291/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet

a kereskedési könyvben nyilvántartott pozíciók, kockázatvállalások, a devizaárfolyam kockázat és nagykockázatok fedezetéhez szükséges tőkekövetelmény megállapításának szabályairól és a kereskedési könyv vezetésének részletes szabályairól szóló 244/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény 451. §-a (1) bekezdésének i) és j) pontjában kapott felhatalmazás alapján a kereskedési könyvben nyilvántartott pozíciók, kockázatvállalások, a devizaárfolyam kockázat és nagykockázatok fedezetéhez szükséges tőkekövetelmény megállapításának szabályairól és a kereskedési könyv vezetésének részletes szabályairól szóló 244/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) módosításáról a következőket rendeli el:

1. §

Az R. 34. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hitelintézetnek és a befektetési vállalkozásnak meg kell határoznia az árukockázat fedezetének tőkekövetelményét. Az árukockázat tőkekövetelményének kiszámításakor a hitelintézetnek és a befektetési vállalkozásnak valamennyi árupozícióját az e rendelet szerinti módon kell figyelembe venni."

2. §

Az R. 34. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hitelintézet és a befektetési vállalkozás az áruk, illetve az árukra vonatkozó származékos ügyletek pozícióit az árunak a tőzsdei szabályzatok szerint meghatározott alapmértékegységében tartja nyilván. A hitelintézet és a befektetési vállalkozás az árut a tőzsdén az értékelési napon kialakult tőzsdei elszámoló áron, illetve záróáron értékeli. Amennyiben az árut a tőzsdén nem forgalmazzák, akkor az elfogadott országban piacvezetőnek tekintett tőzsdén kialakult azonnali szállításra vonatkozó piaci árat kell figyelembe venni. A devizában kifejezett árakat a 8. § (1) bekezdése szerinti árfolyamon át kell számítani forintra."

3. §

Az R. 34. §-a (5) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Azokat az áru-swap ügyleteket, amelyek során az ügylet egyik oldala rögzített áron, a másik oldala a mindenkori piaci áron kerül elszámolásra, az egyes pénzáramlásokat a lejárati táblába úgy kell besorolni, hogy ha a hitelintézet és a befektetési vállalkozás rögzített árat fizet és változót kap, akkor az hosszú pozíciónak, ellenkező esetben rövid pozíciónak tekintendő."

4. §

Az R. 35. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "35. § A hitelintézetnek és a befektetési vállalkozásnak - az opciós ügyletek delta kockázata mellett - teljesítenie kell a 2. számú melléklet szerint az opciós ügyletek gamma és vega kockázatának tőkekövetelményét is."

5. §

Az R. 36. §-a (1) bekezdésének felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hitelintézet és a befektetési vállalkozás e § alkalmazásában a helyettesítő árut az eredetivel azonos módon kezelheti, ha"

6. §

Az R. 36. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hitelintézetnek és a befektetési vállalkozásnak az egyes árufajták pozícióit külön lejárati táblába kell besorolnia a pozíció hátralévő lejárata szerint."

7. §

Az R. 36. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A hitelintézet és a befektetési vállalkozás külön-külön meghatározza az azonos lejárati sávba tartozó súlyozott hosszú és rövid pozíciók összegét."

Az R. 36. §-a (5) bekezdésének felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A hitelintézet és a befektetési vállalkozás egy árura vonatkozó tőkeszükséglete az alábbi tételek összege:"

9. §

Az R. 36. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A hitelintézet és a befektetési vállalkozás árupozíciónak összesített tőkeszükséglete az egyes áruk tőkeszükségleteinek összege."

10. §

Az R. 37. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E § értelmezésében a hitelintézet és a befektetési vállalkozás nettó pozíciója valamely áruban az ugyanazon áruban lévő azonnali, határidős és opciós ügyletek, valamint az opciós utalványok hosszú és rövid pozícióinak egymással szembeni többlete."

11. §

Az R. 37. §-a (2) bekezdésének felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hitelintézet és a befektetési vállalkozás az egyes áruk tőkeszükségletét, a 36. §-tól eltérően, az alábbi tételek összegeként is meghatározhatja:"

12. §

Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg az R. 37. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Kiss Elemér s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére