36/2002. (V. 18.) OM rendelet
a hús- és baromfiipari szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről
A felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésétiek e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) E rendelet melléklete a hús- és baromfiipari szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit tartalmazza.
(2) A hús- és baromfiipari szakmérnök szakképzettség csak szakirányú továbbképzésben szerezhető meg.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Pálinkás József s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 36/2002. (V. 18.) OM rendelethez
A hús- és baromfiipari szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1. A képzési cél
A képzés célja az agrár-felsőoktatásban szerzett egyetemi vagy főiskolai szintű oklevéllel rendelkezők élelmiszeripari, ezen belül a hús- és baromfiipari ismereteinek elmélyítése. A jelöltek megismerkednek a legújabb technikai és a technológiai követelményekkel, a korszerű higiéniai és környezetvédelmi feladatokkal, kutatási eredményekkel. A képzés során a hallgatók ismereteket szereznek az információs technika legújabb eredményeinek termelésirányítási feladatokban történő alkalmazhatóságáról, továbbá a minőségügyi követelményekről.
2. Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése
Hús- és baromfiipari szakmérnök.
3. A képzésben résztvevők köre
A képzésben élelmiszeripari főiskolai vagy egyetemi szintű szakirányú agrár szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt.
4. A képzési idő
Levelező tagozaton 4 félév, legalább 360 tanóra, 120 kredit.
5.A képzés főbb tanulmányi területei
5.1. Alapozó ismeretek, a kreditekben kifejezett képzés 25-35%-ában, 30 kredit: mikrobiológiai, vágóállat- és hústermelés, alkalmazott számítástechnika, matematikai statisztikai ismeretek, innováció, marketing alapismeretek, vállalati jog, EU ismeretek, környezet- és természetvédelem, továbbá a témához kapcsolódó hazai és EU jogszabályok ismerete,
5.2. Szakmai ismeretek, a kreditekben kifejezett képzés 35-45%-ában, 50 kredit: hús- és baromfiipari gazdaságtan, művelettani alapok, művelettani számítások, minőségügyi ismeretek, környezettechnika és környezeti menedzsment, terméktervezés, ergonómiai ismeretek, vegyi toxikológiai és hús higiéniai ismeretek.
5.3. Szabadon választható tárgyak, a kreditekben kifejezett képzés 20-30%-ában, 28 kredit: TQM, kisvállalkozások tervezése és szervezése, a régió gazdasági fejlesztésének eszközei, vágóállat-termelés és feldolgozás egészségügyi kérdései, logisztika, fejlesztési kérdések a hús- és baromfiiparban, humán erőforrás menedzsment, biotechnológia, korszerű táplálkozási ismeretek, korszerű csomagolóeszközök és gépek.
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ellenőrzési rendszer az intézményi tantervben előírt aláírások, gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - beszámolók, kollokviumok -, valamint az intézmény tantervében előírt szakmai gyakorlatok teljesítéséből, a szakdolgozat elkészítéséből és a záróvizsga letételéből tevődik össze.
6.1. A szakdolgozat
A szakdolgozat a szakképzettségnek megfelelő témakörben elkészített írásbeli munka, amely tanúsítja, hogy a hallgató a tanulmányaira és a vonatkozó hazai és nemzetközi szakirodalomra támaszkodva önállóan képes az adott téma feldolgozására, az elsajátított ismeretanyag gyakorlati alkalmazására, valamint a saját vizsgálatokból származó eredmények szakszerű bemutatására. A szakdolgozathoz rendelt kreditek száma: 12.
6.2. A záróvizsga
6.2.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
- a szakdolgozat benyújtása és a bíráló által történő elfogadása.
6.2.2. A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- szóbeli záróvizsga a hús- és baromfiipar ismeretköréből.
6.2.3. A záróvizsga eredménye
A szakdolgozatra és védésére adott egy érdemjegy és a záróvizsga szóbeli részére adott érdemjegy számtani átlaga.