Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

19/2002. (V. 8.) OM rendelet

a közoktatási intézmények elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeiről

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatásról szóló törvény) 93. §-a (1) bekezdésének j) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel és az ifjúsági és sportminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §[1]

A közoktatási intézmények elhelyezését szolgáló építmények tervezési munkáinál, különös tekintettel az akadálymentes környezet kialakításának szempontjaira - az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvényben, valamint az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletben meghatározott követelmények mellett - az e rendelet

a) 1. számú mellékleteként kiadott óvodai,

b) 2. számú mellékleteként kiadott általános iskolai,

c) 3. számú mellékleteként kiadott gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmények,

d) 4. számú mellékleteként kiadott gimnáziumok,

e) 5. számú mellékleteként kiadott szakközépiskolák és szakiskolák, és

f) 6. számú mellékleteként kiadott kollégiumok (diákotthonok)

építészeti-műszaki követelményeit (a továbbiakban: tervezési előírás) is figyelembe kell venni.

2. §

(1) Ez a rendelet 2002. június 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésekor már elkészült és engedélyezésre benyújtott, de még jóvá nem hagyott építési tervek tervezési előírásaira a korábbi jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) Az e rendelet hatálybalépésekor meglévő, a nevelési-oktatási intézmények elhelyezését szolgáló építmény akkor felel meg a követelményeknek, ha a fenntartó - a külön jogszabállyal kiadott - kötelező (minimális) eszköz- és felszerelési jegyzékben foglaltaknak a közoktatásról szóló törvény 124. § (20) bekezdésében, illetve a 132. § (11) bekezdésében meghatározott időpontra eleget tesz.

(4) A rendelet hatálybalépését követően a tervezési előírásban foglaltakat alkalmazni kell az építési engedély és a rendeltetés megváltoztatására irányuló engedély kiadásakor.

Dr. Pálinkás József s.k.,

oktatási miniszter

1. számú melléklet a 19/2002. (V. 8.) OM rendelethez

A közoktatás nevelő és oktató intézményei tervezési előírásai

I.

ÓVODA

Ez a szabályozás az óvodák elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeit tartalmazza, nem tartalmazza viszont az egyéb jogszabályokban, kötelezően előírt követelményeket.

1. Általános előírások

1.1. Annak, aki intézményt kíván létesíteni, szakmai programban kell összefoglalnia azokat a feladatokat, amelyek megoldására az épület szolgál. A szakmai program megvalósításához szükséges helyiségek számát, befogadóképességét, a beépítésre váró eszközök és felszerelések jegyzékét tervezési programban kell összefoglalni. A már meglévő óvodák esetén az új helyiségekre vonatkozóan a közoktatási törvény alapján meghatározott nevelési program, új óvoda létesítése esetén a szakmai program alapján kell a tervezési programot elkészíteni.

1.2. A tervezési programot a helyi társadalom valós igényeit tükröző demográfiai, szociológiai, közgazdasági elemzéssel kell alátámasztani.

1.3. A tervezési programot az óvodafenntartó köteles elkészíttetni.

A minőség és szakszerűség biztosítása érdekében a tervezési programot már meglévő óvoda esetén a nevelőtestület és az óvodavezető, új óvoda létesítése esetén a helyi társadalom igényeit jól ismerő, szakirányú (pedagógus) felsőfokú végzettségű, az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő szakember(ek) közreműködésével külön jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező vezető tervező építész szakember(ek) készítheti(k).

Ha az óvodában nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés folyik, a tervezési program elkészítéséhez az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő nemzetiségi szakértő(k) igénybevétele is szükséges.

1.4. A tervezési programnak legalább azt a szakmai tartalmat és téri keretet tartalmaznia kell, amely még éppen biztosítja a nevelési program, új óvoda létesítése esetén tervezett feladatellátás szakmai programja megvalósítását (lásd 1. számú függelék). Ez alatt a tartalmi határ alatt nem lehet óvodát létesíteni, illetve nem lehet az intézményt óvodának nevezni.

A tervezési programban ezt a tartalmi határt meg lehet haladni (Lásd 2. számú függelék).

1.5. A tervezési programot az óvodafenntartó hagyja jóvá és a tervezés, valamint az építés egész folyamatában ellenőrzi/ellenőrizteti annak megvalósítását.

Ha az óvodában nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program jóváhagyásához az óvodafenntartónak be kell szereznie az intézmény székhelye szerint illetékes helyi kisebbségi önkormányzat - ennek hiányában az országos kisebbségi önkormányzat - véleményét is.

A tervezési program alapján elkészített építészeti-műszaki tervdokumentációt az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásra történő benyújtás előtt a külön jogszabályban meghatározott tervtanácshoz kell benyújtani. Ennek szakbírálói közé az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő közoktatási szakértőket kell bevonni.

1.6. Amennyiben az óvoda - a többi gyermekkel együtt vagy külön csoportban - fogyatékos gyermekek nevelésében is részt vesz, abban az esetben a rendelet 3. számú melléklete irányadó.

1.7. Amennyiben az óvodai gyermeklétszám nem éri el a közoktatásról szóló törvény 3. számú mellékletében meghatározott átlaglétszámot, abban az esetben a rendelet alkalmazása nem kötelező, azonban a rendelet 1. számú melléklete 2. számú függelékében a csoportszobára vonatkozó előírásokat be kell tartani.[2]

1.8. Az alternatív óvodák az Óvodai nevelés országos alapprogramjában foglaltak szerint eltérhetnek a rendeletben foglaltaktól, amennyiben a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 7. számú mellékletében az óvodákra vonatkozó előírásoknak eleget tesznek.[3]

2. Településrendezési követelmények

2.1. Az intézményt a helyi településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat alapján kell telepíteni. Ezek készítése során figyelembe kell venni az alábbiakat:

- ártérbe, belvizes, egészségre ártalmas szennyezett területre óvodát építeni nem lehet;

- az épület magassági kitűzési adatait az árvízi és belvízi kockázat szempontjából az illetékes vízügyi hatósággal véleményeztetni kell.

2.2. Az óvoda telepíthető önállóan vagy közösen bölcsődével, általános iskolával, középiskolával, szakiskolával, közkönyvtárral, uszodával, gyermekrendelővel, konyha-étteremmel és a település szabályozási tervében meghatározott más hasonló rendeltetésű - a nevelést nem zavaró - intézménnyel, de az óvodának a közterület felőli megközelítését és a bejáratait el kell különíteni, továbbá az óvoda a gyermekrendelővel közvetlenül nem érintkezhet.

Magas zajterhelésű és forgalmas útvonalhoz közeli területen - ha más helyszín nem lehetséges - csak a megfelelő kültéri (növénysáv, zajvédő fal) és belső téri (ablakszigetelés) zajvédelmi megoldások tervezése és megvalósítása esetén építhető óvoda.

Városokban a telepítés legyen tömegközlekedéssel jól megközelíthető. Óvoda 50 fő befogadóképességig létesíthető más rendeltetésű épületben is (pl. lakó- vagy irodaépületben), de a teljes elválasztást és megfelelő méretű udvarterületet (kert, játszóudvar) biztosítani kell.

Tömör városias (általában zártsorú) beépítésű területen a legfeljebb 50 gyermek befogadására szolgáló óvoda más főrendeltetésű épület tetőszintjén is elhelyezhető, ha a személy és gazdasági bejárata független, a fokozott balesetvédelmi és tűzvédelmi előírásoknak megfelel. Az alapvető pedagógiai, egészségügyi követelményeket kielégítő játszókert tetőteraszon is kialakítható.

2.3.[4]

3. Rendeltetés

3.1. Az azonos vagy hasonló rendeltetésű helyiségekből funkcionális egységeket kell szervezni.

3.2. A funkcionális egységek befogadóképességét a tervezési program alapján kell meghatározni.

3.3. A különböző funkcionális egységek tájolását a tervezési programban rendeltetés szerint kell meghatározni, de a látást és a jó közérzetet adó légállapotot zavaró napfénybesugárzástól a helyiségeket árnyékoló szerkezettel kell védeni.

3.4. A helyiségek méretezése és bútorozása tegye lehetővé az intézményekben a kis-, közép- és nagycsoportos munkát.

3.5. A funkcionális egységeket a hatékonyabb működés érdekében lehetőleg tömör építészeti kialakítású (aulás, zsibongós stb.) alaprajzi rendszerekbe kell szervezni. Törekedni kell a közlekedőterek többcélú hasznosítására.

Amennyiben a funkcionális egységek között belső zárt kapcsolatot gazdaságosan nem lehet teremteni, akkor fedett, de belül nyitott közlekedőt kell közöttük kialakítani.

3.6. A funkcionális egységekben:

- a bevilágító felület és a helyiség terület aránya legalább 1:6; felülvilágítás esetén legalább 1:10 legyen;

- kizárólag felülvilágítás csak a nagy alapterületű helyiségekben (aula, tornaszoba stb.) engedhető meg, egyéb felülvilágított terekben az előírt megvilágítási érték 25%-át normál mellvédmagasságú, átlátszó üvegezésű oldalvilágítással kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz);

- a padlóburkolat könnyen tisztítható meleg- vagy félmelegpadló legyen, kivéve, ahol a funkcionális igény más követelményt határoz meg;

- a használhatóság figyelembevételével kell a tervezési programban meghatározott eszközöket és felszereléseket elhelyezni, illetve felszerelni.

A fentiektől eltérő követelményeket az egyes funkcionális egységek követelményei tartalmazzák.

3.7. Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell az étterem-konyha egység (főző- vagy melegítőkonyha) helyiségeinek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

Az egységet konyhatechnológiai terv alapján kell megtervezni.

4. Szerkezet

4.1. Épületszerkezet

Az alapozást és talajvíz elleni szigetelést talajmechanikai szakvélemény alapján kell megtervezni. Az épületszerkezetek megvalósíthatók

- hagyományos,

- iparosított vagy

- vegyes

technológiával.

A szerkezettervezésnél lehetőleg természetes anyagokat és bevonatokat kell alkalmazni.

A tartószerkezetet és válaszfalszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a későbbi átalakítás lehetőségét biztosítsák.

A nyílászáró szerkezeteket a fokozott igénybevétel és balesetveszély figyelembevételével kell kialakítani.

Az ablakok biztosítsák a hatékony és balesetmentes szellőzést, megvilágítást, az egyszerű kezelhetőséget.

A mélyen üvegezett szerkezeteket vagy ütésálló üvegezéssel vagy az üvegtörést és -kiesést gátló szerkezettel kell megvalósítani.

A 6,00 méternél nagyobb menetmélységű terekben szükséges a másodlagos természetes megvilágítás biztosítása.

Az acél ajtószárnyak csak az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint előírt tűzgátló ajtók lehetnek. A közösségi illemhelyek elválasztó falai lehetőleg lábakon álló könnyűszerkezetű elemek legyenek, ajtóit kívülről kulccsal nyithatóvá kell tenni.

Valamennyi áttört korlátot, rácsot, legfeljebb 12,0 cm nyílásszélességgel kell kialakítani.

Törekedni kell a külső falak és tetők nyári hőterhelésének a mérséklésére (pl. növényzet, külső árnyékolók, átszellőztetett tetők, zöldtetők stb.).

(További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

4.2. Épületgépészet

Azintézményeket csak közművesített (szükség esetén helyi szennyvízkezeléssel) telekre lehet építeni.

Valamennyi épületgépészeti követelménynél a nevelési programból kell kiindulni, és azokat a tervezési programban kell rögzíteni (ellátás színvonala, szakaszolás stb. szerint).

(További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Vízellátás - csatornázás

Egyéb követelmény hiányában az alábbi vízfogyasztással kell számolni:

- gyermekenként35 liter/nap;
- nevelők és kisegítő személyzet50-70 liter/nap;
- főzőkonyha, melegítőkonyha esetén adagonként80 liter/nap;
- a zöldterület öntözése5 liter/m2/nap;
- a torna- és játszótér öntözése2 liter/m2/nap.

A mosdókat, mosogatókat, kiöntőket, falikutakat és vizeldéket tartalmazó helyiségekben padlóösszefolyó elhelyezése szükséges.

A csatorna ágvezeték mérete a csatlakozást követően legalább 50,0 mm-re bővüljön. Az alapvezetékekbe, és/vagy ejtővezetékekbe minden esetben szükséges tisztítóidom elhelyezése.

Melegvíz-ellátás

Használati meleg vizet kell biztosítani egyedi igény szerint valamennyi funkcionális egységben, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

A gyermekek által használt vizes berendezések melegvíz-ellátását központilag kevert vízzel kell megoldani.

Gázellátás

Gázellátást kell biztosítani a vonatkozó szabványok és hatósági előírások betartásával valamennyi funkcionális egységhez, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

PB-gázellátás kazánházi és konyhai célra használható.

Fűtés

A fűtés szakaszolását az egyidejűség figyelembevételével a tervezési programban kell meghatározni (délelőtt, délután, este működő funkcionális egységek, tanítási szünet, észak-déli elhelyezkedés stb.).

Egyéb követelmény hiányában a helyiségek tartózkodási zónájára(az ablaktól 1,0 m távolságra a padló felett 50,0 cm-rel) vonatkoztatott átlagos léghőmérsékletet az alábbi értékkel kell tervezni:

- mosdó, zuhany, orvosi szoba+24 °C;
- csoportszoba, öltöző, igazgatási és szociális helyiségek, könyvtár+22 °C;
- tornaszoba, szertárak+18 °C;
- műhely, konyhaüzem, felnőtt illemhelyek, közlekedők+15 °C.

A fűtőberendezések biztosítsák a helyiségek balesetmentes használatát (pl. szivattyús melegvíz-fűtés).

Lehetőséget kell teremteni az egyes rendeltetési egységek (pl. foglalkoztató, sport- és szabadidő egység stb.) egyedi hőmérséklet-szabályozására.

A fűtőtestek felületi hőmérséklete ne haladja meg a 65 °C-ot, ellenkező esetben burkolatról kell gondoskodni. A fűtőtest burkolata megfelelően "szellős" legyen, hogy ne rontsa le a hőátadást, és tegye lehetővé a takarítást.

Szellőzés

A gyermekek által használt helyiségek levegőcseréjét természetes szellőzéssel kell biztosítani.

Lehetőség szerint biztosítani kell a folyamatos légcserét.

Ahol a tervezési program, az OTÉK, a hatósági előírások vagy az alkalmazott technológia megköveteli, azokon a helyeken mesterséges szellőzést kell alkalmazni, különös tekintettel a tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiségekben (pl. tornaszoba, aula stb.).

A mesterséges szellőzésnél törekedni kell a légáram szabályozására, a huzatérzés elkerülésére, a zajtalanságra és az egyenletességre. A szociális helyiségek szellőzését lehetőleg természetes úton (ablakokkal, kürtőkkel), ilyen lehetőségek hiányában mesterségesen kell biztosítani. A mesterséges szellőzés elszívásos legyen, és a levegő utánpótlását megfelelő nyílásokkal kell biztosítani.

(További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Villamos berendezések és hálózatok

Az elektromos ellátást minden funkcionális egység részére a tervezési program szerint biztosítani kell.

Valamennyi villamos csatlakozást, szerelvényt, berendezést a vonatkozó létesítési szabványok és hatósági előírások betartásával kell szerelni.

A vészvilágítást központi szünetmentes áramforrásról vagy helyi akkumulátoros világítótestekkel kell megoldani.

Gondoskodni kell a gyengeáramú hálózatról:

- tűzjelző hálózat az előírásoknak megfelelően kötelező;

- vagyonvédelem (igény szerint);

- hangosítás, tv, antennarendszer (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése);

- számítógépes hálózat (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése).

Mesterséges megvilágítási értékek:

- a 0,65 m magasságban lévő munkafelület és a padlósík szükséges megvilágítása

legalább: 400 lux,

kívánatos: 500 lux;

- falitáblára vonatkozó követelmény

legalább: 400 lux,

kívánatos: 500 lux;

- közlekedő, raktár egyéb

legalább: 80-100 lux.

Akusztika

A helyiségek akusztikai méretezését a vonatkozó szabványok és hatósági előírások szerint kell végezni.

Különös gondot kell fordítani a tornaszoba, a többcélú nagyterem, a közlekedők akusztikai méretezésére (hangelnyelő felületek alkalmazása).

(További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Felvonó

Felvonót az OTÉK, valamint a 108/2001. (XII. 23.) FVM-GM együttes rendelet szerint kell létesíteni.

5. Berendezés

A berendezések fajtáját, számát a tervezési programban kell meghatározni.

A berendezéseknek az alábbi alapkövetelményeket kell kielégíteniük:

- az asztalok, székek, valamint az ágyak méretei feleljenek meg a különböző korosztályok méreteinek és az ergonómiai követelményeknek;

- a bútorok, berendezések (a rögzítettek kivételével) könnyen mozgathatóak legyenek, hogy biztosítsák a funkcionális egységek átrendezhetőségét és flexibilis használatát;

- kopásállóak legyenek, feleljenek meg a fokozott használati követelményeknek;

- biztosítsák a balesetmentes, fertőzésmentes használatot, a könnyű tisztán tarthatóságot;

- a felhasznált anyagok felületi megmunkálása, színe feleljen meg a nevelés sajátos követelményeinek;

- a könyvtári, az igazgatási, a konyhai, a többcélú nagytermi és az öltözőberendezés feleljen meg a tervezési programban megfogalmazott sajátos funkcionális követelményeknek.

A szabadtéri és sporteszközökre vonatkozó szabványok és hatósági előírások biztonsági követelményeit fokozottan be kell tartani.

6. Környezetkultúra

Az intézmények külső-belső tereit az ízlésformálás érdekében lehetőség szerint, képzőművészeti alkotásokkal, alkalmasan megválasztott színekkel, élősarok telepítésével (virágok, akváriumok, terráriumok) gazdagítani kell. A környezetkultúra szerves része a világos, egyértelmű tájékoztató rendszer (elemei: szín, szám, betű, jelkép), amely az intézményben való eligazodást lehetővé teszi gyermekek és felnőttek számára egyaránt.

A játszóudvaron gondoskodni kell a lehető legnagyobb kiterjedésű zöldterületek létesítéséről és megóvásáról (gyep, fásítás).

7. Biztonság

Az üzemeltetési előírásokban különös gondot kell fordítani

- az egészségvédelmi, kábítószer elleni,

- a tűzvédelmi,

- a balesetvédelmi,

- a munkavédelmi,

- a betörésvédelmi,

- a természeti katasztrófa elleni (villám, árvíz, földrengés stb.),

- a terrortámadás elleni

biztonsági előírásokra.

1. számú függelék

A jelen előírás 1.1. és 1.4. pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

Egy gyermekcsoporttal
alapított/működő óvoda esetén
Kettő-három gyermekcsoporttal alapított/működő óvoda eseténNégy vagy annál több gyermekcsoporttal alapított/működő óvoda esetén
1.CsoportszobaCsoportszobaCsoportszoba
2.Egyéni fejlesztőszoba,
logopédiai foglalkoztató
Egyéni fejlesztőszoba,
logopédiai foglalkoztató
3.SzertárSzertárSzertár
4.Óvodavezetői irodaÓvodavezetői iroda
5.Óvodavezető-helyettesi irodaÓvodavezető-helyettesi iroda
6.Gazdaságvezetői iroda
(önálló gazdálkodás esetén)
7.Nevelőtestületi szobaNevelőtestületi szobaNevelőtestületi szoba
8.Könyvtárszoba
9.Orvosi szobaOrvosi szobaOrvosi szoba
10.Elkülönítő szobaElkülönítő szobaElkülönítő szoba
11.GyermeköltözőGyermeköltözőGyermeköltöző
12.Gyermekmosdó, WCGyermekmosdó, WCGyermekmosdó, WC
13.Szülői öltöző, mosdó, WC
14.Felnőttöltöző, mosdó, zuhany, WCFelnőttöltöző, mosdó, zuhany, WCFelnőttöltöző, mosdó, zuhany, WC
15.Tornaszoba, sportszertárTornaszoba, sportszertárTornaszoba, sportszertár
16.Bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonókBejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonókBejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók
17.Általános raktárÁltalános raktárÁltalános raktár
18.Karbantartó műhely
19.JátszóudvarJátszóudvarJátszóudvar
20.A helyben étkezést szolgáló helyiség biztosítása az 1. számú melléklet 3.7. pontja szerint.A helyben étkezést szolgáló helyiség biztosítása az 1. számú melléklet 3.7. pontja szerint.

2. számú függelék

Főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Foglalkoz-tató egységCsoportszobaGyermekcsoportonként egy (legfeljebb 25 gyermek részére)Alapterülete: legalább 50,0 m2, legfeljebb 75,0 m2 Vízvételi lehetőségei biztosítani kell.
Egyéni fejlesztőszoba, logopédiai foglalkoztatóÓvodánként egyAlapterülete: legalább 24,0 m2
A három vagy ennél kevesebb gyermekcsoporttal alakított, működtetett óvodában a tervezési program szerint.
GyermeköltözőGyermekcsoportonként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
Másik gyermekcsoporttal közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete, illetve a gyermekek száma ezt lehetővé teszi
Gyermekmosdó, WCGyermekcsoportonként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
Másik gyermekcsoporttal közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete, illetve a gyermekek száma ezt lehetővé teszi.
Szülői öltöző, mosdó, WCÓvodánként egyTervezési program, illetve OTÉK szerint.
SzertárÓvodánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Tervezési program szerint.
Igazgatási egységÓvodavezetői irodaÓvodánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Óvoda székhelyén:
A három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában a helyettesi, gazdaságvezetői irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség mérete ezt lehetővé teszi
Óvodavezető-helyettesi irodaÓvodánként egy Telephelyenként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
Ha a közoktatásról szóló törvény szerint a helyettes megbízása kötelező; a három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában az óvodavezetői, gazdaságvezetői irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Gazdaságvezetői irodaÓvodánként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
Önálló gazdálkodás esetén; a három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában a vezetői (helyettesi) irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Nevelőtestületi szobaÓvodánként egy Telephelyenként egyAlapterülete: 2,0 m2/fő
(legalább 15,0 m2)
DohányzóÓvodánként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
A gépi szellőzés biztosítása szükséges. Tervezési program szerint.
Könyvtár-egységKönyvtárszobaÓvodánként egyAlapterülete: tervezési program szerint.
Főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Egészség-ügyi és szociális egységOrvosi szobaÓvodánként egy Telephelyenként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A három vagy ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában; az elkülönítő helyiséggel közösen is kialakítható.
Elkülönítő szoba, mosdó, WCÓvodánként egy Telephelyenként egyAlapterülete: legalább 12,0 m2
Felnőtt öltöző, mosdó, zuhany, WCÉpületenként egyMéretezése OTÉK szerint.
A három vagy ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában a felnőttek munkavégzésére szolgáló más helyiséggel közösen is kialakítható.
Személyzeti szobaÓvodánként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
Tervezési program szerint.
Szülői fogadó - tárgyalóÓvodánként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
Tervezési program szerint.
Sport- és szabadidő egységTornaszobaÓvodánként egy Telephelyenként egya) Legkisebb méretei:
alapterület: 60,0 m2
szélesség: 6,0 m
magasság: 3,0 m
b) Berendezés: tervezési program alapján a korosztály adottságainak figyelembevételével.
c) Természetes bevilágítással egyenletes, szórt fényű káprázatmentes megvilágítást kell kialakítani (az esetleges mozgatható térelválasztók leengedett állapotára is tekintettel kell lenni).
d) A tornateret minden oldalról fal vagy legalább 1,0 m magas palánk határolja.
e) Határoló falak (palánkok) legalább 3,00 m magasságig sima, függőleges sík felületűek legyenek, a beépített nyílászárók tok és szárny felületeit a falsíkkal azonosan kell tervezni. Kilincseket, egyéb működtető szerkezeteket falba süllyesztett vagy eltávolítható módon kell szerelni. A fal és nyílászáró felületeknek horzsolásos balesetek elkerülésére simának és egyben labdaállónak kell lenni, azon legfeljebb 0,8 cm széles rés engedhető meg. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni.
f) A tornaszoba határoló szerkezeteibe és légterébe "labdaálló" anyagokat és szerkezeteket kell beépíteni vagy a sérülékeny szerkezeteket külön védelemmel kell ellátni.
Főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
SportszertárTornaszobánként egya) Legkisebb méretei:
alapterület: 15,0 m2,
belmagasság: 2,4 m,
alaprajzi méret: 2,4 m,
ajtónyílás méret: 1,6/2,0 m.
b) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedőtéren keresztül kapcsolódjon a tornaszobához.
c) Padlószintje egy szintben legyen a tornaszobával legfeljebb 10%-os lejtő engedhető meg.
d) Ha a terem több célra (művelődési, közösségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
JátszóudvarÓvodánkéntMéretezése és kialakítása a 2,3. szerint.
Közterületen is kialakítható, ha biztosítható a kizárólagos óvodai használat.
Közösségi térTöbbcélú nagyteremÓvodánkéntAlapterülete a tervezési program szerint.
Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegészítő berendezéseit (pl. vetítő fülke) úgy kell kialakítani, hogy a többcélú használatot biztosítsa
- oktatás-nevelés,
- továbbképzés,
- közösségi (szülők-gyerekek közös rendezvénye),
- művelődési,
- sport-, szabadidős
funkciótartományokban.
Kis települések iskola nélküli óvodájánál feltétlen létesíteni kell, mert az óvoda egyetlen alapfokú közintézményként a település közösségi, művelődési, sport tevékenységének szervező és otthont adó intézménye.
Tervezési program szerint.
Bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonókÓvodánkéntA közlekedő területeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. kis közösségi térré összevonni) így lehet biztosítani a terület többcélú hasznosítását (pl. közös játéktér, sportcélú használat stb.). A fogyatékosok sajátos igényeit fokozottan figyelembe kell venni.
Tervezési program, illetve OTÉK szerint.
Főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Üzemelte-tési egységÁltalános raktárÓvodánként egy Telephelyenként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A vegyszer tárolást elkülönítetten kell megoldani.
Karbantartó műhelyÓvodánként, amennyiben az óvodafenntartó a tervezési programban előírja.Alapterülete a tervezési program szerint.
Az intézmény közműellátása szerint
- a vízellátás,
- a szennyvízelvezetés,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a melegvíz-ellátás,
- a gázellátás,
- a felvonóüzem biztosítása,
- takarítás,
- a szeméttárolás és -elszállítás stb.
terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

2. számú melléklet a 19/2002. (V. 8.) OM rendelethez

A közoktatás nevelő és oktató intézményei tervezési előírásai

II.

ÁLTALÁNOS ISKOLA

Ez a szabályozás az általános iskolák elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeit tartalmazza, nem tartalmazza viszont az egyéb jogszabályokban, kötelezően előírt követelményeket.

1. Általános előírások

1.1. Annak, aki intézményt kíván létesíteni, szakmai programban kell összefoglalnia azokat a feladatokat, amelyek megoldására az épület szolgál. A szakmai program megvalósításához szükséges helyiségek számát, befogadó képességét, a beépítésre váró eszközök és felszerelések jegyzékét tervezési programban kell összefoglalni. A már meglévő általános iskolák esetén az új helyiségekre vonatkozóan a közoktatási törvény alapján meghatározott pedagógiai program, új általános iskola létesítése esetén a szakmai program alapján kell a tervezési programot elkészíteni.

Ha a meglévő épület, illetve környezete egyedi vagy területi védettség alatt áll, az örökségvédelmi szempontokat a tervezési program készítése, illetve a tervezés folyamán figyelembe kell venni.

1.2. A tervezési programot az iskolafenntartó köteles elkészíttetni.

A minőség és szakszerűség biztosítása érdekében a tervezési programot már meglévő iskola esetén a nevelőtestület és az igazgató, új általános iskola létesítése esetén a helyi társadalom igényeit jól ismerő, szakirányú (pedagógus) felsőfokú végzettségű, az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő szakember(ek) közreműködésével külön jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező vezető tervező építész szakember(ek) készítheti(k). Ha az iskolában nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program elkészítéséhez az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő nemzetiségi szakértő(k) igénybevétele is szükséges.

1.3. A tervezési programot a helyi társadalom valós igényeit tükröző demográfiai, szociológiai, közgazdasági elemzéssel kell alátámasztani.

1.4. A tervezési programnak legalább azt a szakmai tartalmat és téri keretet tartalmaznia kell, amely még éppen biztosítja a pedagógiai program, új általános iskola létesítése esetén a tervezett feladatellátás szakmai programja megvalósítását (lásd 1. számú függelék). Ez alatt a tartalmi határ alatt nem lehet általános iskolát létesíteni, illetve nem lehet az intézményt általános iskolának nevezni.

A tervezési programban ezt a tartalmi határt meg lehet haladni (lásd 2. számú függelék),

1.5. A tervezési programot az iskolafenntartó hagyja jóvá, és a tervezés, valamint az építés egész folyamatában ellenőrzi/ellenőrizteti annak megvalósítását.

Ha az iskolában nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program jóváhagyásához az iskolafenntartónak be kell szereznie az intézmény székhelye szerint illetékes helyi kisebbségi önkormányzat - ennek hiányában az országos kisebbségi önkormányzat - véleményét is.

A tervezési program alapján elkészített építészeti-műszaki tervdokumentációt az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásra történő benyújtás előtt a külön jogszabályban meghatározott tervtanácshoz kell benyújtani. Ennek szakbírálói közé az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő közoktatási szakértőket kell bevonni.

1.6. Amennyiben az iskola - a többi gyermekkel együtt vagy külön csoportban - fogyatékos gyermekek nevelésében is részt vesz, abban az esetben a rendelet 3. számú melléklete irányadó.

1.7. Az alternatív iskolák az alternatív iskolák kerettantervében foglaltak szerint eltérhetnek a rendeletben foglaltaktól, amennyiben a közoktatásról szóló törvény 131. § (1) bekezdésében, valamint a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 7. számú mellékletében az iskolákra vonatkozó előírásoknak eleget tesznek.[5]

2. Településrendezési követelmények

2.1. Az intézményt a helyi településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat alapján kell telepíteni. Ezek készítése során figyelembe kell venni az alábbiakat:

- ártérbe, belvizes, egészségre ártalmas szennyezett területre iskolát építeni nem lehet;

- az épület magassági kitűzési adatait az árvízi és a belvízi kockázat szempontjából az illetékes vízügyi hatósággal véleményeztetni kell.

2.2. Az általános iskola közösen telepíthető más közoktatási intézménnyel, közkönyvtárral, uszodával, gyermekrendelővel, konyha-étteremmel és a település szabályozási tervében meghatározott más hasonló rendeltetésű - az oktatást nem zavaró - intézménnyel, de az iskola közterület felőli megközelítését és a bejáratait el kell különíteni, továbbá az iskola a gyermekrendelővel közvetlenül nem érintkezhet.

Magas zajterhelésű és forgalmas útvonalhoz közeli területen - ha más helyszín nem lehetséges - csak a megfelelő kültéri (növénysáv, zajvédő fal) és belső téri (ablakszigetelés) zajvédelmi megoldások tervezése és megvalósítása esetén építhető iskola.

Városokban a telepítés legyen tömegközlekedéssel jól megközelíthető.

2.3. Amennyiben a település közoktatási intézményei a Faluházban nyernek elhelyezést, ez esetben a helykijelölésnél olyan területet kell választani, ahol a település közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységének helyigénye és helyiségigénye is kielégíthető.

2.4.[6]

3. Rendeltetés

3.1. Az azonos vagy hasonló rendeltetésű helyiségekből funkcionális egységeket kell szervezni.

3.2. A funkcionális egységek befogadóképességét a tervezési program alapján kell meghatározni.

3.3. A különböző funkcionális egységek tájolását a tervezési programban rendeltetés szerint kell meghatározni, de a látást és a jó közérzetet adó légállapotot zavaró napfénybesugárzástól a helyiségeket árnyékoló szerkezettel kell védeni.

A helyiségek méretezése és bútorozása tegye lehetővé az intézményekben az egyéni és csoportos munkát.

3.4. A funkcionális egységeket a hatékonyabb működés érdekében lehetőleg tömör építészeti kialakítású (aulás, csarnok-zsibongós stb.) alaprajzi rendszerekbe kell szervezni. Törekedni kell a közlekedőterek többcélú hasznosítására. Amennyiben a funkcionális egységek között belső zárt kapcsolatot gazdaságosan nem lehet teremteni, akkor fedett, de belül nyitott közlekedőt kell közöttük kialakítani.

3.5. A funkcionális egységekben:

- a bevilágító felület és a helyiség területaránya legalább 1:6, felülvilágítás esetén legalább 1:10 legyen;

- kizárólag felülvilágítás csak a nagy alapterületű helyiségekben (aula, tornaterem stb.) engedhető meg, egyéb felülvilágított terekben az előírt megvilágítási érték 25%-át normál mellvédmagasságú, átlátszó üvegezésű oldalvilágítással kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz);

- a padlóburkolat könnyen tisztítható meleg- vagy félmelegpadló legyen, kivéve, ahol a funkcionális igény más követelményt határoz meg;

- a használhatóság figyelembevételével kell a tervezési programban meghatározott eszközöket és felszereléseket elhelyezni, illetve felszerelni.

A fentiektől eltérő követelményeket az egyes funkcionális egységek követelményei tartalmazzák.

3.6. A funkcionális egységek többcélú használatát minden intézmény tervezési programjában figyelembe kell venni.

Ilyenek különösen:

- az aula használata művelődési, közösségi célra;

- tornaterem használata művelődési, közösségi, szabadidős programok számára;

- konyha-étterem használata lakossági igények kielégítésére is;

- szaktantermek használata a felnőtt lakosság át-, illetve továbbképzésére;

- számítástechnikai tanterem felnőttek képzésére, átképzésére.

A többcélú használatból eredő világítási, szellőzési, hangszigetelési követelményeket ki kell elégíteni.

3.7. Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell az étterem-konyha egység (főző- vagy melegítőkonyha) helyiségeinek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

Az egységet konyhatechnológiai terv alapján kell megtervezni.

4. Szerkezet

4.1. Épületszerkezet

Az alapozást és talajvíz elleni szigetelést talajmechanikai szakvélemény alapján kell megtervezni. Az épületszerkezetek megvalósíthatók

- hagyományos,

- iparosított vagy

- vegyes technológiával.

A szerkezettervezésnél lehetőleg természetes anyagokat és bevonatokat kell alkalmazni.

A tartószerkezetet és a válaszfalszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a későbbi átalakítás lehetőségét biztosítsák.

A nyílászáró szerkezeteket a fokozott igénybevétel és balesetveszély figyelembevételével kell kialakítani.

Az ablakok biztosítsák a hatékony és balesetmentes szellőzést, megvilágítást, az egyszerű kezelhetőséget.

A mélyen üvegezett szerkezeteket vagy ütésálló üvegezéssel vagy az üvegtörést és -kiesést gátló szerkezettel kell megvalósítani.

A 6,00 méternél nagyobb menetmélységű terekben szükséges a másodlagos természetes megvilágítás biztosítása.

Az acél ajtószárnyak csak az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint előírt tűzgátló ajtók lehetnek. A közösségi illemhelyek elválasztó falai lehetőleg lábakon álló könnyűszerkezetű elemek legyenek, ajtóit kívülről kulccsal nyithatóvá kell tenni.

Törekedni kell a külső falak és a tetők nyári hőterhelésének a mérséklésére (pl. növényzet, külső árnyékolók, átszellőztetett tetők, zöldtetők).

A kiálló falsarkokat legalább 2,0 m magasságig lekerített élvédőkkel kell ellátni. A hidegpadlós helyiségeket legalább egy sornyi lábazat burkolattal kell szegélyezni, a PVC vagy linóleum burkolatú helyiségekbe a lábazat keményfából készüljön.

4.2. Épületgépészet

Azintézményeket csak közművesített (szükség esetén helyi szennyvízkezeléssel) telekre lehet építeni.

Valamennyi épületgépészeti követelménynél a pedagógiai programból kell kiindulni, és azokat a tervezési programban kell rögzíteni (ellátás színvonala, szakaszolás stb. szerint).

(További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Vízellátás - csatornázás

Egyéb követelmény hiányában az alábbi vízfogyasztással kell számolni:

- tanulónként30 liter/nap;
- oktatók és kisegítő személyzet50-70 liter/nap;
- főzőkonyha, melegítőkonyha esetén adagonként80 liter/nap;
- a zöldterület öntözése5 liter/m2/nap;
- a torna- és játszótér öntözése2 liter/m2/nap.

A mosdókat, mosogatókat, kiöntőket, falikutakat és vizeldéket tartalmazó helyiségekben padlóösszefolyó elhelyezése szükséges.

A csatorna ágvezetékek mérete a csatlakozást követően legalább 50,0 mm-re bővüljön. Az alapvezetékekbe és/vagy ejtővezetékekbe minden esetben szükséges tisztítóidom elhelyezése.

Melegvíz-ellátás

Használati meleg vizet kell biztosítani egyedi igény szerint valamennyi funkcionális egységben, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

Egyéb követelmény hiányában a zuhany melegvíz-szükségletét 40 tanuló/tanóra használatra kell méretezni.

A tanulók által használt vizes berendezések melegvízellátását központilag kevert vízzel kell megoldani.

Gázellátás

Gázellátást kell biztosítani a vonatkozó szabványok és hatósági előírások betartásával valamennyi funkcionális egységhez, ahová ezt a pedagógiai program megköveteli.

Az oktatási célra használt gázvezetékeknél a szabványokkal egyeztetett módon lehetővé kell tenni a helyiségenkénti központi elzárás lehetőségét oly módon, hogy az elzárószerelvény kezelését csak az arra kijelölt személy egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrény) végezhesse. A tanulók által használt gázberendezéseket fokozott balesetvédelmi körültekintéssel kell létesíteni.

PB-gázellátás kazánházi, konyhai és oktatási célra használható.

Fűtés

A fűtés szakaszolását az egyidejűség figyelembevételével a tervezési programban kell meghatározni (délelőtt, délután, este működő funkcionális egységek, tanítási szünet, észak-déli elhelyezkedés stb.).

Egyéb követelmény hiányában a helyiségek tartózkodási zónájára (az ablaktól 1,0 m távolságra a padló felett 50,0 cm-rel) vonatkoztatott átlagos léghőmérsékletet az alábbi értékekkel kell tervezni:

- mosdó, zuhanyozó, orvosi szoba+24 °C;
- tanterem, napközis terem, csoportszoba, igazgatási és szociális helyiségek, könyvtár+20 °C;
- étterem, tornaterem, szertárak+18° C;
- műhely, konyha, illemhelyek, közlekedők+16° C.

A fűtőberendezések biztosítsák a helyiségek balesetmentes használatát (pl. szivattyús melegvíz-fűtés).

Lehetőséget kell teremteni az egyes rendeltetési egységek (tantermek, tanulószobák stb.) egyedi hőmérsékletszabályozására.

A fűtőtestek felületi hőmérséklete ne haladja meg a 65 °C-ot, ellenkező esetben burkolatról kell gondoskodni. A fűtőtest burkolata megfelelően "szellős" legyen, hogy ne rontsa le a hőátadást, és tegye lehetővé a takarítást.

Szellőzés

A tanulók által használt oktatóhelyiségek levegőcseréjét természetes szellőzéssel kell biztosítani.

Lehetőség szerint biztosítani kell a folyamatos légcserét.

Ahol a tervezési program, az OTÉK, a hatósági előírások vagy az alkalmazott technológia megköveteli, azokon a helyeken mesterséges szellőzést kell alkalmazni, különös tekintettel a tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiségben (pl. tornaterem, aula stb.).

A mesterséges szellőzésnél törekedni kell a légáram szabályozására, a huzatérzet elkerülésére, a zajtalanságra és az egyenletességre. A szociális helyiségek szellőzését lehetőleg természetes úton (ablakokkal, kürtőkkel), ilyen lehetőségek hiányában mesterségesen kell biztosítani.

A mesterséges szellőzés elszívásos legyen, és a levegő utánpótlását megfelelő nyílásokkal kell biztosítani. (További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Villamos berendezések és hálózatok

Az elektromos ellátást minden funkcionális egység részére a tervezési program szerint biztosítani kell.

Valamennyi villamos csatlakozást, szerelvényt, berendezést a vonatkozó létesítési szabványok és hatósági előírások betartásával kell szerelni.

A vészvilágítást központi szünetmentes áramforrásról vagy helyi akkumulátoros világítótestekkel kell megoldani.

Az oktatási célra használt elektromos hálózatok gyengeáramúak legyenek, és lehetővé kell tenni a helyiségenkénti központi feszültségmentesítés lehetőségét az arra kijelölt személy által egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrényből) végezhetően.

Gondoskodni kell a gyengeáramú hálózatról:

- tűzjelző hálózat az előírásoknak megfelelően kötelező;

- vagyonvédelem (igény szerint);

- hangosítás, tv, antennarendszer (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése);

- számítógépes hálózat (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése).

A szerelvények süllyesztett típusúak legyenek. Az osztálytermekben, előadókban, egyéb közösségi helyiségekben, tornateremben, műhelyekben és folyosókon az elektromos takarító eszközök részére fedeles, földelt, süllyesztett dugaszolót kell készíteni.

Mesterséges megvilágítási értékek:

- a 0,65-0,95 m magasságban lévő munkafelület szükséges megvilágítása

legalább: 400 lux,

kívánatos: 500 lux;

- falitáblára vonatkozó követelmény

legalább: 400 lux,

kívánatos: 500 lux;

- közlekedő, raktár, egyéb

legalább: 80-100 lux.

A tanulók által használt helyiségekben csak általános világítást kell tervezni. Kivéve a tábla megvilágítását, ami káprázatmentes legyen. A műhelyekben és irodákban az általános megvilágításon felül munkahelyi világítást is kell tervezni.

Akusztika

A helyiségek akusztikai méretezését a vonatkozó szabványok és hatósági előírások szerint kell végezni.

Különös gondot kell fordítani a tornaterem, az aula, zsibongó, közlekedő, az ének-zene szaktanterem akusztikai méretezésére (hangelnyelő felületek alkalmazása).

Felvonó

Felvonót az OTÉK, valamint a 108/2001. (XII. 23.) FVM-GM együttes rendelet szerint kell létesíteni.

5. Berendezés

A berendezések fajtáját, számát a tervezési programban kell meghatározni.

A berendezéseknek az alábbi alapkövetelményeket kell kielégíteniük:

- az oktatóhelyiségek berendezését egyes, illetve kettes asztalokkal és székekkel kell megoldani;

- az asztalok és székek méretei feleljenek meg a különböző korosztályok méreteinek és az ergonómiai követelményeknek;

- a bútorok, berendezések (a rögzítettek kivételével) könnyen mozgathatók legyenek, hogy biztosítsák a funkcionális egységek átrendezhetőségét és flexibilis használatát;

- kopásállóak legyenek, feleljenek meg a fokozott használati követelményeknek;

- biztosítsák a balesetmentes, fertőzésmentes használatot, a könnyű tisztán tarthatóságot;

- a felhasznált anyagok felületi megmunkálása, színe feleljen meg az oktatás sajátos követelményeinek;

- a szaktermi, a könyvtári, az igazgatási, az étterem-konyhai, a többcélú nagytermi és a ruhatári berendezés feleljen meg a tervezési programban megfogalmazott sajátos funkcionális követelményeknek.

A szabadtéri eszközökre és sporteszközökre vonatkozó szabványok és hatósági előírások biztonsági előírásait fokozottan be kell tartani.

6. Környezetkultúra

Az intézmények külső-belső tereit az ízlésformálás érdekében lehetőség szerint képzőművészeti alkotásokkal, alkalmasan megválasztott színekkel és élősarok telepítésével (virágok, akváriumok, terráriumok) gazdagítani kell.

A környezetkultúra szerves része a világos, egyértelmű tájékoztatórendszer (elemei: szín, szám, betű, jelkép), amely az intézményben való eligazodást lehetővé teszi gyermeknek és felnőttnek egyaránt.

Az iskolaudvaron gondoskodni kell a lehető legnagyobb kiterjedésű zöldterületek létesítéséről és megóvásáról (gyep, fásítás).

7. Biztonság

Az üzemeltetési előírásokban különös gondot kell fordítani

- az egészségvédelmi, kábítószer elleni,

- a tűzvédelmi,

- a balesetvédelmi,

- a munkavédelmi,

- a betörésvédelmi,

- a természeti katasztrófa (villám, árvíz, földrengés) elleni,

- a terrortámadás elleni

biztonsági előírásokra.

1. számú függelék

A jelen előírás 1.1. és 1.4. pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

A nyolc évfolyammal
alapított/működő általános iskola esetén
A négy vagy annál kevesebb évfolyammal
alapított/működő általános iskola esetén
1.TanteremTanterem
2.Csoportszoba
3.Szaktantermek a hozzájuk tartozó szertárakkal
4.Általános szertárÁltalános szertár
5.Egyéni fejlesztőszoba, logopédiai foglalkoztatóEgyéni fejlesztőszoba, logopédiai foglalkoztató
6.KönyvtárKönyvtárszoba
7.Nevelőtestületi szobaNevelőtestületi szoba
8.Igazgatói irodaIgazgatói iroda
9.Helyettesi iroda
10.Gazdaságvezetői iroda
(önálló gazdálkodás esetén)
Gazdaságvezetőiiroda
(önálló gazdálkodás esetén)
11.Ügyviteli helyiségÜgyviteli helyiség
12.Tanári pihenő, teakonyha, öltöző
13.Tanári dohányzó
14.Tornaterem és kapcsolódó egységeiTornaszoba és kapcsolódó egységei
15.Orvosi szobaOrvosi szoba
16.Sportudvar (szabadtéri sportpálya)Sportudvar (szabadtéri sportpálya)
17.Aula, közlekedő, zsibongó, porta/kapusfülke, ruhatár
18,IllemhelycsoportokIllemhelycsoportok
19.Általános raktárÁltalános raktár
20.Karbantartó műhely
21.Iskolaudvar (szünetben tartózkodás, játék)Iskolaudvar (szünetben tartózkodás, játék)

Az öt-nyolc évfolyammal alapított/működő általános iskola esetén a nyolc évfolyammal alapított/működő általános iskola helyiségkövetelményeit kell figyelembe venni.

Szaktanterem a hozzá tartozó szertár nélkül nem építhető.

2. számú függelék

Főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Általános oktatási egységTanteremOsztályonként egy
A szaktanterem is beszámítható
Alaperülete: 2,0 m2/fő
(legalább 52,0 m2, legfeljebb 68,0 m2)
CsoportszobaIskolánként kettő
Amennyiben önálló csoportszobák nem létesülnek, a tantermek 20-25 %-át hangszigetelt, mozgatható válaszfalakkal kell megoszthatóvá tenni.
Alapterülete legalább 26,0 m2, legfeljebb 42,0 m2
Egyéni fejlesztőszoba, logopédiai foglalkoztatóIskolánként egyAlaperülete: legalább 24,0 m2, legfeljebb 42,0 m2
Könyvtár (adattár, stúdió, klub)Iskolánként egyAlapterülete: legalább 52,0 m2
Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakossági, közösségi funkciókat.
Ebben az egységben kell kialakítani az oktatási-nevelési folyamat zavarása nélkül a szülői fogadás lehetőségét (tanár-család kapcsolat kialakítása).
KönyvtárszobaA négy vagy ennél kevesebb évfolyammal alapított/működő iskolában egyAlapterülete: legalább 26,0 m2
Általános szertárÁltalános oktatási egységgel rendelkező épületenként egyAlapterülete, tantermenként 3,0 m2,
legalább 18,0 m2
Szaktan-termi oktatási egységSzámítástechnikai szaktanteremIskolánként egyAlapterülete: legalább 69,0 m2, legfeljebb 99,0 m2
A terem vízszintes és függőleges határoló felületeit, a bútorokat, berendezéseket tükrözésmentes felületkezeléssel kell ellátni.
A padlóburkolaton nem keletkezhet elektro-statikus feltöltődés.
Számítástechnikai szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A számítástechnikai szaktanterem és szertár csatlakozhat a könyvtárhoz vagy az általános oktatási egységhez is.
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Idegennyelvi, nemzetiségi, etnikai szaktanteremIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 52,0 m2, legfeljebb 82,0 m2
A pedagógiai programtól függően, idegennyelvi, nemzetiségi oktatás feltételei a számítástecnikai szaktanteremben is megoldhatóak.
Idegennyelvi, nemzetiségi, etnikai szertárIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Természettudományi szaktanteremIskolánként egyAlapterülete: legalább 69,0 m2, legfeljebb 89,0 m2
Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen.
A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen.
Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Természettudományi szertárIskolánként egyA természettudományi szaktanteremhez
- természettudományi előkészítő,
- kémiai,
- fizikai,
- biológiai szertárakból álló összevont szertár csatlakozzon. A szertárak alapterülete külön-külön legalább 18,0 m2 legyen.
A szertárakat előnyös összevontan kialakítani, kivéve a kémiai szertárt, amelyet külön helyiségben kell kialakítani
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Ének-zene teremIskolánként egyAlapterülete: legalább 52,0 m2, legfeljebb 82,0 m2
Külön figyelmet kell fordítani a hangszigetelésre, a pormentességre és szükség esetén a helyi megvilágításra.
Ének-zene szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
RajzteremIskolánként egyAlapterülete: legalább 69,0 m2, legfeljebb 82,0 m2
Egyenletes szórt fényű megvilágítást kell biztosítani.
RajzszertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Technika szaktanteremIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 52,0 m2
A szaktanteremben folyó papír-, textil-, fa-, fémmunka- vagy háztartási tankonyha tevékenységet a tervezési program határozza meg. A tevékenységnek megfelelően kell a teremben a padló- és falburkolatot, az ajtóméreteket meghatározni és gépi szellőzést alkalmazni.
Technika szertárIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A szertárak számát a szaktanteremben folyó tevékenység határozza meg.
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Igazgatási és szociális egységIgazgatói irodaIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az iskola székhelyén; a négy és ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában a helyettesi, ügyviteli helyiséggel közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Helyettesi irodaIskolánként legalább egy Telephelyenként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Ha a helyettes alkalmazása kötelező; a négy és ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában az igazgatói irodával, az ügyviteli helyiséggel közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Nevelőtestületi szobaIskolánként egyAlapterülete: 2,0 m2/fő, legalább 25,0 m2
Gazdaságvezetői irodaÖnálló gazdálkodás esetén iskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Ügyviteli helyiségIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A négy és ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában az igazgatói, helyettesi irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
DohányzóIskolánként egyAlapterülete: legalább 15,0 m2
A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Tanári pihenő, öltöző, teakonyhaIskolánként egyA tervezési program, illetve az OTÉK szerint.
Sport- és szabadidő egységTornateremIskolánként egyA sport- és szabadidő egységet tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell tervezni és megvalósítani.
a) Méretezése és kapcsolódó egységei:
ABCD
Alaprajzi méret12/24 m16/30 m27/32 m28/45 m
Alap-terület288 m2480 m2864 m21260 m2
Szabad belma-gasság8,0 m8,0 m10,0 m10,0 m
Osztható-ságEgyterűEgyterűKét térrészre oszthatóHárom térrészre osztható
Legalább
Szertár40 m260 m2100 m2120 m2
ÖltözőKét egységKét egységNégy egységHat
egység
Küzdőtéri WCEgy
egység
Egy
egység
Két egységHárom egység
Tanári öltözőEgy
egység
Egy
egység
Két
egység
Három
egység
Orvosi (elsőse-gély) szobaEgy
egység
Egy
egység
Egy
egység
Egy egység
b) Természetes bevilágítással egyenletes, szórt fényű, káprázásmentes küzdő téri megvilágítást kell kialakítani azonos minőséggel az egyterű és az osztott részekben is.
A követelményt a tájolás, a bevilágító felületek helyzetének és mennyiségének, illetve ezek szükség szerinti árnyékolásának összhangjával kell teljesíteni.
Általában a bevilágító felületek összessége legalább az alapterület 1/6-a, felülvilágítás esetén legalább 1/10-e legyen.
c) Mesterséges világítást, szellőzést, fűtést a mozgatható térelválasztás (ok) különböző állapotainak figyelembe vételével kell megoldani úgy, hogy minden térrész jó közérzetet adó légállapotot és egyenletes világítást kapjon.
d) Ahatárolófalak legalább 3,0 m magasságig tömör sima, függőleges, sík felületűek legyenek. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni.
e) Küzdőtér padlóburkolatának csak pont vagy felület rugalmas, labdajáték, sport céljára kifejlesztett padlóburkolat alkalmazható.
Többcélú használat esetén a padlóburkolatot az összetett funkcionális igénynek megfelelően kell kialakítani.
f) Sportberendezések
A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét a tervezési program és sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balesetek elkerülésére.
A műszaki kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.
Tornaterem kapcsolódó egységeiSportszertárIskolánként egya) Az előírt legkisebb
belmagasság: 2,40 m
alaprajzi méret: 4,50 m
ajtónyílás mérete: 2.20/2,30 m
b) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedő téren keresztül kapcsolódjon a küzdőtérhez. Közvetett kapcsolata csak labda- vagy kézi szertárnak lehet. Alaprajzi elrendezésével biztosítani kell, hogy két és három egységes terem esetén mindegyik térrész külön-külön is berendezhető, illetve kiüríthető legyen.
c) Padlószintje egy szintben legyen a küzdőtérrel, a sportszermozgatás irányában küszöb nem lehet.
Különleges esetekben legfeljebb 10%-os lejtő megengedhető.
d) Ha a terem több célra (művelődési, közösségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
Öltöző + hideg-meleg vizes mosdó és zuhanyIskolánként és nemenként egyÖltöző egység elemei:
- belátást gátló előtér;
- öltöző legalább 20,0 m2,
legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m;
- mosdó-párafogó legalább 5,4 m2,
legkisebb alaprajzi mérete legalább 1,8 m,
berendezés: négy mosdó;
- zuhanyhelyiség legalább 9,0 m2,
legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m,
berendezés: három beépített zuhany;
- egy WC- fülke az előtérből nyílóan.

Az utcai cipős-sportcipős útvonalakat kényszerútvonalként kell kialakítani. Az öltöző és tornaterem között csak sportcipős forgalom lehet.
Tanári öltöző-irodaIskolánként egyKözlekedőtéren keresztül - az öltözők érintése nélkül - közvetlenül kapcsolódjon a küzdőtérhez, teremtérrészekhez. Közlekedőről nyíló előtérből:
- vizes helyiség egy mosdó és egy beépített zuhannyal;
- öltöző-iroda helyiség legalább 10,0 m2.
Orvosi szobaIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Telepítés a küzdőtér közelében, közlekedő rendszerről nyílóan, ajtókapcsolattal egy öltözőhöz.
Sport- és szabadidő egységTornaszobaA négy vagy ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában egyAlapterülete: legalább 69,0 m2
Az öltözködés, tisztálkodás feltételeit nemenként biztosítani kell.
A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét a tervezési program és sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balesetek elkerülésére.
A műszaki kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.
Tornaszoba kapcsolódó egységeSportszertárA négy vagy ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Sport- és szabadidő egységSportudvarIskolánként egy

Helyettesíthető a célra alkalmas szabad területtel, szabadtéri sportlétesítménnyel.
a) Telepítés:
Telepítését az épületek, játszó, pihenő területeinek figyelembevételével, azokkal szerves összhangban kell megoldani.
b) Méretezés:
ABC
Alaprajzi méret15/24 m24/32 m24/45 m
Verseny-sport szintű pálya elhelyezésröplabdakosár-labdakézilabda
c) Apálya nagyságrendjét, kapcsolódó létesítményeit (pl. szabadtéri atlétikai pályák) tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell meghatározni a rendelkezésre álló terület és annak sajátosságai figyelembevételével, de az iskolai labdajátékok és az általános testnevelés céljára legalább egy szabadtéri sportpályát létesíteni kell.
d) Pályaburkolatként csak sportolás céljára kifejlesztett, minősített, rugalmas szabadtéri sportburkolatok (műanyag, salak) alkalmazhatók.
Az aszfaltburkolat szükségmegoldásnak minősül, beton, kő, műanyag rács stb. burkolatot alkalmazni nem lehet.
e) Labdajátékpályák, atlétikai pályák egyenes szakaszait, nekifutóit észak-déli (±20°) hossztengellyel kell telepíteni, alacsonyabb igényű gyakorlópályák esetén a terület sajátos adottságai miatt ettől el lehet térni.
Lelátó, nézőtérBelsőtéri vagy szabadtéri lelátót, nézőteret a tervezési program és a sporttechnológiai terv szerint lehet létesíteni, de a nézőszámnak megfelelő összes kiszolgáló létesítményt (parkolók, előcsarnok, büfé, ruhatár, vizes helyiségek) biztosítani keli. A jó látás feltételeit és gépi szellőzéssel a jó légállapotot lehetőleg minden egyes nézőhely esetében teljesíteni kell. Átlátás mértéke az egyes sorok között 15,0 cm legyen.
Tanuszoda3000 tanuló ellátására egy, több iskola tanulóinak ellátását egy tanuszodával lehet megoldani; kiváltható szerződés alapján igénybe vett sportlétesítménnyel.Külön tervezési előírások szerint.
Közösségi térAula, közlekedő, zsibongóIskolánként egyLétesítése a tervezési program szerint.
A legalább nyolc évfolyammal alapított iskolában (porta, várakozó helyiség, büfé és ruhatár funkcióját is betöltheti).
Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegészítő helyiségeit (színpad, vetítő, technikai helyiség, büfé, ruhatár, illemhely stb.) úgy kell kialakítani, hogy a többcélú használatot biztosítsa:
- oktatási, nevelési,
- közösségi
- művelődési,
- sport-, szabadidő
funkciótartományokban.
A kiegészítő helyiségeket a legnagyobb használói létszámra kell méretezni.
A közlekedőterületeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. aula, zsibongó), így lehet megoldani a terület többcélú használatát (pl. iskolai, közösségi, művelődési, sport-és szabadidős tevékenységre).
A bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók méretezését a kiürítésre vonatkozó előírások szerint kell végezni.
A mozgáskorlátozottak sajátos igényeit fokozottan figyelembe kell venni.
Porta/kapusfülkeIskolánként egyA főbejárat ellenőrzésére, a központi tájékoztatás biztosítására és a központi kapcsolóberendezések elhelyezésére kapusfülkét kell létesíteni.
RuhatárIskolánként egyAlapterülete: tervezési program szerint.
Kialakítható
- központi és
- csoportos
elrendezéssel.
Oktató-nevelő helyiségben ruhatárolás nem engedhető meg.
A tárolást a tervezési program szerint kell kialakítani.
A tárolás lehetséges módjai:
- felsőruha rögzített vagy mozgatható fogason;
- felsőruha rögzített vagy mozgatható fogason + eszköztároló tanulónként zárható szekrényben;
- felsőruha + eszköztároló tanulónként zárható szekrényben. (A szekrények tisztán tarthatóságáról és szellőztethetőségéről gondoskodni kell.)
Illemhely-csoportokSzemélyzeti WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyAz OTÉK szerint.
Tanulói WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyAz OTÉK szerint.
Üzemelte-tési egységÁltalános raktárIskolánként legalább egy Telephelyenként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Karbantartó műhelyIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint:
- a vízellátás,
- a szennyvízellátás,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a melegvíz-ellátás,
- a gázellátás,
- a felvonóüzem biztosítása,
- a takarítás,
- a szeméttárolás és -elszállítás stb.
terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

3. számú melléklet a 19/2002. (V. 8.) OM rendelethez

A közoktatás nevelő és oktató intézményei tervezési előírásai

III.

GYÓGYPEDAGÓGIAI, KONDUKTÍV PEDAGÓGIAI NEVELÉSI-OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK

Ez a szabályozás a gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmények (a továbbiakban: gyógypedagógiai intézmények) elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeit tartalmazza, nem tartalmazza viszont az egyéb jogszabályokban, kötelezően előírt követelményeket.

1. Általános előírások

1.1. Annak, aki gyógypedagógiai intézményt kíván létesíteni, szakmai programban kell összefoglalnia azokat a feladatokat, amelyek megoldására az épület szolgál. A szakmai program megvalósításához szükséges helyiségek számát, befogadóképességét, a beépítésre váró eszközök és felszerelések jegyzékét tervezési programban kell összefoglalni.

A már meglévő gyógypedagógiai intézmények esetén az új helyiségekre vonatkozóan a közoktatási törvény alapján meghatározott pedagógiai program, új gyógypedagógiai intézmény létesítése esetén a szakmai program alapján kell a tervezési programot elkészíteni.

Ha a meglévő épület, illetve környezete egyedi vagy területi védettség alatt áll, az örökségvédelmi szempontokat a tervezési program készítése, illetve a tervezés folyamán figyelembe kell venni.

1.2. A tervezési programnak tartalmaznia kell a fogyatékos gyermekek ellátására vonatkozó valós, illetve helyi és regionális társadalmi igényt, melyet demográfiai, szociológiai, közgazdasági elemzéssel kell alátámasztani.

1.3. A tervezési program rögzíti a gyógypedagógiai intézménybe, tagozatra kerülő gyermekek, tanulók fogyatékosságának jellegét, az egyes csoportok létszámát, valamint azt, hogy milyen arányban igényelnek óvodai, általános iskolai nevelést, oktatást és diákotthoni elhelyezést.

A fogyatékosság jellege szerint eltérő sajátos igényeket kell figyelembe venni:

- mozgássérült,

- látássérült

= vak,

= gyengénlátó,

- hallássérült

= siket,

= nagyothalló,

- értelmi fogyatékos

= tanulásban akadályozott / enyhe értelmi fogyatékos,

= értelmileg akadályozott / középsúlyos értelmi fogyatékos,

- beszédfogyatékos és a "más" fogyatékos kategóriába tartozók esetében.

1.4. A tervezési programot a gyógypedagógiai intézmény fenntartója köteles elkészíttetni.

A minőség és szakszerűség biztosítása érdekében a tervezési programot már meglévő intézmény esetén a nevelőtestület és az igazgató, új gyógypedagógiai intézmény létesítése esetén a helyi társadalom igényeit jól ismerő, szakirányú felsőfokú végzettségű, az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő szakember(ek) közreműködésével külön jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező vezető tervező építész szakember(ek) készítheti(k).

Ha a gyógypedagógiai intézményben nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés folyik, a tervezési program elkészítéséhez az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő nemzetiségi szakértő(k) igénybevétele is szükséges.

1.5. A tervezési programnak legalább azt a szakmai tartalmat és téri keretet tartalmaznia kell, amely még éppen biztosítja a pedagógiai program új gyógypedagógiai intézmény létesítése esetén a tervezett feladatellátás szakmai programja megvalósítását (lásd 1., 3., 5. számú függelékek). Ez alatt a tartalmi határ alatt nem lehet gyógypedagógiai intézményt létesíteni, illetve nem lehet az intézményt gyógypedagógiai intézménynek nevezni. A tervezési programban ezt a tartalmi határt meg lehet haladni (lásd 2., 4., 6. számú függelékek).

1.6 A tervezési programot az intézményfenntartó hagyja jóvá, és a tervezés, valamint az építés egész folyamatában ellenőrzi/ellenőrizteti annak megvalósítását.

Ha a gyógypedagógiai intézményben nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program jóváhagyásához az intézmény fenntartójának be kell szereznie; az intézmény székhelye szerinti illetékes helyi kisebbségi önkormányzat - ennek hiányában az országos kisebbségi önkormányzat - véleményét is.

A tervezési program alapján elkészített építészeti-műszaki tervdokumentációt az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásra történő benyújtás előtt, a külön jogszabályban meghatározott tervtanácshoz kell benyújtani. Ennek szakbírálói közé az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő közoktatási szakértőket kell bevonni.

2.Településrendezési követelmények

2.1.Az intézményt a helyi településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat alapján kell telepíteni. Ezek készítése során figyelembe kell venni az alábbiakat:

- ártérbe, belvizes, egészségre ártalmas területre gyógypedagógiai intézményt építeni nem lehet;

- az épület magassági kitűzési adatait az árvízi és belvízi kockázat szempontjából az illetékes vízügyi hatósággal véleményeztetni kell.

2.2. A gyógypedagógiai intézményt célszerű önállóan telepíteni, de ha a helyi társadalmi igény megköveteli, közösen telepíthető óvodával, általános iskolával, középiskolával, szakiskolával, közkönyvtárral, uszodával, gyermekrendelővel, fogyatékosok egyéb intézményeivel és a település szabályozási tervében meghatározott más hasonló rendeltetésű oktatási-nevelési intézménnyel, de a gyógypedagógiai intézmény közterület felőli megközelítését és a bejáratait el kell különíteni, továbbá a gyógypedagógiai intézmény a gyermekrendelővel közvetlenül nem érintkezhet.

Magas zajterhelésű és forgalmas útvonalhoz közeli területen - ha más helyszín nem lehetséges - csak a megfelelő kültéri (növénysáv, zajvédő fal) és belső téri (ablakszigetelés) zaj- és levegőtisztaság-védelmi megoldások tervezése és megvalósítása esetén építhető gyógypedagógiai intézmény.

Városokban a telepítés legyen tömegközlekedéssel jól megközelíthető.

2.3. Amennyiben a település közoktatási intézményei - így a gyógypedagógiai intézmény is - azonos helyen nyernek elhelyezést, a helykijelölésnél olyan területet kell kiválasztani, ahol a település közösségi, művelődési, sport-és szabadidős tevékenységének helyigénye és helyiségigénye is kielégíthető.

2.4.[7]

3 Rendeltetés

3.1. Az azonos vagy hasonló rendeltetésű helyiségekből funkcionális egységeket kell szervezni.

3.2. A funkcionális egységek befogadóképességét, használhatóságát a fogyatékosság jellegének megfelelően a tervezési program alapján kell meghatározni.

3.3. A különböző funkcionális egységek tájolását a tervezési programban rendeltetés szerint kell meghatározni, de a látást és a jó közérzetet adó légállapotot zavaró napfénybesugárzástól a helyiségeket árnyékoló szerkezettel kell védeni.

3.4. A helyiségek méretezése és bútorozása tegye lehetővé a gyógypedagógiai intézményekben az egyéni és csoportos munkát.

3.5. A funkcionális egységeket a hatékonyabb működés érdekében lehetőleg tömör építészeti kialakítású (aulás, csarnok-zsibongós stb.) alaprajzi rendszerekbe kell szervezni. Törekedni kell a közlekedőterek többcélú hasznosítására. Amennyiben a funkcionális egységek között belső zárt kapcsolatot gazdaságosan nem lehet teremteni, akkor fedett, de belül nyitott közlekedőt kell közöttük kialakítani.

3.6. A funkcionális egységekben:

- a bevilágító felület és a helyiség területaránya legalább 1:6, felülvilágítás esetén legalább 1:10 legyen;

- kizárólag felülvilágítás csak a nagy alapterületű helyiségekben (többcélú nagyterem, aula, tornaterem, összevont műhely stb.) engedhető meg, egyéb felülvilágított terekben az előírt megvilágítási érték 25%-át normál mellvédmagasságú, átlátszó üvegezésű oldalvilágítással kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz);

- a padlóburkolat könnyen tisztítható meleg vagy félmeleg csúszásmentes padló legyen, kivéve ahol a fogyatékosság jellegének megfelelően a funkcionális igény más követelményt határoz meg;

- a fogyatékosság jellegének megfelelően, a használhatóság figyelembevételével kell a tervezési programban meghatározott eszközöket és felszereléseket elhelyezni, illetve felszerelni.

A fentiektől eltérő követelményeket az egyes funkcionális egységek követelményei tartalmazzák.

3.7. A funkcionális egységek többcélú használatát minden gyógypedagógiai intézmény tervezési programjában figyelembe kell venni.

Ilyenek különösen:

- az aula használata művelődési, közösségi célra a teljes lakónépesség számára;

- tornaterem használata művelődési, közösségi, szabadidős programok számára;

- konyha-étterem használata lakossági igények kielégítésére is;

- szaktantermek használata a felnőtt lakosság át-, illetve továbbképzésére;

- számítástechnikai terem felnőttek képzésére, átképzésére.

A többcélú használatból eredő világítási, szellőzési, hangszigetelési követelményeket ki kell elégíteni.

4. Az épület megközelítésének, belső kialakításának sajátos igényei

Akadálymentes az épített környezet akkor, ha annak kényelmes, biztonságos, önálló használata minden ember számára biztosított, ideértve azokat az egészségkárosodott embereket is, akiknek ehhez sajátos létesítményekre, eszközökre, illetve műszaki megoldásokra van szükségük.

4.1. Megközelíthetőség

A telepítéshez olyan területet kell kiválasztani, amelyet tömegközlekedési eszközzel, kevés átszállással, jól meg lehet közelíteni. Ügyelni kell a gyógypedagógiai intézmény közelében lévő tömegközlekedési megállók megfelelő kialakítására is.

Az épülethez vezető útkereszteződésnél zebrás, hangjelzéssel kiegészített lámpás átkelési lehetőség a biztonságos a sérült tanulók számára.

A gyalogút burkolatán mozgássérülteket és vakokat akadályozó burkolati hiba ne legyen.

Indokolt a sérült gyermekek közlekedési biztonságát növelő, jól látható jelzőtáblák, tájékoztató táblák elhelyezése az intézmény közelében.

Legyen parkolási lehetőség az épület bejáratának közvetlen környezetében.

A parkolótól az épület vízszintesen vagy enyhe lejtésű lejtőn közelíthető meg.

Az épület előtti járdán burkolatváltás, vezetősáv segíti a látássérülteket, a bejárati ajtó előtti rész lábbal tapinthatóan más burkolatú.

4.2. Bejárat

Épületenként legalább egy akadálymentes bejáratnak kell lennie.

Ha az épület bejáratánál lépcső van, akkor megfelelően kialakított lejtő és korlát építése is szükséges. 2,0-15,0 cm között elfogadható a 8%-os meredekségű lejtő, 15,0 cm felett csak 5%-os lejtő az elfogadható, és korlát is szükséges (70,0 cm és 95,0 cm magasságban), 50,0 cm felett pihenő beépítése is kell, 150,0 cm feletti bejáratnál gépészeti megoldás ajánlatos.

A bejárati ajtó lépcsőjénél megadott szélességet követően mindkét oldalon szükséges korlátot (70,0 cm és 95,0 cm magasságban) elhelyezni a lejtőhöz hasonlóan.

Az épület bejáratánál a küszöb ne okozzon akadályt (2,0 cm-ig nem szükséges akadálymentesíteni) a bejutásnál A kerekesszékes közlekedésnél fontos, hogy az ajtók hogyan, merre nyílnak, megfelelő szélesek (legalább 85,0 cm) legyenek.

A megfelelő tokméreten túl az ajtó nyitásához és csukásához is elegendő helyet kell biztosítani a kerekesszékesek számára.

Annyihely kell (1150,0×1200,0 mm), hogy a kerekesszékes lenyomhassa a kilincset úgy, hogy az ajtó nyitási ívén kívül maradva tudja felnyitni az ajtót.

Kétszárnyú ajtó esetén aszimmetrikus ajtót kell tervezni, figyelembe véve a nyitás helyét, irányát.

Az üvegajtó balesetveszélyes.

Fontos a bejárati ajtó nyitószerkezetének (kilincs, forgógomb) magassága, és kézsérültek esetén a szerkezet könnyű működtethetősége.

4.3. Tájékoztató jelzések

Már az épület bejáratánál jelzőtáblákat, tájékoztató, útbaigazító jelzéseket kell felszerelni, (Többek között például az iskola tapintható térképét Braille-írással.)

Az épületen belüli tájékozódást segítik a feliratok, formák, szimbólumok, fények, színek, anyagok, hangok.

A formákat, szimbólumokat, színeket elsősorban mozgás-, hallás- és értelmileg sérültek részére biztosítjuk, mint tájékozódást segítő elemeket, de gyengénlátók, színtévesztők számára is érzékelhető nagyságban, formában és színben kell elkészíteni.

- Színtévesztők számára az egymás melletti színek szintelílettségében és a világosságában a színek között legalább 30%-eltérésnek kell lennie.

- Gyengénlátók számára a nagyobb üvegezett felületeket fényvisszaverő sávval kell kijelölni. A 20,0 cm széles sáv 100,0-200,0 cm magasság között legyen.

A feliratok és jelképek méreteit a látástávolság függvényében kell meghatározni (a továbbiakban az OTÉK szerint).

A tájékoztató táblákon jól olvasható, nagyméretű betűtípusokat kell használni. A feliratok, jelzések ne mosódjanak bele környezetükbe, üssenek el attól A megvilágításuk legyen tükrözésmentes.

A feliratokat és táblákat jól láthatóan, de a közlekedést nem zavarva kell elhelyezni.

- Vakoknak és aliglátóknak hallható (jelzőhang, szöveg) és tapintható tájékoztatásra (Braille-írás, domború jelek, tapintható jelképek, felületváltások, szélek, kiemelkedő elemek) van szükségük.

- Hallássérültek számára a hangos információkat szöveggel, képpel, fénnyel kell kiegészíteni (pl. a szünetjelző csengő mellett villogó fényjelzést is alkalmazni kell).

- A mozgássérültek számára fontos helyeket, berendezéseket, eszközöket, melyek kerekesszékkel használhatóak, messziről, jól láthatóan jelölni kell a nemzetközileg elfogadott jelzéssel.

A fent felsorolt tájékoztató, útbaigazító jelzéseket, táblákat alkalmazni kell az épület bejáratánál, az épületen belül kiemelten a folyosókon, közlekedőkben, lépcsőknél, tantermeknél, kiszolgáló helyiségek, illetve az illemhelycsoportok esetében.

4.4. Közlekedés az épületben

Burkolatok: a burkolati tervezés jó lehetőséget biztosít a közlekedők tájékoztatására. A padlóburkolatok felületi érdességének és az erősen eltérő színeknek nagyon fontos tájékoztató jelentése van a gyengénlátók, aliglátók és vakok számára.

Gyengénlátók és vakok számára ajánlatos burkolatváltási és színjelölési lehetőségek:

- a folyosói falak szakaszonként eltérő színű festése,

- lépcsőknél az első lépcsőfok előtt és az utolsó lépcsőfok után a burkolaton világossárga figyelmeztető csík,

- érdesebb, színesebb burkolat elhelyezése lépcsők, felvonók, bejáratok előtt és akadályok környékén,

- közlekedési utak vonalvezetését, a széleket és a veszélyes helyeket az eltérő burkolattal érzékeltetjük,

- kerti utak széleit szintugrással is (4,0-6,0 cm szint-ugrás az utak szélein) lehet jelezni,

- a kerti utakat - vakok számára tájékozódást segítő és gyakorló céllal, mozgássérültek számára az eltérő burkolatokon történő közlekedés elsajátítása céljából - szakaszonként változó felületű, érdességű, kialakítású utcai járdaburkolatokkal kell megépíteni.

A balesetek megelőzése érdekében fogyatékos gyermekek által használt szabadtéri játékok, hinták, mászókák alatt és környékén a talajt esést tompító anyaggal (gumírozott felület stb.) kell biztosítani.

4.4.1. Az előrehaladó mozgás akadálymentesítése

Az ajtók, átjárók, közlekedők olyan szélességűek és magasságúak legyenek, hogy mozgássérült és kerekesszékkel közlekedő emberek is elakadás, beszorulás veszélye nélkül tudják használni.

Nemcsak a kerekesszékkel közlekedőnek van nagyobb területigénye az előrehaladáshoz, hanem az egyéb segédeszközzel (egy bot, két bot, két mankó, járókeret) közlekedőknek is, a segédeszköz használata és a mozgás jellege miatt.

A talaj és a padlózat felületén a kerekesszékek a legkönnyebben akkor jutnak előre, ha az kemény, szilárd és szabályos felületű. A puha, laza felületek, mint a bolyhos szőnyeg, a laza homok, a kavics, a zúzott kő, a nedves agyag és a szabálytalan felületek, mint az utcai burkolatkő, jelentősen gátolják egy kerekesszék mozgását.

A közlekedés helyigényei:

A kerekesszék helyigénye (alapterület): 760,0 × 1220,0 mm.

A kerekesszék fordulási körének átmérője: 1525,0 mm.

A folyosó legkisebb szélessége egyirányú kerekesszékes közlekedésre: 915,0 mm.

Kétirányú kerekesszékes közlekedés esetén a legkisebb szélesség 1525,0 mm, az ajánlott folyosószélesség: 2000,0 mm.

A mankóval közlekedő ember számára szükséges legkisebb szélességhez mindkét oldalon 15 cm biztonsági távolságot hozzá kell adni. Így a mankóval közlekedő helyigényére: 1200,0 × 1200,0 mm méretű területet kell figyelembe venni.

A vakok közlekedéséhez legalább 1100,0 mm széles közlekedő szükséges.

A folyosók közlekedési sávjában kerülni kell a közlekedést akadályozó tárgyak, épületelemek elhelyezését.

Az akadályok a vakok számára bottal akkor érzékelhetőek, ha az akadály a tapintható területre esik és nem magasabb 685,0 mm-nél.

A 70,0 cm feletti kiálló tárgyakat, kinyúló részeket bottal nem érzékelik. Ezért a lehető legkevesebb akadály legyen a közlekedési utakon, mert a bot a kiálló tárgyak esetében kevés védelmet nyújt az előrehaladáshoz.

4.4.2. A függőleges közlekedést segítő eszközök

A gyalogosútvonalak vezetésében amennyire csak lehetséges, el kell kerülni a szintkülönbségeket, ha mégsem sikerül, akkor azt felvonóval vagy lejtővel kell áthidalni, könnyen járható lépcsőkkel kiegészítve.

Az 1:20-nál kisebb lejtésű lejtőt mindenki képes használni, így ahhoz szükségtelen kiegészítő lépcső. Ennél nagyobb lejtésű lejtő esetén kiegészítő lépcső és korlát is kell.

A lejtő emelkedési szöge attól függ, hogy mekkora magasságot kell áthidalni: 175,0 mm szintkülönbségig a lejtő emelkedése legfeljebb 8%, 500,0 mm szintkülönbségig az emelkedés legfeljebb 5%.

A felvonó alapterülete (1400,0 mm × 1100,0 mm) és teherbíróképessége legalább egy kerekesszékes ember és egy kísérő szállítására legyen elegendő. Az indítópult magassága a kerekesszékből elérhetőség miatt 110,0 cm. Az indítópult jelzései domborúak (a betűk és a számok kiemelkedésével) vagy besüllyesztéssel is érzékelhetőek, további lehetőség a Braille-kijelzés: domborított pontírásos tájékoztatás.

Hangjelzéses (dallam vagy szöveges) tájékoztató is segítheti a használót indulásnál, az egyes szinteknél és megérkezésnél.

Gyengénlátóknak a nagyobb méretű betűk, számok és a kezelőgomb legalább 30,0-40,0 mm átmérőjű, körkörös megvilágítása szükséges.

Hallássérülteknek a számok, kiírások adnak tájékoztatást.

A megfelelő méretű és kialakítású felvonó fontossága mellett ügyelni kell a felvonó megfelelő megközelíthetőségére és a felvonóajtó előtti tér megfelelő méretére.

Lépcsők esetében a lépcsőfokok ajánlott magassága 150,0-175,0 mm és mélysége 630,0 mm. Felfelé és lefelé haladáskor egyaránt fontos a korlátba kapaszkodás és a segítés lehetősége.

Korlátok: a folyosókon, a lépcsőkön a mozgássérültek közlekedését segítik (vakok esetén vezetőkorlátként) a megfelelő magasságú, átmérőjű korlátok és a mozgássérültek számára használható pihenőülések.

Vakok, aliglátók számára a lépcsők melletti korlátok végén egy, két, három körbevéséssel jelezhető a szintek száma.

A felnőttek és a gyermekek által használt korlátokra vonatkozó előírások eltérőek az elhelyezés magassága és a korlát átmérője szerint.

4-5 éves gyermekeknek 650,0 mm magasságban korlátot kell elhelyezni.

4-8 éves gyermekeknél a korlát átmérője ne haladja meg a 32,0 mm-t, ami az engedélyezett legkisebb méret.

12 év feletti gyermekeknél se legyen a korlát átmérője 45,0 mm-nél nagyobb, az elhelyezés magassága 700,0-950,0 mm.

Kisebb gyermekeknél elhelyezhetők függőleges csövek is, amelyek tetszőleges magasságban használhatók kapaszkodásra.

Veszély esetére a mozgássérültek és vakok számára is biztonságos és megfelelő jelzéssel ellátott menekülési útvonalak, valamint a hang- és fényjelzéssel ellátott riasztó-készülékek elhelyezése szükséges.

4.5. Kapcsolók, jelzők, használati eszközök kezelhetősége

Aberendezések, kapcsolók, jelzők működtetését úgy kell megtervezni és felszerelni, hogy azokat mindenki elérhesse, használatukhoz ne kelljen nagy erőfeszítés, és a rájuk vonatkozó használati utasítás legyen jól látható, tapintható és hallható is.

A 900,0-1100,0 mm a megfelelő magasságtartomány a kilincsek, villanykapcsolók, nyilvános telefonok és felvonók vezérlőtablóinak elhelyezésére.

A 400,0-1300,0 mm a megfelelő magasságtartomány ruhafogasok, könyvespolcok, dugaszoló aljzatok, mosdók elhelyezésére, így kerekesszékes személyek számára is elérhetőek.

A látássérültek (vakok, aliglátók) számára viszont a "megszokott" magasság ad segítséget.

5.Szerkezet

5.1. Épületszerkezet

Az alapozást és talajvíz elleni szigetelést talajmechanikai szakvélemény alapján kell megtervezni.

Az épületszerkezetek megvalósíthatóak

- hagyományos,

- iparosított vagy

- vegyes

technológiával.

A szerkezet tervezésénél lehetőleg természetes anyagokat és bevonatokat kell alkalmazni.

A tartószerkezetet és a válaszfalszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a későbbi átalakítás lehetőségét biztosítsák.

A nyílászáró szerkezeteket a fokozott igénybevétel és balesetveszély figyelembevételével kell kialakítani.

Azablakok biztosítsák a hatékony és balesetmentes szellőzést, megvilágítást, az egyszerű kezelhetőséget.

A mélyen üvegezett szerkezeteket vagy ütésálló üvegezéssel vagy az üvegtörést és -kiesést gátló szerkezettel kell megvalósítani.

A 6,0 méternél nagyobb menetmélységű terekben szükséges a másodlagos természetes megvilágítás biztosítása.

A padlóburkolatok minden esetben fokozottan kopásállóak legyenek. A burkolatok fajtáját (hideg, félmeleg, meleg, csúszásmentes, vagy részben csúszásmentes stb.) funkcionális egységenként a fogyatékosság jellegének megfelelően a tervezési programban meg kell határozni.

Az acél ajtószárnyak csak az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint előírt tűzgátló ajtók lehetnek. A közösségi illemhelyek elválasztófalai lehetőleg lábakon álló könnyűszerkezetű elemek legyenek, ajtóit kulccsal nyithatóvá kell tenni. A gyermekek által használt területen küszöb nem lehet.

Törekedni kell a külső falak és a tetők nyári hőterhelésének a mérséklésére (pl. növényzet, külső árnyékolók, átszellőztetett tetők, zöldtetők stb.).

Valamennyi szerkezeti részletet (különösen a lépcsők, lejtők, korlátok, kapaszkodók, falsarkok élvédelme stb.) a fogyatékosság jellegének megfelelően kell kialakítani.

(Egyebekben az OTÉK szerint.)

5.2.Épületgépészet

Azintézményeket csak közművesített (szükség esetén helyiszennyvízkezeléssel) telekre lehet építeni. Valamennyi épületgépészeti követelménynél a tervezési programból kell kiindulni.

(Egyebekben az OTÉK szerint)

Vízellátás - csatornázás

Egyéb követelmény hiányában az alábbi vízfogyasztással kell számolni:

- tanulónként40 liter/nap;
- oktatók és kisegítő személyzet50-70 liter/nap;
- főzőkonyha, melegítőkonyha esetén adagonként80 liter/nap;
- zöldterület öntözése5 liter/m2/nap;
- torna- és játszótér öntözése2 liter/m2/nap.

A csatorna ágvezetékek mérete a csatlakozást követően legalább 50,0 mm-re bővüljön. Az alapvezetékekbe és/vagy ejtővezetékekbe minden esetben szükséges tisztítóidom elhelyezése.

Melegvíz-ellátás

Használati meleg vizet kell biztosítani egyedi igény szerint valamennyi funkcionális egységben, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

A zuhanyok melegvíz-szükségletét a fogyatékosság jellegének megfelelően a tervezési programban kell meghatározni.

A tanulók által használt vizes berendezések melegvízellátásai központilag, illetve a fogyatékosság jellegének megfelelően helyileg kevert vízzel kell megoldani.

Gázellátás

Gázellátást kell biztosítani a vonatkozó szabványok és hatósági előírások betartásával valamennyi funkcionális egységhez, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

Azoktatási célra használt gázvezetékeknél a szabványokkal egyeztetett módon lehetővé kell tenni a helyiségenkénti központi elzárás lehetőségét oly módon, hogy az elzárószerelvény kezelését csak az arra kijelölt személy egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrény) végezhesse.

A tanulók által használt gázberendezéseket fokozott balesetvédelmi körültekintéssel kell létesíteni. PB-gázellátás kazánházi, konyhai és oktatási célra használható.

Fűtés

A fűtés szakaszolását az egyidejűség figyelembevételével a tervezési programban kell meghatározni (délelőtt, délután, este működő funkcionális egységek, tanítási szünet stb.).

Egyéb követelmény hiányában a helyiségek tartózkodási zónájára (az ablaktól 1,0 m távolságra a padló felett 50,0 cm-rel) vonatkoztatott átlagos léghőmérsékletet az alábbi értékekkel kell tervezni:

- mosdó, zuhany, orvosi rendelő+24 °C;
- tanterem, napközis terem, csoportszoba, igazgatási és szociális helyiségek, könyvtár+20 °C;
- étterem, tornaterem, szertárak+ 18°C;
- műhely, konyhaüzem, illemhelyek, közlekedők+ 16 °C.

A fűtőberendezések biztosítsák a helyiségek balesetmentes használatát (pl. szivattyús melegvíz-fűtés).

Lehetőséget kell teremteni az egyes rendeltetési egységek (tantermek, tanulószobák stb.) egyedi hőmérsékletszabályozására.

A fűtőtestek felületi hőmérséklete ne haladja meg a 65 °C-ot. ellenkező esetben burkolatról kell gondoskodni. A fűtőtest burkolata megfelelően "szellős" legyen, hogy ne rontsa le a hőátadást és tegye lehetővé a takarítást.

Szellőzés

Atanulók által használt oktatóhelyiségek levegőcseréjét természetes szellőzéssel keli biztosítani.

Lehetőség szerint biztosítani kell a folyamatos légcserét.

Ahol a tervezési program, az OTÉK, a hatósági előírások vagy az alkalmazott technológia megköveteli, azokon a helyeken mesterséges szellőzést kell alkalmazni, különös tekintettel a tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiségekben (tornaterem, többcélú tér, aula stb.).

A mesterséges szellőzésnél törekedni kell a légáram szabályozására a huzatérzet elkerülésére, a zajtalanságra és az egyenletességre. A szociális helyiségek szellőzését lehetőleg természetes úton (ablakokkal, kürtőkkel), ilyen lehetőségek hiányában mesterségesen kell biztosítani. A mesterséges szellőzés elszívásos legyen, és a levegő utánpótlását megfelelő nyílásokkal kell biztosítani.

(További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Villamos berendezés

Az elektromos ellátást minden funkcionális egység részére a tervezési program szerint biztosítani kell.

Valamennyi villamos csatlakozást, szerelvényt, berendezést a vonatkozó létesítési szabványok és hatósági előírások betartásával kell szerelni.

A vészvilágítást központi szünetmentes áramforrásról vagy helyi akkumulátoros világítótestekkel kell megoldani.

Az oktatási célra használt elektromos hálózatok gyengeáramúak legyenek, és lehetővé kell tenni a helyiségenkénti központi feszültségmentesítés lehetőségét az arra kijelölt személy által egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrényből) végezhetően.

Gondoskodni kell a gyengeáramú hálózatról:

- tűzjelző hálózat az előírásoknak megfelelően kötelező;

- vagyonvédelem (igény szerint);

- hangosítás, tv, antennarendszer (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése);

- számítógépes hálózat (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése).

A szerelvények süllyesztett típusúak legyenek. A tantermekben, egyéb közösségi helyiségekben, tornateremben, műhelyekben és folyosókon az elektromos takarítóeszközök részére fedeles, földelt, süllyesztett dugaszolót kell készíteni.

Mesterséges megvilágítási értékek:

- a 0,65-0,95 m magasságban lévő munkafelület szükséges megvilágítása

legalább: 400 lux,

kívánatos: 500 lux;

- falitáblára vonatkozó követelmény

legalább: 400 lux,

kívánatos: 500 lux;

- közlekedő, raktár, egyéb

legalább: 80-100 lux.

A tervezési programban meg kell határozni azokat a követelményeket, amelyeket a fogyatékosság jellegének megfelelően fenti előírásoktól eltérően figyelembe kell venni (pl. a dugaszoló aljzatok, kapcsolók különleges szerelése, berendezések kapcsolási biztonsága, a tűzoltóságra bekötött tűzjelző rendszer hő- és füstérzékelővel stb.).

Akusztika

A helyiségek akusztikai méretezését és kialakítását a fogyatékosság jellegének megfelelően a tervezési programban meg kell határozni, egyebekben a vonatkozó szabványok és hatósági előírások szerint kell eljárni.

Különös gondot kell fordítani a tornaterem, a többcélú tér, az aula, a zsibongó, a közlekedők akusztikai méretezésére (hangelnyelő felületek alkalmazása).

(Egyebekben az OTÉK szerint.)

Felvonó

A felvonó megközelítésére, használatára vonatkozó sajátos követelményeket a fogyatékosság jellegének megfelelően a tervezési programban meg kell határozni.

(Egyebekben a felvonót az OTÉK, valamint a 108/2001. (XII. 23.) FVM-GM együttes rendelet szerint kell létesíteni.)

6. Berendezés

A fogyatékosság jellegének megfelelő egyedi bútorok, berendezések fajtáját, kialakítását, számát a tervezési programban meg kell határozni.

A berendezéseknek az alábbi alapkövetelményeket kell kielégíteniük:

- az oktatóhelyiségek berendezését egyes asztalokkal, székekkel kell megoldani;

- az asztalok és székek méretei feleljenek meg a különböző korosztályok méreteinek és az ergonómiai követelményeknek;

- a bútorok, berendezések (a rögzítettek kivételével) könnyen mozgathatók legyenek, hogy biztosítsák a funkcionális egységek átrendezhetőségét és flexibilis használatát;

- kopásállóak legyenek, feleljenek meg a fokozott használati követelményeknek;

- biztosítsák a balesetmentes, fertőzésmentes használatot, a könnyű tisztán tarthatóságot;

- a felhasznált anyagok felületi megmunkálása, színe feleljen meg az oktatás sajátos követelményeinek;

- a szaktermi, a könyv- és adattár, az igazgatás, a műhely, az étterem-konyha, a többcélú nagyterem és a ruhatár berendezése feleljen meg a tervezési programban megfogalmazott sajátos funkcionális követelményeknek.

A szabadtéri eszközökre és sporteszközökre vonatkozó szabványok és hatósági előírások biztonsági előírásait fokozottan be kell tartani

7. Környezetkultúra

Az intézmények külső-belső tereit az ízlésformálás érdekében lehetőség szerint képzőművészeti alkotásokkal gazdagítani kell.

A környezetkultúra szerves része a világos, egyértelmű tájékoztatórendszer (elemei: szín, szám, betű, jelkép), amely az intézményben való eligazodást lehetővé teszi gyermeknek és felnőttnek egyaránt.

A tájékoztató rendszert a fogyatékosság jellegének megfelelően a tervezési programban különös gonddal kell meghatározni (pl. különleges fény, hangjelzések, színek, betűméret, tapinthatóság stb.).

8. Biztonság

Azüzemeltetési előírásokban a fogyatékosság jellegének megfelelően különös gondot kell fordítani

- az egészségvédelmi,

- a kábítószer elleni,

- a tűzvédelmi,

- a balesetvédelmi,

- a betörésvédelmi,

- a természeti katasztrófa elleni (villám, árvíz, földrengés),

- a terrortámadás elleni biztonsági előírásokra

1.számú függelék

(ÓVODA)

A jelen előírás 1.1. és 1.5, pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

A háromnál több gyermekcsoporttal alapított/működő óvoda eseténA három vagy ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított/működő óvoda esetén
1.CsoportszobaCsoportszoba
2.Egyéni fejlesztőszobaEgyéni fejlesztőszoba
3.Logopédiai foglalkoztatóLogopédiai foglalkoztató
4.SzertárSzertár
5.Óvodavezetői irodaÓvodavezetői iroda
6.Óvodavezető-helyettesi iroda
7.Gazdaságvezetői iroda
(önálló gazdálkodás esetén)
Gazdaságvezetői iroda
(önálló gazdálkodás esetén)
8.Nevelőtestületi szobaNevelőtestületi szoba
9.Orvosi szobaOrvosi szoba
10.Elkülönítő szobaElkülönítő szoba
11.GyermeköltözőGyermeköltöző
12.FelnőttöltözőFelnőttöltöző
13.Szülői öltöző, mosdó, WC
14.Könyvtárszoba
15.Étkező-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)Étkező-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)
16.Tornaszoba, sportszertárTornaszoba, sportszertár
17.Kerekesszék tárolóKerekesszék tároló
18.Gyermekmosdó, zuhany, WCGyermekmosdó, zuhany, WC
19.Felnőttmosdó, zuhany, WCFelnőttmosdó, zuhany, WC
20.Általános raktárÁltalános raktár
21.Karbantartó műhely
22.Mosó-szárító helyiség
23.JátszóudvarJátszóudvar

2. számú függelék

(ÓVODA)

Főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutató,
általános tervezési előírások
A fogyatékosság típusa szerinti tervezési előírások
Foglal-koztató
egység
Csoport-szobaGyermekcsoportonként egy Alapterülete: 3,0 m2/fő,
legalább 35,0 m2
Csoportszoba kialakításánál a következő előírásokat kell figyelembe venni:
- a bejárati ajtó mérete 0,90/2,10 m-nél kisebb nem lehet, az ajtó környezetében szabad helyet kell biztosítani (kerekesszék);
- az ajtókilincsek működtetése a kéz minimális igénybevételével történjen;
- küszöb ne legyen;
- csúszásmentes padlóburkolattal kell ellátni;
- az átlátszó ablakfelület és a helyiségterület aránya legalább 1:6.

Gyengénlátók sajátos igényei a csoportszoba kialakításánál:
- a padlóburkolat világos színű legyen; - a teljes ablakfelület lehetőleg két oldalról (a folyosó felől is) megvilágítható legyen;
- a mesterséges fény erőssége (mennyezeti) 800-1000 lux;
- peremes szélű óvodás méretű asztalok (állítható magasságú, dönthető lapu) elhelyezése szükséges.
Mozgássérültek sajátos igényei a csoportszoba kialakításánál:
- ülő helyzetből is kilátást biztosító ablakok (a mellvéd magassága legfeljebb 0,6 m). A kiesés elleni védekezésről gondoskodni kell;
- állítható magasságú mosdó legyen a csoportszobákban;
- karral állítható, dönthető tükör;
- székek állítható magasságú ülőkével, lábtartóval;
- peremes szélű, óvodás méretű asztalok (állítható magasságú, dönthető legyen) elhelyezése szükséges.

Értelmi fejlődésben akadályozottak részére:
- székek állíthat ó magasságú ülőkével, lábtartóval;
- peremes szélű, óvodás méretű asztalok (állítható magasságú, dönthető lapú) elhelyezése szükséges.
Egyéni fejlesztő-szobaFogyatékos gyermekeket nevelő óvodában egy
Alapterülete: legalább 12,0 m2
A fejlesztőszobákat az előírt feladat (látásnevelés, egyéni anyanyelvi nevelés differenciált képességfejlesztés, augmentatív kommunikáció, tapintás- és hallásfejlesztés stb.) kívánalmai szerint kell kialakítani.
Logopé-
diai foglal-koztató
Fogyatékos gyermekeket nevelő óvodában egy
Alapterülete: legalább 12,0 m2
A foglalkoztatóban legyen egy 1,0 m × 0,6 m nagyságú tükör elhelyezéséhez megfelelő falfelület kellő megvilágítással.
SzertárÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Tervezési program szerint.
Igazgatási
egység
Óvoda-vezetői irodaÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Óvoda székhelyén: a három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában a helyettesi, gazdaságvezetői irodával, közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Óvoda-vezető-helyettesi irodaÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 15,0 m2
Ha a közoktatásról szóló törvény szerinta helyettes megbízása kötelező; a három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában az óvodavezetői, gazdaságvezetői irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Gazda-ságvezetői irodaÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 15,0 m2
Önálló gazdálkodás esetén; a három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában az óvodavezetői (helyettesi) irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Nevelő-testületi szobaÓvodánként egy
Alapterülete: 2,0 m2
legalább 25,0 m2
DohányzóÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 15,0 m2
A tervezési program, illetve az OTÉK szerint.
A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Könyvtár-egységKönyvtár-szobaÓvodánként egy
Alapterülete: tervezési program szerint.
Egész-ségügyi és szociális egységOrvosi szobaÓvodánként egy
Telephelyenként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A szemészeti vizsgálat érdekében a szoba egyik mérete legalább 5,0 m hosszúságú legyen!
Elkülönítő szoba, mosdó, WCÓvodánként egy
Telephelyenként egy
Alapterülete: legalább 12,0 m2
A tervezési program, illetve az OTÉK szerint.
Gyermek-öltözőGyermekcsoportonként egy
Alapterülete: legalább 15,0 m2
Másik gyermekcsoporttal közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete, illetve a gyermekek száma azt lehetővé teszi.
Gyermeköltöző kialakításánál:
- az ajtó mérete 0,90/2,10 m-nél kisebb nem lehet;
- az ajtó előtti szabad terület: 1150,0 × 1200,0 mm legyen.
Felnőtt-öltözőÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 12,0 m2
A három és ennél kevesebb gyermekcsoporttal alapított óvodában a felnőttek munkavégzésére szolgáló más helyiséggel közösen is kialakítható.
Sport- és szabadidő egységTornaszobaÓvodánként egy, az óvodai nevelést szolgáló épületen belül kell kialakítani. Telephelyenként egy
Legkisebb méretei:
alapterülete: legalább 60,0 m2
szélesség: 6,0 m
magasság: 3,0 m
Két térrészre osztható.
A fogyatékos gyermekek kisebb létszámú, osztott csoportjaival (3-5 fős csoport) végzett egyensúlyi, mozgáskoordináció, ritmusfejlesztő és gyógytestnevelés foglalkozásokhoz a két térrészre osztható terem szükséges.
SportszertárTornaszobánként egy, közvetlenül kapcsolódjon a tornaszobához. Alapterülete: legalább 15,0 m2
JátszóudvarÓvodánként egy
Közterületen, iskolában is kialakítható, ha biztosítható a kizárólagos óvodai használat.
A szabadtéri játékok, hinták, mászókák alatt és környékén a talajt esést tompító anyaggal (gumírozott felület stb.) kell borítani.
A mozgássérült és vak gyermekek részére a szabadtéri közlekedés gyakorlásához ki lehet alakítani a különböző minőségű burkolatú felületet.
Étterem, konyha egységFőzőkonyhaÓvodánként egy, ha helyben főznek.Méretét és berendezését a tervezési program, illetve konyhatechnológiai terv határozza meg.
Melegítő-konyhaÓvodánként egy,
telephelyenként egy,
ha nem helyben főznek.
Méretét és berendezését a tervezési program, illetve konyhatechnológiai terv határozza meg.
ÉtteremÓvodánként egy,
telephelyenként egy,
alapterülete: legalább 35,0 m2
Méretét és berendezését a tervezési program, illetve konyhatechnológiai terv határozza meg.
Illemhely-csoportokGyermek-mosdó, zuhany, WCGyermekcsoportonként egy
Alapterülete: legalább 15,0 m2
El kell helyezni két gyermek-WC-t, két mosdót, egy zuhanyfülkét.
A mosdó, WC, zuhany kialakításának sajátos igényei: A WC, zuhany tervezésénél elegendő helyet (ajtó előtti terület: 1150 × 1200mm) kell biztosítani az ajtó nyitásához és csukásához. Annyi hely kell, hogy a kerekesszékes lenyomhassa a kilincset úgy, hogy az ajtó nyilasi ívén kívül maradva tudja felnyitni az ajtót. Mivel kerekesszékkel kisebb helyiségek esetén nehezebb az ajtó nyitási ívén kívül maradni, ezért inkább ajánlatos a tolóajtó alkalmazása.

Mosdó: Az akadálymentes mosdó helyszükséglete: 800,0 × 1650,0 mm. A mosdó lehetőleg állítható magasságú legyen flexibilis bekötésű lefolyócsővel, így nem akadályozza a térd elhelyezkedését a mosdó alatt. Rögzített mosdó esetén a mosdó felső széle 865,0 mm magasan, az alsó széle 685,0 mm magasságban legyen, így a kerekesszékes térde még a mosdó alá fér.

Tükör: Legmegfelelőbb a karral állítható, billenthető tükör. Rögzített elhelyezés esetén a tükör felső szélét legalább 1880,0 mm magasra kell elhelyezni ahhoz, hogy a kerekesszékes is használni tudja.

Zuhanyfülke: Mérete legalább 1400,0 × 1700,0 mm. A zuhanypad magassága 455,0 mm legyen. A kapaszkodó korlátot 840,0-915,0 mm magasságban kell elhelyezni.
Akadály-mentes WCÓvodánként egyAz akadálymentes WC-ben biztosítani kell a kerekesszékkel való mozgást, fel kell szerelni a szükséges kapaszkodókkal, és a berendezések (WC, öblítő, csap, zuhany) kezelőszerkezete mozgássérültek számára jól használható legyen. Egy kerekesszékes számára egy WC-ben, zuhanyfülkében vagy öltözőben: 1400,0 × 1700,0 mm a helyszükséglet. A WC-ben a kapaszkodó korlát magassága: 840,0-915,0 mm. A WC-ülőke ajánlott magassága 430,0-485,0 mm.
Felnőtt-mosdó, zuhany,
WC
Szintenként és nemenként egy
Alapterülete: legalább 10,0 m2
Külön a technikai személyzet számára.
Üzemelte-tési egységÁltalános raktárÓvodánként egy
Telephelyenként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A fejlesztő eszközök, játékok, textíliák tárolásához.
A vegyszertárolást elkülönítetten kell megoldani.
Karbantartó műhelyÓvodánként, amennyiben az óvoda fenntartó a tervezési programban előírja.Alapterülete a tervezési program szerint.
Az intézmény közműellátása szerint
- a vízellátás,
- a szennyvízelvezetés,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a melegvíz-ellátás,
- a gázellátás,
- a felvonóüzem biztosítása, - takarítás, - a szeméttárolás és -elszállítás stb. terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.
Kerekesszék tárolóÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 10,0 m2
Mozgássérülteket nevelő óvoda estén a kerekesszék helyigénye (1200,0 × 900,0 mm) szerint kell biztosítani a tároló alapterületét.
6 db kerekesszék helyigénye: 10,0 m2
Az elektromos kerekesszék akkumulátorának töltését a tárolóban keli megoldani.
Mosószárító helyiségÓvodánként egy
Alapterülete: legalább 25,0 m2

3. számú függelék

(ISKOLA)

A jelen előírás 1.1. és 1.5. pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

A nyolc évfolyammal alapított/működő iskola eseténA négy vagy annál kevesebb évfolyammal
alapított/működő iskola esetén
1.TanteremTanterem
2.Csoportszoba
3.Szaktantermek a hozzájuk kapcsolódó szertárakkal
4.Általános szertárÁltalános szertár
5.Kerekesszék tárolóKerekesszék tároló
6.Egyéni fejlesztőszoba, logopédiai foglalkoztatóEgyéni fejlesztőszoba, logopédiai foglalkoztató
7.KönyvtárKönyvtárszoba
8.Orvosi szobaOrvosi szoba
9.Pszichológusi szoba
10.Igazgatói irodaIgazgatói iroda
11.Helyettesi iroda
12.Gazdaságvezetői iroda
(önálló gazdálkodás esetén)
Gazdaságvezetői iroda
(önálló gazdálkodás esetén)
13.Nevelőtestületi szobaNevelőtestületi szoba
14.Ügyviteli helyiségÜgyviteli helyiség
15.Tanári pihenő, öltöző, teakonyha
16.Tanári dohányzó
17.Ebédlő-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)Ebédlő-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)
18.Tornaterem és kapcsolódó egységeiTornaszoba és kapcsolódó egységei
19.Sportudvar (szabadtéri sportpálya)Sportudvar (szabadtéri sportpálya)
20.Tanuszoda
21.Aula, közlekedő, zsibongó, porta/kapusfülke, ruhatár
22.IllemhelycsoportokIllemhelycsoportok
23.Általános raktárÁltalános raktár
24.Karbantartó műhely
25.Segédeszköz karbantartó műhely
26.Segédeszközraktár
27.Női és férfi öltözők, vizes helyiségek (technikai alkalmazottak részére)Női és férfi öltözők, vizes helyiségek (technikai alkalmazottak részére)
28.Iskolaudvar (szünetbeni tartózkodás, játék)Iskolaudvar (szünetbeni tartózkodás, játék)

Az öt-nyolc évfolyammal alapított/működő iskola esetén a nyolc évfolyammal alapított/működő iskola helyiség követelményeit kell figyelembe venni.

4. számú függelék

(ISKOLA)

A főbb funkcionális
egységek
HelyiségekMennyiségi mutató,
általános tervezési előírások
A fogyatékosság típusa szerinti tervezési előírások
Általános oktatási egységTanteremOsztályonként egy
Alapterülete: 3,0 m2/fő,
legalább 35,0 m2
A mozgássérültek esetében legalább 45,0 m2
Tanterem kialakításánál a következő előírásokat kell figyelembe venni:
- a bejárati ajtó mérete 0,90/2,10 m-nél kisebb nem lehet, az ajtó környezetében szabad helyet kell biztosítani (kerekesszék);
- az ajtókilincsek működtetése a kéz minimális igénybevételével történjen;
- küszöb ne legyen;
- csúszásmentes padlóburkolattal kell ellátni;
- az átlátszó ablakfelület és a helyiségterület aránya legalább 1:6.

Gyengénlátók sajátos igényei a csoportszoba kialakításánál:
- a padlóburkolat világos színű legyen;
- a teljes ablakfelület lehetőleg két oldalról (a folyosó felől is) megvilágítható legyen;
- a mesterséges fény erőssége (mennyezeti) 800-1000 lux;
- kisfeszültségű vezetékekkel a tanulói asztalok egyéni megvilágítása szükséges;
- egyszemélyes tanulói asztalok, életkornak megfelelő méretben, állítható magasságú, dönthető lapú, peremes kialakítással

Mozgássérültek sajátos igényei a csoportszoba kialakításánál:
- ülő helyzetből is kilátást biztosító ablakok (a mellvéd magassága legfeljebb 0,6 m). A kiesés elleni védekezésről gondoskodni kell;
- állítható magasságú mosdó legyen a csoportszobában;
- karral állítható, dönthető tükör;
- állítható magasságú tábla (alsó széle 0,6 m magasságban);
- székek állítható magasságú ülőkével, lábtartóval;
- egyszemélyes tanulói asztalok, életkornak megfelelő méretben, állítható magasságú, dönthető lapú, peremes kialakítással.
Mozgássérültek és értelmi fejlődésben akadályozottak részére:
Egyszemélyes tanulói asztalok, életkornak megfelelő méretben, állítható magasságú, dönthető lapú, peremes kialakítással.
A mozgássérültek, kerekesszékes tanulók többlet területigénye a segédeszköz használatából, a mozgás jellegéből, illetve a Pető-bútorok méretéből adódik.
Csoport-szobaIskolánként kettő
Alapterülete: legalább 25,0 m2
Amennyiben önálló csoportszobák nem létesülnek, a tantermek 20-25%-a hangszigetelt, mozgatható válaszfalakkal kell megoszthatóvá tenni.
A sajátos igények megegyeznek a tantermeknél leírtakkal.
Logopédiai foglalkozató egyéni fejlesztő-szobaNégy osztályonként egy
Alapterülete: legalább 12,0 m2
legfeljebb 20,0 m2
A fejlesztőszobákat az előírt feladat (logopédiai, differenciált képességfejlesztés, habilitációs-rehabilitációs foglalkozás, látásnevelés, egyéni anyanyelvi nevelés, augmentatív kommunikáció, pszichológiai foglalkozás, tapintás- és hallásfejlesztés, tantárgyi korrepetálás stb.) kívánalmai szerint kell kialakítani.
Általános szertárOktatási egységgel rendelkező épületenként egy
Alapterület: tantermenként 3,0 m2 legalább 18,0 m2
Kerekesszék tárolóMozgássérülteket nevelő-oktató intézmények esetében szintenként legalább kettő, egyébként iskolánként egy
Alapterülete: legalább 24,0 m2
A kerekesszék helyigénye:
1200,0 × 900,0 mm, 24,0 m2 16 db kerekesszék tárolására alkalmas.
Az elektromos kerekesszékek akkumulátorának töltését a tárolóban kell megoldani.
Szaktanter-mi oktatási egységSzámítás-technikai szaktan-teremIskolánként egy
Alapterülete: legalább 45,0 m2
legfeljebb 65,0 m2
A sajátos igények megegyeznek a tantermeknél leírtakkal. A terem vízszintes és függőleges határoló felületeit, a bútorokat, berendezéseket tükrözésmentes felületkezeléssel kell ellátni. A padlóburkolaton nem keletkezhet elektrostatikus feltöltődés.
Számítástechnikai szertárIskolánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Idegen-nyelvi, nemzetiségi, etnikai szaktan-teremIskolánként egy
Alapterülete: legalább 35,0 m2
legfeljebb 45,0 m2
A sajátos igények megegyeznek a tantermeknél leírtakkal.
A pedagógiai programtól függően, idegen nyelvi, nemzetiségi oktatás feltételei a számítástechnikai szaktanteremben is megoldhatóak.
Idegen-nyelvi, nemzetiségi, etnikai szertárIskolánként legalább egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani,
Természet-tudományi szaktantr-mekIskolánként kettő (a fizika-kémia és biológia-földrajz oktatásához):
Alapterülete: legalább 35,0 m2
legfeljebb 45,0 m2
Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
A sajátos igények megegyeznek a tantermeknél leírtakkal. Középsúlyos értelmi fogyatékos tanulók oktatását ellátó intézményre a szaktanterem kialakítására vonatkozó kötelező követelményt nem szükséges kiterjeszteni.
Természet-tudományi szertárIskolánként három szertár a szaktantermi eszközöknek.
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A szertárakat előnyös összevontan kialakítani, kivéve a kémiai szertárt, amelyet külön helyiségben kell kialakítani. Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Középsúlyos értelmi fogyatékos tanulók oktatását ellátó intézményre a szertárak kialakítására vonatkozó kötelező követelményt nem szükséges kiterjeszteni.
Ének-zene teremIskolánként legalább egy Alapterülete:
legalább 35,0 m2
legfeljebb 45,0 m2
Külön figyelmet kell fordítani a hangszigetelésre, a pormentességre és szükség esetén a helyi megvilágításra.
A "Hallás-ritmus-mozgásnevelés" szaktanterem 3,0 × 1,5 m-es türkörfelülettel rendelkezzen.
15 tanulócsoporttal működő intézmény esetén:
- gyengénlátók és vakok intézményében két szaktanterem szükséges,
- nagyothallók, siketek intézményében a "Hallás-ritmus-mozgásnevelés" tantárgy oktatásához két szaktanterem kell.
Ének-zene szertárIskolánként egy
Alapterülete: legalább 118,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
RajzteremIskolánként egy
Alapterülete: legalább 45,0 m2
legfeljebb 60,0 m2
A teremben egyenletes szórt fényű megvilágítást kell biztosítani.
RajzszertárIskolánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Technika szaktan-teremPapír-, textil-, agyagmunkához egy Fa-, fémmunkához egy
Háztartási tankonyha egy
Alapterülete: legalább 35,0 m2
A tevékenységnek megfelelően kell a teremben a padló- és falburkolatot, az ajtóméreteket meghatározni, és gépi szellőzést alkalmazni.
A szaktantermek funkcióját a fogyatékosság típusának megfelelően a tervezési programban kell meghatározni.
Technika szertárIskolánként legalább kettő
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
KönyvtárKönyvtárIskolánként egy (könyvtár, adattár, stúdió, klub)
Alapterülete: legalább 52,0 m2
Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakossági, közösségi funkciókat.
Ebben az egységben kell kialakítani az oktatási-nevelési folyamat zavarása nélkül a szülői fogadás lehetőségét (tanárcsalád kapcsolat kialakítása),
A legalább nyolc évfolyammal alapított iskolában.
Könyvtár-szobaA négy vagy ennél kevesebb évfolyammal alapított/működő iskolában egy
Alapterülete: legalább 26,0 m2
Igazgatási egységIgazgatói irodaIskolánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Az iskola székhelyén a négy és ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában a helyettesi, ügyviteli helyiséggel közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Helyettesi irodaIskolánként legalább egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Ha a helyettes alkalmazása kötelező, a négy és ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában az igazgatói irodával, az ügyviteli helyiséggel közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Gazdasá-gvezetői irodaÖnálló gazdálkodás esetén iskolánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Nevelőtes-tületi szobaIskolánként egy
Alapterülete: 2,0 m2/fő, legalább 25,0 m2
Ügyviteli helyiségIskolánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A négy és ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolában az igazgatói, helyettesi irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
DohányzóIskolánként egy
Alapterületen: legalább 15,0 m2
A tervezési program, illetve az OTÉK
szerint. A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Tanári pihenő, öltöző, teakonyhaIskolánként egyA tervezési program, illetve az OTÉK szerint.
Gondnoki irodaIskolánként egy
Alapterülete: legalább 12,0 m
Egészség-ügyi
egység
Orvosi szobaIskolánként egy, illetve látás-, mozgás-, hallássérültek intézményeiben további egy vizsgáló (szemészeti, audiológiai, orthopédiai).
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Ha bentlakásos az intézmény, akkor a betegszobával együtt kell kialakítani.
A szemészeti vizsgálatok érdekében a szoba hosszúsága legalább 5,0 m legyen.
Pszicholó-gusi szobaIskolánként egy
Alapterülete: legalább 12,0 m2
Étterem, konyha egységÉtteremIskolánként egy
alapterülete: az étkezők száma szerint, kivéve, ha az étkezést iskolán kívül oldják meg.
FőzőkonyhaIskolánként egy, ha helyben főznek.A tervezési program, illetve konyhatechnológiai terv szerint.
Melegítő-konyhaIskolánként egy, ha nem helyben étkeznek.A tervezési program, illetve konyhatechnológiai terv szerint.
Sport-és szabadidő egységTornateremIskolánként egy

A sport- és szabadidő egységet tervezési program és sporttechnológia] terv alapján kell tervezni és megvalósítani.
a) Fogyatékos gyermekek nevelő-oktató intézménynél "A" méretű tornaterem is általában elegendő. Fontos azonban, hogy a kisebb létszámban végzett mozgásfejlesztési, gyógytestnevelési foglalkozásokon két térrészre osztható legyen a terem.
b) Természetes bevilágítással egyenletes, szórt fényű, káprázásmentes küzdőtéri megvilágítást kell kialakítani azonos minőséggel az egyterű és az osztott részeken is. A követelményt a tájolás a bevilágító felületek helyzetének és minőségének, illetve ezek szükség szerinti árnyékolásának összhangjával kell teljesíteni. Általában a bevilágító felületek összessége legalább az alapterület 1/6-a, felülvilágítás esetén legalább 1/10-e legyen.
c) Mesterséges világítást, szellőzést, fűtést a mozgatható térelválasztás(ok) különböző állapotainak figyelembevételével kell megoldani úgy, hogy minden térrész jó közérzetet adó légállapotot és egyenletes világítást kapjon.
d) A határoló falak legalább 3,0 m magasságig tömör, sima, függőleges, sík felületűek legyenek. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni.
e) Küzdőtér padlóburkolatának csak pont vagy felület rugalmas, labdajáték, sport céljára kifejlesztett padlóburkolat alkalmazható. Többcélú használat esetén a padlóburkolatot az összetett funkcionális igénynek megfelelően kell kialakítani.
f) Sportberendezések: A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét a tervezési program és sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balesetek elkerülésére. A műszaki, kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.

A tornaterem kialakítása során a sportágak fajtáinak sajátos igényeit figyelembe kell venni.
a) Méretezése és kapcsolódó egységei:
ABCD
Alap-
rajzi méret
12/24 m16/30 m27/32 m28/45 m
Alap-terület288 m2480 m2864 m21260 m2
Szabad bel-magas-ság8,0 m8,0 m10,0 m10,0 m
Osztha-tóságEgy-
terű
Egy-
terű
Két tér-részre oszthatóHárom térrészre osztható
Legalább
Szertár40 m260 m2100 m2120 m2
ÖltözőKét egységKét egységNégy egységHat
egység
Küzdő-téri WCEgy
egység
Egy egységKét
egység
Három egység
Tanári öltözőEgy egységEgy egységKét
egység
Három egység
Orvosi első-segély szobaEgy egységEgy egységEgy
egység
Egy
egység
Tornaterem kapcsolódó
egységei
SportszertárIskolánként egy
a) Az előírt legkisebb
belmagasság: 2,40 m
alaprajzi méret: 4,50 m
ajtónyílás mérete: 2,20/2,30 m.
b) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedő téren keresztül kapcsolódjon a küzdőtérhez. Közvetett kapcsolata csak labda- vagy kéziszertárnak lehet. Alaprajzi elrendezésével biztosítani kell, hogy két-és háromegységes terem esetén mindegyik térrész külön-külön is berendezhető, illetve kiüríthető legyen.
c) Padlószintje egy szintben legyen a küzdőtérrel, a sportszer mozgatás irányában küszöb nem lehet. Különleges esetekben legfeljebb 10%-os lejtő megengedhető.
d) Ha a terem több célra (művelődési, közösségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
Öltöző + hideg-melegvizes mosdó és zuhanyIskolánként és nemenként egy
Öltöző egység elemei:
- belátást gátló előtér;
- öltöző legalább 20,0 m2,
legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m,
- mosdó-párafogó legalább 5,4 m2,
legkisebb alaprajzi mérete legalább 1,8 m,
berendezés: négymosdó;
- zuhanyhelyiség legalább 9,0 m2,
legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m,
berendezés: három beépített zuhanyozó;
- egy WC-fülke az előtérből nyílóan.

Az utcai cipős-sportcipős útvonalakat kényszerútvonalként kell kialakítani. Az öltöző és a tornaterem között csak sportcipős forgalom lehet.
Mosdó:
Az akadálymentes mosdó helyszükséglete: 800,0 × 1650,0 mm.
A mosdó lehetőleg állítható magasságú legyen flexibilis bekötésű lefolyócsővel, így nem akadályozza a térd elhelyezkedését a mosdó alatt.
Rögzített mosdó esetén a mosdó felső széle 865,0 mm magasan, az alsó széle 685,0 mm magasságban legyen, így a kerekesszékes térde még a mosdó alá fér.
Tükör:
Legmegfelelőbb a karral állítható, billenthető tükör. Rögzített elhelyezés esetén a tükör felső szélét legalább 1880,0 mm magasra kell elhelyezni ahhoz, hogy a kerekesszékes is használni tudja.
Zuhanyfülke:
Mérete legalább 1400,0 × 1700,0 mm. A zuhanypad magassága 455,0 mm legyen. A kapaszkodó korlátot 840,0-915,0 mm magasságban kell elhelyezni.
Tanári öltözőirodaIskolánként egy
Közlekedőtéren keresztül - az öltözők érintése nélkül - közvetlen kapcsolódjon a küzdőtérhez, teremtérrészekhez.
Közlekedőről nyíló előtérből:
- vizes helyiség egy mosdó és egy beépített zuhannyal;
- öltöző-iroda helyiség legalább 10,0 m2.
Sport- és szabadidő egységTornaszobaA négy vagy ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolákban egy.
Alapterülete: legalább 69,0 m2
Az öltözködés, tisztálkodás feltételeit nemenként biztosítani kell.
A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét a tervezési program és sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balesetek elkerülésére.
A műszaki kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.
Sportszertár (tornaszoba kapcsolódó egysége)A négy vagy ennél kevesebb évfolyammal alapított iskolákban egy.
Alapterülete: legalább 18,0 m2
Sport- és szabadidő egységSportudvarIskolánként egy
Helyettesíthető a célra alkalmas szabad területtel, szabadtéri sportlétesítménnyel; kiváltható szerződés alapján igénybe vett sportlétesítménnyel.
a) Telepítés:
Telepítését az épületek játszó-, pihenőterületeinek figyelembevételével, azokkal szerves összhangban kell megoldani.
b) Méretezés:
A sportudvar létesítésénél a fogyatékosság jellege szerint eltérő sajátos igényeket figyelembe kell venni.
ABC
Alaprajzi méret15/24 m24/32 m24/45 m
Versenysport szintű pályaelhelyezésröplabdakosár-labdakézi-labda
c) A pálya nagyságrendjét, kapcsolódó létesítményeit (pl. szabadtéri atlétikai pályák) tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell meghatározni a rendelkezésre álló terület és annak sajátosságai figyelembevételével, de az iskolai labdajátékok és az általános testnevelés céljára legalább egy szabadtéri sportpályát létesíteni kell.
d) Pályaburkolatként csak sportolás céljára kifejlesztett, minősített, rugalmas szabadtéri sportburkolatok (műanyag, salak) alkalmazhatók.
Az aszfaltburkolat szükségmegoldásnak minősül, beton-, kő-, műanyagrács- stb. burkolatot alkalmazni nem lehet. e) Labdajátékpályák, atlétikai pályák egyenes szakaszait, nekifutóit észak-déli (+/-20 fok) hossztengellyel kell telepíteni, alacsonyabb igényű gyakorlópályák esetén a terület sajátos adottságai miatt ettől el lehet térni.
Lelátó, nézőtérBelsőtéri vagy szabadtéri lelátót, nézőteret a pedagógiai program és a sport-technológiai terv szerint lehet létesíteni, de a nézőszámnak megfelelő összes kiszolgáló létesítményt (parkolók, előcsarnok, büfé, ruhatár, vizeshelyiségek) biztosítani kell.
A jó látás feltételeit és gépi szellőzéssel a jó légállapotot lehetőleg minden egyes nézőhely esetében teljesíteni kell. Átlátás mértéke az egyes sorok között 15,0 cm legyen.
TanuszodaIskolánként egy
Külön tervezési előírások szerint.
A tanuszoda kialakítását a fogyatékosság típusának megfelelően a tervezési programban kell meghatározni.
Közösségi térAula, közlekedő, zsibongóIskolánként egy
Alapterülete a tervezési program szerint.
A legalább nyolc évfolyammal alapított iskolában (porta, várakozóhelyiség, büfé és ruhatár funkcióját is betöltheti).
Létesítése a tervezési program szerint.
Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegészítő helyiségeit (színpad, vetítő, technikai helyiség, büfé, ruhatár, illemhely stb.) úgy kell kialakítani, hogy a többcélú használatot biztosítsa:
- oktatási, nevelési,
- közösségi,
- művelődési,
- sport-, szabadidős
funkciótartományokban.
A kiegészítő helyiségeket a legnagyobb használói létszámra kell méretezni.
A közlekedőterületeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. aula, zsibongó), így lehet megoldani a terület többcélú használatát (pl. iskolai, közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységre).
A bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók méretezését a kiürítésre vonatkozó előírás, valamint "Az épület megközelíthetőségének, belső kialakításának sajátos igényei" című fejezetben leírtak szerint kell tervezni.
Porta/kapus-fülkeIskolánként egy
A főbejárat ellenőrzésére, a központi tájékoztatás biztosítására és a központi kapcsolóberendezések elhelyezésére kapusfülkét kell létesíteni.
A legalább nyolc évfolyammal alapított iskolában.
RuhatárIskolánként egy
Alapterülete: tervezési program szerint. A legalább nyolc évfolyammal alapított iskolában (az aulában is kialakítható)
Kialakítható:
- központi és
- csoportos
elrendezéssel.
Oktató-nevelő helyiségben ruhatárolás nem engedhető meg.
A tárolást a tervezési program szerint kell kialakítani.
A tárolás lehetséges módjai:
- felsőruha rögzített vagy mozgatható fogason;
- felsőruha rögzített vagy mozgatható fogason + eszköztároló tanulónként zárható szekrényben;
- felsőruha + eszköztároló tanulónként zárható szekrényben. (A szekrények tisztántarthatóságáról és szellőztethetőségéről gondoskodni kell.)
Illemhely-csoportokSzemélyzeti mosdó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egy.
Az OTÉK szerint.
Tanulói mosdó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egy.
Az OTÉK szerint.
Szintenként egy akadálymentes WC; mozgássérülteket nevelő-oktató intézményben minden WC akadálymentes.
Az akadálymentes WC-ben biztosítani kell a kerekesszékkel való mozgást, fel kell szerelni a szükséges kapaszkodókkal, és a berendezések (WC, öblítő, csap, zuhany) kezelőszerkezete mozgássérültek számára jól használható legyen.
Az akadálymentes használathoz biztosítani kell: - ajtó előtti terület:
1150,0 × 1200,0 mm
- WC helyszükséglete:
1400,0 × 1700,0 mm
- kapaszkodókorlát magassága:
430,0-485,0 mm
- mosdó helyszükséglete:
800,0 × 1650,0 mm
- mosdó felső széle 865,0 mm,
alsó széle 685,0 mm magasságban legyen
- tükör keretének felső széle
1880,0 mm magasságban
- zuhanyozófülke helyszükséglete:
1400,0 × 1700,0 mm
- zuhanypad magassága: 455,0 mm
- kapaszkodókorlát magassága:
840,0-915,0 mm
- zuhanycsaptelep felszerelési
magassága 1220,0 mm
Üzemelte-tési
egység
Segédesz-köz karbantartó műhelyMozgás-, látás-, hallássérülteket nevelőoktató iskolák esetében iskolánként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A segédeszközök készítéséhez és javításához szükséges.
Segédesz-közraktárMozgás-, látás-, hallássérülteket nevelőoktató iskolák esetében iskolánként egy
Alapterülete: legalább 8,0 m2
A tárolás a meghibásodott segédeszközök cseréjéhez és a kölcsönzéshez (integráltan tanulók részére) szükséges.
Általános raktárIskolánként legalább egy
Telephelyenként egy
Alapterülete: legalább 30,0 m2
Karbantartó műhelyIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint:
- a vízellátás,
- a szennyvízellátás,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a melegvíz-ellátás,
- a gázellátás,
- a felvonóüzem biztosítása,
- a takarítás,
- a szeméttárolás és -elszállítás stb.
terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.

Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

5. számú függelék

(DIÁKOTTHON)

A jelen előírás 1.1. és 1.5. pontja alapján elkészített tervezési programnak diákotthon esetén legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

1. Háló

2. Nappali étkező

3. Teakonyha

4. Nevelői szoba

5. Könyvtár

6. Dohányzó

7. Étterem-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)

8. Orvosi szoba és vizes helyiség

9. Betegszoba

10. Elkülönítő helyiség és vizes helyiség

11. Illemhelycsoportok

12. Kerekesszék tároló

13. Központi mosoda (mosoda, szárító- és vasalóhelyiség)

14. Ágyneműraktár

15. Karbantartó műhely

16. Eszközraktár

17. Női és férfi öltözők, vizes helyiségek (technikai alkalmazottak részére)

6. számú függelék

(DIÁKOTTHON)

HelyiségekMennyiségi mutató, általános tervezési előírásokA fogyatékosság típusa szerinti tervezési előírások
HálóAlapterülete: legalább: 14,0 m2
(három fő részére)
Sajátos esetben "Azépület megközelíthetőségének, belső kialakításának sajátos igényei" című fejezetben leírtak és az OTÉK szerint.
Nappali, étkezőiAlapterülete: legalább: 20,0 m2
(kilenc fő részére)
Minden három hálóhoz tartozik egy nappali.
Sajátos esetben "Azépület megközelíthetőségének, belső kialakításának sajátos igényei" című fejezetben leírtak és az OTÉK szerint.
TeakonyhaAlapterülete: legalább 9,0 m2
(kilenc fő részére)
Minden három hálóhoz tartozik egy teakonyha.
Könyvtár (adattár, stúdió, klub)Diákotthononként egy
Alapterülete legalább: 52,0 m2
Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakossági, közösségi funkciókat.
WC, mosdó, zuhanyAlapterülete: legalább 12,0 m2
(kilenc fő részére)
(két WC, két zuhanyfülke, két mosdó).
Minden három hálóhoz tartozik egy WC, mosdó, zuhanyozó egység.
Szintenként egy WC, mosdó, zuhanyzó egységet akadálymentesen kell kialakítani.
Akadálymentes WC helyszükséglete:
1400,0 × 1700,0 mm.
Akadálymentes zuhanyfülke helyszükséglete:
1400,0 × 1700,0 mm.
Akadálymentes mosdó helyszükséglete:
800,0 × 1650,0 mm.
Mozgássérült gyermekek diákotthonában minden WC, mosdó, zuhanyozó egységet akadálymentesen kell kialakítani.
Nevelői szoba, WC, mosdó-zuhanySzintenként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
DohányzóÉpületenként egy
Alapterülete: legalább 15,0 m2
A tervezési program, illetve OTÉK szerint.
A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Konyha-étteremDiákotthononként egyA tervezési program, illetve konyhatechnológiai terv szerint.
Központi mosoda (mosoda, szárító- és vasaló-helyiség)Diákotthononként egy
Alapterülete: legalább 40,0 m2
Mosó-szárító helyiségSzintenként egy
Alapterülete: legalább 20,0 m2
A diákok önkiszolgáló tevékenységéhez.
Ágynemű-raktárDiákotthononként egy
Alapterülete: legalább 6,0 m
Orvosi szoba, WC, mosdó-zuhanyDiákotthononként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A szemészeti vizsgálatok érdekében a szoba hosszúsága 5,0 m legyen.
BetegszobaDiákotthononként kettő
Alapterülete: három fő részére legalább 15,0 m2 Nemek szerint egy-egy betegszobát kell kialakítani.
Betegszoba, WC, mosdó, zuhanyozóAlapterülete legalább 9,0 m2
Elkülönítő szobaDiákotthononként egy
Alapterülete: három fő részére legalább 15,0 m2 Nemek szerint egy-egy elkülönítő szobát kell kialakítani.
Elkülönítő, WC, mosdó-zuhanyAlapterülete legalább 9,0 m2Az OTÉK szerint
Női öltöző, WC, mosdó-zuhanyDiákotthononként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A technikai dolgozók részére.
Férfi öltöző, WC, mosdó-zuhanyDiákotthononként egy
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A technikai dolgozók részére.
Általános raktárDiákotthononként (székhelyen és telephelyen)
egy
Alapterülete legalább: 30,0 m2
Kerekesszék tároló és ruhatárAlapterülete: legalább 5,0 m2
(a kerekesszékek számától függ)
Minden három hálóhoz tartozik egy tároló.
A mozgáskorlátozott tanulókat ellátó diákotthonban.
Az elektromos kerekesszék akkumulátorának töltését a tárolóban kell megoldani.
Eszköz-raktárDiákotthononként egy
Alapterülete: legalább 8,0 m2
Berendezési tárgyak, eszközök tárolására.
Karbantartó műhelyDiákotthononként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint:
- a vízellátás,
- a szennyvízellátás,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a melegvíz-ellátás,
- a gázellátás,
- a f elvonó üzem biztosítása,
- a takarítás,
- a szeméttárolás és -elszállítás stb.
terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerinte kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

4. számú melléklet a 19/2002. (V. 8.) OM rendelethez[8]

A közoktatás nevelő és oktató intézményei tervezési előírásai

IV. GIMNÁZIUM

Ez a szabályozás a gimnáziumok elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeit tartalmazza, nem tartalmazza viszont az egyéb jogszabályokban kötelezően előírt követelményeket.

1. Általános előírások

1.1. Annak, aki intézményt kíván létesíteni, szakmai programban kell összefoglalnia azokat a feladatokat, amelyek megoldására az épület megfelelő feltételeket biztosít. A szakmai program megvalósításához szükséges helyiségek számát, befogadóképességét, a beépítésre váró eszközök és felszerelések jegyzékét tervezési programban kell összefoglalni. A már meglévő gimnáziumok esetén az új helyiségekre vonatkozóan a közoktatásról szóló törvény alapján meghatározott pedagógiai program, új gimnázium létesítése esetén a szakmai program alapján kell a tervezési programot elkészíteni.

Ha a meglévő épület, illetve környezete egyedi vagy területi védettség alatt áll, az örökségvédelmi szempontokat a tervezési program készítése, illetve a tervezés folyamán figyelembe kell venni.

1.2. A tervezési programot az intézményfenntartó köteles elkészíttetni.

A minőség és szakszerűség biztosítása érdekében a tervezési programot már meglévő gimnázium esetén a nevelőtestület és az igazgató, új gimnázium létesítése esetén a helyi társadalom és a beiskolázási körzet igényeit jól ismerő, szakirányú (pedagógus) felsőfokú végzettségű, az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő szakember(ek) közreműködésével külön jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező vezető tervező építész szakember(ek) készítheti(k).

Ha a gimnáziumban nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program elkészítéséhez az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő nemzetiségi szakértő(k) igénybevétele is szükséges.

1.3. A tervezési programot a helyi társadalom és a beiskolázási körzet valós igényeit tükröző demográfiai, szociológiai, közgazdasági elemzéssel kell alátámasztani.

1.4. A tervezési programnak legalább azt a szakmai tartalmat és téri keretet tartalmaznia kell, amely még éppen biztosítja a pedagógiai program, új gimnázium létesítése esetén a tervezett feladatellátás szakmai programja megvalósítását (lásd 1. számú függelék). Ez alatt a tartalmi határ alatt nem lehet gimnáziumot létesíteni, illetve nem lehet az intézményt gimnáziumnak nevezni.

A tervezési programban ezt a tartalmi határt meg lehet haladni (lásd 2. számú függelék).

1.5. A tervezési programot az intézményfenntartó hagyja jóvá, és a tervezés, valamint az építés egész folyamatában ellenőrzi/ellenőrizteti annak megvalósítását. Ha a gimnáziumban nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program jóváhagyásához az intézményfenntartónak be kell szereznie az intézmény székhelye szerint illetékes helyi kisebbségi önkormányzat - ennek hiányában az országos kisebbségi önkormányzat - véleményét is. A tervezési program alapján elkészített építészeti-műszaki tervdokumentációt az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásra történő benyújtás előtt a külön jogszabályban meghatározott tervtanácshoz kell benyújtani. Ennek szakbírálói közé az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő, az intézmény típusának megfelelő közoktatási szakértőket kell bevonni.

2. Településrendezési követelmények

Az intézményt a helyi településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat alapján kell telepíteni. Ezek készítése során figyelembe kell venni az alábbiakat:

2.1. Ártérbe, belvizes, egészségre ártalmas, szennyezett területre gimnáziumot építeni nem lehet. Az épület magassági kitűzési adatait az árvízi és belvízi kockázat szempontjából az érintett területen az illetékes vízügyi hatósággal véleményeztetni kell.

A gimnázium közösen telepíthető más közoktatási, közművelődési és egészségügyi intézménnyel, de a közterület felőli megközelítést és bejáratokat el kell különíteni. Magas zaj terhelésű és forgalmas útvonalhoz közeli területen - ha más helyszín nem lehetséges - csak a megfelelő kültéri (növénysáv, zajvédőfal) és belső téri (ablakszigetelés) zajvédelmi megoldások tervezése és megvalósítása esetén építhető gimnázium.

A telepítés legyen tömegközlekedéssel jól megközelíthető.

2.2. Amennyiben a település közoktatási intézményeit közművelődési intézményekkel összevontan telepítik, abban az esetben a helykijelölésnél olyan területet kell választani, ahol a település közösségi, művelődési, sport-és szabadidős tevékenységének helyigénye is kielégíthető.

2.3.[9]

3. Rendeltetés

3.1. Az azonos vagy hasonló rendeltetésű helyiségekből funkcionális egységeket kell szervezni.

3.2. A funkcionális egységek befogadóképességét a tervezési program alapján kell meghatározni.

3.3. A különböző funkcionális egységek tájolását a tervezési programban rendeltetés szerint kell meghatározni, de a jó közérzetet biztosító légállapotot és a látást zavaró napfénybesugárzástól a helyiségeket árnyékoló szerkezettel kell védeni. A helyiségek méretezése és bútorozása tegye lehetővé az egyéni és csoportos munkát.

3.4. A funkcionális egységeket a hatékonyabb működés érdekében lehetőleg tömör építészeti kialakítású (aulás, csarnok-zsibongós stb.) alaprajzi rendszerekbe kell szervezni. Törekedni kell a közlekedőterek többcélú hasznosítására. Amennyiben a funkcionális egységek között belső zárt kapcsolatot gazdaságosan nem lehet teremteni, akkor fedett, de nyitott közlekedőt kell közöttük kialakítani.

3.5. A funkcionális egységekben:

- Bevilágító-felület és a helyiség-terület aránya legalább 1:6, felülvilágítás esetén legalább 1:10 legyen.

- Kizárólag felülvilágítás csak a nagy alapterületű helyiségekben (aula, tornaterem stb.) engedhető meg, egyéb felülvilágított terekben az előírt megvilágítási érték 25%-át normál mellvédmagasságú, átlátszó üvegezésű oldalvilágítással kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz).

- A padlóburkolat könnyen tisztítható meleg vagy félmeleg padló legyen, kivéve, ahol a funkcionális igény más követelményt határoz meg.

- A használhatóság figyelembevételével kell a tervezési programban meghatározott eszközöket és felszereléseket elhelyezni, illetve felszerelni.

A fentiektől eltérő követelményeket az egyes funkcionális egységek követelményei tartalmazzák.

3.6. A funkcionális egységek többcélú használatát minden intézmény tervezési programjában figyelembe kell venni.

Ilyenek különösen:

- az aula használata művelődési, iskolai ünnepségek befogadására;

- tornaterem használata szabadidős programok számára;

- konyha-étterem használata lakossági igények kielégítésére is;

- szaktantermek használata a felnőtt lakosság át-, illetve továbbképzésére;

- számítástechnikái tanterem használata felnőttek képzésére, átképzésére.

A többcélú használatból eredő világítási, szellőzési, hangszigetelési követelményeket ki kell elégíteni.

3.7. Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell az étterem-konyha egység (főző- vagy melegítőkonyha) helyiségeinek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

Az egységet konyhatechnológiai terv alapján kell megtervezni.

4. Szerkezet

4.1. Épületszerkezet

Az alapozást és talajvíz elleni szigetelést talajmechanikai szakvélemény alapján kell megtervezni.

Az épületszerkezeti kialakítások feleljenek meg a korszerű energiatakarékossági előírásoknak.

Az épületszerkezetek megvalósíthatóak:

- hagyományos,

- iparosított vagy

- vegyes

technológiával.

A szerkezet tervezésnél lehetőleg természetes anyagokat és bevonatokat kell alkalmazni.

A tartószerkezetet és válaszfalszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a későbbi átalakítás lehetőségét biztosítsák.

A nyílászáró szerkezeteket a fokozott igénybevétel és balesetveszély figyelembevételével kell kialakítani.

Az ablakok biztosítsák a hatékony és balesetmentes szellőzést, megvilágítást, az egyszerű kezelhetőséget.

A mélyen üvegezett szerkezeteket ütésálló üvegezéssel vagy üvegtörést és -kiesést gátló szerkezettel kell megvalósítani.

A 6,0 m-nél nagyobb menetmélységű terekben szükséges a másodlagos természetes megvilágítás biztosítása.

Acél ajtószárnyak csak az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint előírt tűzgátló ajtók lehetnek.

A közösségi illemhelyek elválasztó falai lehetőleg lábakon álló könnyűszerkezetű, de időtálló elemek legyenek, ajtóit kívülről is nyithatóvá kell tenni.

A külső falak és a tetők nyári hőterhelését mérsékelni (pl. növényzet, külső árnyékolók, átszellőztetett tetők, zöldtetők) kell.

A kiálló falsarkokat legalább 2,0 m magasságig lekerekített élvédőkkel kell ellátni. A hidegpadlós helyiségeket legalább egy sornyi lábazatburkolattal kell szegélyezni, a PVC vagy linóleum burkolatú helyiségekbe a lábazat keményfából készüljön.

4.2. Épületgépészet

Az intézményeket csak közművesített (szükség esetén helyi szennyvízkezeléssel) telekre lehet építeni.

Valamennyi épületgépészeti követelménynél a pedagógiai programból kell kiindulni, és azokat a tervezési programban rögzíteni kell (ellátás színvonala, szakaszolás stb. szerint). (További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Az épületgépészeti berendezések és szerelvények feleljenek meg a korszerű energiatakarékossági előírásoknak.

Vízellátás - csatornázás

Egyéb követelmény hiányában az alábbi vízfogyasztással kell számolni:

- tanulóként 30 liter/nap;

- oktatók és kisegítő személyzet 50-70 liter/nap;

- főzőkonyha, befejező konyha esetén adagonként 80-120 liter/nap;

- a zöldterület öntözése 5 liter/m2/nap;

- a torna- és játszótér öntözése 2 liter/m2/nap.

A mosdókat, mosogatókat, kiöntőket, falikutakat és vizeldéket tartalmazó helyiségekben padlóösszefolyó elhelyezése szükséges.

A csatorna ágvezetékek mérete a csatlakozást követően legalább 50,0 mm-re bővüljön. Az alapvezetékekbe, és/vagy ejtővezetékekbe minden esetben tisztítóidom elhelyezése szükséges.

Melegvízellátás

Használati melegvizet kell biztosítani egyedi igény szerint valamennyi funkcionális egységben, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

Egyéb követelmény hiányában a zuhanyozók melegvízszükségletét 40 tanuló/tanóra használatra kell méretezni.

A tanulók által használt vizes berendezések melegvízellátását központilag kevert vízzel kell megoldani.

Gázellátás

Gázellátást kell biztosítani a vonatkozó szabványok és hatósági előírások betartásával valamennyi funkcionális egységhez, ahová ezt a pedagógiai program megköveteli.

Az oktatási célra használt gázvezetékeknél a szabványokkal egyeztetett módon lehetővé kell tenni a helyisé-genkénti központi elzárás lehetőségét oly módon, hogy az elzáró szerelvény kezelését csak az arra kijelölt személy egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrény) végezhesse. A tanulók által használt gázberendezéseket fokozott balesetvédelmi körültekintéssel kell létesíteni.

PB-gázellátás kazánházi, konyhai és oktatási célra használható.

Fűtés

A fűtés szakaszolását és szabályozását az egyidejűség figyelembevételével a tervezési programban kell meghatározni (délelőtt, délután, este működő funkcionális egységek, tanítási szünet, észak-déli elhelyezkedés stb.).

Egyéb követelmény hiányában a helyiségek tartózkodási zónájára (az ablaktól 1,0 m távolságra a padló felett 50,0 cm-rel) vonatkoztatott átlagos léghőmérsékletet az alábbi értékkel kell tervezni:

- mosdó, zuhanyozó, orvosi szoba+24 °C;
- tanterem, csoportszoba, igazgatási és szociális helyiségek, könyvtár+20 °C;
- étterem, tornaterem, szertárak+ 18 °C;
- műhely, konyha, illemhelyek, közlekedők+ 16 °C.

A fűtőberendezések biztosítsák a helyiségek balesetmentes használatát (pl. szivattyús melegvízfűtés).

Lehetőséget kell teremteni az egyes rendeltetési egységek (tantermek, szaktantermek stb.) egyedi hőmérsékletszabályozására.

A fűtőtestek felületi hőmérséklete ne haladja meg a 65 °C-ot, ellenkező esetben burkolatról kell gondoskodni. A fűtőtest burkolata megfelelően "szellős" legyen, hogy ne rontsa le a hőátadást, és tegye lehetővé a takarítást.

Szellőzés

A tanulók által használt oktatóhelyiségek levegőcseréjét természetes szellőzéssel kell biztosítani. Lehetőség szerint biztosítani kell a folyamatos légcserét.

Ahol a tervezési program, az OTÉK, a hatósági előírások vagy az alkalmazott technológia megköveteli, azokon a helyeken mesterséges szellőzést kell alkalmazni, különös tekintettel a tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiségben, pl. tornaterem, aula stb.

A kémia előadóban a szennyezett levegő keletkezési helyén helyi elszívó berendezést kell tervezni, a környezetet nem terhelő módon.

A mesterséges szellőzésnél törekedni kell a légáram szabályozására, a huzatérzés elkerülésére, a zajtalanságra és az egyenletességre. A szociális helyiségek szellőzését lehetőleg természetes úton (ablakokkal, kürtőkkel), ilyen lehetőségek hiányában mesterségesen kell biztosítani. A mesterséges szellőzés elszívásos legyen, és a levegő utánpótlását megfelelő nyílásokkal biztosítani kell. (További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Villamos berendezések és hálózatok

Az elektromos ellátást minden funkcionális egység részére a tervezési program szerint biztosítani kell.

Valamennyi villamos csatlakozást, szerelvényt, berendezést a vonatkozó létesítési szabványok és hatósági előírások betartásával kell szerelni.

A vészvilágítást központi szünetmentes áramforrásról vagy helyi akkumulátoros világítótestekkel kell megoldani.

Az oktatási célra használt elektromos hálózatok gyen-geáramúak legyenek, és lehetővé kell tenni a helyiségen-kénti központi feszültségmentesítés lehetőségét, az arra kijelölt személy által egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrényből).

Gondoskodni kell gyengeáramú hálózatról:

- tűzjelző hálózat az előírásoknak megfelelően kötelező;

- vagyonvédelem (igény szerint a biztosítással összhangban);

- hangosítás, távközlés, tv, antennarendszer (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése);

- számítógépes hálózat (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése).

A szerelvények lehetőleg süllyesztett típusúak legyenek. A tantermekben, előadókban, egyéb közösségi helyiségekben, tornateremben, műhelyekben és folyosókon az elektromos takarító eszközök részére fedeles, földelt, süllyesztett dugaszolót kell szerelni.

Mesterséges megvilágítási értékek:

- középiskolák esetén a tantermek megvilágítása:

legalább: 500 lux;

- a 0,65-0,95 m magasságban lévő munkafelület szükséges megvilágítása:

legalább: 500 lux;

- falitáblára vonatkozó követelmény:

legalább: 500 lux;

- közlekedő, raktár, egyéb: legalább:

80-100 lux.

Ezekben a helyiségekben szabályozható világítást kell létesíteni. A tábla megvilágítását káprázatmentesen kell megoldani. A műhelyekben és irodákban az általános megvilágításon felül munkahelyi világítást is tervezni kell. Energetikailag kedvezőtlen lámpatestek (D osztályú készülékek) nem alkalmazhatóak.

Akusztika

A helyiségek akusztikai méretezését a vonatkozó szabványok és hatósági előírások szerint kell végezni.

Különös gondot kell fordítani a tornaterem, az aula, zsibongó, közlekedő, ének-zene szaktanterem akusztikai méretezésére (hangnyelő felületek alkalmazása).

Felvonó

Felvonót az OTÉK, valamint a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM-GM együttes rendelet szerint kell létesíteni.

5. Berendezés

A berendezések fajtáját, számát a tervezési programban kell meghatározni, és az építési engedélyezési tervben ábrázolni.

A berendezéseknek az alábbi alapkövetelményeket ki kell elégíteni:

- az oktatóhelyiségek berendezését egyes, illetve kettes asztalokkal és székekkel kell megoldani;

- az asztalok és székek méretei feleljenek meg a különböző korosztályok méreteinek és az ergonómiai követelményeknek;

- a bútorok, berendezések (a rögzítettek kivételével) könnyen mozgathatóak legyenek, hogy biztosítsák a funkcionális egységek átrendezhetőségét és flexibilis használatát;

- kopásállóak legyenek, feleljenek meg a fokozott használati követelményeknek;

- biztosítsák a balesetmentes, fertőzésmentes használatot, a könnyű tisztántarthatóságot;

- a felhasznált anyagok felületi megmunkálása, színe feleljen meg az oktatás sajátos követelményeinek;

- a szaktantermi, a könyvtári, az igazgatási, az étterem-konyhai, többcélú nagytermi és a ruhatári berendezés feleljen meg a tervezési programban megfogalmazott sajátos funkcionális követelményeknek;

- a szabadtéri eszközökre és sporteszközökre vonatkozó szabványok és hatósági előírások biztonsági követelményeit be kell tartani.

6. Környezetkultúra

Az intézmények külső-belső tereit a kultúrált és esztétikus környezet megvalósítása és a tanulók ízlésformálása érdekében lehetőség szerint képzőművészeti alkotásokkal, alkalmasan megválasztott színekkel és élősarok telepítésével (virágok, akváriumok, terráriumok) gazdagítani kell.

A környezetkultúra szerves része a világos, egyértelmű tájékoztató-rendszer (elemei: szín, szám, betű, jelkép), amely az intézményben való eligazodást lehetővé teszi a tanulónak és felnőttnek egyaránt.

Az iskolaudvaron gondoskodni kell a lehető legnagyobb kiterjedésű zöldterületek létesítéséről és megóvásáról (gyep, fásítás).

7. Biztonság

Az üzemeltetési előírásokban különös gondot kell fordítani:

- az egészségvédelmi,

- a tűzvédelmi,

- a balesetvédelmi,

- a munkavédelmi,

- a betörésvédelmi,

- a természeti katasztrófa (villám, árvíz, földrengés) biztonsági előírásokra.

1. számú függelék

A jelen előírás 1.1. és 1.4. pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

A négy évfolyammal alapított / működő gimnázium esetén
1.Tanterem
2.Csoportszoba
3.Könyvtár, adattár, klub
4.Stúdió
5.Általános szertár
6.Szaktantermek a hozzájuk tartozó szertárakkal
7.Előadótermek, laboratóriumok a hozzájuk kapcsolódó szertárakkal
8.Műhelyek a hozzájuk tartozó kiegészítő helyiségekkel
9.Igazgatói iroda
10.Helyettesi iroda
11.Nevelőtestületi szoba
12.Gazdaságvezetői iroda (önálló gazdálkodás esetén)
13.Ügyviteli helyiség
14.Irattár
15.Tanári pihenő, teakonyha, öltöző
16.Dohányzó
17.Orvosi szoba
18.Várószoba
19.Ebédlő-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)
20.Tornaterem és kapcsolódó egységei
21.Sportudvar (szabadtéri sportpálya)
22.Aula, közlekedő, zsibongó, porta / kapusfülke, ruhatár
23.Illemhelyek
24.Általános raktár
25.Méregraktár
26.Karbantartóműhely
27.Iskolaudvar

Szaktanterem, előadóterem, laboratórium a hozzá tartozó szertár nélkül nem építhető.

2. számú függelék

A főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Általános oktatási egységTanteremOsztályonként egy A szaktanterem is beszámíthatóAlapterülete: 2,0 m2 /fő (Legalább 52,0 m2 - legfeljebb 68,0 m2)
CsoportszobaA helyiségek számát tervezési programban kell meghatározni. Amennyiben önálló csoportszobák nem létesülnek, a tantermek 20-25%-át hangszigetelt, mozgatható válaszfalakkal kell meg-oszthatóvá tenni.Alapterülete: 2,5 m2 /fő (Legalább 26,0 m2 - legfeljebb 42,0 m2)
Könyvtár (adattár, klub)Iskolánként egyAlapterülete: legalább 82,0 m2 Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakossági, közösségi funkciókat. Ebben az egységben kell kialakítani az oktatási-nevelési folyamat zavarása nélkül a szülői fogadás lehetőségét (tanár-család kapcsolat kialakítása).
StúdióIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Általános szertárOktatási egységgel rendelkező épületenként egyAlapterülete: tantermenként 3,0 m2 legalább 18,0 m2
Szaktantermi oktatási egységSzámítástechnikai szaktanteremIskolánként legalább egyAlapterülete: 4,0 m2/fő (Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 99,0 m2) A terem vízszintes és függőleges határoló felületeit, a bútorokat, berendezéseket tükrözésmentes felületkezeléssel kell ellátni. A padlóburkolaton nem keletkezhet elektrosztatikus feltöltődés.
Számítástechnikai szertárIskolánként legalább egyAlapterülete legalább 18,0 m2 A számítástechnikai szaktanterem és szertár csatlakozhat a könyvtárhoz vagy az általános oktatási egységhez is. Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Idegen nyelvi, nemzetiségi, etnikai szaktanteremIskolánként legalább egyAlapterülete: 2,0 m2/fő (Legalább 52,0 m2 - legfeljebb 68,0 m2 A pedagógiai programtól függően, idegen nyelvi, nemzetiségi oktatás feltételei a számítástechnikai szaktanteremben is megoldhatóak.
Idegen nyelvi, nemzetiségi, etnikai szertárIskolánként legalább egyAlapterülete legalább 18,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Előadótermek, laboratóriumokFizikai előadóteremIskolánként egyAlapterülete: 2,7 m2/fő (Legalább 72,0 m2 - legfeljebb 94,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Fizikai szertár és előkészítőIskolánként egyAlapterülete: legalább 34,0 m2 A szaktantermi egység szertárait előnyös összevontan kialakítani, kivéve a kémiai szertárat, amelyet külön helyiségben kell kialakítani. Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Fizikai-elektrotechnikai laboratóriumIskolánként egyAlapterülete: 3,0 m2/fő (Legalább 54,0 m2 - legfeljebb 105,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Kémiai-biológiai előadóteremIskolánként egyAlapterülete: 2,7 m2/fő (Legalább 72,0 m2 - legfeljebb 94,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Kémiai-biológiai szertár és előkészítőIskolánként egyAlapterülete: legalább 34,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Kémiai-biológiai laboratóriumIskolánként egyAlapterülete: 3,0 m2/fő (Legalább 54,0 m2 - legfeljebb 105,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Biológiai szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 34,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Enek-zene-dráma-média teremIskolánként egyAlapterülete: 2,5 m2/fő (Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 82,0 m2) Külön figyelmet kell fordítani a hangszigetelésre, a pormentességre és szükség esetén a helyi megvilágításra.
Ének-zene-dráma-média szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Rajz- és képzőművészeti teremIskolánként egyAlapterülete: 2,5 m2/fő (Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 82,0 m2) Egyenletes szórt fényű megvilágítást kell biztosítani. Rajztermek esetén a megvilágítás legalább: 750 lux.
Rajz- és képzőművészeti szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet kell biztosítani.
Műhely egységMűhely teremIskolánként legalább egyAlapterülete: 4,0 m2/fő (Legalább 72,0 m2 - legfeljebb 94,0 m2) A szaktanteremben folyó papír-, textil-, fa-, fémmunka vagy háztartási tankonyha-tevékenységet a tervezési program határozza meg. A tevékenységnek megfelelően kell a teremben a padló- és falburkolatot, az ajtóméreteket meghatározni, és gépi szellőzést alkalmazni.
Műhely raktárMűhelytermenként legalább egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 A raktárak számát a műhely teremben folyó tevékenység határozza meg.
IgazgatásiIgazgatói irodaIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
egységHelyettesi irodaIskolánként, a jogszabályban előírtaknak megfelelőenAlapterülete: legalább 18,0 m2
Nevelőtestületi szobaIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 3,0 m2/fő (Legalább 50,0 m2)
Gazdaságvezetői irodaÖnálló gazdálkodás esetén iskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Ügyviteli helyiségIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
IrattárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szociális
egység
Tanári pihenő, öltöző teakonyhaIskolánként egyA tervezési program, egyebekben: OTÉK szerint.
DohányzóIskolánként egyA tervezési program, egyebekben: OTÉK szerint. A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Orvosi szobaIskolánként egy500 fő fölötti tanulólétszámú iskola esetén a tervezési program szerint.
VárószobaIskolánként egy500 fő fölötti tanulólétszámú iskola esetén a tervezési program szerint.
Sport- és szabadidő egységTornateremIskolánként egyA sport- és szabadidő egységet tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell tervezni és megvalósítani.
a) Méretezése és kapcsolódó egységei:
ABCD
Alaprajzi méret12/24 m16/30 m27/32 m28/45 m
Alapterület288 m2480 m2864 m21260 m2
Szabad belmagasság8,0 m8,0 m10,0 m10,0 m
OszthatóságEgyterűEgyterűKét térrészre oszthatóHárom térrészre osztható
Legalább
Szertár40,0 m260,0 m2100,0 m2120,0 m2
ÖltözőKét egységKét egységNégy egységHat egység
Küzdőtéri WCEgy
egység
Egy
egység
Két egységHárom egység
Tanári öltözőEgy egységEgy
egység
Két egységHárom egység
Orvosi (elsősegély) szobaEgy egységEgy
egység
Egy
egység
Egy
egység
b) Természetes bevilágítással egyenletes, szórt fényű, káprázatmentes küzdőtéri megvilágítást kell kialakítani azonos minőséggel az egyterű és osztott részekben is.
A követelményt a tájolás, a bevilágító felületek helyzetének és mennyiségének, illetve ezek szükség szerinti árnyékolásának összhangjával kell teljesíteni. Általában a bevilágító felületek összessége legalább az alapterület 1/6-a, felülvilágítás esetén legalább 1/10-e legyen.
c) Mesterséges világítást, szellőzést, fűtést a mozgatható térelválasztás(ok) különböző állapotainak figyelembevételével kell megoldani úgy, hogy minden térrész jó közérzetet adó légállapotot és egyenletes világítást kapjon.
d) A határolófalak legalább 3,0 m magasságig tömör sima, függőleges, sík felületűek legyenek. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni.
e) Küzdőtér padlóburkolatának csak pont vagy felület rugalmas, labdajáték, sport céljára kifejlesztett padlóburkolat alkalmazható. Többcélú használat esetén a padlóburkolatot az összetett funkcionális igénynek megfelelően kell kialakítani.
f) Sportberendezések: A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét a tervezési program és sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balesetek elkerülésére. A műszaki kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazniuk kell.
Tornaterem kapcsolódó egységeiSportszertárIskolánként egya) Az előírt legkisebb belmagasság: 2,4 m alaprajzi méret: 4,5 m ajtónyílás mérete: 2,2/2,3 m
b) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedő téren keresztül kapcsolódjon a küzdőtérhez. Közvetett kapcsolata csak labda vagy kézi szertárnak lehet. Alaprajzi elrendezésével biztosítani kell, hogy két és három egységes terem esetén mindegyik térrész külön-külön is berendezhető, illetve kiüríthető legyen.
c) Padlószintje egy szintben legyen a küzdőtérrel, a sportszer mozgatás irányában küszöb nem lehet. Különleges esetekben legfeljebb 10%-os rámpa megengedhető.
d) Ha a terem több célra (művelődési, közösségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
Öltöző + hideg-meleg vizes mosdó és zuhanyozóÉpületenként és nemenként egyÖltöző egység
a) Az egység elemei: - belátást gátló előtér; - öltöző legalább 20,0 m2, legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m; - mosdó - párafogó legalább 5,4 m2, legkisebb alaprajzi mérete legalább 1,8 m, berendezés: négy mosdó; - zuhanyozó helyiség legalább 9,0 m2, legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m, berendezés: három beépített zuhanyozó; - egy WC fülke az előtérből nyílóan. Az utcai cipős - sportcipős útvonalakat kényszerútvonalként kell kialakítani. Az öltöző és a tornaterem között csak sportcipős forgalom lehet.
Tanári öltöző - irodaIskolánként egyKözlekedőtéren keresztül - az öltözők érintése nélkül - közvetlenül kapcsolódjon a küzdőtérhez, terem-térrészekhez.
Közlekedőről nyíló előtérből: - vizes helyiség egy mosdó és egy beépített zuhanyozó, WC; - öltöző-iroda helyiség legalább 10,0 m2.
Orvosi szoba500 fő alatti tanulólétszámú iskola esetén, iskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Telepítés a küzdőtér közelében, közlekedőről nyílóan, ajtókapcsolattal egy öltözőhöz.
Sport- és szabadidő egységSportudvarIskolánként egy Helyettesíthető a célra alkalmas szabadtéri sportlétesítménnyel; kiváltható szerződés alapján igénybe vett sportlétesítménnyel.a) Telepítés Telepítését az épületek, játszó, pihenő területeinek figyelembevételével, azokkal szerves összhangban kell megoldani.
b) Méretezése
ABC
Alaprajzi méret15/28 m19/32 m24/44 m
Versenysport-szintű pálya elhelyezésRöplabdaKosárlabdaKézilabda, kispályás labdarúgás
c) A pálya nagyságrendjét, kapcsolódó létesítményeit (pl. szabadtéri atlétikai pályák) tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell meghatározni a rendelkezésre álló terület és annak sajátosságai figyelembevételével, de az iskolai labdajátékok és az általános testnevelés céljára legalább egy szabadtéri sportpályát létesíteni kell.
d) A pályaburkolatként csak sportolás céljára kifejlesztett, minősített, rugalmas szabadtéri sportburkolatok (műanyag, salak) alkalmazhatók. Az aszfaltburkolat szükségmegoldásnak minősül, beton, kő, műanyagrács stb. burkolatot alkalmazni nem lehet.
e) Labdajátékpályák, atlétikai pályák egyenes szakaszait, nekifutóit észak-déli (± 20°) hossztengellyel kell telepíteni, alacsonyabb igényű gyakorlópályák esetén a terület sajátos adottságai miatt ettől el lehet térni.
Lelátó, nézőtérBelsőtéri vagy szabadtéri lelátót, nézőteret a tervezési program és a sporttechnológiai terv szerint lehet létesíteni, de a nézőszámnak megfelelő összes kiszolgáló létesítményt (parkolók, előcsarnok, büfé, ruhatár, vizes helyiségek) biztosítani kell. A jó látás feltételeit és gépi szellőzéssel a jó légállapotot lehetőleg minden egyes nézőhely esetében teljesíteni kell. Átlátás mértéke az egyes sorok között 15,0 cm legyen.
Közösségi térAula, zsibongóIskolánként egyLétesítése a tervezési program szerint, a porta, a várakozóhelyiség, a büfé és a ruhatár funkcióját is betöltheti. Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegészítő helyiségeit (színpad, vetítő, technikai helyiség, büfé, ruhatár, illemhely stb.) úgy kell kialakítani, hogy többcélú használatot biztosítson: - oktatási, nevelési, - művelődési, - sport-, szabadidős funkció tartományokban.
A kiegészítő helyiségeket a legnagyobb használói létszámára kell méretezni.
A közlekedő-területeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. aula, zsibongó), így lehet megoldani a terület többcélú használatát (pl. iskolai, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységre).
A bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók méretezését a kiürítésre vonatkozó előírások szerint kell végezni.
Porta/kapusfülkeIskolánként egyA főbejárat ellenőrzésére, a központi tájékoztatás biztosítására és a központi kapcsoló berendezések elhelyezésére kapusfülkét kell létesíteni.
RuhatárIskolánként, illetve épületenként egyA tervezési program szerint kell kialakítani központi vagy csoportos elrendezéssel. A tárolás lehetséges módjai: - felsőruha rögzített vagy mozgatható fogason + eszköztároló tanulóként zárható szekrényben, - felsőruha + eszköztároló tanulóként zárható szekrényben. Oktató-nevelő helyiségben ruhatárolás nem engedhető meg. A szekrények tisztántarthatóságáról és szellőz-tethetőségéről gondoskodni kell.
IllemhelySzemélyzeti mosdó, zuhanyozó, WCÉpületenként szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Tanulói mosdó WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Üzemeltetési egységÁltalános raktár MéregraktárIskolánként legalább egy Iskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Alapterülete: legalább 18,0 m2 A veszélyes anyagok, veszélyes készítmények tárolását külön jogszabályban előírtak szerint kell megoldani.
Karbantartó műhelyIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint: - a vízellátás, - a melegvízellátás, - a szennyvízellátás, - a gázellátás, - a villamosenergia-ellátás, - a felvonóüzem biztosítása, - a fűtés, - a takarítás, - a szellőzés, - a szeméttárolás és elszállítás stb. terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

5. számú melléklet a 19/2002. (V. 8.) OM rendelethez[10]

A közoktatás nevelő és oktató intézményei tervezési előírásai

V. SZAKKÖZÉPISKOLA, SZAKISKOLA

Ez a szabályozás a szakközépiskolák, szakiskolák elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeit tartalmazza, nem tartalmazza viszont az egyéb jogszabályokban kötelezően előírt követelményeket.

1. Általános előírások

1.1. Annak, aki intézményt kíván létesíteni, szakmai programban kell összefoglalnia azokat a feladatokat, amelyek megoldására az épület megfelelő feltételeket biztosít. A szakmai program megvalósításához szükséges helyiségek számát, befogadóképességét, a beépítésre váró eszközök és felszerelések jegyzékét tervezési programban kell összefoglalni. A már meglévő szakközépiskolák, szakiskolák esetén az új helyiségekre vonatkozóan a közoktatásról szóló törvény alapján meghatározott pedagógiai program, új szakközépiskola, szakiskola létesítése esetén a szakmai program alapján kell a tervezési programot elkészíteni.

Ha a meglévő épület, illetve környezete egyedi vagy területi védettség alatt áll, az örökségvédelmi szempontokat a tervezési program készítése, illetve a tervezés folyamán figyelembe kell venni.

1.2. A tervezési programot az intézményfenntartó köteles elkészíttetni.

A minőség és szakszerűség biztosítása érdekében a tervezési programot már meglévő szakközépiskola, szakiskola esetén a nevelőtestület és az igazgató, új szakközépiskola, szakiskola létesítése esetén a helyi társadalom és a beiskolázási körzet igényeit jól ismerő, szakirányú (pedagógus) felsőfokú végzettségű, az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő szakember(ek) közreműködésével külön jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező vezető tervező építész szakember(ek) készítheti(k).

Ha a szakközépiskolában, szakiskolában nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program elkészítéséhez az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő nemzetiségi szakértő(k) igénybevétele is szükséges.

1.3. A tervezési programot a helyi társadalom és a beiskolázási körzet valós igényeit tükröző demográfiai, szociológiai, közgazdasági elemzéssel kell alátámasztani.

1.4. A tervezési programnak legalább azt a szakmai tartalmat és téri keretet tartalmaznia kell, amely még éppen biztosítja a pedagógiai program, új szakközépiskola, szakiskola létesítése esetén a tervezett feladatellátás szakmai programja megvalósítását (lásd 1. számú függelék). Ez alatt a tartalmi határ alatt nem lehet szakközépiskolát, szakiskolát létesíteni, illetve nem lehet az intézményt szakközépiskolának, szakiskolának nevezni. A tervezési programban ezt a tartalmi határt meg lehet haladni (lásd 2. számú függelék).

1.5. A tervezési programot az intézményfenntartó hagyja jóvá, és a tervezés, valamint az építés egész folyamatában ellenőrzi/ellenőrizteti annak megvalósítását. Ha a szakközépiskolában, szakiskolában nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program jóváhagyásához az intézményfenntartónak be kell szereznie az intézmény székhelye szerint illetékes helyi kisebbségi önkormányzat - ennek hiányában az országos kisebbségi önkormányzat - véleményét is. A tervezési program alapján elkészített építészeti-műszaki tervdokumentációt az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásra történő benyújtás előtt a külön jogszabályban meghatározott tervtanácshoz kell benyújtani. Ennek szakbírálói közé az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő, az intézmény típusának megfelelő közoktatási szakértőket, illetve szakképzési szakértőket kell bevonni.

2. Településrendezési követelmények

Az intézményt a helyi településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat alapján kell telepíteni. Ezek készítése során figyelembe kell venni az alábbiakat.

2.1. Ártérbe, belvizes, egészségre ártalmas, szennyezett területre szakközépiskolát, szakiskolát építeni nem lehet. Az épület magassági kitűzési adatait az árvízi és belvízi kockázat szempontjából az érintett területen az illetékes vízügyi hatósággal véleményeztetni kell.

A szakközépiskola, szakiskola közösen telepíthető más közoktatási, közművelődési és egészségügyi intézménnyel, de a közterület felőli megközelítést és bejáratokat el kell különíteni.

Magas zajterhelésű és forgalmas útvonalhoz közeli területen - ha más helyszín nem lehetséges - csak a megfelelő kültéri (növénysáv, zajvédő fal) és belső téri (ablakszigetelés) zajvédelmi megoldások tervezése és megvalósítása esetén építhető szakközépiskola, szakiskola.

Zajos bűzös üzemű tanműhely telepítésénél az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) környezetvédelmi előírásait be kell tartani.

Városokban a telepítés legyen tömegközlekedéssel jól megközelíthető.

2.2. Amennyiben a település közoktatási intézményeit közművelődési intézményekkel összevontan telepítik, abban az esetben a helykijelölésnél olyan területet kell választani, ahol a település közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységének helyigénye is kielégíthető.

2.3.[11]

3. Rendeltetés

3.1. Az azonos vagy hasonló rendeltetésű helyiségekből funkcionális egységeket kell szervezni.

3.2. A funkcionális egységek befogadóképességét a tervezési program alapján kell meghatározni.

3.3. A különböző funkcionális egységek tájolását a tervezési programban rendeltetés szerint kell meghatározni, de a jó közérzetet biztosító légállapotot és a látást zavaró napfénybesugárzástól a helyiségeket árnyékoló szerkezettel kell védeni. A helyiségek méretezése és bútorozása tegye lehetővé az egyéni és csoportos munkát.

3.4. A funkcionális egységeket a hatékonyabb működés érdekében lehetőleg tömör építészeti kialakítású (aulás, csarnok-zsibongós stb.) alaprajzi rendszerekbe kell szervezni. Törekedni kell a közlekedő terek többcélú hasznosítására. Amennyiben a funkcionális egységek között belső zárt kapcsolatot gazdaságosan nem lehet teremteni, akkor fedett, de nyitott közlekedőt kell közöttük kialakítani.

3.5. A funkcionális egységekben:

- A bevilágító-felület és a helyiség-terület aránya legalább 1:6, felülvilágítás esetén legalább 1:10 legyen.

- Kizárólag felülvilágítás csak a nagy alapterületű helyiségekben (aula, műhely, tornaterem stb.) engedhető meg, egyéb felülvilágított terekben az előírt megvilágítási érték 25%-át normál mellvédmagasságú, átlátszó üvegezésű oldalvilágítással kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz).

- A padlóburkolat könnyen tisztítható meleg vagy félmeleg padló legyen, kivéve, ahol a funkcionális igény más követelményt határoz meg.

- A használhatóság figyelembevételével kell a tervezési programban meghatározott eszközöket és felszereléseket elhelyezni, illetve felszerelni.

A fentiektől eltérő követelményeket az egyes funkcionális egységek előírásai tartalmazzák.

3.6. A funkcionális egységek többcélú használatát minden intézmény tervezési programjában figyelembe kell venni.

Ilyenek különösen:

- az aula használata művelődési, iskolai ünnepségek befogadására;

- tornaterem használata szabadidős programok számára;

- konyha-étterem használata lakossági igények kielégítésére is;

- szaktantermek használata a felnőtt lakosság át-, illetve továbbképzésére;

- a számítástechnikai szaktanterem használata felnőttek képzésére, átképzésére.

A többcélú használatból eredő világítási, szellőzési, hangszigetelési követelményeket ki kell elégíteni.

3.7. Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell az étterem-konyha egység (főző- vagy melegítőkonyha) helyiségeinek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

Az egységet konyhatechnológiai terv alapján kell megtervezni.

3.8. A tanműhelyekben a gépek és berendezések, az utak és tanulók, valamint a szakoktatók által elfoglalt, illetve használt területeket technológiai tervben kell meghatározni úgy, hogy egy foglalkoztatott létszámra legalább 2,0 m2/fő szabad terület jusson, és a gépek berendezések a falaktól legalább 0,6 m távolságra legyenek. Szennyezett levegőjű helyiségekben (hegesztő, kovácsműhely stb.) egy főre legalább 20,0 m3 légteret kell biztosítani.

4. Szerkezet

4.1. Épületszerkezet

Az alapozást és talajvíz elleni szigetelést talajmechanikai szakvélemény alapján kell megtervezni.

Az épületszerkezeti kialakítások feleljenek meg a korszerű energiatakarékossági előírásoknak. Az épületszerkezetek megvalósíthatóak:

- hagyományos,

- iparosított vagy

- vegyes

technológiával.

A szerkezet tervezésnél lehetőleg természetes anyagokat és bevonatokat kell alkalmazni.

A tartószerkezetet és a válaszfalszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a későbbi átalakítás lehetőségét biztosítsák.

A gépek által előidézett rezgések káros hatásának megakadályozására rezgéscsillapító szerkezeteket, illetve rezgés elleni szigetelő szerkezeteket kell közbeiktatni, vagy a gépalapokat az épülettől függetlenül kell megépíteni, akusztikai szakvélemény alapján.

A műhelyek padlóburkolatát, csúszást gátló anyagból a várható kopási és terhelési igénybevétel, valamint a technológiai előírások figyelembevételével kell tervezni.

Azokban a helyiségekben, amelyekben savak, sók, kőolajtermékek stb. a padlóburkolattal érintkeznek, a padlóburkolatokat, padlócsatornákat ezeknek ellenálló és könnyen tisztítható anyagokból kell készíteni.

A nyílt vízhasználatú műhelyekben a padlóburkolatot, csúszást gátló anyagból, lejtésben kell készíteni.

A nagy kiterjedésű beton padlóburkolatokat tágulásra is méretezni kell. A tágulási hézagokkal megosztott felületek 16,0 m2-nél nagyobbak nem lehetnek.

Csövek, sínek vagy más balesetveszélyes tárgyak sem a műhelyek, sem a közlekedő terek padlóburkolatából nem állhatnak ki.

Mosdóknál és zuhanyozóknál mosható falfelületet kell tervezni legalább 2,1 m magasságig.

A műhelyek ajtóinak szélességét és magasságát, valamint anyagát, a személyforgalom nagysága, a technológiai folyamatokból eredő követelmények, valamint a tűzvédelmi előírások alapján kell meghatározni.

A kijáratok, illetőleg vészkijáratok számát a veszélyesség mértékétől és a berendezések elhelyezésétől függően a tervezési programban kell meghatározni.

A vészkijárat, valamint a vészkijárathoz vezető útvonalon beépített ajtó mérete egyszárnyú ajtó esetén legalább 0,85 m; kétszárnyú ajtó esetén legalább 1,40 m tokbelméretű legyen.

A járműforgalom céljára szolgáló nagyforgalmú, valamint a 4,0 m2-nél nagyobb kapuk mellé személyi átjárásra alkalmas külön ajtószárnyat kell tervezni.

A műhelyek ajtói és a robbanás- vagy tűzveszélyes helyiségek, valamint az olyan helyiségek ajtaja, melyekben hirtelen felszabaduló mérgező gázok, gőzök keletkezhetnek, továbbá a vészkijárat céljára szolgáló ajtók és ablakok kifelé nyíljanak.

Az ablakok nyíló szárnyait belülről kezelhető a padlószintről elérhető, mechanikus működtetésű nyitószerkezettel vagy távvezérléssel kell működtetni. Az ablakfelületek legalább 1/3-át belülről kezelhetően, a padlószintről könnyen nyithatóan kell kialakítani. A műhelyekben az ablakok mellvédmagassága legalább 1,2 m legyen.

A nyílászáró szerkezeteket a fokozott igénybevétel és balesetveszély figyelembevételével kell kialakítani.

Az ablakok biztosítsák a hatékony és balesetmentes szellőzést, megvilágítást, az egyszerű kezelhetőséget és tisztíthatóságot.

A mélyen üvegezett szerkezeteket vagy ütésálló üvegezéssel, vagy az üvegtörést és -kiesést gátló szerkezettel kell megvalósítani.

A 6,0 m-nél nagyobb menetmélységű terekben szükséges a másodlagos természetes megvilágítás biztosítása, a műhelycsarnokban pedig hatékony felülvilágítást kell tervezni.

Acél ajtószárnyak csak a műhelyek technológiai előírásai, valamint az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint előírt tűzgátló ajtók lehetnek.

A közösségi illemhelyek elválasztó falai lehetőleg lábakon álló könnyűszerkezetű, de időtálló elemek legyenek, ajtóit kívülről is nyithatóvá kell tenni.

A külső falak és a tetők nyári hőterhelését mérsékelni (pl. növényzet, külső árnyékolók, átszellőztetett tetők, zöldtetők) kell.

A kiálló falsarkokat legalább 2,0 m magasságig lekerekített élvédőkkel kell ellátni. A hidegpadlós helyiségeket legalább egy sornyi lábazatburkolattal kell szegélyezni, a PVC vagy linóleum burkolatú helyiségekbe a lábazat keményfából készüljön.

4.2. Épületgépészet

Az intézményeket csak közművesített (szükség esetén helyi szennyvízkezeléssel) telekre lehet építeni.

Valamennyi épületgépészeti követelménynél a pedagógiai, illetve a szakmai programból kell kiindulni, és azokat a tervezési programban kell rögzíteni (ellátás színvonala, szakaszolás stb. szerint). (További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Az épületgépészeti berendezések és szerelvények feleljenek meg a korszerű energiatakarékossági előírásoknak.

Vízellátás - csatornázás

Egyéb követelmény hiányában az alábbi vízfogyasztással kell számolni:

- tanulóként 30 liter/nap;

- oktatók és kisegítő személyzet 50-70 liter/nap;

- főzőkonyha, befejező konyha esetén adagonként 80-120 liter/nap;

- a zöldterület öntözése 5 liter/m2/nap,

- a torna- és játszótér öntözése 2 liter/m2/nap.

A mosdókat, mosogatókat, kiöntőket, falikutakat és vizeldéket tartalmazó helyiségekben padlóösszefolyó elhelyezése szükséges.

A csatorna ágvezetékek mérete a csatlakozást követően legalább 50,0 mm-re bővüljön. Az alapvezetékekbe és/vagy ejtővezetékekbe minden esetben szükséges tisztítóidom elhelyezése.

A használt üzemi vizet elvezető csatornát úgy kell tervezni, hogy a távozó szennyvizek mind a közcsatornára, mind a befogadóra ártalmatlanok legyenek. Az ipari szennyvizek vagy a keletkezési helyükön, vagy fajtánként összegyűjtésük után központosan elhelyezett, a szabványok által előírt megfelelő működésű tisztító (semlegesítő, derítő) berendezéseken keresztül vezethetők a befogadóba.

A tűz- vagy robbanásveszélyes gázt vagy folyadékot tartalmazó szennyvizet csatornahálózatba bevezetni tilos.

Melegvízellátás

Használati melegvizet kell biztosítani egyedi igény szerint valamennyi funkcionális egységben, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

Egyéb követelmény hiányában a zuhanyozók melegvízszükségletét 40 tanuló/tanóra használatra kell méretezni.

A tanulók által használt vizes berendezések melegvízellátását központilag kevert vízzel kell megoldani.

Gázellátás

Gázellátást kell biztosítani a vonatkozó szabványok és hatósági előírások betartásával valamennyi funkcionális egységhez, ahová ezt a pedagógiai program megköveteli.

Az oktatási célra használt gázvezetékeknél a szabványokkal egyeztetett módon lehetővé kell tenni a helyisé-genkénti központi elzárás lehetőségét oly módon, hogy az elzárószerelvény kezelését csak az arra kijelölt személy egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrény) végezhesse. A tanulók által használt gázberendezéseket fokozott balesetvédelmi körültekintéssel kell létesíteni.

PB-gázellátás kazánházi, konyhai és oktatási célra használható.

Fűtés

A fűtés szakaszolását és szabályozását az egyidejűség figyelembevételével a tervezési programban kell meghatározni (délelőtt, délután, este működő funkcionális egységek, tanítási szünet, észak-déli elhelyezkedés stb.).

Egyéb követelmény hiányában a helyiségek tartózkodási zónájára (az ablaktól 1,0 m távolságra a padló felett 50,0 cm-rel) vonatkoztatott átlagos léghőmérsékletet az alábbi értékekkel kell tervezni:

- mosdó, zuhanyozó, orvosi szoba+24 °C;
- tanterem, csoportszoba, igazga­tási és szociális helyiségek, könyvtár+20 °C;
- étterem, tornaterem, szertárak+ 18°C;
- műhely, konyha, illemhelyek, közlekedők+ 16 °C.

A fűtőberendezések biztosítsák a helyiségek balesetmentes használatát (pl. szivattyús melegvízfűtés).

Lehetőséget kell teremteni az egyes rendeltetési egységek (tantermek, szaktantermek, műhelyek stb.) egyedi hőmérséklet szabályozására.

A fűtőtestek felületi hőmérséklete ne haladja meg a 65 °C-ot, ellenkező esetben burkolatról kell gondoskodni. A fűtőtest burkolata megfelelően "szellős" legyen, hogy ne rontsa le a hőátadást és tegye lehetővé a takarítást.

Technológiai szempontból állandóan alacsony vagy magas hőmérsékletet igénylő műhelyeket más hőfokú helyiségektől és a külső szabad tértől szigetelni kell.

Szellőzés

A tanulók által használt oktatóhelyiségek levegőcseréjét természetes szellőzéssel kell biztosítani. Lehetőség szerint biztosítani kell a folyamatos légcserét.

Ahol a tervezési program, az OTÉK, a hatósági előírások vagy az alkalmazott technológia megköveteli, azokon a helyeken mesterséges szellőzést kell alkalmazni, különös tekintettel a tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiségben, pl. tornaterem, aula, műhelycsarnok stb.

A kémia előadóban a szennyezett levegő keletkezési helyén helyi elszívó berendezést kell tervezni, a környezetet nem terhelő módon.

A mesterséges szellőzésnél törekedni kell a légáram szabályozására, a huzatérzet elkerülésére, a zajtalanságra és az egyenletességre. A szociális helyiségek szellőzését lehetőleg természetes úton (ablakokkal, kürtőkkel), ilyen lehetőségek hiányában mesterségesen kell biztosítani. A mesterséges szellőzés elszívásos legyen, és a levegő utánpótlását megfelelő nyílásokkal kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz).

A műhelyekben a technológiai követelmények szerinti mesterséges szellőzést vagy klíma berendezést és a gépeknél helyi elszívást (forgács, por stb.) kell tervezni.

Ha az erősen bűzös, robbanásveszélyes, egészségre ártalmas, gőzös, gázos, poros vagy nagyon meleg munkafolyamatok az ott dolgozóktól elkülönítetté nem tehetőek, a keletkezés helyén helyi elszívó berendezést kell tervezni, a környezetet nem terhelő módon.

Ködtelenítő berendezést kell létesíteni a munkafolyamatoknál képződő, a dolgozó látását zavaró vagy egészségükre ártalmas köd vagy gőz eloszlatására, illetve a köd kicsapódásának megelőzésére.

Töménységet érzékelő műszerrel ellátott vészszellőzést kell tervezni abban a műhelyben, amelyben a mérgező vagy robbanásveszélyes porok, gázok, gőzök üzemzavar miatti töménysége mérgezést vagy robbanást okozhat.

Azokban a műhelyekben, amelyeken a veszélyforrást okozó berendezés működése miatt a levegő veszélyes mértékben szennyeződhet, a szennyeződést okozó berendezés üzemi kapcsolója és a szellőző berendezés kapcsolója kényszerkapcsolatban legyen.

Villamos berendezések és hálózatok

Az elektromos ellátást minden funkcionális egység részére a tervezési program szerint biztosítani kell.

A világítási berendezések elektromos hálózata az erőátviteli technológiai hálózattól független legyen.

Valamennyi villamos csatlakozást, szerelvényt, berendezést a vonatkozó létesítési szabványok és hatósági előírások betartásával kell szerelni.

A vészvilágítást központi szünetmentes áramforrásról vagy helyi akkumulátoros világítótestekkel kell megoldani.

Az oktatási célra használt elektromos hálózatok gyengeáramúak legyenek, és lehetővé kell tenni a helyiségenkénti központi feszültségmentesítés lehetőségét, az arra kijelölt személy által egy zárható helyről (pl. tanári asztalba épített szekrényből).

Gondoskodni kell gyengeáramú hálózatról:

- tűzjelző hálózat az előírásoknak megfelelően kötelező;

- vagyonvédelem (igény szerint a biztosítással összhangban);

- hangosítás, távközlés, TV, antennarendszer (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése),

- számítógépes hálózat (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése).

A szerelvények lehetőleg süllyesztett típusúak legyenek. A tantermekben, előadókban, egyéb közösségi helyiségekben, tornateremben, műhelyekben és folyosókon az elektromos takarítóeszközök részére fedeles, földelt, süllyesztett dugaszolót kell szerelni.

Mesterséges megvilágítási értékek:

- középiskolák esetén a tantermek megvilágítása:

legalább: 500 lux;

- a 0,65-0,95 m magasságban lévő munkafelület szükséges megvilágítása:

legalább: 500 lux;

- falitáblára vonatkozó követelmény:

legalább: 500 lux;

- közlekedő, raktár, egyéb:

legalább: 80-100 lux.

Ezekben a helyiségekben szabályozható világítást kell létesíteni. A tábla megvilágítását káprázatmentesen kell megoldani. A műhelyekben és irodákban az általános megvilágításon felül munkahelyi világítást is tervezni kell. Energetikailag kedvezőtlen lámpatestek (D osztályú készülékek) nem alkalmazhatóak.

Akusztika

A helyiségek akusztikai méretezését a vonatkozó szabványok és hatósági előírások szerint kell végezni.

Különös gondot kell fordítani a tornaterem, az aula, zsibongó, közlekedő, ének-zene szaktanterem, a műhelyek akusztikai méretezésére (hangnyelő felületek alkalmazása).

Felvonó

Felvonót az OTÉK, valamint a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM-GM együttes rendelet szerint kell létesíteni.

5. Berendezés

A berendezések fajtáját, számát a tervezési programban kell meghatározni és az építési engedélyezési tervben ábrázolni.

A berendezéseknek az alábbi alapkövetelményeket ki kell elégíteni:

- Az oktatóhelyiségek berendezését egyes, illetve kettes asztalokkal és székekkel kell megoldani.

- Az asztalok és székek méretei feleljenek meg a különböző korosztályok méreteinek és az ergonómiai követelményeknek.

- A bútorok, berendezések (a rögzítettek kivételével) könnyen mozgathatóak legyenek, hogy biztosítsák a funkcionális egységek átrendezhetőségét és flexibilis használatát.

- Kopásállóak legyenek, feleljenek meg a fokozott használati követelményeknek.

- Biztosítsák a balesetmentes, fertőzésmentes használatot, a könnyű tisztántarthatóságot.

- A felhasznált anyagok felületi megmunkálása, színe feleljen meg az oktatás sajátos követelményeinek.

- A szaktantermi, a könyvtári, az igazgatási, az étterem-konyhai, többcélú nagytermi és a ruhatári berendezés feleljen meg a tervezési programban megfogalmazott sajátos funkcionális követelményeknek.

- A szabadtéri eszközökre és sporteszközökre vonatkozó szabványok és hatósági előírások biztonsági követelményeit be kell tartani.

- Valamennyi tanműhelyt technológiai terv szerint kell berendezni, de a helyiségekben kiöntőt, ivókutat és kézmosót mindig kell tervezni.

6. Környezetkultúra

Az intézmények külső-belső tereit a kulturált és esztétikus környezet megvalósítása és a tanulók ízlésformálása érdekében lehetőség szerint képzőművészeti alkotásokkal, alkalmasan megválasztott színekkel és élősarok telepítésével (virágok, akváriumok, terráriumok) gazdagítani kell.

A környezetkultúra szerves része a világos, egyértelmű tájékoztató rendszer (elemei: szín, szám, betű, jelkép), amely az intézményben való eligazodást lehetővé teszi a tanulónak és felnőttnek egyaránt.

Az iskolaudvaron gondoskodni kell a lehető legnagyobb kiterjedésű zöldterületek létesítéséről és megóvásáról (gyep, fásítás).

7. Biztonság

Az üzemeltetési előírásokban különös gondot kell fordítani:

- az egészségvédelmi,

- a tűzvédelmi,

- a balesetvédelmi,

- a munkavédelmi,

- a betörésvédelmi,

- a természeti katasztrófa (villám, árvíz, földrengés) biztonsági előírásokra.

1. számú függelék

A jelen előírás 1.1. és 1.4. pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmaznia kell:

Szakközépiskola, Szakiskola
1.Tanterem
2.Csoportszoba
3.Könyvtár, adattár, klub
4.Stúdió
5.Általános szertár
6.Szaktantermek a hozzájuk tartozó szertárakkal
7.Előadótermek, laboratóriumok a hozzájuk kapcsolódó szertárakkal
8.Műhelyek a hozzájuk tartozó kiegészítő helyiségekkel
9.Igazgatói iroda
10.Helyettesi iroda
11.Nevelőtestületi szoba
12.Gazdaságvezetői iroda (önálló gazdálkodás esetén)
13.Ügyviteli helyiség
14.Irattár
15.Tanári pihenő, teakonyha, öltöző
16.Dohányzó
17.Orvosi szoba
18.Várószoba
19.Ebédlő-konyha (abban az esetben kell, ha helyben étkeznek)
20.Tornaterem és kapcsolódó egységei
21.Sportudvar (szabadtéri sportpálya)
22.Aula, közlekedő, zsibongó, porta/kapusfülke, ruhatár
23.Illemhelyek
24.Általános raktár
25.Méregraktár
26.Karbantartóműhely
27.Iskolaudvar

Szaktanterem a hozzá tartozó szertár nélkül nem építhető.

2. számú függelék

A főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Általános oktatási egységTanteremOsztályonként egy A szaktanterem is beszámítható, azonban a pedagógiai program alapján a tantermek számát 20%-kal csökkenteni lehet.Alapterülete: 2,0 m2/fő
(Legalább 52,0 m2 - legfeljebb 68,0 m2)
CsoportszobaA helyiségek számát tervezési programban kell meghatározni. Amennyiben önálló csoportszobák nem létesülnek, a tantermek 20-25%-át hangszigetelt, mozgatható válaszfalakkal kell megoszthatóvá tenni.Alapterülete: 2,5 m2/fő
(Legalább 26,0 m2 - legfeljebb 42,0 m2)
Könyvtár (adattár, klub)Iskolánként egyAlapterülete: legalább 82,0 m2 Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakossági, közösségi funkciókat. Ebben az egységben kell kialakítani az oktatási-nevelési folyamat zavarása nélkül a szülői fogadás lehetőségét (tanár-család kapcsolat kialakítása).
StúdióIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Általános szertárÁltalános oktatási egységgel rendelkező épületenként egyAlapterülete: tantermenként 3,0 m2
legalább 18,0 m2
Szaktan termi oktatási egységSzámítástechnikai szaktanteremIskolánként legalább egyAlapterülete: 4,0 m2/fő (Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 99,0 m2) A terem vízszintes és függőleges határoló felületeit, a bútorokat, berendezéseket tükrözésmentes felületkezeléssel kell ellátni. A padlóburkolaton nem keletkezhet elektrosztatikus feltöltődés.
Számítástechnikai szertárIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 A számítástechnikai szaktanterem és szertár csatlakozhat a könyvtárhoz vagy az általános oktatási egységhez is. Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Idegen nyelvi, nemzetiségi, etnikai szaktanteremIskolánként legalább egyAlapterülete: 2,0 m2/fő (Legalább 52,0 m2 - legfeljebb 68,0 m2) A pedagógiai programtól függően, idegen nyelvi, nemzetiségi oktatás feltételei a számítástechnikai szaktanteremben is megoldhatóak.
Idegen nyelvi, nemzetiségi, etnikai szertárIskolánként legalább egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Előadótermek, laboratóriumokFizikai előadóteremIskolánként egyAlapterülete: 2,7 m2/fő (Legalább 72,0 m2 - legfeljebb 94,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Fizikai szertár és előkészítőIskolánként egyAlapterülete: legalább 34,0 m2 A szaktantermi egység szertárait előnyös összevontan kialakítani, kivéve a kémiai szertárat, amelyet külön helyiségben kell kialakítani. Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Fizikai-elektrotechnikai laboratóriumIskolánként egyAlapterülete: 3,0 m2/fő (Legalább 54,0 m2 - legfeljebb 105,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Kémiai-biológiai előadóteremIskolánként egyAlapterülete: 2,7 m2/fő (Legalább 72,0 m2 - legfeljebb 94,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Kémiai-biológiai szertár és előkészítőIskolánként egyAlapterülete: legalább 34,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Kémiai-biológiai laboratóriumIskolánként egyAlapterülete: 3,0 m2/fő (Legalább 54,0 m2 - legfeljebb 105,0 m2) Az előadóasztal által elfoglalt - mintegy 2,0 m széles - terület padlóburkolata mosható legyen. A bejárati ajtónyílás szélessége legalább 0,90 m legyen. Az ablakokon elsötétítő szerkezet legyen.
Biológiai szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 34,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Ének-zene-dráma-média teremIskolánként egyAlapterülete: 2,5 m2/fő (legalább 69,0 m2 - legfeljebb 82,0 m2) Külön figyelmet kell fordítani a hangszigetelésre, a pormentességre és szükség esetén a helyi megvilágításra.
Ének-zene-dráma-média szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Rajz- és képzőművészeti teremIskolánként egyAlapterülete: 2,5 m2/fő (Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 82,0 m2) Egyenletes szórt fényű megvilágítást kell biztosítani. Rajztermek esetén a megvilágítás legalább 750 lux.
Rajz- és képzőművészeti szertárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Szertáranként a szaktanár részére munkahelyet biztosítani kell.
Műhely egységMűhely, gyakorló terem (tankonyha, tanlakás, tankórterem stb.) kiegészítő helyiség (labor, előkészítő, bemutató terem stb.) szertár, raktár, tároló, iroda, személyzeti és tanulói öltöző, mosdó, zuhanyozó, illemhely, elsősegélyhely, dohányzóPedagógiai, illetve szakmai program alapján, iskolánként és szakterületenként a tervezési programban meghatározott számbanAz alább felsorolt szakma csoportok szerint. A tervezési programban meg kell határozni: - a helyiségek alapterületét, - a padlóburkolat, az oldalfalak, a mennyezet kialakítását, anyagát, - a helyiségek természetes, mesterséges megvilágításának, szellőzésének, módját, mértékét, - a technológiai követelmények szerint a vízellátás - csatornázás, melegvíz ellátás, gázellátás, fűtés, villamos energia ellátás, akusztikai kialakítás módját, mértékét, - a technológiai követelmények szerinti berendezést, felszerelést, és biztonsági követelményeket. Szakmacsoportok: Egészségügy Szociális szolgáltatások Oktatás (oktatás, pedagógia)
Művészet, közművelődés, kommunikáció (zene-, tánc-, képző- és iparművészet, színművészet, bábművészet, színházművészet, sajtó, közművelődés)
Gépészet (gépgyártás, gépszerelés, gépkezelés, bányászat, kohászat, finommechanika, anyagvizsgálat, automatika, hegesztés, felületkezelés, minőségbiztosítás)
Elektrotechnika - elektronika (elektrotechnika, elektronika, távközléstechnika) Informatika (szoftver)
Vegyipar (vegyipar, laborvizsgálatok)
Építészet (építészet, építőipar, építőanyagipar, közlekedés - építő)
Könnyűipar (ruha-, textil-, bőr-, szőrme-, cipőipar) Faipar Nyomdaipar
Közlekedés (közlekedéstechnika, közlekedés - üzemvitel)
Környezetvédelem - vízgazdálkodás Közgazdaság Ügyvitel
Kereskedelem-marketing, üzleti adminisztráció (kereskedelem, marketing, üzleti adminisztráció, menedzselés, nem gazdasági ügyintézés, szervezés)
Vendéglátás - idegenforgalom (vendéglátás, idegenforgalom, turizmus)
Egyéb szolgáltatások (személyi, biztonsági, polgári védelmi, rendészeti szolgáltatások, honvédelem, tűzvédelem, munkavédelem, kis- és kézművesipar)
Mezőgazdaság (növénytermesztés, kertészet, állattenyésztés, erdészet, vadászat, halászat, térképészet) Élelmiszeripar
Igazgatási egységIgazgatói irodaIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Helyettesi irodaIskolánként, a jogszabályban előírtaknak megfelelőenAlapterülete: legalább 18,0 m2
Nevelőtestületi szobaIskolánként egyAlapterülete: legalább 3,0 m2/fő
(Legalább 50,0 m2)
Gazdaságvezetői irodaÖnálló gazdálkodás esetén iskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Ügyviteli helyiségIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
IrattárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szociális egységTanári pihenő, öltöző teakonyhaIskolánként egyA tervezési program szerint, egyebekben: OTÉK szerint.
DohányzóIskolánként egyTervezési program szerint, egyebekben: OTÉK szerint.
Orvosi szobaIskolánként egy500 fő fölötti tanulólétszámú iskola esetén a tervezési program szerint.
VárószobaIskolánként egy500 fő fölötti tanulólétszámú iskola esetén a tervezési program szerint.
Sport- és szabadidő
egység
TornateremIskolánként egyA sport- és szabadidő egységet tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell tervezni és megvalósítani.
a) Méretezése és kapcsolódó egységei:
ABCD
Alaprajzi méret12/24 m16/30 m27/32 m28/45 m
Alapterület288 m2480 m2864 m21260 m2
Szabad belmagasság8,0 m8,0 m10,0 m10,0 m
OszthatóságEgyterűEgyterűKét térrészre oszthatóHárom térrészre osztható
Legalább
Szertár40,0 m260,0 m2100,0 m2120,0 m2
ÖltözőKét egységKét egységNégy egységHat egység
Küzdőtéri WCEgy
egység
Egy
egység
Két egységHárom egység
Tanári öltözőEgy
egység
Egy
egység
Két egységHárom egység
Orvosi (elsősegély) szobaEgy
egység
Egy
egység
Egy
egység
Egy
egység
b) Természetes bevilágítással egyenletes, szórt fényű, káprázatmentes küzdőtéri megvilágítást kell kialakítani azonos minőséggel az egyterű és osztott részekben is.
A követelményt a tájolás, a bevilágító felületek helyzetének és mennyiségének, illetve ezek szükség szerinti árnyékolásának összhangjával kell teljesíteni. Általában a bevilágító felületek összessége legalább az alapterület 1/6-a, felülvilágítás esetén legalább 1/10-e legyen. c) Mesterséges világítást, szellőzést, fűtést a mozgatható térelválasztás (ok) különböző állapotainak figyelembevételével kell megoldani úgy, hogy minden térrész jó közérzetet adó légállapotot és egyenletes világítást kapjon.
d) A határolófalak legalább 3,0 m magasságig tömör sima, függőleges, sík felületűek legyenek. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni. e) Küzdőtér padlóburkolatának csak pont vagy felület rugalmas labdajáték, sport céljára kifejlesztett padlóburkolat alkalmazható.
Többcélú használat esetén a padlóburkolatot az összetett funkcionális igénynek megfelelően kell kialakítani.
f) Sportberendezések:
A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét a tervezési program és sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balestetek elkerülésére. A műszaki kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.
Tornaterem kapcsolódó egységeiSportszertárIskolánként egya) Az előírt legkisebb belmagasság: 2,4 m; alaprajzi méret: 4,5 m; ajtónyílás mérete: 2,2/2,3 m.
b) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedő téren keresztül kapcsolódjon a küzdőtérhez. Közvetett kapcsolata csak labda vagy kézi szertárnak lehet. Alaprajzi elrendezésével biztosítani kell, hogy két és három egységes terem esetén mindegyik térrész külön-külön is berendezhető, illetve kiüríthető legyen.
c) Padlószintje egy szintben legyen a küzdőtérrel, a sportszer mozgatás irányában küszöb nem lehet. Különleges esetekben legfeljebb 10%-os rámpa megengedhető.
d) Ha a terem több célra (művelődési, közösségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
Öltöző + hideg-meleg vizes mosdó és zuhanyozóIskolánként és nemenként
egy
Öltöző egység
a) Az egység elemei: - belátást gátló előtér; - öltöző legalább 20,0 m2, legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m; - mosdó - párafogó legalább 5,4 m2; - legkisebb alaprajzi mérete legalább 1,8 m, berendezés: négy mosdó; - zuhanyozó helyiség legalább 9,0 m2; legkisebb alaprajzi mérete legalább 3,0 m, berendezés: három beépített zuhanyozó; - egy WC fülke az előtérből nyílóan.
Az utcai cipős - sportcipős útvonalakat kényszerútvonalként kell kialakítani.
Az öltöző és a tornaterem között csak sportcipős forgalom lehet.
Tanári öltöző - irodaIskolánként egyKözlekedőtéren keresztül - az öltözők érintése nélkül - közvetlenül kapcsolódjon a küzdőtérhez, terem-térrészekhez.
Közlekedőről nyíló előtérből: - vizes helyiség egy mosdó és egy beépített zuhanyozó, WC; - öltöző-iroda helyiség legalább 10,0 m2.
Orvosi szobaIskolánként egyAlapterülete legalább 18,0 m2. Telepítés a küzdőtér közelében, közlekedőről nyílóan, ajtókapcsolattal egy öltözőhöz.
Sport- és szabadidő egységSportudvarIskolánként egy Helyettesíthető a célra alkalmas szabad területtel, szabadtéri sportlétesítménnyel;a) Telepítés Telepítését az épületek, játszó pihenő területek figyelembevételével, azokkal szerves összhangban kell megoldani.
b) Méretezése
kiváltható szerződés alap-ABC
ján igénybe vett sportlétesítménnyel.Alaprajzi méret15/28 m19/32 m24/44 m
Versenysport-szintű pálya elhelyezésRöplabdaKosárlabdaKézilabda
c) A pálya nagyságrendjét, kapcsolódó létesítményeit (pl. szabadtéri atlétikai pályák) tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell meghatározni a rendelkezésre álló terület és annak sajátosságai figyelembevételével, de az iskolai labdajátékok és az általános testnevelés céljára legalább egy szabadtéri sportpályát létesíteni kell.
d) Pályaburkolatként csak sportolás céljára kifejlesztett, minősített, rugalmas szabadtéri sportburkolatok (műanyag, salak) alkalmazhatóak. Az aszfaltburkolat szükségmegoldásnak minősül, beton, kő, műanyagrács stb. burkolatot alkalmazni nem lehet.
e) Labdajátékpályák, atlétikai pályák egyenes szakaszait, nekifutóit észak-déli (± 20°) hossztengellyel kell telepíteni, alacsonyabb igényű gyakorlópályák esetén a terület sajátos adottságai miatt ettől el lehet térni.
Belsőtéri vagy szabadtéri lelátót, nézőteret a tervezési program és a sporttechnológiai terv szerint lehet létesíteni, de a nézőszámnak megfelelő összes kiszolgáló létesítményt (parkolók, előcsarnok, büfé, ruhatár, vizeshelyiségek) biztosítani kell. A jó látás feltételeit és gépi szellőzéssel a jó légállapotot lehetőleg minden egyes nézőhely esetében teljesíteni kell. Átlátás mértéke az egyes sorok között 15,0 cm legyen.
Létesítése a tervezési program szerint, a porta, a várakozóhelyiség, a büfé és a ruhatár funkcióját is betöltheti.
Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegészítő helyiségeit (színpad, vetítő, technikai helyiség, büfé, ruhatár, illemhely stb.) úgy kell kialakítani, hogy a többcélú használatot biztosítsa: - oktatási, nevelési, - közösségi, - művelődési, - sport-, szabadidős funkció tartományokban.
Lelátó, nézőtér
Közösségi térAula, közlekedő, zsibongóIskolánként egy
A kiegészítő helyiségeket a legnagyobb használói létszámára kell méretezni.
A közlekedő-területeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. aula, zsibongó), így lehet megoldani a terület többcélú használatát (pl. iskolai, közösségi, művelődési, sport és szabadidős tevékenységre).
A bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók méretezését a kiürítésre vonatkozó előírások szerint kell végezni.
Porta/kapusfülkeIskolánként egyA főbejárat ellenőrzésére, a központi tájékoztatás biztosítására és a központi kapcsoló berendezések elhelyezésére kapusfülkét kell létesíteni.
RuhatárIskolánként, illetve épületenként egyA tervezési program szerint kell kialakítani központi vagy csoportos elrendezéssel
A tárolás lehetséges módjai: - felsőruha rögzített vagy mozgatható fogason + eszköztároló tanulóként zárható szekrényben; - felsőruha + eszköztároló tanulóként zárható szekrényben.
Oktató-nevelő helyiségben ruhatárolás nem engedhető meg.
A szekrények tisztántarthatóságáról és szellőz-tethetőségéről gondoskodni kell.
IllemhelySzemélyzeti mosdó, zuhanyozó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Tanulói mosdó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Üzemeltetési egységÁltalános raktárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
MéregraktárIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A veszélyes anyagok, veszélyes készítmények tárolását külön jogszabályban előírtak szerint kell megoldani.
Karbantartó műhelyIskolánként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint: - a vízellátás, - a melegvízellátás, - a szennyvízellátás, - a gázellátás, - a villamosenergia-ellátás, - a felvonóüzem biztosítása, - a fűtés, - a takarítás, - a szellőzés, - a szeméttárolás és elszállítás stb. terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

6. számú melléklet a 19/2002. (V. 8.) OM rendelethez[12]

A közoktatás nevelő és oktató intézményei tervezési előírásai

VI. KOLLÉGIUM (DIÁKOTTHON)

Ez a szabályozás a kollégiumok elhelyezésének és kialakításának építészeti-műszaki követelményeit tartalmazza, nem tartalmazza viszont az egyéb jogszabályokban kötelezően előírt követelményeket.

1. Általános előírások

1.1. Annak, aki intézményt kíván létesíteni, szakmai programban kell összefoglalnia azokat a feladatokat, amelyek megoldására az épület megfelelő feltételeket biztosít. A szakmai program megvalósításához szükséges helyiségek számát, befogadóképességét, a beépítésre váró eszközök és felszerelések jegyzékét tervezési programban kell összefoglalni. A már meglévő kollégiumok esetén az új helyiségekre vonatkozóan a közoktatásról szóló törvény alapján meghatározott pedagógiai program, új kollégium létesítése esetén a szakmai program alapján kell a tervezési programot elkészíteni.

Ha a meglévő épület, illetve környezete egyedi vagy területi védettség alatt áll, az örökségvédelmi szempontokat a tervezési program készítése, illetve a tervezés folyamán figyelembe kell venni.

1.2. A tervezési programot az intézményfenntartó köteles elkészíttetni.

A minőség és szakszerűség biztosítása érdekében a tervezési programot már meglévő kollégium esetén a nevelőtestület és az igazgató, új kollégium létesítése esetén a helyi társadalom igényeit jól ismerő, szakirányú (pedagógus) felsőfokú végzettségű, az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő szakember(ek) közreműködésével külön jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező vezető tervező építész szakember(ek) készítheti(k).

Ha a kollégiumban nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program elkészítéséhez az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő nemzetiségi szakértő(k) igénybevétele is szükséges.

1.3. A tervezési programot a helyi társadalom valós igényeit tükröző demográfiai, szociológiai, közgazdasági elemzéssel kell alátámasztani.

1.4. A tervezési programnak legalább azt a szakmai tartalmat és téri keretet tartalmaznia kell, amely még éppen biztosítja a pedagógiai program, új kollégium létesítése esetén a tervezett feladatellátás szakmai programja megvalósítását (lásd 1. számú függelék). Ez alatt a tartalmi határ alatt nem lehet kollégiumot létesíteni, illetve nem lehet az intézményt kollégiumnak nevezni.

A tervezési programban ezt a tartalmi határt meg lehet haladni (lásd 2. számú függelék).

1.5. A tervezési programot az intézményfenntartó hagyja jóvá, és a tervezés, valamint az építés egész folyamatában ellenőrzi/ellenőrizteti annak megvalósítását. Ha a kollégiumban nemzeti vagy etnikai kisebbségi nevelés és oktatás folyik, a tervezési program jóváhagyásához a fenntartónak be kell szereznie az intézmény székhelye szerint illetékes helyi kisebbségi önkormányzat - ennek hiányában az országos kisebbségi önkormányzat-véleményét is. A tervezési program alapján elkészített építészeti-műszaki tervdokumentációt az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásra történő benyújtás előtt a külön jogszabályban meghatározott tervtanácshoz kell benyújtani. Ennek szakbírálói közé az Országos Szakértői Névjegyzékben szereplő, az intézmény típusának megfelelő közoktatási szakértőket kell bevonni.

2. Településrendezési követelmények

Az intézményt a helyi településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat alapján kell telepíteni. Ezek készítése során figyelembe kell venni az alábbiakat.

2.1. Ártérbe, belvizes, egészségre ártalmas, szennyezett területre kollégiumot építeni nem lehet. A kollégium közösen telepíthető más közoktatási intézménnyel, általános iskolával, gimnáziummal, szakközépiskolával, szakiskolával, közkönyvtárral, művelődési intézménnyel, uszodával, gyermekrendelővel, konyha-étteremmel és a település szabályozási tervében meghatározott más hasonló rendeltetésű - a nevelést, a kollégiumi foglalkozást, az oktatást nem zavaró - intézménnyel, de a közterület felőli megközelítést és bejáratokat el kell különíteni. A közösen telepített intézmények szakmai és tervezési programját a minőség és szakszerűség biztosítása érdekében az ésszerűség keretein belül össze kell hangolni (pl. közös igazgatás, üzemeltetés stb.).

Magas zaj terhelésű és forgalmas útvonalhoz közeli területen -ha más helyszín nem lehetséges-csak a megfelelő kültéri (növénysáv, zajvédő fal) és belső téri (ablakszigetelés) zajvédelmi megoldások tervezése és megvalósítása esetén építhető kollégium.

Amennyiben a kollégium nem közvetlenül kapcsolódik az oktatási intézményhez, akkor városokban a telepítés legyen tömegközlekedéssel jól megközelíthető.

2.2. Amennyiben a település közoktatási intézményeit és a kollégiumot közművelődési intézményekkel összevontan telepítik, az esetben a helykijelölésnél olyan területet kell választani, ahol a település közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységének helyigénye is kielégíthető, de a terület zajos szórakozóhelytől, kórháztól és tűzoltóságtól legalább 100,0 m távolságra legyen.

2.3.[13]

3. Rendeltetés

3.1. Az azonos vagy hasonló rendeltetésű helyiségekből funkcionális egységeket kell szervezni.

3.2. A funkcionális egységek befogadóképességét a tervezési program alapján kell meghatározni.

3.3. A különböző funkcionális egységek tájolását a tervezési programban rendeltetés szerint kell meghatározni, de a jó közérzetet biztosító légállapotot és a látást zavaró napfénybesugárzástól a helyiségeket árnyékoló szerkezettel kell védeni.

3.4. A funkcionális egységeket a hatékonyabb működés érdekében lehetőleg tömör építészeti kialakítású (aulás, csarnok-zsibongós stb.) alaprajzi rendszerekbe kell szervezni. Törekedni kell a közlekedő terek többcélú hasznosítására. Amennyiben a funkcionális egységek között belső zárt kapcsolatot gazdaságosan nem lehet teremteni, akkor fedett, de nyitott közlekedőt kell közöttük kialakítani.

3.5. A funkcionális egységekben:

- A bevilágító-felület és a helyiség-terület aránya legalább 1:6, felülvilágítás esetén legalább 1:10 legyen.

- Kizárólag felülvilágítás csak a nagy alapterületű helyiségekben (aula, rendezvényterem stb.) engedhető meg, egyéb felülvilágított terekben az előírt megvilágítási érték 25%-át normál mellvédmagasságú, átlátszó üvegezésű oldalvilágítással kell biztosítani (további előírásokat az OTÉK tartalmaz).

- A padlóburkolat könnyen tisztítható meleg- vagy félmeleg padló legyen, kivéve, ahol a funkcionális igény más követelményt határoz meg.

- A használhatóság figyelembevételével kell a tervezési programban meghatározott eszközöket és felszereléseket elhelyezni, illetve felszerelni.

A fentiektől eltérő követelményeket az egyes funkcionális egységek követelményei tartalmazzák.

3.6. A funkcionális egységek többcélú használatát minden intézmény tervezési programjában figyelembe kell venni.

Ilyenek különösen:

- az aula használata művelődési, közösségi célra;

- rendezvényterem használata művelődési, közösségi, szabadidős programok számára;

- konyha-étterem használata lakossági igények kielégítésére is;

- számítástechnikai tanterem használata felnőttek képzésére, átképzésére.

A többcélú használatból eredő világítási, szellőzési, hangszigetelési követelményeket ki kell elégíteni.

3.7. Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell az étterem-konyha egység (főző- vagy melegítőkonyha) helyiségeinek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni.

Az egységet konyhatechnológiai terv alapján kell megtervezni.

4. Szerkezet

4.1. Épületszerkezet

Az alapozást és talajvíz elleni szigetelést talajmechanikai szakvélemény alapján kell megtervezni.

Az épületszerkezeti kialakítások feleljenek meg a korszerű energiatakarékossági előírásoknak.

Az épület magassági kitűzési adatait az árvízi és belvízi kockázat szempontjából, az érintett területen az illetékes vízügyi hatósággal véleményeztetni kell.

Az épületszerkezetek megvalósíthatóak:

- hagyományos,

- iparosított vagy

- vegyes

technológiával.

A szerkezet tervezésnél lehetőleg természetes anyagokat és bevonatokat kell alkalmazni.

A tartószerkezetet és válaszfalszerkezeteket úgy kell kialakítani, hogy a későbbi átalakítás lehetőségét biztosítsák.

A nyílászáró szerkezeteket a fokozott igénybevétel és balesetveszély figyelembevételével kell kialakítani.

Az ablakok biztosítsák a hatékony és balesetmentes szellőzést, megvilágítást, az egyszerű kezelhetőséget.

A mélyen üvegezett szerkezeteket ütésálló üvegezéssel, vagy üvegtörést és -kiesést gátló szerkezettel kell megvalósítani.

A 6,0 m-nél nagyobb menetmélységű terekben szükséges a másodlagos természetes megvilágítás biztosítása.

Acél ajtószárnyak csak az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint előírt tűzgátló ajtók lehetnek.

A közösségi illemhelyek elválasztó falai lehetőleg lábakon álló könnyűszerkezetű elemek legyenek, ajtóit kívülről is nyithatóvá kell tenni.

Törekedni kell a külső falak és a tetők nyári hőterhelé-sének a mérséklésére (pl. növényzet, külső árnyékolók, átszellőztetett, tetők, zöldtetők).

A kiálló falsarkokat legalább 2,0 m magasságig lekerekített élvédőkkel kell ellátni. A hidegpadlós helyiségeket legalább egy sornyi lábazatburkolattal kell szegélyezni, a PVC vagy linóleum burkolatú helyiségekbe a lábazat keményfából készüljön.

4.2. Épületgépészet

Az intézményeket csak közművesített (szükség esetén helyi szennyvízkezeléssel) telekre lehet építeni.

Valamennyi épületgépészeti követelménynél a pedagógiai, illetve a szakmai programból kell kiindulni, és azokat a tervezési programban kell rögzíteni (ellátás színvonala, szakaszolás stb. szerint). (További előírásokat az OTÉK tartalmaz).

Az épületgépészeti berendezések és szerelvények feleljenek meg a korszerű energiatakarékossági előírásoknak.

Vízellátás - csatornázás

Egyéb követelmény hiányában az alábbi vízfogyasztással kell számolni:

- tanulóként 30 liter/nap;
- oktatók és kisegítő személyzet 50-70 liter/nap;
- főzőkonyha, befejező konyha esetén adagonként 80-120 liter/nap;
- a zöldterület öntözése 5 liter/m2/nap;
- a torna- és játszótér öntözése 2 liter/m2/nap.

A mosdókat, mosogatókat, kiöntőket, falikutakat és vizeldéket tartalmazó helyiségekben padlóösszefolyó elhelyezése szükséges.

A csatorna ágvezetékek mérete a csatlakozást követően legalább 50,0 mm-re bővüljön. Az alapvezetékekbe, és/vagy ejtővezetékekbe minden esetben szükséges tisztítóidom elhelyezése.

Melegvízellátás

Használati melegvizet kell biztosítani egyedi igény szerint valamennyi funkcionális egységben, ahová ezt a tervezési program megköveteli.

Egyéb követelmény hiányában a melegvízszükségletet az alábbi használatra kell méretezni:

- zuhanyozók40 liter/nap/tanuló;
- teakonyhák, tanulói mosó­helyiségek20 liter/nap/tanuló;
- mosdók10 liter/nap/tanuló.

A tanulók által használt vizes berendezések melegvízellátását központilag kevert vízzel kell megoldani

Gázellátás

Gázellátást kell biztosítani a vonatkozó szabványok és hatósági előírások betartásával valamennyi funkcionális egységhez, ahová ezt a pedagógiai program megköveteli.

Az oktatási célra használt gázvezetékeknél a szabványokkal egyeztetett módon lehetővé kell tenni a helyisé-genkénti központi elzárás lehetőségét oly módon, hogy az elzárószerelvény kezelését csak az arra kijelölt személy egy zárható helyről végezhesse. A tanulók által használt gázberendezéseket fokozott balesetvédelmi körültekintéssel kell létesíteni.

PB-gázellátás kazánházi, konyhai és oktatási célra használható.

Fűtés

A központi fűtés szakaszolását és szabályozását az egyidejűség figyelembevételével a tervezési programban kell meghatározni (délelőtt, délután, este, hétvégén működő funkcionális egységek, tanítási szünet, észak-déli elhelyezkedés stb.).

Egyéb követelmény hiányában a helyiségek tartózkodási zónájára (az ablaktól 1,0 m távolságra a padló felett 50,0 cm-rel) vonatkoztatott átlagos léghőmérsékletet az alábbi értékkel kell tervezni:

- Mosdó-, zuhanyozó, orvosi szoba+24 °C;
- háló-, betegszoba, elkülönítő+22 °C;
- tanuló-, csoportszoba, igazgatá­si és szociális helyiségek, könyv­tár, étterem, testedző szoba, hálószint, közlekedő+20 °C;
- szertárak, tanulószint közlekedő, aula+ 18 °C;
- konyha, illemhelyek, műhely, közlekedők+ 16 °C.

A fűtőberendezések biztosítsák a helyiségek balesetmentes használatát (pl. szivattyús melegvízfűtés).

Lehetőséget kell teremteni az egyes rendeltetési egységek (tanulók, igazgatás stb.) egyedi hőmérséklet-szabályozására.

A fűtőtestek felületi hőmérséklete ne haladja meg a 65 °C-ot, ellenkező esetben burkolatról kell gondoskodni. A fűtőtest burkolata megfelelően "szellős" legyen, hogy ne rontsa le a hőátadást és tegye lehetővé a takarítást.

Szellőzés

A tanuló- és hálóhelyiségek, valamint az igazgatási és szociális egység levegőcseréjét természetes szellőzéssel kell biztosítani. Lehetőség szerint biztosítani kell a folyamatos légcserét.

Ahol a tervezési program, az OTÉK, a hatósági előírások vagy az alkalmazott technológia megköveteli, azokon a helyeken mesterséges szellőzést kell alkalmazni, különös tekintettel a tömegtartózkodás céljára szolgáló helyiségben, pl. rendezvényterem, aula stb.

A mesterséges szellőzésnél törekedni kell a légáram szabályozására, a huzatérzés elkerülésére, a zajtalanságra és az egyenletességre. A szociális helyiségek szellőzését lehetőleg természetes úton (ablakokkal, kürtőkkel), ilyen lehetőségek hiányában mesterségesen kell biztosítani. A mesterséges szellőzés elszívásos legyen, és a levegő utánpótlását megfelelő nyílásokkal kell biztosítani. (További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Villamos berendezések és hálózatok

Az elektromos ellátást minden funkcionális egység részére a tervezési program szerint biztosítani kell.

Valamennyi villamos csatlakozást, szerelvényt, berendezést a vonatkozó létesítési szabványok és hatósági előírások betartásával kell szerelni.

A vészvilágítást központi szünetmentes áramforrásról vagy helyi akkumulátoros világítótestekkel kell megoldani.

Az oktatási célra használt elektromos hálózatok gyengeáramúak legyenek, és lehetővé kell tenni a helyiségenkénti központi feszültségmentesítés lehetőségét az arra kijelölt személy által egy zárható helyről.

Gondoskodni kell gyengeáramú hálózatról:

- tűzjelző hálózat az előírásoknak megfelelően kötelező;

- vagyonvédelem (igény szerint a biztosítással összhangban);

- hangosítás, távközlés, tv, antennarendszer (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése);

- számítógépes hálózat (igény szerint, de lehetőleg a későbbi fejlesztések érdekében a védőcsövezés beépítése).

A szerelvények lehetőleg süllyesztett típusúak legyenek. A tanulókban, hálókban, egyéb közösségi helyiségekben és folyosókon az elektromos takarító eszközök részére fedeles, földelt, süllyesztett dugaszolót kell szerelni.

Mesterséges megvilágítási értékek:

- a tanulószoba megvilágítása:

legalább: 500 lux;

- a 0,65-0,95 m magasságban lévő munkafelület szükséges megvilágítása:

legalább: 500 lux;

- falitáblára vonatkozó követelmény:

legalább: 500 lux;

- közlekedő, raktár, egyéb:

legalább: 80-100 lux.

Ezekben a helyiségekben szabályozható világítást kell létesíteni. A tábla megvilágítását káprázatmentesen kell megoldani. A tanulókban és irodákban az általános megvilágításon felül munkahelyi világítást is tervezni kell. Energetikailag kedvezőtlen lámpatestek (D osztályú készülékek) nem alkalmazhatóak.

Akusztika

A helyiségek akusztikai méretezését - a kiviteli tervezés során - a vonatkozó szabványok és hatósági előírások szerint kell végezni.

Különös gondot kell fordítani a rendezvényterem, tornaterem (tornaszoba, testedző szoba) az aula, zsibongó, közlekedő, akusztikai méretezésére (hangnyelő felületek alkalmazása). (További előírásokat az OTÉK tartalmaz.)

Felvonó

Felvonót az OTÉK, valamint a felvonók biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 108/2001. (XII. 23.) FVM-GM együttes rendelet szerint kell létesíteni.

5. Berendezés

A berendezések fajtáját, számát a tervezési programban - különös tekintettel a kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló 46/2001. (XII. 22.) OM rendelet 3. számú mellékletére - kell meghatározni és az építési engedélyezési tervben ábrázolni.

A berendezéseknek az alábbi alapkövetelményeket ki kell elégíteni:

- Az oktató-nevelő helyiségek berendezését egyes, illetve kettes asztalokkal és székekkel kell megoldani.

- Az asztalok, székek és a fekvőhelyek méretei feleljenek meg a különböző korosztályok méreteinek és az ergonómiai követelményeknek.

- A bútorok, berendezések (a rögzítettek kivételével) könnyen mozgathatóak legyenek, hogy biztosítsák a funkcionális egységek átrendezhetőségét és flexibilis használatát.

- Kopásállóak legyenek, feleljenek meg a fokozott használati követelményeknek.

- Biztosítsák a balesetmentes, fertőzésmentes használatot, a könnyű tisztántarthatóságot.

- A felhasznált anyagok felületi megmunkálása, színe feleljen meg a sajátos szakmai követelményeknek.

- A számítástechnikai terem, a könyvtár, az igazgatás, az étterem-konyha, rendezvényterem és a ruhatár berendezése feleljen meg a tervezési programban megfogalmazott sajátos funkcionális követelményeknek.

- A szabadtéri eszközökre és sporteszközökre vonatkozó szabványok és hatósági előírások biztonsági követelményeit fokozottan be kell tartani.

6. Környezetkultúra

Az intézmények külső-belső tereit a kulturált és esztétikus környezet megvalósítása és a tanulók ízlésformálása érdekében lehetőség szerint - különös tekintettel a kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló 46/2001. (XII. 22.) OM rendelet 3 számú mellékletére - képzőművészeti alkotásokkal, alkalmasan megválasztott színekkel és élősarok telepítésével (virágok, akváriumok, terráriumok) gazdagítani kell.

A környezetkultúra szerves része a világos, egyértelmű tájékoztató rendszer (elemei: szín, szám, betű, jelkép), amely az intézményben való eligazodást lehetővé teszi a tanulónak és felnőttnek egyaránt.

Az udvaron gondoskodni kell a lehető legnagyobb kiterjedésű zöldterületek létesítéséről és megóvásáról (gyep, fásítás).

7. Biztonság

Az üzemeltetési előírásokban különös gondot kell fordítani:

- az egészségvédelmi,

- a tűzvédelmi,

- a balesetvédelmi,

- a munkavédelmi,

- a betörésvédelmi,

- a természeti katasztrófa (villám, árvíz, földrengés) biztonsági előírásokra.

1. számú függelék

A jelen előírás 1.1. és 1.4. pontja alapján elkészített tervezési programnak legalább az alábbi helyiségeket tartalmazni kell:

A főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Tanuló-háló egységTanulószoba (felkészülőszoba)Kollégiumonként egy, illetve, ha a hálószobák ilyen célra nem alakíthatók ki, a tanulói létszám figyelembevételévelAlapterülete: 2,0 m2/fő
Szakköri, diákköri szobaKollégiumonként egyAlapterülete: 2,0 m2/fő
A tanulók 15%-ának egyidejű befogadásához tanulószobában is kialakítható.
Hálószoba - hálóteremKollégiumonként négy tanulónként egy egységAlapterülete: 8,0 m2/fő
Az egység elemei: két előtér, benne egy-egy 0,60/1,20 m méretű beépített szekrény, két szoba részére közös mosdó, két szoba. Hálótanulószoba nyugati tájolású nem lehet.
TeakonyhaSzintenként egyTervezési program szerint.
Számítástechnikai teremKollégiumonként egyAlapterülete: 4,0 m2/fő
(Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 99,0 m2)
Könyvtár, adattár, klubKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 104,0 m2
Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakossági, közösségi funkciókat. Ebben az egységben kell kialakítani az oktatási-nevelési folyamat zavarása nélkül a szülői fogadás lehetőségét (tanár-család kapcsolat kialakítása).
KönyvtárszobaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 52,0 m2
A 100-nál kevesebb tanulóval működő kollégium esetében, ha a feladatot az iskolai könyvtár nem tudja ellátni.
StúdióKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 52,0 m2
Ha nem a könyvtárral összevontan alakították ki.
Igazgatási egységIgazgatói/kollégiumvezetői irodaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Helyettesi irodaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/működő kollégium estén, az igazgatói irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Nevelőtestületi szobaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Gazdasági vezetői irodaÖnálló gazdálkodás esetén kollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Ügyviteli helyiségKollégiumonként egyAlapterülete: 18,0 m2

A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/működő kollégium estén az igazgatói irodával közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
IrattárKollégiumonként egyAlapterülete: 18,0 m2
A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/működő kollégium estén a gazdaságvezetői irodával, az ügyviteli helyiséggel közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Ügyeletes nevelői szoba (öltözőszekrény, mosdó, zuhanyozó, WC)Szintenként és nemenként egy A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/működő kollégium estén kollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szociális
egység
Tanári pihenő, öltöző teakonyhaKollégiumonként egyA tervezési program szerint, egyebekben: OTÉK szerint.
DohányzóKollégiumonként egyTervezési program szerint, egyebekben: OTÉK szerint. A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Orvosi szobaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Betegszoba elkülönítőKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Közlekedőből nyíló előtérből:
- öltözőszekrény, mosdó, zuhanyozó, WC;
- szoba alapterülete: legalább 10,0 m2.
VendégszobaKollégiumonként nemenként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Közlekedőből nyíló előtérből:
- öltözőszekrény, mosdó, zuhanyozó, WC;
- szoba alapterülete: legalább 10,0 m2
Sport- és szabadidő egységTestedző teremKollégiumonként egy Ha a kollégium más közoktatási és sportintézménnyel egy építési telken helyezkedik el, abban az esetben kiváltható a célra alkalmas létesítményekkel.Legkisebb méretei:
Alapterület: legalább 60,0 m2 - legfeljebb 100,0 m2 Szélesség: 6,0 m
Magasság: 3,0 m
a) Berendezés tervezési program alapján a korosztály adottságainak figyelembevételével.
b) Természetes bevilágítással egyenletes szórt fényű káprázatmentes megvilágítást kell kialakítani.
c) A tornateret minden oldalról fal vagy legalább 1,0 m magas palánk határolja.
d) Határoló falak (palánkok) legalább 3,0 m magasságig sima, függőleges sík felületűek legyenek, a beépített nyílászárók tok és szárny felületeit a falsíkkal azonosan kell tervezni. Kilincseket, egyéb működtető szerkezeteket falba süly-lyesztett, vagy eltávolítható módon kell szerelni. A fal-, nyílászáró felületeknek horzsolásos balesetek elkerülésére simának és egyben labdaállónak kell lenni, azon maximum 0,8 cm széles rés engedhető meg. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni.
e) A terem padlóburkolatának csak pont vagy felület rugalmas, labdajáték, sport céljára kifejlesztett padlóburkolat alkalmazható. Többcélú használat esetén a padlóburkolatot az összetett funkcionális igénynek megfelelően kell kialakítani.
f) Sportberendezések:
A rögzített, rögzíthető és mozgatható sportszerek fajtáját, mennyiségét sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figyelemmel a balesetek elkerülésére. A műszaki kiviteli terveknek a sportberendezések beépítéséhez, megvalósításához szükséges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.
Testedző terem kapcsolódó egységeiSportszertárKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
a) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedő téren keresztül kapcsolódjon a testedző teremhez. Közvetett kapcsolata csak labda, vagy kézi szertárnak lehet.
b) Padlószintje egy szintben legyen a testedző teremmel, a sportszer-mozgatás irányában küszöb nem lehet, különleges esetekben 10%-os lejtő megengedhető.
c) Ha a terem több célra (művelődési, közösségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
Sport- és szabadidő egységSportudvarKollégiumonként egy Ha a kollégium más közoktatási és sportintézménnyel egy építési telken helyezke-dik el, abban az esetben kiváltható a célra alkalmas létesítményekkel.a) Telepítés
Telepítését az épületek, játszó pihenő területek figyelembevételével azokkal szerves összhangban kell megoldani
b) Méretezése
ABC
Alaprajzi méret15/28 m19/32 m24/44 m
Versenysport-szintű pálya elhelyezésRöplabdaKosárlabdaKézilabda
c) A pálya nagyságrendjét, kapcsolódó létesítményeit (pl. szabadtéri atlétikai pályák) tervezési program és sporttechnológiai terv alapján kell meghatározni a rendelkezésre álló terület és annak sajátosságai figyelembevételével, de a labdajátékok és az általános testnevelés céljára legalább egy szabadtéri sportpályát létesíteni kell.
d) A pályaburkolatként csak sportolás céljára kifejlesztett, minősített, rugalmas szabadtéri sportburkolatok (műanyag, salak) alkalmazhatók. Az aszfaltburkolat szükségmegoldásnak minősül, beton, kő, műanyagrács stb. burkolatot alkalmazni nem lehet. e) Labdajátékpályák, atlétikai pályák egyenes szakaszait, nekifutóit észak-déli (±20°) hossztengellyel kell telepíteni, alacsonyabb igényű gyakorlópályák esetén a terület sajátos adottságai miatt ettől el lehet térni.
Közösségi egységAula, közlekedő, zsibongóKollégiumonként egyPorta, várakozóhelyiség, társalgó, látogató fogadó, büfé, étterem, ruhatár funkcióját is betöltheti.
Alapterülete: legalább 80,0 m2
Létesítése a tervezési program szerint.
Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegészítő helyiségeit (színpad, vetítő, technikai helyiség, büfé, ruhatár, illemhely stb.) úgy kell kialakítani, hogy a többcélú használatot biztosítsa:
- oktatási, nevelési,
- közösségi,
- művelődési,
- szabadidős tevékenységekre.
A kiegészítő helyiségeket a legnagyobb használói létszámra kell méretezni.
A közlekedő-területeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. aula, zsibongó), így lehet megoldani a terület többcélú használatát (pl. közösségi, művelődési és szabadidős tevékenységre).
A bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók méretezését a kiürítésre vonatkozó előírások szerint kell végezni.
Porta, kapusfülkeKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 12,0 m2
A főbejárat ellenőrzésére, a központi tájékoztatás biztosítására és a központi kapcsoló berendezések elhelyezésére kapusfülkét kell létesíteni.
RuhatárKollégiumonként egyAlapterülete: (központi ruhatár esetén) 0,3 m2/fő
A tervezési program szerint kell kialakítani, abban az esetben, ha az aulát közösségi, művelődési célra is használják.
RendezvényteremKollégiumonként egyAlapterülete: 1,2 m2/fő
A legalább száz tanuló befogadására létesített kollégiumban, aulában és étteremben is kialakítható.
Társalgó (látogató fogadó)Kollégiumonként szintenként egyAlapterülete: legalább 40,0 m2
Összevontan az aulában, a rendezvényteremben is kialakítható.
Étteremkonyha egységÉtteremKollégiumonként egyAlapterülete: 1,2 m2/fő
Legalább a tanulók 50%-ának egyidejű befogadására kell méretezni.
A 100-nál kevesebb tanulóval létesített/működő kollégium esetén az alapterület: legalább 50,0 m2.
Hideg-melegvizes kézmosás lehetőségét az illemhelyek mosdóitól függetlenül biztosítani kell. Kialakítható az aulában, rendezvényteremben vagy a társalgóban.
Főző/melegítő konyhaKollégiumonként egyFőzőkonyhát kell kialakítani, ha helyben főznek.
A konyha és kiszolgáló helyiségei méretét és berendezését konyhatechnológiai terv alapján kell meghatározni.
IllemhelySzemélyzeti öltöző, mosdó, zuhanyozó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Tanulói mosdó, zuhanyozó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Üzemeltetési
egység
Általános raktárKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 30,0 m2
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A veszélyes anyagok, veszélyes készítmények tárolását külön jogszabályban előírtak szerint kell megoldani.
Karbantartó műhelyKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint
- a vízellátás,
- a szennyvízellátás,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a szeméttárolás és elszállítás
- a melegvízellátás,
- a gázellátás,
- a felvonóüzem biztosítása,
- a takarítás
terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, karbantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyiségek számát és alapterületét a tervezési programban meghatározni (pl. tisztítószer, takarítóeszközök és gépek tárolója, ágyneműraktár, mosókonyha, szárítóhelyiség, vasaló- és fehérnemű javító helyiség stb.).

2. számú függelék

A főbb funkcionális egységekHelyiségekMennyiségi mutatóTervezési előírások
Tanuló-háló egységTanulószoba (felkészülő­szoba)Kollégiumonként egy, illetve, ha a hálószobák ilyen célra nem alakíthatók ki, a tanulói létszám figye­lembevételévelAlapterülete: 2,0 m2/fő
Szakköri, diákköri szobaKollégiumonként egyAlapterülete: 2,0 m2/fő
A tanulók 15%-ának egyidejű befogadásához tanulószobában is kialakítható.
Hálószoba - hálóteremKollégiumonként négy tanulónként egy egységAlapterülete: 8,0 m2/fő
Az egység elemei: két előtér, benne egy-egy 0,60/1,20 m méretű beépített szekrény, két szo­ba részére közös mosdó, két szoba. Háló­tanulószoba nyugati tájolású nem lehet.
TeakonyhaSzintenként egyTervezési program szerint.
Számítástechnikai teremKollégiumonként egyAlapterülete: 4,0 m2/fő
(Legalább 69,0 m2 - legfeljebb 99,0 m2)
Könyvtár, adattár, klubKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 104,0 m2
Méretét és berendezését a tervezési program határozza meg, annak figyelembevételével, hogy a helyiség milyen mértékben lát el lakos­sági, közösségi funkciókat. Ebben az egységben kell kialakítani az oktatá­si-nevelési folyamat zavarása nélkül a szülői fogadás lehetőségét (tanár-család kapcsolat ki­alakítása).
KönyvtárszobaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 52,0 m2
A 100-nál kevesebb tanulóval működő kollé­gium esetében, ha a feladatot az iskolai könyv­tár nem tudja ellátni.
StúdióKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 52,0 m2
Ha nem a könyvtárral összevontan alakították ki.
Igazgatási egységIgazgatói/kollégiumveze­tői irodaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Helyettesi irodaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/műkö­dő kollégium estén, az igazgatói irodával közö­sen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Nevelőtestületi szobaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Gazdasági vezetői irodaÖnálló gazdálkodás esetén kollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Ügyviteli helyiségKollégiumonként egyAlapterülete: 18,0 m2

A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/műkö­dő kollégium estén az igazgatói irodával közö­sen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
IrattárKollégiumonként egyAlapterülete: 18,0 m2
A 100-nál kevesebb tanulóval alapított/műkö­dő kollégium estén a gazdaságvezetői irodával, az ügyviteli helyiséggel közösen is kialakítható, ha a helyiség alapterülete ezt lehetővé teszi.
Ügyeletes nevelői szoba (öltözőszekrény, mosdó, zuhanyozó, WC)Szintenként és nemenként egy A 100-nál kevesebb tanuló­val alapított/működő kol­légium estén kollégiumon­ként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Szociális
egység
Tanári pihenő, öltöző tea­konyhaKollégiumonként egyA tervezési program szerint, egyebekben: OTÉK szerint.
DohányzóKollégiumonként egyTervezési program szerint, egyebekben: OTÉK szerint. A gépi szellőzés biztosítása szükséges.
Orvosi szobaKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Betegszoba elkülönítőKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Közlekedőből nyíló előtérből:
- öltözőszekrény, mosdó, zuhanyozó, WC;
- szoba alapterülete: legalább 10,0 m2.
VendégszobaKollégiumonként nemen­ként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2 Közlekedőből nyíló előtérből:
- öltözőszekrény, mosdó, zuhanyozó, WC;
- szoba alapterülete: legalább 10,0 m2
Sport- és szabadidő egységTestedző teremKollégiumonként egy Ha a kollégium más közok­tatási és sportintézménnyel egy építési telken helyezke­dik el, abban az esetben ki­váltható a célra alkalmas létesítményekkel.Legkisebb méretei:
Alapterület: legalább 60,0 m2 - legfeljebb 100,0 m2 Szélesség: 6,0 m
Magasság: 3,0 m
a) Berendezés tervezési program alapján a korosztály adottságainak figyelembevételével.
b) Természetes bevilágítással egyenletes szórt fé­nyű káprázatmentes megvilágítást kell kialakítani.
c) A tornateret minden oldalról fal vagy leg­alább 1,0 m magas palánk határolja.
d) Határoló falak (palánkok) legalább 3,0 m magasságig sima, függőleges sík felületűek legye­nek, a beépített nyílászárók tok és szárny felüle­teit a falsíkkal azonosan kell tervezni. Kilincse­ket, egyéb működtető szerkezeteket falba süly-lyesztett, vagy eltávolítható módon kell szerelni. A fal-, nyílászáró felületeknek horzsolásos bal­esetek elkerülésére simának és egyben labda­állónak kell lenni, azon maximum 0,8 cm széles rés engedhető meg. Rögzített bordásfalakat falfülkébe kell beépíteni.
e) A terem padlóburkolatának csak pont vagy felület rugalmas, labdajáték, sport céljára ki­fejlesztett padlóburkolat alkalmazható. Többcélú használat esetén a padlóburkolatot az összetett funkcionális igénynek megfele­lően kell kialakítani.
f) Sportberendezések:
A rögzített, rögzíthető és mozgatható sport­szerek fajtáját, mennyiségét sporttechnológiai terv szerint kell meghatározni, fokozott figye­lemmel a balesetek elkerülésére. A műszaki kiviteli terveknek a sportberende­zések beépítéséhez, megvalósításához szüksé­ges szerelvények elrendezését tartalmazni kell.
Testedző terem kapcsolódó egységeiSportszertárKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
a) Közvetlenül vagy legfeljebb közlekedő té­ren keresztül kapcsolódjon a testedző teremhez. Közvetett kapcsolata csak labda, vagy kézi szertárnak lehet.
b) Padlószintje egy szintben legyen a testedző teremmel, a sportszer-mozgatás irányában kü­szöb nem lehet, különleges esetekben 10%-os lejtő megengedhető.
c) Ha a terem több célra (művelődési, közös­ségi stb.) használható, úgy az ehhez szükséges berendezések (pl. szék, dobogó stb.) tárolását is meg kell oldani.
Sport- és szabadidő egységSportudvarKollégiumonként egy Ha a kollégium más közok­tatási és sportintézménnyel egy építési telken helyezke-dik el, abban az esetben ki­váltható a célra alkalmas létesítményekkel.a) Telepítés
Telepítését az épületek, játszó pihenő terüle­tek figyelembevételével azokkal szerves össz­hangban kell megoldani
b) Méretezése
ABC
Alaprajzi méret15/28 m19/32 m24/44 m
Verseny­sport-szintű pálya elhelyezésRöplabdaKosár­labdaKézilabda
c) A pálya nagyságrendjét, kapcsolódó létesít­ményeit (pl. szabadtéri atlétikai pályák) terve­zési program és sporttechnológiai terv alapján kell meghatározni a rendelkezésre álló terület és annak sajátosságai figyelembevételével, de a labdajátékok és az általános testnevelés céljára legalább egy szabadtéri sportpályát létesíteni kell.
d) A pályaburkolatként csak sportolás céljára ki­fejlesztett, minősített, rugalmas szabadtéri sport­burkolatok (műanyag, salak) alkalmazhatók. Az aszfaltburkolat szükségmegoldásnak minő­sül, beton, kő, műanyagrács stb. burkolatot al­kalmazni nem lehet. e) Labdajátékpályák, atlétikai pályák egyenes szakaszait, nekifutóit észak-déli (±20°) hossztengellyel kell telepíteni, alacsonyabb igényű gyakorlópályák esetén a terület sajátos adottságai miatt ettől el lehet térni.
Közösségi egységAula, közlekedő, zsibongóKollégiumonként egyPorta, várakozóhelyiség, társalgó, látogató fogadó, büfé, étterem, ruhatár funkcióját is betöltheti.
Alapterülete: legalább 80,0 m2
Létesítése a tervezési program szerint.
Padló, oldalfal és mennyezet burkolatát, kiegé­szítő helyiségeit (színpad, vetítő, technikai helyiség, büfé, ruhatár, illemhely stb.) úgy kell kialakítani, hogy a többcélú használatot biztosítsa:
- oktatási, nevelési,
- közösségi,
- művelődési,
- szabadidős tevékenységekre.
A kiegészítő helyiségeket a legnagyobb hasz­nálói létszámra kell méretezni.
A közlekedő-területeket lehetőleg összevontan kell kialakítani (pl. aula, zsibongó), így lehet megoldani a terület többcélú használatát (pl. közösségi, művelődési és szabadidős tevé­kenységre).
A bejáratok, közlekedők, lépcsők, felvonók méretezését a kiürítésre vonatkozó előírások szerint kell végezni.
Porta, kapusfülkeKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 12,0 m2
A főbejárat ellenőrzésére, a központi tájékoz­tatás biztosítására és a központi kapcsoló be­rendezések elhelyezésére kapusfülkét kell lé­tesíteni.
RuhatárKollégiumonként egyAlapterülete: (központi ruhatár esetén) 0,3 m2/fő
A tervezési program szerint kell kialakítani, abban az esetben, ha az aulát közösségi, műve­lődési célra is használják.
RendezvényteremKollégiumonként egyAlapterülete: 1,2 m2/fő
A legalább száz tanuló befogadására létesített kollégiumban, aulában és étteremben is kiala­kítható.
Társalgó (látogató fogadó)Kollégiumonként szinten­ként egyAlapterülete: legalább 40,0 m2
Összevontan az aulában, a rendezvényterem­ben is kialakítható.
Étterem­konyha egységÉtteremKollégiumonként egyAlapterülete: 1,2 m2/fő
Legalább a tanulók 50%-ának egyidejű be­fogadására kell méretezni.
A 100-nál kevesebb tanulóval létesített/működő kollégium esetén az alapterület: legalább 50,0 m2.
Hideg-melegvizes kézmosás lehetőségét az illem­helyek mosdóitól függetlenül biztosítani kell. Kialakítható az aulában, rendezvényteremben vagy a társalgóban.
Főző/melegítő konyhaKollégiumonként egyFőzőkonyhát kell kialakítani, ha helyben főznek.
A konyha és kiszolgáló helyiségei méretét és berendezését konyhatechnológiai terv alapján kell meghatározni.
IllemhelySzemélyzeti öltöző, mosdó, zuhanyozó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Tanulói mosdó, zuhanyozó, WCÉpületenként, szintenként, nemenként egyOTÉK szerint
Üzemeltetési
egység
Általános raktárKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 30,0 m2
Alapterülete: legalább 18,0 m2
A veszélyes anyagok, veszélyes készítmények tárolását külön jogszabályban előírtak szerint kell megoldani.
Karbantartó műhelyKollégiumonként egyAlapterülete: legalább 18,0 m2
Az intézmény közműellátása szerint
- a vízellátás,
- a szennyvízellátás,
- a villamosenergia-ellátás,
- a fűtés,
- a szellőzés,
- a szeméttárolás és elszállítás
- a melegvízellátás,
- a gázellátás,
- a felvonóüzem biztosítása,
- a takarítás
terén jelentkező valamennyi üzemeltetési, kar­bantartási, fenntartási munka elvégzéséhez.
Az intézményfenntartónak az üzemeltetésre vonatkozó elhatározása szerint kell a helyisé­gek számát és alapterületét a tervezési prog­ramban meghatározni (pl. tisztítószer, takarí­tóeszközök és gépek tárolója, ágyneműraktár, mosókonyha, szárítóhelyiség, vasaló- és fehér­nemű javító helyiség stb.).

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[2] Beiktatta a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.04.21.

[3] Beiktatta a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.04.21.

[4] Hatályon kívül helyezte a 17/2006. (IV. 14.) OM rendelet 1. § -a. Hatálytalan 2006.04.17.

[5] Beiktatta a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 3. § -a. Hatályos 2004.04.21.

[6] Hatályon kívül helyezte a 17/2006. (IV. 14.) OM rendelet 1. § -a. Hatálytalan 2006.04.17.

[7] Hatályon kívül helyezte a 17/2006. (IV. 14.) OM rendelet 1. § -a. Hatálytalan 2006.04.17.

[8] Beiktatta a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[9] Hatályon kívül helyezte a 17/2006. (IV. 14.) OM rendelet 1. § -a. Hatálytalan 2006.04.17.

[10] Beiktatta a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[11] Hatályon kívül helyezte a 17/2006. (IV. 14.) OM rendelet 1. § -a. Hatálytalan 2006.04.17.

[12] Beiktatta a 12/2004. (IV. 13.) OM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[13] Hatályon kívül helyezte a 17/2006. (IV. 14.) OM rendelet 1. § -a. Hatálytalan 2006.04.17.

Tartalomjegyzék