyezési eljárási folyamatban (a továbbiakban: rendszeresítési eljárás) végzett szakirányú tevékenység az engedélyezési jogkörrel rendelkező szerv megkeresésére;

c) nyilvántartásra kötelezett, kiemelt honvédségi szervezet: tűzvédelmi szempontból különösen fontos megítélés alá eső katonai szervezet, amit az alaprendeltetés jellegének tűzvédelmi vonatkozásai indokolnak;

d) honvédségi tűzoltó alegység: HM szerv munkaköri jegyzékében és az MH szervezet állománytáblájában szereplő, az alapján szervezett tűzoltó alegység;

e) nem szervezetszerű tűzoltó alegység: HM szervek és MH szervezetek egyéb alaprendeltetésű, tűzoltási feladattal megbízott, ügyeleti szolgálatban lévő alegysége.

A tűzjelzés

5. §

(1) Aki az MH létesítményében vagy annak közvetlen közelében tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelenteni a létesítmény vezető szolgálatának.

(2) A létesítmény vezető szolgálata (vagy az e feladatok ellátásával azonos feladatkörű ügyeleti, őr- és rendészeti szolgálat) a tűzeset észlelése vagy erre vonatkozó jelzés esetén

a) riasztja az ügyeletes honvédségi tűzoltó alegységet, és értesíti a működési terület szerinti tűzoltóságot;

b) jelenti az elöljáró ügyeleti szolgálatnak a tűzeset pontos helyét, a tűz terjedelmét, a környezet és az emberélet veszélyeztetésének tényét, a bejelentő nevét, elérhetőségét, valamint - amennyiben ismert - azt, hogy milyen anyag ég.

(3) A HM szerveknek és az MH szervezeteinek biztosítaniuk kell a tűzjelzés folyamatos lehetőségét a legközelebbi önkormányzati tűzoltósághoz.

(4) A honvédségi tűzoltó alegységek készenléti szolgálati helyisége és a létesítmény vezető szolgálata között állandó, közvetlen híradó összeköttetést kell létesíteni és fenntartani.

Tűzoltás

6. §

(1) A HM szervek és MH szervezetek a mindenkor érvényben lévő előírások alapján szervezzék meg az együttműködést a működési terület szerinti tűzoltósággal.

(2) A honvédségi tűzoltó alegységek és nem szervezetszerű tűzoltó alegységek (a továbbiakban együtt: honvédségi alegységek) a tűzoltás érdekében a más tárgyú katonai szabályozók előírásaitól - a tűzoltást vezető utasítására, a tűz oltásánál jelenlevő, az adott szervezet vezetéséért felelős szolgálati személy (ügyeleti szolgálatot ellátó személy) engedélyével (tudomásul vételével) - olyan mértékben térhetnek el, amely arányban áll az élet, a testi épség és a honvédségi javak védelmével.

(3) Az MH létesítményeiben a tűz oltásának felelős vezetője a tűzoltás vezető, aki a tűzoltó alegység parancsnoka, az alegység szakmai elöljárója, aki tűzoltási ismeretekkel rendelkező katona vagy honvédségi közalkalmazott (köztisztviselő) lehet.

(4) A tűzoltásvezető a tűz által veszélyeztetett és a tűz oltásához szükséges területen minden tevékenységet korlátozhat, megtilthat, elrendelheti az illetéktelen, vagy veszélyeztetett személyek, valamint az anyagi javak eltávolítását, a terület kiürítését.

(5) A működési terület szerinti tűzoltó egység parancsnoka a tűzhöz történő kiérkezése esetén dönt a tűzoltás vezetői feladatok átvételéről. Amennyiben a feladatokat átveszi, a tűzoltóság tűzoltási és műszaki mentésének szabályai alkalmazhatók.

(6) A tűzoltás során biztosítani kell a titokvédelmi jogszabályok hatálya alá tartozó katonai adatok és információk védelmét.

II. Fejezet

A TŰZMEGELŐZÉSI FELADATOK

Közreműködés engedélyezési eljárásokban

7

(1) A hatáskörrel rendelkező tűzvédelmi szolgálati személy a létesítési, rendszeresítési eljárási folyamatban kötelező érvényű szakvéleményezőként vesz részt.

(2) Létesítési engedélyezési eljárásokban szakvéleményező

a) I. fokon:

- HM szerveknél: a HM Költségvetési és Munkabiztonsági Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: HM KMEH) tűzvédelmi szolgálati személye;

- MH szervezeteknél: a létesítés helye szerint illetékes középszintű vezető szerv tűzvédelmi főtisztje, egyéb szervezeteknél a Honvédelmi Minisztériumban kijelölt tűzvédelmi szolgálati személy;

b) II. fokon:

- HM szerveknél: a honvédelmi miniszter;

- MH szervezeteknél: a Honvéd Vezérkar főnöke.

(3) A rendszeresítési (alkalmazásba vételi) engedélyezési eljárásokban szakvéleményező

a) I. fokon: a Honvédelmi Minisztériumban kijelölt szolgálati személy;

b) II. fokon: a HM KMEH tűzvédelmi szolgálati személye.

(4) A honvédelmi ágazat ellátási rendszerébe csak olyan tűz- vagy robbanásveszélyes anyag, gép, berendezés, technológia kerülhet, amelyik rendelkezik a gyártó (forgalmazó) által beszerzett érvényes tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvánnyal.

(5) A rendszeresítési (alkalmazásba vételi) engedélyezési eljárás hatálya alá tartozó anyag, gép, berendezés, technológia rendszeresítéséért felelős (érdekelt) szerv (főanyagnemfelelős szerv) köteles megkeresést kezdeményezni a (3) pontban megjelölt hatáskörrel rendelkező szervezet felé.

8. §

A Magyar Honvédség létesítményeiben tervezett rekonstrukciós és beruházással összefüggő létesítési ügyeknél

a) a felelős tervező a tervek tűzvédelmi fejezetében köteles a Tvt. 21. §-ban előírtakon túl érvényre juttatni a közreműködő tűzvédelmi szolgálati személyek kötelező érvényű tűzvédelmi szakvéleményében megfogalmazott - jelen rendelet által rögzített - követelményeket;

b) a kivitelező köteles a tervben szereplő tűzvédelmi követelményeket a kivitelezés során betartani, megvalósítani, a tervezési hiányosságok megszüntetéséi a felelős tervezőnél, illetőleg a beruházónál kezdeményezni;

c) a felelős tervezőnek és a kivitelezőnek az előző pontban foglaltak érvényesítéséről írásban kell nyilatkoznia.

Tűzvizsgálat

9

(1) A HM szerveknél és az MH szervezeteknél keletkezett összes tűzesetet ki kell vizsgálni. A tűzvizsgálat lefolytatására jogosult az MH esetében a 7. § (2) bekezdés a) pont szerinti szolgálati személy parancsnoka által kijelölt személy, a HM esetében a Tvt. 7. § (1) bekezdésében meghatározott tűzoltásvezető az e rendelet 7. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott személy közreműködésével.

(2) A tűzvizsgálat során az arra feljogosított felderíti a tűzeset keletkezési körülményeit, adatot igazol, illetve a vizsgálat eredménye alapján további eljárást kezdeményez. A tűzeset tapasztalatait a tűzmegelőzési munkában fel kell használni, illetve hasonló esetek elkerülése érdekében megfelelő intézkedéseket kell foganatosítani.

(3) A tűzvizsgálat megkezdéséig a HM szerv vezetője, illetve az MH szervezet parancsnoka köteles a tűz helyszínének eredeti állapotban való megtartására intézkedni.

(4) A tűzeset kivizsgálását követően - a kivizsgálás tényét alapul véve - az állományilletékes parancsnok (vezető, igazgató) a tűzesetet követő további eljáráshoz szükséges iratok, okmányok kiadásával tényeket, adatokat igazol a tűzesetekben érintett személy vagy az eljáró hatóság kérésére.

(5) Az MH katonai szervezeteinek létesítményeiben keletkezett tűzesetek kivizsgálását követően az összefoglaló iratot (a HM titokvédelmi és ügyviteli szabályzatának figyelembevételével) meg kell küldeni a tűzoltásban közreműködő tűzoltóság részére.

Tűzvédelmi ellenőrzés

10. §

(1) A HM szervek és MH szervezetek tűzvédelmi helyzetét rendszeresen ellenőrizni és értékelni kell.

(2) Tűzvédelmi ellenőrzést kell végrehajtani

a) az elöljáró által végrehajtandó (parancsnoki, szak és felügyeleti) ellenőrzések során, valamint

b) a HM szerveknél és MH szervezeteknél szükség szerint, de legalább évente egyszer belső szakellenőrzés formájában, a szervezet vezetője által kijelölt bizottsággal, a tűzvédelmi szolgálati személyek bevonásával.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl, a tűzvédelmi nyilvántartásra kötelezett kiemelt szerveket, szervezeteket az elöljáró vezetési szint tűzvédelmi személyének évente egyszer ellenőrizni kell.

III. Fejezet

A HM SZERVEK ÉS MH SZERVEZETEK VEZETŐI, VALAMINT EZEN SZERVEZETEK SZEMÉLYI ÁLLOMÁNYÁNAK TŰZVÉDELEMMEL KAPCSOLATOS FELADATAI

11. §

(1) A személyi állománynak meg kell ismernie, meg kell tartania, illetőleg meg kell tartatnia a tűzmegelőzési szabályokat.

(2) A HM szervek és MH szervezetek vezetőinek a katonai létesítmények, építmények, a speciális katonai technológiai rendszerek megvalósításával, üzemeltetésével, fejlesztésével összhangban gondoskodniuk kell a jogszabályokban és kötelezően alkalmazandó szabványokban meghatározott tűzvédelmi követelmények megtartásáról, valamint a tevékenységi körökkel kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről.

(3) A HM szervek és MH szervezetek vezetői kötelesek

a) a közvetlen tűzvédelmet szolgáló - jogszabályban, kötelezően alkalmazandó szabványban, szakutasításban, kötelező érvényű szakvéleményben előírt - tűzvédelmi berendezést, készüléket, felszerelést, technikai eszközt állandó üzemképes állapotban tartani, időszakos ellenőrzésükről, valamint az oltóvíz és egyéb oltóanyagok biztosításáról gondoskodni;

b) a tevékenységi körükkel kapcsolatos tűzesetek megelőzésének, oltásának e rendeletben és a kötelezően alkalmazandó szabványokban meghatározott feltételeit biztosítani;

c) a tűzoltóság részére a tűz oltására, a műszaki mentésre való felkészülés érdekében - előzetes egyeztetés alapján - a közös helyszíni gyakorlatok megtartását lehetővé tenni, és abban közreműködni;

d) biztosítani és tűrni a tűzvédelmi ellenőrzést;

e) valamennyi önálló elhelyezésű honvédségi létesítményre vonatkozóan - a honvédség tűzvédelmi felsőszintű szabályzóival összhangban - tűzvédelmi szabályzatot kidolgozni;

f) jogszabályban meghatározott munkakörökben csak tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező személyeket foglalkoztatni;

g) alárendeltjeik tűzvédelmi oktatásáról és rendszeres továbbképzéséről gondoskodni.

Tűzvédelmi szolgálati személyek

12. §

(1) A HM szerveknél és az MH szervezeteinél tűzvédelmi szolgálati személy(eke)t kell foglalkoztatni, illetve kijelölni az alábbi szempontok szerint:

a) a tűzvédelmi szaktevékenység tervezésére, irányítására, a véleményezési jogkör megvalósítására, a tűzvédelmi nyilvántartások vezetésére, az adatszolgáltatások biztosítására és a statisztikai adatok gyűjtésére - továbbítására, azok értékelésére, az értékelés alapján javaslatok előkészítésére, az oktatási, képzési és kiképzési irányelvek meghatározására, az ellenőrzések hatékony végrehajtására

- legalább 2-3 fő felsőfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező hivatásos állományú tűzvédelmi (fő)tisztet, önálló beosztásként rendszeresítve:

= a Honvédelmi Minisztériumnál,

- legalább 1-1 fő felsőfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező hivatásos állományú tűzvédelmi (fő)tisztet, önálló beosztásként rendszeresítve:

- a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen,

= az MH középszintű vezető szerveinél,

= az MH Összhaderőnemi Hadműveleti Központnál,

= az MH Hadkiegészítő és Kiképző Parancsnokságnál,

= a repülő szervezeteknél,

= a katonai kórházaknál,

= a Haditechnikai Ellátó Központnál,

= a Hadtápanyag Ellátó Központnál,

= a Harcanyag Ellátó Központnál,

= a Központi Gyakorló- és Lőtér Parancsnokságnál;

b) a fokozottan tűz-és robbanásveszélyes (A), a tűz- és robbanásveszélyes (B) tűzveszélyességi osztályba tartozó, valamint a harckészültség és harcbiztosítás vagy oktatás szempontjából kiemelt fontosságú tevékenységet folytató, MH szervezeteknél 1-1 fő legalább középfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező hivatásos állományú tűzvédelmi tisztet, önálló beosztásként rendszeresítve;

c) az alapterületet figyelembe vevő tűzveszélyességi osztályba soroláson túl, fokozottan tűz- és robbanásveszélyesnek kell tekinteni a lőszer, robbanó-, üzem- és hajtóanyag gyártásával, felújításával vagy megsemmisítésével foglalkozó HM szerveket, a lőszer, robbanó- és üzemanyag tárolását alaprendeltetés szerint végző MH szervezeteket (raktárakat); a harckészültség és harcbiztosítás szempontjából kiemelt fontosságú tevékenységet folytatónak az MH védett létesítményeit és vezetési pontjait, a légvédelmi rakéta szervezetét;

d) az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság alárendelt és az a) pontban fel nem sorolt ellátó központoknál 1-1 fő legalább középfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező tűzvédelmi tisztet (tiszthelyettest, tűzvédelmi előadót) önálló beosztásban rendszeresítve;

e) az 500 főt meghaladó és a tűzveszélyes (C) tűzveszélyességi osztályba sorolt MH szervezetek állományában 1-1 fő középfokú végzettséggel rendelkező tűzvédelmi megbízottat (tisztet, tiszthelyettest, előadót), parancsban kijelölve;

f) az a)-e) pontok szerint be nem sorolható MH szervezeteknél a tűzvédelem szervezésére, szakmai irányítására és ellenőrzésére 1-1 fő legalább alapfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező tűzvédelmi megbízottat (tisztet, tiszthelyettest, előadót), parancsban kijelölve;

g) valamennyi HM szerv és MH szervezet saját műhelyeiben és raktáraiban tűzvédelmi felelőst, parancsban kijelölve;

h) zászlóalj (osztály) szintű gyakorlatok, ideiglenes, telephelyen kívüli tevékenységek, külföldön végrehajtott feladatok tűzvédelmének megszervezésére legalább alapfokú tűzvédelmi képesítéssel rendelkező tűzvédelmi megbízottat, parancsban kijelölve.

(2) A katonai tanintézetekben, kiképző központokban és csapatoknál folyó oktatás, felkészítés és kiképzés keretében a honvédelmi ágazat általános és a szakágak speciális tűzvédelmi követelményeit, szabályait oktatni kell.

(3) Az 1. § (1) bekezdés b) pont szerinti tevékenységet végzőknek a rájuk, illetve szervezeteikre vonatkozóan a jelen rendeletben előírtak megismertetéséről a kijelölt tervezői értekezletet vezető, illetve szerződéskötő szervek, szervezetek vezetői kötelesek gondoskodni.

IV. Fejezet

A TŰZVÉDELMI TEVÉKENYSÉG ÁGAZATI IRÁNYÍTÁSA, FELÜGYELETE

13. §

(1) A honvédelmi ágazat tűzvédelmének - a tűzvédelmi és tűzoltó szervezetek - irányítási, felügyeleti jogkörét a honvédelmi miniszter látja el.

(2) A Magyar Honvédség tűzvédelmet érintő szakmai irányítói, felügyeleti jogkörét a vezérkar főnök látja el.

A honvédelmi miniszter tűzvédelmi irányítói tevékenysége

14. §

(1) Intézkedik az ágazat tűzvédelmét szabályzó jogszabály és a szakmai irányítás egyéb jogi eszközeinek kidolgozására, karbantartására.

(2)[2]

A HM KMEH tűzvédelmi szolgálati személye

15. §

(1) Előkészíti, javaslatot tesz és kidolgozza:

a) a honvédelmi miniszter részére meghatározott tűzvédelmi irányítási és felügyeleti jogkör gyakorlásával kapcsolatos szabályzó és engedélyező tevékenység végzésével kapcsolatos aktusokat, belső rendelkezéseket, okmányokat;

b) az ágazat tűzvédelmi és tűzoltó szervezetei tagjaira vonatkozó képzés rendszerét és elveit;

c) az ágazat tűzvédelmi ellenőrzési és nyilvántartási rendszerét;

d) az ágazat tűzvédelmi információs és adatszolgáltatási rendszerét.

(2) Összefogja és meghatározza a honvédelmi ágazat tűzvédelmi kutatómunka elveit és irányait.

A vezérkari főnök tűzvédelmi irányítói tevékenysége

16. §

Szakközegeivel elkészítteti, kidolgoztatja és érvényesíti a Magyar Honvédség tűzvédelmét szabályzó belső rendelkezéseket.

A vezérkar főnök által kijelölt szervezet tűzvédelmi szolgálati személye

17. §

Előkészíti, javaslatot tesz és kidolgozza

a) a vezérkar főnök részére meghatározott tűzvédelmi irányítási és felügyeleti jogkör gyakorlásával kapcsolatos szabályzó és engedélyező tevékenység végzésével kapcsolatos aktusokat, belső rendelkezéseket, okmányokat;

b) a Magyar Honvédségben működő tűzvédelmi és tűzoltó szervezetek tagjaira vonatkozó képzés rendszerét és elveit;

c) a Magyar Honvédség tűzvédelmi ellenőrzési és nyilvántartási rendszerét;

d) a Magyar Honvédség szervezetei tűzvédelmi információs és adatszolgáltatási rendszerét.

Az MH középszintű vezető szervek parancsnokainak tűzvédelmi irányítói tevékenysége

18. §

Szakközegeivel elkészítteti, kidolgoztatja és érvényesíti az irányítása alá tartozó szervezetek tűzvédelmét szabályzó belső rendelkezéseit.

Az MH középszintű vezető szervek tűzvédelmi szolgálati személye

19. §

Előkészíti, javaslatot tesz és kidolgozza

a) az MH középszintű vezető szervek parancsnokai részére meghatározott tűzvédelmi irányítási és felügyeleti jogkör gyakorlásával kapcsolatos szabályzó és engedélyező tevékenység végzésével kapcsolatos aktusokat, belső rendelkezéseket, okmányokat;

b) a katonai szervezetek tűzvédelmi információs és adatszolgáltatási rendszerét;

c) a katonai szervezetek sajátos megelőző tűzvédelmi rendszabályait, a tűzvédelmi és tűzoltó szervezetek szakmai működési követelményeit, a tűzvédelmi felkészítés, kiképzés rendjét.

A HM szervek és MH szervezetek vezetőinek tűzvédelemmel kapcsolatos felelőssége és tevékenysége

20. §

(1) A HM szervek és MH szervezetek vezetői a tűzvédelmi feladatok végrehajtásáért, a hatályos tűzvédelmi szabályzók érvényesüléséért a tűzoltó szervezetek követelmény szintű működtetéséért az egyszemélyi vezetés (parancsnoklás) elvének megfelelően tartoznak felelőséggel.

(2) Ha egy létesítményben több szervezet kerül elhelyezésre az adott létesítmény megelőző tűzvédelméhez, a tűz oltásához és a műszaki mentéshez, valamint a tűzvizsgálat végrehajtásához szükséges - külső együttműködési és belső szervezési - feladatok végzésének irányításáért a létesítmény parancsnoka felelős.

(3) A HM szervek és MH szervezetek vezetői tűzvédelmet irányító feladataikat tűzvédelmi szolgálati személyeik útján látják el.

(4) Együttműködési megállapodást köt a működési terület szerinti tűzoltósággal.

(5) A szervezetszerű tűzoltó alegységekkel nem rendelkező szervezetek vezetői kötelesek gondoskodni a szervezet működési rendjének megfelelő készenléti tűzoltó erőről.

(6) A tűzoltóság segítségkérése esetén a katonai tűzoltó alegység - az MH érvényes szabályozási rendje szerint - segítséget nyújt.

A HM szervek és MH szervezetek tűzvédelmi szolgálati személyei

21. §

(1) Tűzvédelmi tiszt, megbízott tűzvédelmi tiszt, tűzvédelmi előadó

a) előkészíti, javaslatot tesz és kidolgozza a HM szervek és MH szervezetek vezetői részére meghatározott tűzvédelemmel kapcsolatos felelősségi körével és irányító tevékenységével összefüggő belső rendelkezéseket, okmányokat, bedolgozásokat;

b) végzi a szervezet tűzvédelmi adatszolgáltatással kapcsolatos feladatait;

c) tervezi, szervezi és irányítja a tűzvédelmi felkészítést és kiképzést;

d) előkészíti az együttműködési megállapodást és folyamatos kapcsolatot tart fenn a működési terület szerinti tűzoltósággal.

(2) Tűzvédelmi felelős: végzi a tevékenységi körére és munkahelyére meghatározott tűzvédelmi követelmények betartásának, valamint tűzvédelmi és tűzoltó berendezések működőképességének rendszeres ellenőrzését.

V. Fejezet

A MAGYAR HONVÉDSÉG TŰZOLTÓ SZERVEZETEI

22. §

(1) A HM szerveknél és az MH szervezeteinél a létesítmény tűzveszélyességi osztályba sorolásától függően, valamint a 12. § (1) bekezdés figyelembevételével honvédségi vagy nem szervezetszerű tűzoltó alegységeket kell szervezni.

(2) Az (1) bekezdés szerint létrehozott tűzoltó alegység létszámát és felszerelését úgy kell megállapítani, hogy az adott szervezetnél esetlegesen keletkező tűz kezdeti fázisában eredményesen be tudjon avatkozni, és a Riasztási és Segítségnyújtási Terv szerint igénybe vehető önkormányzati tűzoltósággal együtt legyen képes a katonai objektum(ok)ban várható legnagyobb veszélyhelyzet megszüntetésére is.

(3) A tűzoltó alegységek személyi állományának kiképzése és felkészítése az MH kiképzési követelményeiben rögzítettek szerint kerül végrehajtásra.

(4) A HM szerveknél és az MH szervezeteinél a honvédségi tűzoltó alegységeket az oltástechnikai követelmények és a rendszeresített eszközök alapján legalább az alábbi létszámokkal kell létrehozni:

a) a fokozottan tűz- és robbanásveszélyes (A), valamint a tűz- és robbanásveszélyes (B) tűzveszélyességi osztályba tartozó szerveknél, szervezeteknél 15 főt;

b) a 12. § (1) bekezdés c) pontja szerinti lőszer, robbanóanyag gyártásával, felújításával vagy megsemmisítésével lőszer és robbanóanyag tárolásával alaprendeltetés szerint foglalkozó MH szervezeteinél (raktárainál) 15 fő;

c) a kórházaknál, az MH védett létesítményeinél, vezetési pontjainál 15 fő, csak rendkívüli állapot időszakára;

d) az üzem- és hajtóanyag gyártásával, felújításával vagy megsemmisítésével, üzemanyag tárolásával alaprendeltetés szerint foglalkozó MH szervezeteinél (raktárainál), valamint légvédelmi rakéta szervezeténél 22 fő;

e) az MH nemzetközi gyakorlatok és lövészetek végrehajtására alkalmas lőterein 30 fő;

f) az MH repülőtereinél 60 fő.

(5) A honvédségi tűzoltó alegységek szervezeti egységeit munkaköri jegyzékben, illetve állománytáblában kell meghatározni, és el kell látni az állománytáblában és a tűzvédelmi normában előírt eszközökkel, szakfelszerelésekkel és oltóanyagokkal.

(6) A honvédségi tűzoltó alegységek a katonai szervezet működési rendjének megfelelően előírt készenléti szolgálatot kötelesek ellátni.

23. §

(1) Honvédségi tűzoltó alegységekkel nem rendelkező katonai szervezeteknél (objektumoknál) a szolgálati szabályzat előírásaival összhangban nem szervezel szerű ügyeletes tűzoltó alegységet kell kijelölni, felkészíteni és 24 órás szolgálatba vezényelni

a) teljes létszámú (1+6 fős) tűzoltó alegységgel kell a szolgálatot ellátni, ha a katonai szervezet (objektum) létszáma meghaladja az 1000 főt;

b) csökkentett létszámú (1+2 fős) tűzoltó alegységgel lehet szolgálatot ellátni, ha a katonai szervezet (objektum) létszáma kevesebb 1000 főnél, és működési terület szerinti tűzoltóság azonnali riaszthatósága és kiértesítése még a tűz kezdeti szakaszában biztosított.

(2) Ahol a szervezet munkaidőn túli ügyeleti szolgálati rendszere a fenti önálló létszámú tűzoltó alegység szervezését sem teszi lehetővé, más ügyeleti szolgálatot ellátó személyek - mint alkalmi kötelékek - tűzoltási feladatra való felkészítésével kell az objektum tűz elleni védelméről gondoskodni.

(3) Ideiglenes táborokban, gyakorlatokon, lövészeteken és bemutatókon a végrehajtás teljes időtartama alatt 24 órás váltással, az előforduló tüzek eredményes oltására alkalmas tűzoltó eszközökkel felszerelt, (1) bekezdés a) pont szerinti létszámú tűzoltó alegységet kell vezényelni és működtetni.

VI. Fejezet

A TŰZVÉDELEM LOGISZTIKAI BIZTOSÍTÁSÁVAL ÖSSZEFÜGGŐ FELADATOK

24. §

(1) A HM szervek és MH szervezetek tűzvédelmét a személyi állomány életének, a honvédségi vagyon tűz elleni védelme, és ez által a csapatok harckészültségének megfelelő szintentartása érdekében korszerű elvek és módszerek kidolgozásával, a honvédelmi ágazat sajátos követelményeit kielégítő tűzvédelmi eszközök és anyagok műszaki fejlesztésével és rendszerbe állításával kell biztosítani.

(2) A honvédségi tűzoltó alegységek fejlesztésével és fenntartásával, valamint a honvédelmi ágazat tűzvédelemmel kapcsolatos egyéb költségeinek normatív fedezetét a költségvetési törvény honvédelmi fejezetében kell tervezni és biztosítani.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltak megvalósítása érdekében a tudományos kutatómunka keretében minden szinten fel kell dolgozni a honvédségi tűzvédelemmel kapcsolatos hazai és külföldi információkat. Ezek alapján a tűzvédelem elveinek és módszereinek tökéletesítésére kell törekedni, s a korszerű követelményeket a szabályzatok előírásaiban érvényre kell juttatni.

(4) A tűzvédelem központi logisztikai biztosítását az általános tervezési, beszerzési, ellátási, technikai kiszolgálási és selejtezési rend, valamint a normatív előírások szerint az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság szervezetei végzik az anyagnem felelősség szerinti rendben.

(5) A tűzvédelem csapatszintű logisztikai biztosítását az általános tervezési, illetve szakági intézkedésekben szabályozott beszerzési, ellátási, technikai kiszolgálási és selejtezési rend, valamint a mindenkor érvényes tűzvédelmi norma előírásai szerint az alakulatok logisztikai szervezetei végzik.

(6) Új tűzvédelmi eszköz, jármű, berendezés és anyag rendszeresítésére szervezetbe állítására vagy alkalmazásba vételére a haditechnikai eszközök és hadfelszerelési anyagok rendszerbe (szervezetbe) állítására és kivonására vonatkozó HM utasításban foglaltak szerint kerülhet sor.

VII. Fejezet

VEGYES ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

25. §

(1) A honvédségi tűzoltó alegységek állományának szolgálati viszonyával összefüggésben, az állandó készenléti szolgálat ellátó állományra, valamint tevékenységi körükre baleseti, baleseti rokkantsági, valamint baleseti halálra szóló biztosítását kell kötni.

(2) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Magyar Néphadsereg tűz elleni védekezésről szóló 36/1975. (HK 19.) HM számú utasítás, valamint a módosításaira kiadott 13/1981. (HK 9.) és a 36/1987. (HK 15.) HM utasítások hatályukat vesztik.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 16/2008. (VI. 25.) HM rendelet 9. §-a. Hatályos 2008.07.03.

[2] Hatályon kívül helyezte a 16/2008. (VI. 25.) HM rendelet 11. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2008.07.03.

Tartalomjegyzék