37/2001. (III. 5.) Korm. rendelet

az egyetemi szintű gazdasági informatika alapképzési szak képesítési követelményeiről

A Kormány a felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának cl) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) Az egyetemi szintű gazdasági informatika alapképzési szak képesítési követelményeit e rendelet melléklete tartalmazza.

(2) A gazdasági informatikai szakon egyetemi szintű okleveles gazdaság-informatikus szakképzettség szerezhető, az oklevélben megjelölve a választott szakirányt.

2. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 37/2001. (III. 5.) Korm. rendelethez

Az egyetemi szintű gazdasági informatika alapképzési szak képesítési követelményei

1. A képzési cél

A képzés célja a tudásalapú társadalom értékteremtő folyamatainak informatikai és információs menedzselésére képes szakemberek kibocsátása. A végzetteknek képeseknek kell lenniük a valóságos és virtuális szervezetek üzleti folyamatainak megértésére, valamint arra, hogy informatikai eszközökkel hozzájáruljanak a szervezetek üzleti intelligenciájának növeléséhez. Meg kell tudniuk fogalmazni a gyorsan fejlődő számítástechnika és az átalakuló telekommunikáció együttműködésén alapuló informatikai rendszerek információs folyamataival kapcsolatos feladatokat. Rendelkezniük kell a feladatok megoldásához szükséges modellalkotás és megoldási algoritmus kidolgozásának, a megoldási folyamat irányításának készségével. A szakembereknek képeseknek kell lenniük az informatikai és telekommunikációs technika együttműködésén alapuló infrastruktúra működtetésére, ellenőrzésére, továbbfejlesztésére. A szakon szerzett ismeretek képessé teszik a végzetteket arra is, hogy az informatikai rendszer és az általa támogatott gazdasági, közszolgálati és közigazgatási rendszerek folyamatai közötti kölcsönhatásokat feltárják, megfogalmazzák a szervezéssel kapcsolatos stratégiai és, operatív feladatokat, és az adott szakterület szakembereivel együttműködve kidolgozzák és menedzseljék a feladatok megoldásának folyamatát. Alkalmasnak kell lenniük az informatikai eszközök és megoldások beszerzési és kihelyezési folyamatainak megtervezésére és irányítására, kiválasztási kritériumainak megfogalmazására.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése Okleveles gazdaság-informatikus (megjelölve a szakirányt).

A szakon belül üzleti informatikai, közigazgatási és modellezési szakirány választható.

3. A képzési idő

A képzési idő 10 félév, legalább 3000 tanóra és 9000 tanulmányi munkaóra. Az oklevél megszerzéséhez szükséges hallgatói teljesítmény 300 kredit. A főiskolai szintű gazdasági informatika szakot végzettek a kiegészítő alapképzés keretében kapcsolódhatnak be a képzésbe. A kiegészítő alapképzés ideje 4 félév, legalább 1400 tanóra és 3600 tanulmányi munkaóra. A kiegészítő alapképzésben legalább 120 kreditet kell megszerezni.

4. A képzés főbb tanulmányi területei és azok aránya

a) Közismereti és szabadon választható tantárgyak17 kredit (a képzési idő 6%-ában),
b) Közgazdasági és vállalatgazdasági ismeretek78 kredit (a képzési idő 26%-ában),
c) Módszertani alapozó tantárgyak33 kredit (a képzési idő 11 %-ában),
d) Informatikai alapozó tantárgyak61 kredit (a képzési idő 20%-ában),
e) Informatikai szaktárgyak és szakirány tárgyak111 kredit (a képzési idő 37%-ában).

Szakmai gyakorlat a teljes képzési idő 8-10% a, melynek kreditértéke benne foglaltatik a fenti tanulmányi területek kreditértékeiben.

5. Az ismerétek ellenőrzési rendszere

Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt - részben egymásra épülő, részben egymástól független - gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgák - beszámolók, kollokviumok, szigorlatok - letételéből, szakmai gyakorlat elvégzéséből, szakdolgozat elkészítéséből, valamint záróvizsgából tevődik össze.

5.1. Kötelező szigorlatok

A képzésben három szigorlat letétele (szigorlatonként valamennyi felsorolt tantárgyra vonatkozóan) kötelező:

- módszertani és informatikai alapszigorlat: a valószínűség-számítás, statisztika, számítástudomány, modellezés tantárgyak köréből,

- gazdálkodás-tudományi szigorlat: a közgazdaságtan, vállalat-gazdaságtan, vállalati stratégia és tervezés tantárgyak köréből,

- szakképzést kifejező informatika szigorlat: az adatbázis, rendszerfejlesztés, üzleti intelligencia, üzleti kommunikáció, biztonság a hálózaton, szoftver engineering, minőségügy, projekt menedzsment, infrastruktúra menedzsment, információrendszerek ellenőrzése, térinformatika tantárgyak köréből.

5.2. Szakdolgozat

A szakdolgozat olyan, a gazdasági informatikai képzéshez kapcsolódó írásbeli munka, amelyben a hallgatóknak tanúsítaniuk kell a hazai és nemzetközi szakirodalomban való jártasságot, képességüket a tanultak önálló alkalmazására és a szakirodalom feldolgozására, továbbá önálló gyakorlati és elméleti informatikus munka végzésére.

5.3. Záróvizsga

5.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:

a) a képesítési követelményekben és tantervekben előírt kreditek megszerzése és követelmények teljesítése,

b) két idegen nyelvből középfokú, C típusú, szakmai anyaggal bővített államilag elismert nyelvvizsga,

c) az intézmény által előírt szakmai gyakorlat(ok) teljesítése,

d) két opponens által bírált és elfogadott szakdolgozat.

5.3.2. A záróvizsga részei:

- a szakdolgozat megvédése,

- komplex szóbeli vizsga a szakdolgozathoz kapcsolódó tantárgyakból, ahol a hallgató számot ad arról, hogy a szakma gyakorlásához szükséges, a képzési célnál meghatározott ismereteket és készségeket birtokolja, s képes azokat összefüggéseiben kezelni és alkalmazni.

5.3.3. A záróvizsga eredménye

A szakdolgozat védésére és a komplex szóbeli vizsgára adott érdemjegyek egyszerű számtani átlaga egész számra kerekítve.

Tartalomjegyzék