42/2002. (III. 21.) Korm. rendelet
a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény 30. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A Fot. 23. § (1) bekezdése d) pontja alkalmazása során mozgásszervi fogyatékosnak azt a személyt kell tekinteni, aki helyváltoztatáshoz az állapota miatt az 1. számú melléklet 4. pontjában meghatározott segédeszköz állandó és szükségszerű használatát igényli, ideértve azt a mozgásszervi okból állandó jelleggel ágyhoz kötött személyt is, aki a segédeszköz használatára állapota vagy állapotrosszabbodása miatt nem képes."
2. §
(1) Az R. 1. számú mellékletének 4. pontja a következő ac) alponttal egészül ki:
[4. Mozgásszervi fogyatékosnak kell tekinteni azt a személyt, akinek a mozgásrendszer károsodása vagy funkciózavara miatt a helyváltoztatása az alább felsorolt segédeszközök állandó és szükségszerű használatát igényli:
a) végtag protézisek]
"ac) felső végtag protézisek (egy végtagra)
- alkarcsonkra,
- felkarcsonkra,
- vállcsonkra,
feltéve, hogy a másik felső végtag is olyan mértékben bénult, csonkolt vagy deformált, hogy az a manipulációs képességet jelentős mértékben korlátozza;"
(2) Az R. 1. számú melléklete 4. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) ortézisek
ba) alsó végtag ortézisek (mindkét végtagra)
- alsó végtag izomzatának bénulása esetén dinamikus rögzítéssel ortézisek,
- járógépek,
bb) felső végtag ortézisek (mindkét végtagra)
- felső végtag izomzatának bénulása esetén,
bc) egy alsó és egy felső végtag ortézis,
bd) egy felső végtag ortézis, feltéve, hogy a másik felső végtag is olyan mértékben bénult, csonkolt vagy deformált, hogy az a manipulációs képességet jelentős mértékben korlátozza,
be) egy végtag ortézis és gyógyászati segédeszköznek minősülő gerinc ortézis;"
(3) Az R. 1. számú melléklete 4. pontjának ca) alpontja a következő szövegrésszel egészül ki:
[c) személyes mozgás nem testen viselt segédeszközei
ca) egy karral működtetett járóeszközök]
"- könyökmankók, abban az esetben, ha az igénylőnek mindkét alsó végtag bénulása, illetve azok súlyos deformitása, vagy a végtagok egymástól eltérő rövidülése miatt nehéz ortopéd cipőt kell viselnie, amennyiben a végtagok súlyos sérülése a végtag térfogat, és ezáltal az izomerő jelentős csökkenését okozza,
- háromlábú támbot, abban az esetben, ha az igénylőnek féloldali bénulása van és a nem bénult oldal alsó végtagján ortézist kell viselnie,"
(4) Az R. 1. számú mellékletének 4. pontja a következő szövegrésszel egészül ki:
"Mozgásszervi fogyatékosnak kell tekinteni azt a személyt is, akinek mindkét felső végtagja a manipulációs képességet olyan jelentős mértékben korlátozóan bénult, csonkolt, deformált vagy torzult, amely önmagában vagy műtéti korrekcióval alkalmas lehet alapfunkciók elvégzésére, de a felső végtag protézis használata esetén e funkciók ellátására már nem lenne képes."
3. §
Az R. 2. számú melléklete I. pontjának 3. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. Amennyiben az igénylő gondnokság alatt áll, a gondnok neve, címe: ...........................................................
..................................................................................................................................................................................."
4. §
Az. R. 3. számú mellékletének D) pontja a következő szövegrésszel egészül ki:
[D) A B) és C) pontok alapján a fogyatékossági támogatást igénylő személy az 1998. évi XXVI. törvény 23. § (1) bekezdése szerint
c súlyosan fogyatékosnak minősül
c nem minősül súlyosan fogyatékosnak]
"Indokolás:"
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) E rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(3) Az e rendelet hatálybalépéséig elbírált ügyekben - amennyiben a mozgásszervi fogyatékosságot vagy a halmozott fogyatékosságot a mozgásszervi fogyatékosság megállapításához szükséges, jogszabályban meghatározott feltételek fennállásának hiánya miatt nem állapították meg - az érintett kérelmére az eljárást e rendelet rendelkezéseit is figyelembe véve le kell folytatni. Az eljárásban a korábbi igénybejelentés alapján lefolytatott eljárás során keletkezett iratok felhasználhatóak.
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 3. számú mellékletének G) pontja a) alpontjában a "való jogosultság feltételei fennállnak;" szövegrész helyébe a "való jogosultság külön jogszabályban meghatározott feltételei fennállnak;" szövegrész lép.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök