35/2002. (V. 18.) OM rendelet
a mezőgazdasági termékminősítő szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről
A felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) E rendelet melléklete a mezőgazdasági termékminősítő szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit tartalmazza.
(2) A mezőgazdasági termékminősítő szakmérnök szakképzettség csak szakirányú továbbképzésben szerezhető meg.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr.Pálinkás József s.k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 35/2002. (V.18.) OM rendelethez
A mezőgazdasági termékminősítő szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1.A képzési cél
A képzés célja agrártermelési, mezőgazdasági élelmiszeripari, műszaki, technológiai felkészültséggel, az élelmiszer-gazdasággal összefüggő elméleti tudással és gyakorlati felkészültséggel rendelkező szakemberek képzése. A hallgatók a képzés során mezőgazdasági kémiai, mikrobiológiai, higiéniai és toxikológiai, minőségellenőrzési, minőségbiztosítási, valamint mezőgazdasági termékminősítési elméleti és gyakorlati ismereteket szereznek, és képessé válnak a termesztés és feldolgozás területén a minőségbiztosítási, minőségellenőrzési, minőségszabályozási, minősítési feladatok ellátására, továbbá minőségfejlesztőként és ezt a szemléletet érvényesítő vállalkozóként tevékenykedni.
2.Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése
Mezőgazdasági termékminősítő szakmérnök.
3. A képzésben résztvevők köre
A képzésben az agrár-felsőoktatás és a műszaki felsőoktatás alapképzési szakjain szerzett egyetemi vagy főiskolai szintű mérnök szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt.
4. Képzési idő
Levelező tagozaton 4 félév, legalább 430 tanóra, 120 kredit.
5.A képzés főbb tanulmányi területe
5.1. Alapozó tárgyak - a kreditekben kifejezett képzés 22-32%-ában, 33 kredit: minősítés és minőségszabályozás, minőségmenedzsment, mezőgazdasági termékek fizikája és kémiája, minőségvizsgálat, mezőgazdasági termékfeldolgozás, alkalmazott informatika és statisztika, környezet- és természetvédelem, továbbá a témához kapcsolódó hazai és EU jogszabályok ismerete.
5.2. Szakmai törzsanyag tárgyai - a kreditekben kifejezett képzés 42-53%-ában, 56 kredit: növénytermesztés, kertészeti termelés, állattenyésztés, takarmányozás minőségbiztosítása, a biológiai alapok minősítése, mezőgazdasági termékek minősítése, modern biokémiai vizsgálati módszerek.
5.3. Differenciált szakmai ismeretek - a kreditekben kifejezett képzés 8-18%-ában, 16 kredit: szaktanácsadási ismeretek, termékmarketing, mikrobiológia és higiénia, biotechnológia mezőgazdaságban, műszeres analitika, termékfeldolgozás környezetvédelme és gazdaságtana, táplálkozástudományi ismeretek, feldolgozóipari gépek és műveletek, minőségmenedzsment.
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ellenőrzési rendszer az intézményi tantervben előírt aláírások, gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - beszámolók, kollokviumok, szigorlatok -, valamint szakmai gyakorlatok teljesítéséből, szakdolgozat elkészítéséből és a záróvizsga letételéből tevődik össze.
6.1. Kötelező szigorlati tárgyak:
- szántóföldi termékek minősítése,
- állati eredetű termékek minősítése.
6.2. A szakdolgozat
A szakdolgozat a szakképzettségnek megfelelő témakörben elkészített írásbeli munka, amely tanúsítja, hogy a hallgató tanulmányaira és a vonatkozó hazai és nemzetközi szakirodalomra támaszkodva önállóan képes az adott téma feldolgozására, az elsajátított ismeretanyag gyakorlati alkalmazására, valamint a saját vizsgálatokból származó eredmények szakszerű bemutatására. A szakdolgozathoz rendelt kreditek száma: 15.
6.3. A záróvizsga
6.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
- a szakdolgozat benyújtása és a bíráló által történő elfogadása.
6.3.2. A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- szóbeli záróvizsga a mezőgazdasági termékminősítés ismeretköréből,
6.3.3. A záróvizsga eredménye
A szakdolgozatra és védésre adott egy érdemjegy és a szóbeli vizsgára adott érdemjegy számtani átlaga.