234/2002. (XI. 7.) Korm. rendelet

a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és annak tagállamai közötti Társulási Tanács 3/2002. számú, Magyarországnak a "Fiscalis" programban történő részvétele módozatairól és feltételeiről szóló határozata kihirdetéséről

1. §

A Kormány - a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1994. évi I. törvény 4. §-ának c) pontjában kapott felhatalmazás alapján - e rendelettel kihirdeti a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és annak tagállamai közötti Társulási Tanács 3/2002. számú, Magyarországnak a "Fiscalis" programban történő részvétele módozatairól és feltételeiről szóló határozatát (a továbbiakban: határozat).

2. §

A határozat magyar nyelvű szövege a következő:

"A Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai közötti Társulási Tanács 3/2002. számú, Magyarországnak a "Fiscalis" közösségi programban történő részvétele módozatairól és feltételeiről szóló határozata

A Társulási Tanács,

tekintettel az egyrészről a Magyar Köztársaság, másrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulást létesítő Európai Megállapodásra,[1]

tekintettel az Európai Megállapodás Kiegészítő Jegyzőkönyvére, amely Magyarországnak a közösségi programokban történő részvételét szabályozza, és különösen annak 1. és 2. Cikkére, figyelembe véve, hogy[2]

(1) a Kiegészítő Jegyzőkönyv 1. Cikke értelmében Magyarország részt vehet a közösségi keretprogramokban, egyedi programokban, projektumokban és egyéb, tágabb kört átfogó akciókban,

(2) az 1. Cikk azt is tartalmazza, hogy a felsoroltak mellett a részvétel kiterjedhet a közösségi tevékenységek egyéb területeire is,

(3) a Kiegészítő Jegyzőkönyv 2. Cikke értelmében a Társulási Tanács dönt az 1. Cikkben jelzett tevékenységben való magyar részvétel módozatairól és feltételeiről, az alábbi határozatot hozta:

1. Cikk

Magyarország részt vesz az Európai Közösség "Fiscalis" programjában (a továbbiakban: program) az e határozat szerves részét képező I. és II. számú mellékletben meghatározott módozatok és feltételek szerint.

2. Cikk

Ezt a határozatot a programidőszak hátralévő ideje alatt alkalmazzák.

3. Cikk

Ez a határozat a Társulási Tanács által történt elfogadását követő hónap első napján lép hatályba.

Készült Brüsszelben,

A Társulási Tanács részéről

Elnök

I. számú melléklet

Magyarország részvételének módozatai és feltételei a "Fiscalis" programban

1. Mint azt az Európai Parlament és a Tanács 1998. március 30-i - a belső piac közvetettadó-rendszerének javítását célzó közösségi "Fiscalis" programjának (a továbbiakban: a program) meghatározásáról szóló 888/98/EK határozatának 7. Cikke megállapította, Magyarországnak a programban való részvétele az Európai Megállapodásban és annak Kiegészítő Jegyzőkönyvében foglalt feltételek betartásával történik, amennyire a közvetlen adózásról szóló közösségi jog ezt lehetővé teszi. Ennek megfelelően Magyarország a program tevékenységeiben a következő feltételekkel vesz részt:[3]

- A 4. Cikkben előirányzott tevékenységek (hírközlési és információcsere-rendszerek, kézikönyvek és útmutatók) olyan mértékben lesznek lehetségesek, amennyire a közvetett adózásra vonatkozó közösségi rendelkezések ezt lehetővé teszik;

- Az 5. Cikk (1) (tisztviselők cseréje) és (2) bekezdésében (szemináriumok) előirányzott tevékenységek, valamint a 6. Cikkben előirányzottak (közös képzési kezdeményezés) az e Cikkekben megállapított feltételek mellett lehetségesek;

- Az 5. Cikk (3) bekezdésében előirányzott tevékenységek (multilaterális ellenőrzések) nem lehetségesek, mivel az e téren megvalósuló együttműködésre vonatkozó közösségi jogszabályok, 77/799/EGK irányelv és 218/1992/EGK rendelet, kizárólag az EU tagállamaira alkalmazhatóak.[4]

2. A szemináriumokra és cserékre való jelentkezések benyújtásának, értékelésének és kiválogatásának magyar tisztviselőkre vonatkozó módozatai és feltételei ugyanazok, mint amelyeket az Európai Unió tagállamainak 15 nemzeti közigazgatásban dolgozó tisztviselők esetében alkalmaznak.

3. A II. melléklet állapítja meg az Európai Unió központi költségvetéséhez való pénzügyi hozzájárulást, amelyet Magyarországnak minden pénzügyi év kezdetén be kell fizetnie azoknak a költségeknek a fedezésére, melyek a programban való részvételéből erednek 2002-től 2003-ig. A Társulási Bizottság jogosult módosítani ezt a hozzájárulást, amennyiben az szükséges, a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és tagállamaik közötti Európai Megállapodás 108. Cikk (2) bekezdésében megfogalmazott elvekkel összhangban.

4. Magyarország képviselői az őket érintő témákban megfigyelőként részt vesznek a Közvetett Adózási Adminisztratív Együttműködési Állandó Bizottság munkájában a közvetlen adózás területére vonatkozó 888/98/EK határozat 11. Cikkének (1) bekezdésében előirányzott módon. A Bizottság minden más témában és szavazáskor Magyarország képviselőinek távollétében ül össze.

5. Magyarország és az Európai Unió tagállamai a jelenlegi jogszabályi keretek között mindent el fognak követni, hogy megkönnyítsék a programmal összefüggésben jogosult személyek Magyarország és az EU tagállamai közötti szabad mozgását és tartózkodását annak érdekében, hogy az e határozat által felölelt tevékenységekben részt vegyenek.

6. Az Európai Közösségek Bizottsága és az Európai Közösségek Számvevőszékének a "Fiscalis"-ról szóló 888/98/EK határozat értelmében fennálló programellenőrzési és értékelési feladatköreinek sérelme nélkül, Magyarország és a Bizottság bevonásával, partneri alapon folyamatosan figyelemmel kísérik Magyarországnak a programban való részvételét. Magyarország benyújtja a szükséges beszámolókat a Bizottsághoz, és részt vesz más, a Közösség által ebben az összefüggésben megjelölt tevékenységben.

7. A jelentkezési eljárás, a szerződések, benyújtandó beszámolók és más, a programmal kapcsolatos adminisztratív dokumentumok hivatalos nyelve az Európai Közösség egyik hivatalos nyelve lesz.

8. Magyarország és a Közösség tizenkét havi írásbeli felmondással, bármikor beszüntetheti az e határozat értelmében folytatott tevékenységét. A felmondás időpontjában folyamatban lévő tevékenységek addig folytatódnak, amíg az e határozatban megállapított feltételek szerint be nem fejeződnek.

II. számú melléklet

Magyarország pénzügyi hozzájárulása a "Fiscalis" programhoz

1. Magyarország pénzügyi hozzájárulását hozzá fogják adni az Európai Unió központi költségvetésében évente rendelkezésre álló összeghez, amelyet a Bizottságnak a "Fiscalis" program (a továbbiakban: a program) megvalósítása, lebonyolítása és működtetése érdekében kifejtett tevékenységből eredő pénzügyi kötelezettségeinek teljesítésére irányoztak elő.

2. A pénzügyi hozzájárulást a 146 euró összegű átlagos napidíj és a 695 euró összegű átlagos utazási térítés figyelembevételével állapították meg, amelyek a szemináriumokon és csereakciókban való részvétellel összefüggésben felmerülő költségeket fejezik ki. A pénzügyi hozzájárulás felmérésekor a számítás alapja, hogy Magyarország évente átlagosan 15 szemináriumon és 25 csereakcióban vesz részt. A pénzügyi hozzájárulás minden év kezdetén módosítható aszerint, hogy Magyarország ténylegesen milyen számú programban tervezi részvételét a tárgyévben. A módosítás forráslehívás formájában valósul meg, mellyel a Bizottság Magyarországhoz fordul az alábbiakban szereplő 6. pontban említettek szerint.

3. Magyarország hozzájárulása minden részvételi évben 109 638 euró, hacsak nem döntenek másként a 2. pontban szereplő feltételeket illetően. Ebből az összegből 7173 euró a Bizottságnak azokat az adminisztratív jellegű többletköltségeit fedezi, amelyek a program megvalósításakor Magyarország részvételével kapcsolatban merülnek fel.

4. Magyarország a fenti 3. pontban említett éves, adminisztratív jellegű többletköltségeket állami költségvetéséből fizeti.

5. Magyarország a fennmaradó éves részvételi költségének 50%-át a 2001. évi, 60%-át pedig a 2002. évi költségvetéséből fogja befizetni. A PHARE különálló, rendszeres ütemterveinek megfelelően, 2001-re a fennmaradó 50% és 2002-re 40% kifizetése Magyarország éves PHARE alapjából történik, feltéve, hogy a szóban forgó költségvetési előirányzatok rendelkezésre állnak. A kért PHARE pénzügyi forrásokat külön Pénzügyi Megállapodás útján fogják Magyarországnak átutalni. A magyar állami költségvetésből származó résszel együtt, ezek a források képezik Magyarország nemzeti hozzájárulását, melyből kifizetéseket fog teljesíteni, hogy eleget tegyen a Bizottság évenkénti forráslehívási igényeinek. Amennyiben a PHARE támogatás nem áll rendelkezésre, a nemzeti költségvetésnek kell biztosítani a fizetendő összeget.

6. Az Európai Unió központi költségvetésére érvényes 1977. december 21-i pénzügyi előírás alkalmazandó, Magyarország hozzájárulásának kezelésére is.

E határozat hatálybalépését követően a Bizottság Magyarországhoz - a folyó évi tevékenység költségeihez való hozzájárulásának megfelelően - egy vagy több forráslehívási igénnyel fordul. A hozzájárulást euróban, a Bizottság egy euróban vezetett bankszámlájára kell befizetni.

Magyarország hozzájárulását a forráslehívási igény szerint fizeti meg:

- az állami költségvetésből fizetendő részre vonatkozóan legkésőbb három hónappal az után, hogy a forrásigényt kibocsátották;

- a PHARE-alapból történő finanszírozás esetében legkésőbb 30 nappal azt követően, hogy a megfelelő PHARE-forrásokat az országnak megküldték.

Minden késedelem a hozzájárulás megfizetésében a kifizetetlen összeg után az esedékesség időpontjától felszámított kamat fizetését vonja maga után Magyarország részéről. A fizetendő kamat mértéke megfelel az Európai Központi Bank által az esedékesség időpontjában alkalmazott, euróműveleteire vonatkozó, 1,5 százalékponttal megnövelt kamatlábnak.

7. A napidíjak a program összes résztvevőjére vonatkoznak, s ezeket a Bizottság országonként állapítja meg. Magyarország minden év elején egy első költségvetési előleget kap a Bizottságtól. Újabb előleg fizethető ki részére az év közepén a programban való tényleges részvétel és az év hátralevő részében várható részvétel alapján. Az érintett magyar intézmény arra fogja felhasználni ezeket az előlegeket, hogy kifizesse az utazási költségeket és napidíjakat a magyar résztvevőknek.

8. Azokat az útiköltségeket és napidíjakat, melyek a magyar képviselők és szakértők részéről az I. melléklet 4. pontjában hivatkozott bizottság munkájában megfigyelőként való részvételükkel kapcsolatban merülnek fel, a Bizottság az Európai Unió tagállamainak kezelésére vonatkozó szabályokkal megegyezően fogja megtéríteni."

3. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról a pénzügyminiszter a külügyminiszterrel és a PHARE-támogatás vonatkozásában a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterrel egyetértésben gondoskodik.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Kiss Elemér s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Az Európai Közösségek Hivatalos Lapja, 1993. 12. 31., L347, 2. oldal.

[2] Az Európai Közösségek Hivatalos Lapja, 1995. 12. 30., L317, 30. oldal (Magyarországon kihirdetve az 1994. évi. I. törvénnyel).

[3] Az Európai Közösségek Hivatalos Lapja, 1998. 04. 28., L126, 1. oldal.

[4] Az Európai Közösségek Hivatalos Lapja, 1977. 12. 27., L336, 15. oldal. Az irányelv módosítva az 1994-es Csatlakozási Szerződéssel. Az Európai Közösségek Hivatalos Lapja, 1992. 02. 01., L24, 1. oldal.