7/2001. (IV. 5.) KüM rendelet

a Kereskedelemfejlesztési Célelőirányzat felhasználásának és kezelésének részletes szabályairól

A Kereskedelemfejlesztési Célelőirányzat (a továbbiakban: Célelőirányzat) felhasználásáról és kezeléséről az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Aht.) 24. §-ának (4)-(5) bekezdésében kapott felhatalmazás szerint - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1 E rendelet hatálya kiterjed a költségvetési törvény mellékletében XVIII. Külügyminisztérium (a továbbiakban: minisztérium) fejezet, 5. cím, 20. alcím alatti előirányzat felhasználására.

2.§ (1) A Célelőirányzat a kereskedelempolitikai célok megvalósítása elősegítésének eszköze. A költségvetési törvényben meghatározott előirányzatból - a Magyar Köztársaság nemzetközi szerződéseiben vállalt kötelezettségeivel összhangban - az alábbi jogcímeken nyerhető el támogatás:

a)[1] a Magyarországon bejegyzett vállalkozások termékeinek nemzetközi elfogadtatása érdekében a külpiaci megjelenést segítő, a nemzetközi gyakorlatban elfogadott és alkalmazott kereskedelmi módszerek és eszközök megteremtésére és megismerésére;

b) a minisztérium által kezdeményezett kereskedelemfejlesztési tevékenységhez; a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) kereskedelemfejlesztési programjaihoz; a külgazdasági kapcsolatok építését elősegítő hazai és nemzetközi programokhoz; külgazdasági feladatok megoldását megalapozó kutatásokhoz, tanulmányokhoz; a kereskedelemfejlesztést szolgáló sajtó- és tájékoztatási tevékenységhez (a továbbiakban: központi kezdeményezésű projekt);

c) a kereskedelemfejlesztést szolgáló, az Európai Unióhoz történő csatlakozásra való felkészülést biztosító nemzetközi segélyprogramokban, valamint az Európai Unió társult országai számára is megnyitott programjaiban való részvételhez;

d) jogszabályban vagy kormányhatározatban meghatározott kereskedelemfejlesztési célok végrehajtásához.

(2) A külügyminiszter (a továbbiakban: miniszter) az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott célokra évente nyilvános pályázati felhívásban hirdeti meg a tárgyévi támogatási feltételeket és a hozzájuk rendelt támogatás mértékét.

3.§ (1) A Célelőirányzat bevételeinek és kiadásainak forrása a költségvetési törvényben a minisztérium fejezetében e célra jóváhagyott előirányzat.

(2) A Célelőirányzat bevételeit képezi:

a) a Célelőirányzatból támogatást igénylő által megfizetett eljárási díj,

b) a külföldi és belföldi gazdálkodó szervezetek és természetes személyék által, valamint külföldi kormánysegélyből és segélyalapokból a Célelőirányzat javára teljesített befizetések. A befizetések felhasználási céljára a felajánló javaslatot tehet.

(3) A Célelőirányzat pénzügyi műveleteinek lebonyolítása a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) Fejezeti kezelésű előirányzat-felhasználási keretszámlán történik.

(4) A Célelőirányzatból kell fedezni az előirányzat működtetésével, kezelésével, felhasználásával, a szerződések előkészítésével, nyilvántartásának egyes tárgyi és személyi feltételeivel, ellenőrzésével kapcsolatos költségeket.

(5) A Célelőirányzat-maradvány következő évi felhasználásáról a miniszter a pénzügyminiszterrel egyeztetve dönt.

A támogatás általános feltételei

4.§ (1) A Célelőirányzatból támogatás belföldi székhelyű gazdasági társaságok, közhasznú társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, szakmai alapon szerveződő egyesületek, társaságok, valamint központi kezdeményezésű projektek esetében a felsoroltakon túlmenően a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (a továbbiakban: MKIK), illetve költségvetési szerv(ezet) részére nyújtható.

(2) A Célelőirányzatból a 2. § (1) bekezdés a) pontjában szereplő célokra támogatás kizárólag pályázat útján nyerhető el.

(3) Támogatás kizárólag a támogatott tevékenység/program megvalósulása előtt igényelhető oly módon, hogy ugyanazon tevékenységhez/programhoz támogatást a Célelőirányzat terhére csak egy alkalommal lehetséges igényelni.

(4) A támogatások elbírálásának szempontjait a pályázati kiírások tartalmazzák.

(5) Támogatási szerződés nem köthető azokkal a pályázókkal,

a) akik csődeljárás, felszámolási és végelszámolási eljárás alatt állnak;

b) akik a pályázat benyújtását megelőzően a költségvetés alrendszereiből juttatott valamely támogatásért szerződésben vállalt kötelezettségüket nem vagy csak részben teljesítették,

c) akiknek 60 napon túl meg nem fizetett adó-, vám, vagy adó módjára behajtható egyéb köztartozása van.

(6) A lejárt esedékességű, 60 napon túl meg nem fizetett köztartozással rendelkezőknek - a köztartozás megfizetéséig-, függetlenül a támogatás egyéb feltételeinek meglététől, a szerződés megkötését követően kialakuló ilyen köztartozás vagy meginduló felszámolási és végelszámolási eljárás esetén a támogatás nem folyósítható, csődeljárás esetén a csődegyezség megszületéséig a támogatás folyósítását fel kell függeszteni.

A támogatásokra vonatkozó további szabályok

5.§ (1) A támogatások minden esetben vissza nem térítendő támogatást jelentenek, a pályázati kiírásokban felsorolt és elismert költségek támogatási szerződésben szereplő mértékéig.

(2) A támogatás mértéke a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződés szerint elismerhető költségek 50%-áig, központi kezdeményezésű rendezvényeknél az elismerhető költségek 100%-áig terjedhet.

(3) A 2. § (1) bekezdés a) pontja szerinti, pályázati úton egy vállalkozás által igénybe vett támogatások összértéke - három év vonatkozásában - nem haladhatja meg a 26 millió forintot.

A pályázat kiírása

6.§ (1) A pályázati felhívásokat a Külkereskedelmi Tájékoztatóban, illetve a jogutódlapban és legalább egy országos terjesztésű gazdasági napilapban meg kell jelentetni.

(2) A pályázati felhívás szabályozza a pályázatok éven belüli befogadási időtartamát.

(3) Forráshiány esetén a pályázatok befogadása - előzetes hirdetmény közzétételével - felfüggeszthető.

A pályázat tartalmi követelményei

7.§ (1) Pályázatot kizárólag a pályázati felhívásban megjelölt helyre és a pályázati kiírásban meghatározott követelményeknek megfelelően lehet benyújtani.

(2) A benyújtott pályázatok kapcsán hiánypótlásra egy alkalommal van lehetőség.

(3) A pályázat benyújtása időpontjának a pályázati felhívásnak hiánytalanul megfelelő pályázat beérkezése időpontját kell tekinteni.

8.§ (1) A pályázat benyújtásakor eljárási díjat kell fizetni, amelynek mértéke az igényelt támogatás összegének 1 %-a, de legalább 5000 Ft.

(2) A központi kezdeményezésű rendezvények esetében az eljárási díj 5000 Ft.

(3) Az eljárási díjat a Kincstárnál vezetett 1003200001220108-50000005 számú, KüM Fejezeti kezelésű előirányzat célelőirányzat felhasználási keretszámla javára kell átutalással teljesíteni, a közlemény rovatban feltüntetve a 235116 ÁHT számot.

(4) Az eljárási díj átutalását igazoló banki terhelési értesítő másolatát a pályázathoz csatolni kell.

(5) A befizetett eljárási díjat a minisztérium kizárólag forráshiány miatt elutasított pályázat esetén, az elutasító döntést követő 30 napon belül fizeti vissza.

9. §

(1) Támogatás nyújtásáról - pályázatok esetében a Kereskedelemfejlesztési Tárcaközi Bizottság (a továbbiakban: Tárcaközi Bizottság) javaslata alapján - a miniszter dönt.

(2) A Tárcaközi Bizottság minisztériumot képviselő tagjait és elnökét a miniszter jelöli ki. A miniszter felkérése alapján a Tárcaközi Bizottság munkájában a pályázatok elbírálásában érdekelt más tárcák által delegált tagok, illetve az MKIK képviselője is részt vesz._

(3) A Tárcaközi Bizottság szükség szerint, de legalább negyedévenként ülésezik.

(4) A döntés-előkészítés módjáról és az állásfoglalás kialakításának szabályairól a Tárcaközi Bizottság által elfogadott ügyrend intézkedik.

(5) A támogatások odaítélése a rendelkezésre álló források függvényében a pályázatok sorolásával történik.

(6) A támogatás tárgyában hozott döntés az igényeltnél kisebb összegre is vonatkozhat.

(7) A Célelőirányzaton belül az egyes támogatási jogcímekre előirányzott forrást a miniszter határozza meg, melyet az év során szükség szerint átcsoportosíthat.

(8) A pályázatokra vonatkozó döntést a minisztérium a Külkereskedelmi Tájékoztatóban, illetve a jogutódlapban közzéteszi a támogatás tárgya, összege feltüntetésével.

(9) A pályázatokra vonatkozó döntést követően a minisztérium vagy a megbízásából eljáró szervezet 30 napon belül szerződésben állapodik meg a pályázóval, melynek tartalmaznia kell a teljes elszámolás módját és határidejét.

(10) Ha az előírt határidőn belül a szerződéskötésre a támogatást elnyert pályázónak (a továbbiakban: kedvezményezett) felróható okból nem kerül sor, a támogatási döntés érvényét veszti.

A támogatás folyósítása

10. §

(1) A támogatás folyósításához szükséges bizonylatokat a támogatási szerződésben meghatározott szervhez kell benyújtani.

(2) A támogatás folyósítása utólagosan, a kedvezményezett által benyújtott számlák és a kifizetést igazoló dokumentumokon alapuló elszámolás szerint történik. Kizárólag központi kezdeményezésű projekt esetén van lehetőség 25%-os előleg kifizetésére, utólagos elszámolási kötelezettséggel. Az érre vonatkozó igényt összegszerűen és részletes indoklással kell jelezni.

(3) Az utalványozáshoz biztosítani kell a támogatási szerződés és a kifizetés összhangját, továbbá a kifizetés alapjául szolgáló teljesítést igazoló dokumentumok meglétét.

11. §

(1) Támogatást a minisztérium a miniszter döntésének megfelelően - az általa részfeladatok végrehajtására kijelölt, illetve jogszabályban meghatározott - közreműködő szervezet útján is nyújthat.

(2) A minisztérium a közreműködő szervezet részére, a támogatandó célok, részfeladatok megvalósítására támogatási keretet (a továbbiakban: keret) biztosít. A keret felhasználásáról, a támogatás folyósításának feltételeiről szerződésben kell rendelkezni (a továbbiakban: keretszerződés).

(3) A keretszerződéses támogatási formában a szerződéseket a tulajdonképpeni kedvezményezettel a közreműködő szervezet köti meg. A keretszerződésben rendelkezőt kell a kerettel való elszámolás módjáról és a nem szerződésszerű teljesítés esetén alkalmazandó szankciókról.

(4) A keret igénybevétele a tényleges fizetés esedékességének függvényében történhet.

(5) A közreműködő szervezet folyósítja a (3) bekezdés alapján létrejött szerződések szerinti kifizetéseket, elvégzi a szerződések teljesítésének teljes körű vizsgálatát és a támogatási célkitűzések megvalósításának elszámoltatását.

A támogatások ellenőrzési rendszere

12. §

(1) A támogatások ellenőrzése a vállalt kötelezettségek teljesítésére, a rendeltetésszerű és a támogatási szerződésnek megfelelő forrásfelhasználásra terjed ki.

(2) A kedvezményezett köteles a támogatás forrásának felhasználását - ellenőrzés céljából - elkülönítetten nyilvántartani.

(3) Egy tevékenység/program akkor tekinthető befejezettnek, illetve megvalósultnak, ha a szerződésben megjelölt és támogatott feladat, cél a szerződésben meghatározottak szerint teljesült, és erről feljegyzésekkel, bizonylatokkal alátámasztva számol be a kedvezményezett.

13. §

A Célelőirányzat terhére alapítvány, társadalmi szervezet, közalapítvány, köztestület nem alapítható.

14. §

Ez a rendelet a kihirdetésétől számított 5. napon lép hatályba.

Dr. Martonyi János s. k.,

külügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 8/2003. (III. 13.) KüM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.03.18.

Tartalomjegyzék