121/2002. (V. 15.) Korm. rendelet

az egyetemi szintű politológia alapképzési szak képesítési követelményeiről

A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) Az egyetemi szintű politológia alapképzési szak képesítési követelményeit e rendelet melléklete tartalmazza.

(2) A politológia szakon alapképzésben egyetemi szintű végzettség és

a) okleveles politológus, illetve

b) a tanári képesítés megszerzése esetén: okleveles politológus és politológia szakos tanár szakképzettség szerezhető.

2. §

(1) A politológia alapképzési szakon szerezhető tanári képesítés követelményeit külön jogszabály határozza meg.

(2) Politológia alapképzési szakon a tanári képesítés megszerzésére irányuló képzés csak az erre vonatkozó szakindítási engedély megszerzése birtokában indítható.

3. §

E rendelet hatálybalépését követően az egyetemi szintű politikaelmélet alapképzési szakon új évfolyam nem indítható.

4. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 121/2002. (V. 15.) Korm. rendelethez

A politológia alapképzési szak képesítési követelményei

1. A képzési cél

Politológusok képzése, akik egyetemi szintű képzés keretében átfogó és rendszerezett ismereteket szereznek a társadalom politikai rendszerére és viszonyaira, azok főbb törvényszerűségeire, a politikai intézményekre, a politikai hatalom működésére, a politikai szervezetekre, a politikai értékekre és szocializációra, társadalmi mozgalmakra vonatkozóan. Megismerik a felsoroltakkal kapcsolatos főbb tudományos elméleteket és irányzatokat, valamint az ezekkel kapcsolatos elméletek történetét. A végzettek alkalmassá válnak arra, hogy a politikával kapcsolatos tudományos kutatómunkát, vagy politikatudományi-politikaelméleti oktató munkát végezzenek, politikai szakértőként politikaelméleti elemzéseket készítsenek, illetve a közoktatásban - a tanári képesítés megszerzésére is irányuló képzés esetén - oktatási-nevelési feladatokat lássanak el. A szakon tanári képesítést lehet szerezni.

2.Egyetemi szintű végzettséget tanúsító oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

- okleveles politológus,

- a tanári képesítés megszerzése esetén: okleveles politológus és politológia szakos tanár.

3. A képzési idő

Az egyetemi szintű képzésben a képzési idő: 10 félév, a tanórák (kontaktórák) száma legalább 3200.

Az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 300 kredit.

3.1. Tanári képesítés az okleveles politológus szakképzettséggel együtt vagy annak birtokában szerezhető meg a külön jogszabályban meghatározottak szerint.

A tanári képesítés egyidejű megszerzése a képzési időt nem növeli.

3.2. Főiskolai vagy egyetemi szintű oklevéllel már rendelkezők számára a politológia szakon a képzési idő legalább 8 félév.

4. A képzés főbb tanulmányi területei és azok arányai

4.1. Általános társadalomtudományi ismeretek a filozófia, a közgazdaságtan, a magyar politika, a mai magyar társadalom és a szociológia területéről, kommunikációs ismeretek, szakmai nyelvismeret, valamint idegennyelv-ismeret: a kreditek 10-15%-a (30-45 kredit).

4.2. Politikatudományi alapozó ismeretek átadása kötelező tárgyak keretében: politológia, bevezetés az állam-és jogtudományokba, politikai eszmetörténet, valamint a politikatudomány főbb területeit felölelő tantárgyak: a kreditek 25-30%-a (75-90 kredit).

4.3. Szakmai törzsanyag oktatása a kötelező tárgyak keretében: ágazati politikatudományok, összehasonlító politikaelmélet, nemzetközi politikai viszonyok elmélete, politikai intézményekre vonatkozó ismeretek, a politikai tudományok módszertana: a kreditek 25-30%-a (75-90 kredit).

4.4. Speciális szakismereteket adó választható tantárgyak: a kreditek 15-20%-a (45-60 kredit).

a) jogtudományi és tételes jogi, valamint állam-, alkotmány- és jogtörténeti, nemzetközi jogi, államigazgatási jogi ismeretek;

b) közpolitikákkal, médiával kapcsolatos ismeretek;

c) nemzetközi viszonyokkal és az összehasonlító politikával foglalkozó ismeretek;

d) politikai szociológiai ismeretek.

4.5. Egyéb választható tantárgyak: 5% (15 kredit).

4.6. A politológia szakos tanári képesítés megszerzése: a külön jogszabályban meghatározott pedagógiai és pszichológiai általános elméleti és gyakorlati ismeretek, képességek megszerzésére irányuló képzés, ami a szakmódszertan, valamint az iskolai gyakorlat követelményeinek teljesítésével lehetséges, amelynek kreditértéke 40 kredit, ami beleértendő a 10 féléves képzésbe. A tanárszakos hallgatóknak ebből következően a főbb tanulmányi területek kredithatárainak alsó értékét kell teljesíteni.

5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt gyakorlati jegyek megszerzéséből, beszámolókból, kollokviumokból, szigorlatokból, nyelvvizsga letételéből, évfolyamdolgozatok, továbbá szakdolgozat elkészítéséből és záróvizsga letételéből tevődik össze. A politológia szakos hallgatók a képzés folyamán 2 évfolyamdolgozatot készítenek, bizonyítandó, hogy a szakmai törzsanyagot egy - az intézmény által felkínáltak közül választott - téma kidolgozásában a hallgató alkalmazni tudja. A szak kötelező tantárgyait és azok számát, a képzést folytató intézmény szabályzata állapítja meg, de számuk 25-nél kevesebb nem lehet. A kötelező tantárgyakon kívül legalább 10 választható tárgyat kell a hallgatóknak felvenniük. A kötelező vizsgák száma 30-nál kevesebb nem lehet.

5.1. A kötelező szigorlati tárgyakat az intézmény tanterve állapítja meg, a szigorlatok száma legfeljebb három lehet.

5.2. A szakdolgozat

Az intézmény által felkínáltak közül választott téma önálló szakmai munkán alapuló, tudományos igényű kidolgozása, amely a hallgató alapos tárgyi ismereteiről és ezek alkalmazásában szerzett jártasságáról tanúskodik. A szakdolgozat 20 kreditet ér.

5.3. A záróvizsga

5.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:

a) a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,

b) szakdolgozat elkészítése és benyújtása,

c) egy idegen nyelvből középfokú, C típusú állami vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga letétele.

5.3.2. A záróvizsga:

- a szakdolgozat megvédése;

- komplex szóbeli vizsga a politikatudomány fő kategóriáinak, módszereinek és tudományos irányzatainak témaköréből.

5.3.3. A záróvizsga eredménye

A záróvizsga eredménye a komplex szóbeli záróvizsgára, valamint a szakdolgozatra - annak megvédésére is tekintettel - kapott érdemjegyek számtani közepe.

Tartalomjegyzék