Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

168/2002. (VIII. 2.) Korm. rendelet

az áruk és a szolgáltatások biztonságosságáról és az ezzel kapcsolatos piacfelügyeleti eljárásról szóló 79/1998. (IV. 29.) Korm. rendelet módosításáról

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 55. §-ának a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

Az áruk és a szolgáltatások biztonságosságáról és az ezzel kapcsolatos piacfelügyeleti eljárásról szóló 79/1998. (IV. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) a következő új alcímmel és 11/A-11/D. §-sal egészül ki:

"Vámáruk piacfelügyeleti ellenőrzése

11/A. § (1) Külföldről érkező áruk (a továbbiakban: vámáru) belföldi forgalom számára normál eljárásban történő vámkezelésekor a 11/B. § rendelkezései szerinti ellenőrzést is kell végezni.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem alkalmazható arra a vámárura, amelynek belföldi forgalom számára történő vámkezeléséhez szükség van külön jogszabály szerint előírt hatósági ellenőrző vizsgálat elvégzésére.

11/B. § (1) Ha a vámáru nem rendelkezik a hazai termékbiztonsági előírásoknak megfelelő okmányokkal, az előírt engedélyekkel, vagy hiányzik róla az előírt megfelelőségi jelölés (okmányhiányos áru), a vámhatóság haladéktalanul értesíti a piacfelügyeletért felelős Főfelügyelőséget, s a KPIR-en keresztül a területileg illetékes felügyelőséget, illetve - a külön jogszabályban foglaltakra figyelemmel - gyógyszertermékek esetében az Országos Gyógyszerészeti Intézetet, állatgyógyszer-termékek esetében az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmányellenőrző Intézetet, tápszerek esetében az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt, közúti járművek esetében a Közlekedési Főfelügyeletet (a továbbiakban együtt: piacfelügyeleti hatóság), és egyidejűleg tájékoztatja erről a vámkezelést kérőt, továbbá a vámkezelést a piacfelügyeleti hatóság válaszának megérkezéséig felfüggeszti.

(2) A piacfelügyeleti hatóság az országok és terméktípusok szerinti kockázatelemzés alapján kérheti bizonyos termékkörök fokozott figyelését a vámhatóságtól.

(3) Ha a vámhatóság által elvégzett vizsgálatkor komoly kétség merül fel arra vonatkozóan, hogy a vámáru közvetlen veszélyt jelenthet az egészségre és biztonságra (veszélyes termék), a vámhatóság haladéktalanul értesíti a piacfelügyeleti hatóságot, és egyidejűleg tájékoztatja erről a vámkezelést kérőt, továbbá a vámkezelést a piacfelügyeleti hatóság válaszának megérkezéséig felfüggeszti.

(4) A piacfelügyeleti hatóság köteles az árunyilatkozat elfogadásától számított 3 munkanapon, gyorsan romló vámáru és életmentő készítmények esetében 24 órán belül a vámhatóság megkeresésének eleget tenni, és határozatát a vámhatóságnak megküldeni.

(5) Ha a piacfelügyeleti hatóság a (4) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem hoz határozatot piacfelügyeleti intézkedésről, illetve határozata e határidőn belül nem érkezik meg a vámhatósághoz, akkor a kért vámkezelés elvégezhető.

(6) Ha a piacfelügyeleti hatóság vizsgálata során megállapítást nyer, hogy az okmányhiányos vámáru nem felel meg a hazai termékbiztonsági előírásoknak és a piacfelügyeleti hatóság a 6. § c) pontja alapján a forgalomba hozatalt megtiltja, az erről szóló határozatának a vámhatóság részére egyidejűleg történő megküldésével, valamint a KPIR tájékoztatásával felhívja a vámhatóságot, hogy a vámárut kísérő okmányra a következő záradékot helyezze el: "a termék nem megfelelő - forgalomba nem hozható". Ilyen esetben a piacfelügyeleti hatóság az Fgytv. 49. § (2) bekezdése alapján a határozat azonnali végrehajtását rendeli el. Az ilyen vámáru belföldi forgalom számára nem vámkezelhető.

(7) Ha a piacfelügyeleti hatóság vizsgálata során megállapítást nyer, hogy a vámáru veszélyes termék, akkor a 6. § c) pontja alapján a forgalomba hozatalt megtiltja, és az erről szóló határozatának a vámhatóság részére egyidejűleg történő megküldésével, valamint a KPIR tájékoztatásával felhívja a vámhatóságot, hogy a vámárut kísérő okmányra a következő záradékot helyezze el: "veszélyes termék - forgalomba nem hozható". Ilyen esetben a piacfelügyeleti hatóság az Fgytv. 49. § (2) bekezdése alapján a határozat azonnali végrehajtását rendeli el. Az ilyen vámáru belföldi forgalom számára nem vámkezelhető.

(8) A piacfelügyeleti hatóság a határozatában a vámáru további termékbiztonsági vizsgálatát írhatja elő a 9. § (3) bekezdésében szabályozott határidő figyelembevételével.

(9) A (6) és (7) bekezdések szerinti veszélyes, illetve nem megfelelő terméknek minősített termékkel kapcsolatos vizsgálatok költségei, valamint a felmerülő tárolási és megsemmisítési költségek a vámkezelést kérőt terhelik.

11/C. § A hatóságok közötti együttműködés érdekében a piacfelügyeleti hatóság és a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága a 9. § (1) bekezdésében szereplő kölcsönös tájékoztatáson túl együttműködési megállapodást köt, amelyben rendezik a hatóságok közötti eljárási kérdéseket, e rendelet figyelembevételével.

11/D. § A veszélyes és forgalomba nem hozható termékekről az Európai Bizottságnak a KPIR-en keresztül a Főfelügyelőség szolgáltat információt."

2. §

Az R. 12. §-ának (3) bekezdése a következő új c) ponttal egészül ki:

(Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:)

"c) a Tanács 339/93/EGK rendelete a termékbiztonságra vonatkozó jogszabályok betartásának ellenőrzéséről harmadik országokból importált termékek esetében."

3. §

Ez a rendelet 2003. január 1. napján lép hatályba.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök