22/2002. (V. 11.) OM rendelet
a növénygenetikai és növénynemesítési szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről
A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A növénygenetikai és növénynemesítési szakirányú továbbképzési szakon:
a) mérnöki oklevéllel rendelkezők esetén "növénygenetikai és növénynemesítési szakmérnök",
b) mérnöki oklevéllel nem rendelkezők esetén "növénygenetikai és növénynemesítési szakember" szakképzettség szerezhető.
(2) E rendelet melléklete a növénygenetikai és növénynemesítési szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit tartalmazza.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Pálinkás József s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 22/2002. (V. 11.) OM rendelethez
A növénygenetikai és növénynemesítési szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1. A képzési cél
A képzés célja, olyan szakemberek szakirányú továbbképzése, akik képesek a növénygenetikai, növénynemesítési és biotechnológiai kutatási feladatok, valamint a vetőmagtermesztésben gyakorlati, valamint irányítási feladatok ellátására, továbbá a növénynemesítés genetikai, biotechnológiai intézetek kutatóiként elméleti, módszertani feladatok megoldására. A nemesítő intézetekben képesek új fajták előállítására.
2 Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése:
a) mérnöki oklevéllel rendelkezők esetén "növénygenetikai és növénynemesítési szakmérnök";
b) mérnöki oklevéllel nem rendelkezők esetén "növénygenetikai és növénynemesítési szakember".
3. A képzésben résztvevők köre
A képzésben az agrár-felsőoktatás alapképzési szakjain egyetemi vagy főiskolai szintű mérnök, valamint biológus, biológia-kémia szakos tanári szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt. A nem agrár szakképzettséggel rendelkezők részére a felsőoktatási intézmény tantervében növénytermesztési ismeretek különbözeti vizsgát írhat elő.
4. A képzési idő
Levelező tagozaton 4 félév, legalább 444 tanóra, 120 kredit.
5. A képzés főbb tanulmányi területei
5.1. Alaptantárgyak, a kreditekben kifejezett képzés 20-30%-ában, 32 kredit: biokémia, citogenetika, élettani és ökológiai genetika, klasszikus és molekuláris növénygenetika, kísérletek tervezése és értékelése, általános növénynemesítés: a klasszikus és molekuláris növénynemesítés alapjai és technikái, kvantitatív genetika, populációgenetika, növekedés- és fejlődésélettan.
5.2. Szakmai tárgyak I. a kreditekben kifejezett képzés 20-30%-ában, 27 kredit: rezisztencianemesítés I. (biotikus), rezisztencia nemesítés II. (abiotikus), növénybiotechnológia, kutatási módszertan.
5.3. Szakmai tárgyak II., a kreditekben kifejezett képzés 30-40%-ában, 41 kredit: géntechnológia ennek környezetvédelmi és természetvédelmi kockázatai és transzgénikus növények, molekuláris növénynemesítés; a növénynemesítés, a vetőmagtermesztés genetikai alapjai, kutatási módszertan.
5.4. Társadalomtudományok, a kreditekben kifejezett képzés 2-8%-ában, 5 kredit: a növénynemesítéssel kapcsolatos hazai és EU jogszabályok, fajtaelismerés és szabadalmaztatás.
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ellenőrzési rendszer az intézményi tantervben előírt aláírások, gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - beszámolók, kollokviumok-, valamint szakmai gyakorlatok teljesítéséből, szakdolgozat elkészítéséből és a záróvizsga letételéből tevődik össze.
6.1. A szakdolgozat
A szakdolgozat a szakképzettségnek megfelelő témakörben elkészített írásbeli munka, amely tanúsítja, hogy a hallgató tanulmányára támaszkodva, illetve a vonatkozó hazai és nemzetközi szakirodalom feldolgozásával önállóan képes a tanult ismeretek, a korszerű módszerek alkotó alkalmazására. A szakdolgozathoz rendelt kreditek száma: 15.
6.2. A záróvizsga
6.2.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
- a szakdolgozat benyújtása és a bíráló által történő elfogadása.
6.2.2. A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- komplex szóbeli záróvizsga a növénygenetika és a növénynemesítés ismeretköréből.
6,2.3. A záróvizsga eredménye
A szakdolgozatra és védésére adott egy érdemjegy és a komplex vizsgára adott érdemjegy számtani átlaga.