168/2002. (VIII. 2.) Korm. rendelet
az áruk és a szolgáltatások biztonságosságáról és az ezzel kapcsolatos piacfelügyeleti eljárásról szóló 79/1998. (IV. 29.) Korm. rendelet módosításáról
A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 55. §-ának a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
Az áruk és a szolgáltatások biztonságosságáról és az ezzel kapcsolatos piacfelügyeleti eljárásról szóló 79/1998. (IV. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) a következő új alcímmel és 11/A-11/D. §-sal egészül ki:
"Vámáruk piacfelügyeleti ellenőrzése
11/A. § (1) Külföldről érkező áruk (a továbbiakban: vámáru) belföldi forgalom számára normál eljárásban történő vámkezelésekor a 11/B. § rendelkezései szerinti ellenőrzést is kell végezni.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem alkalmazható arra a vámárura, amelynek belföldi forgalom számára történő vámkezeléséhez szükség van külön jogszabály szerint előírt hatósági ellenőrző vizsgálat elvégzésére.
11/B. § (1) Ha a vámáru nem rendelkezik a hazai termékbiztonsági előírásoknak megfelelő okmányokkal, az előírt engedélyekkel, vagy hiányzik róla az előírt megfelelőségi jelölés (okmányhiányos áru), a vámhatóság haladéktalanul értesíti a piacfelügyeletért felelős Főfelügyelőséget, s a KPIR-en keresztül a területileg illetékes felügyelőséget, illetve - a külön jogszabályban foglaltakra figyelemmel - gyógyszertermékek esetében az Országos Gyógyszerészeti Intézetet, állatgyógyszer-termékek esetében az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmányellenőrző Intézetet, tápszerek esetében az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt, közúti járművek esetében a Közlekedési Főfelügyeletet (a továbbiakban együtt: piacfelügyeleti hatóság), és egyidejűleg tájékoztatja erről a vámkezelést kérőt, továbbá a vámkezelést a piacfelügyeleti hatóság válaszának megérkezéséig felfüggeszti.
(2) A piacfelügyeleti hatóság az országok és terméktípusok szerinti kockázatelemzés alapján kérheti bizonyos termékkörök fokozott figyelését a vámhatóságtól.
(3) Ha a vámhatóság által elvégzett vizsgálatkor komoly kétség merül fel arra vonatkozóan, hogy a vámáru közvetlen veszélyt jelenthet az egészségre és biztonságra (veszélyes termék), a vámhatóság haladéktalanul értesíti a piacfelügyeleti hatóságot, és egyidejűleg tájékoztatja erről a vámkezelést kérőt, továbbá a vámkezelést a piacfelügyeleti hatóság válaszának megérkezéséig felfüggeszti.
(4) A piacfelügyeleti hatóság köteles az árunyilatkozat elfogadásától számított 3 munkanapon, gyorsan romló vámáru és életmentő készítmények esetében 24 órán belül a vámhatóság megkeresésének eleget tenni, és határozatát a vámhatóságnak megküldeni.
(5) Ha a piacfelügyeleti hatóság a (4) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem hoz határozatot piacfelügyeleti intézkedésről, illetve határozata e határidőn belül nem érkezik meg a vámhatósághoz, akkor a kért vámkezelés elvégezhető.
(6) Ha a piacfelügyeleti hatóság vizsgálata során megállapítást nyer, hogy az okmányhiányos vámáru nem felel meg a hazai termékbiztonsági előírásoknak és a piacfelügyeleti hatóság a 6. § c) pontja alapján a forgalomba hozatalt megtiltja, az erről szóló határozatának a vámhatóság részére egyidejűleg történő megküldésével, valamint a KPIR tájékoztatásával felhívja a vámhatóságot, hogy a vámárut kísérő okmányra a következő záradékot helyezze el: "a termék nem megfelelő - forgalomba nem hozható". Ilyen esetben a piacfelügyeleti hatóság az Fgytv. 49. § (2) bekezdése alapján a határozat azonnali végrehajtását rendeli el. Az ilyen vámáru belföldi forgalom számára nem vámkezelhető.
(7) Ha a piacfelügyeleti hatóság vizsgálata során megállapítást nyer, hogy a vámáru veszélyes termék, akkor a 6. § c) pontja alapján a forgalomba hozatalt megtiltja, és az erről szóló határozatának a vámhatóság részére egyidejűleg történő megküldésével, valamint a KPIR tájékoztatásával felhívja a vámhatóságot, hogy a vámárut kísérő okmányra a következő záradékot helyezze el: "veszélyes termék - forgalomba nem hozható". Ilyen esetben a piacfelügyeleti hatóság az Fgytv. 49. § (2) bekezdése alapján a határozat azonnali végrehajtását rendeli el. Az ilyen vámáru belföldi forgalom számára nem vámkezelhető.
(8) A piacfelügyeleti hatóság a határozatában a vámáru további termékbiztonsági vizsgálatát írhatja elő a 9. § (3) bekezdésében szabályozott határidő figyelembevételével.
(9) A (6) és (7) bekezdések szerinti veszélyes, illetve nem megfelelő terméknek minősített termékkel kapcsolatos vizsgálatok költségei, valamint a felmerülő tárolási és megsemmisítési költségek a vámkezelést kérőt terhelik.
11/C. § A hatóságok közötti együttműködés érdekében a piacfelügyeleti hatóság és a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága a 9. § (1) bekezdésében szereplő kölcsönös tájékoztatáson túl együttműködési megállapodást köt, amelyben rendezik a hatóságok közötti eljárási kérdéseket, e rendelet figyelembevételével.
11/D. § A veszélyes és forgalomba nem hozható termékekről az Európai Bizottságnak a KPIR-en keresztül a Főfelügyelőség szolgáltat információt."
2. §
Az R. 12. §-ának (3) bekezdése a következő új c) ponttal egészül ki:
(Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:)
"c) a Tanács 339/93/EGK rendelete a termékbiztonságra vonatkozó jogszabályok betartásának ellenőrzéséről harmadik országokból importált termékek esetében."
3. §
Ez a rendelet 2003. január 1. napján lép hatályba.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök