Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

44/2002. (VI. 18.) OM rendelet

a Kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló 46/2001. (XII. 22.) OM rendelet módosításáról

A közoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatásról szóló törvény) 94. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A Kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló 46/2001. (XII. 22.) OM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kollégiumok az e rendelet 1. számú mellékleteként kiadott Kollégiumi nevelés országos alapprogramja alapelvei, az e rendelet 2. számú mellékleteként kiadott kollégiumi foglalkozások keretterve és az e rendelet 3. számú mellékleteként kiadott kollégiumi foglalkozások keretprogramterve (a továbbiakban az 1-3. számú melléklet együtt: alapprogram) alapján készítik el pedagógiai programjukat."

2. §

Az R. az e rendelet mellékleteként kiadott 3. számú melléklettel egészül ki.

3. §

Az R. 2. számú melléklete *-gal jelölt megjegyzésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ennek 60%-ára, azaz 22, illetve 20 csoportfoglalkozásra (órára) kötelezővé teszi a rendelet azt, hogy az itt megjelölt témákkal foglalkozzanak a kollégiumokban."

4. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Magyar Bálint s. k.,

oktatási miniszter

Melléklet a 44/2002. (VI. 18.) OM rendelethez

[3. számú melléklet a 46/2001. (XII. 22.) OM rendelethez]

Kollégiumi foglalkozások keretprogramterve

Célok és feladatok

A közoktatási kollégiumokban élő tanulók hagyományok és jogszabályok által meghatározott, szervezett keretek között, a kollégium erkölcsi, érzelmi és szociális védelme alatt élik iskolás éveiket. A család, családi környezet átad jogokat és kötelességeket a kollégiumnak, mint befogadó intézménynek, illetve a kollégiumi tanárnak, mint a szülőt pótolni hivatott, erre szakosodott pedagógusnak. Így a kollégium egyik természetes partnere a család mint küldő, a másik az iskola, melynek elvégzésében a kollégium segíti a tanulót.

A kollégiumpedagógia a családi, az iskolai és a bentlakásos nevelés sajátos jellemzőit tartalmazó, összesítő pedagógia. A kollégiumi nevelésben egyaránt hangsúlyos szerepet kap az egyéni képességek kibontakoztatásának támogatása, a gyermekek és fiatalok testi, lelki, szociális fejlődésének segítése az életkori sajátosságaik és egyéni adottságaik figyelembevételével. Törekszik a családból hozott értékek megőrzésére és fejlesztésére. Biztosítja az iskolai követelmények teljesítésére való felkészülést, a tehetséggondozást, a felzárkóztatást. Segíti a tanulók pályaválasztását, továbbtanulását, szakmatanulását, jövőjük alapozását.

A kollégiumi foglalkozások és tevékenységek átszövik és irányítják a tanulók életét. A kollégium a maga sajátos arculatával, hagyományrendszerével, foglalkozásaival, tevékenységeivel, a szabadidő megszervezésének változatos módjaival hozzájárul az ott eltöltött idő hasznos és örömteli megéléséhez. A különböző tanulási formák biztosításával, a felzárkóztatás és tehetséggondozás változatos módjaival, követhető életviteli mintákkal, példákkal lehetővé teszi azt, hogy a kollégisták érdeklődésüknek, képességeiknek, pályairányultságuknak, szakmaválasztásuknak és tehetségüknek megfelelően tanulhassanak és készülhessenek önálló életükre.

A kollégiumi nevelésben a foglalkozások célja a kollégista személyiségének, etikai és esztétikai ismereteinek, jellemének, identitás-tudatának, önbizalmának, felelősségvállalásának, közösségi szellemiségének megalapozása és fejlesztése.

A kollégium segíti a tanulókat a tantervekben meghatározott ismeretek elsajátításában, biztosítja a képességek fejlődéséhez szükséges tevékenységek, művészeti és egyéb alkotások létrehozásának feltételeit. A kollégiumi foglalkozások az önismeretre, a közösségi kapcsolatok kialakítására, a szociális képességek fejlesztésére, az egyénileg hatékony tanulási módszerek elsajátítására, a fenntartható életviteli szokások kialakítására, a tágabb természeti, társadalmi környezetért érzett felelősségre nevelnek.

A kollégiumi együttélésben, foglalkozásokban és tevékenységekben megtapasztalja a kollégista a másik ember elfogadásának, segítésének és megbecsülésének a fontosságát. Megélheti a szülőföld szeretetét, a kisebbséghez, népcsoporthoz, az értékek mentén kialakult közösséghez való tartozás biztonságát, természeti, történelmi és kulturális örökségünk megbecsülését. Nyitottá és elfogadóvá tesz a hazai nemzetiségek, kisebbségek és más népek kultúrája iránt. Felkészít a közéleti szereplésre, egyéni és közösségi érdekeik és értékrendjük képviseletére.

A kollégiumi foglalkozási keretprogramterv lehetőség a kollégistáknak és a kollégiumi tanároknak arra, hogy a közoktatásban és a szakoktatásban kevésbé hangsúlyos ismeretekből, élményekből, művészeti hatásokból adjon olyan válogatást, amely kihat a kollégiumra, a kollégista életére, tanulására, életvitelére, szabadidejének eltöltésére, az iskolai tevékenységekhez, osztályfőnöki órákhoz való kapcsolódására, alkalmazkodóképességének, toleranciájának, konfliktuskezelésének fejlődésére éppúgy, mint az élethosszig tartó tanulás igényének kialakítására.

1. Tanulásmódszertan

Célok és feladatok

A kollégiumba érkező tanulók sok iskolából, településről, családi környezetből jönnek. Tanulási módszereik és tanulásuk hatékonysága eltérő. A tanulás legtöbb összetevője tanítható. A kollégiumi foglalkozásokon alapfeladat, hogy a kollégiumi élet egész időszakában figyelemmel kísérje azt, hogyan tanulnak a kollégisták.

A rendszeres tanulás-módszertani foglalkozások eredményeképpen a tanulók szert tesznek a tanulás szervezésében a fokozatos önállóságra, a sorrendiség felállítására.

A kollégiumi tanulásmódszertan az iskolai órákra való felkészülést, az iskolai tanulás hatékonyságának növelését szolgálja. Segíti a kollégistákat - elsődlegesen is az újonnan érkezetteket - abban, hogy idejüket, erejüket jól be tudják osztani, szervezni tudják kollégiumi életüket, fontossági sorrendet tudjanak felállítani tevékenységeik és a tanulni valók között. Elősegíti, hogy a kollégisták kialakítsák magukban annak tudatát, hogy a rendszeres és folyamatos készülés, a gyakorlás, a bevésés alapja az iskolai sikernek, ugyanakkor előkészít a továbbtanulás mindegyik fokozatára, valamint a felnőtt életre. Kialakítja az önálló tanulás, a közösségben való tanulás módszereit, felkészít az önművelésre és önnevelésre.

Az eredményes tanulás módszereinek, technikáinak az elsajátíttatása a kollégiumban magába foglalja az egyénre szabott tanulási módszerek, eljárások kiépítését, az értő olvasás fejlesztését, az emlékezet erősítését, a célszerű rögzítési és bevésési módszerek kialakítását, az önművelés, önnevelés igényének kialakítását, az élethosszig való tanulás gondolatának befogadását.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Ismerje meg - és előbb tanári segítséggel, majd önállóan - alkalmazza a kollégiumi tanulás folyamatában használatos, az életkori sajátosságokat figyelembe vevő, egyénre, csoportra szabott, hatékony tanulási eljárásokat, módszereket.

Tudjon a tanulni valók között fontossági sorrendet felállítani.

Tudja - segítséggel - szervezni az idejét, a tevékenységeit.

Gyakorolja a szövegértő olvasást, az iskolai követelmények teljesítésére felkészítő tanulási technikákat. Használja rendszeresen a tanulást segítő hagyományos és modern eszközöket.

Ismerje és alkalmazza a könyvtárhasználat szabályait, és fogadja el a könyvtárban való viselkedés normáit. Tudja igénybe venni az iskolai könyvtár alapvető szolgáltatásait. Tudja megkülönböztetni az alapvető dokumentumfajtákat.

Legyen képes ismereteket meríteni nyomtatott és audiovizuális dokumentumokból, valamint tömegkommunikációs műsorokból.

Legyen képes a tanultakról rövid tartalmi ismertetést készíteni, és erről szóban vagy írásban beszámolni. Legyen képes munkáját értékelni.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Tanulási módszerek elsajátítása és alkalmazásaTanulási módszerek a kollégiumban. Egyéni tanulás. Tanulás közösségben. Segítő tanulás. Ellenőrzött tanulás. Különböző tanulási technikák, módszerek (pl. jegyzetkészítés, szövegolvasás, szövegírás, lényegkiemelés) megismerése és elsajátítása.
A módszerek alkalmazása tantárgy- és helyzetspecifikusan.
A tanulás egyéb feltételei (időterv, taneszközök, motiváltság, tanulási sorrend stb.).
A feltételek fontossága, kipróbálása a gyakorlatban, egyéni sajátosságok megbeszélése.
Könyvtárhasználat, dokumentumismeretKönyvtárhasználati ismeretek.
Dokumentumismeret (nyomtatott dokumentumok). Tájékozódás a könyvtárban (segédkönyvek, katalógus, kézikönyvtár).
Az ismeretek elsajátítása és a készségek kialakítása feladatok segítségével a gyakorlatban.
A szellemi munka technikája.
Különböző témák feldolgozása különböző könyvtári segédeszközök és dokumentumok segítségével (könyvek, folyóiratok, videó, CD-ROM, Internet stb.).

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Ismerje meg és alkalmazza a kollégiumi tanulás folyamatában használatos, az életkori sajátosságokat figyelembe vevő, egyénre, csoportra szabott, hatékony tanulási eljárásokat, módszereket.

Tudjon a tanulni valók között fontossági sorrendet felállítani. Tudja - segítséggel - szervezni az idejét, a tevékenységeit.

Gyakorolja a szövegértő olvasást, az iskolai követelmények teljesítésére felkészítő tanulási technikákat. Tanulja meg a tantárgyhoz kapcsolódó ismeretek, mondanivalók szabatos szóbeli és írásbeli megfogalmazását. Tudjon "felelés-helyzetben" teljesíteni.

Gyakorolja a szakmatanulásra, a továbbtanulásra, a való életre felkészítő technikákat, módszereket. Tudjon szelektálni az információk tömegében.

Használja rendszeresen a tanulást segítő hagyományos és modern eszközöket. Használja rendszeresen a könyvtárat, és igényelje szolgáltatásait.

Iskolai feladataihoz és egyéni problémái megoldásához tudja kiválasztani a szükséges dokumentumtípust és legyen képes gyakorlati felhasználására.

Legyen képes elemezni, értelmezni, rendszerezni a megszerzett információkat, és szóban vagy írásban számoljon be a megoldásokról.

Rendszeres könyvtári munkával is fejlődjenek hatékony tanulási módszerei és önművelési szokásai.

Szerezzen tapasztalatokat a legújabb technológiákon alapuló információhordozók használatában.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
4 óra3 óra3 óra2 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Tanulási módszerek elsajátítása és alkalmazásaA kollégiumi tanulás jellemzői. Különböző tanulási módszerek a kollégiumban. Tanulószobai tanulás. Egyéni tanulás. Segítő tanulás. Az eredményes tanulás. Tanulás a közösségben. A mód-szerek alkalmazása tantárgy- és helyzetspecifikusan.
A tanulási szokások tudatos alakítása, korrekciója. Gondolkodás. Emlékezetfejlesztés. Koncentráció. Bevésés. Ismétlés. Gyakorlás.
Olvasásfejlesztés. Szövegértés-fejlesztés. Beszédművelés. Ismeretek ellenőrzése.
Tantárgyak fontossági sorrendje a tanuló számára.
Afelkészülés módszerei az iskolai feladatok teljesítésére.
Atanulás motiváltságának felmérései, alakítása. Az önművelés igényének kialakítása.
A vizsgák rendje, követelményei, a szakmai vizsgákra, az érettségire való felkészülés módszerei.
A felvételi rendje, követelményei, a felkészülés módszerei.
A követelmények megismerése, a módszerek (tételvázlat, tételkifejtés, teszt- és esszéfeladatok, szóbeli feleletek stb.) gyakorlása valóság közeli szituációkban.
Könyvtárhasználat, dokumentumismeretAz eddig megszerzett könyvtári ismeretek rendszerezése a tanulók aktuális érdeklődéséhez igazodva.
Gyakorlatok a könyvtárhasználatban, önálló egyéni munkák (kiselőadás, házi dolgozat, érettségi és felvételi feladatok) kidolgozása.
A különböző dokumentumfajták (könyv, sajtótermékek, audiovizuális dokumentumok, mágneses adathordozók) szerepe a szaktárgyi ismeretszerzésben, valamint a köznapi élet egyéb területein.
Dokumentumfajták felhasználása a gyakorlatban.
Aszellemi munka technikája.
Azinformációfeldolgozás fázisainak (anyaggyűjtés, rendszerezés, értékelés, közlés) technikáinak (irodalomjegyzék, jegyzetelés, cédulázás, vázlat) módszereinek és etikai szabályainak elsajátítása a gyakorlat segítségével.

2. Önismeret, pályaválasztás

Célok és feladatok

Az általános és középiskolás korosztály érzékeny minden őt érő érzelmi és értelmi hatásra. E hatások feldolgozásában a kollégistának a család helyett (esetleg mellett) a kollégiumi közösség nyújt segítséget. Az önismereti foglalkozások elsősorban e hatások feldolgozását segítik elő, azért, hogy támogassák az identitás megerősítését és a mentálhigiéné ápolását, fejlesztését. Az önismereti foglalkozások célja a kollégista személyiségének, jellemének, aktuális pszichés állapotának megismerése és fejlesztése egyénileg és csoportban.

A pszichés, "belső történések" tudatosítása, önmaguk mélyebb ismerete elősegíti az alkalmazkodást, beilleszkedést, saját helyük felismerését szűkebb és tágabb környezetükben, felkészít a konfliktusok megoldására, az önbizalom, az önértékelés, a pályakép felépítésére, az önmenedzselés megalapozására.

Az önismeret és egyéni fejlesztés mellett fontosnak tartjuk az egyéni és közösségi motívumok, a célrendszer és értékrend megismerését, alakítását, a kollégista társadalmi orientálódásban való segítését, az egyéni törekvések és közösségi érdekek, lehetőségek egyeztetését, az érdekvédelmi és érdekegyeztetési technikák gyakorlását is. Mindezzel elsősorban a fiatalok önismeretének és erkölcsiségének alakulásához járulunk hozzá.

A kollégiumi együttélés feltétele a közösen meghatározott szabályok betartása, a bizalmi légkör kialakítása a csoportban, a közösségben. A "kollégiumi közösségi tudat" kiépítése a kollégiumi közösség minőségének jelzője lehet. Ugyancsak a jó kollégiumi légkör alapvető feltétele a kölcsönös bizalom a diákok és a tanárok között.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Ismerje meg a személyiség jellemzőit, az ember tulajdonságait. Tanulja meg, hogy a családi, az iskolai, a kollégiumi közösség milyen jellemzőket vár el tőle.

Törekedjen önmaga tulajdonságainak, képességeinek megismerésére, fejlesztésére.

Tudja, mit tehet közvetlen környezetéért, csoportjáért, kollégiumáért.

Felelősen teljesítse kollégiumi és iskola megbízatásait.

Értse, miért van szükség az alapvető magatartási szabályok megtartására.

Törekedjen a konfliktusok feloldására.

Legyen nyitott az értékek felismerésére és elfogadására.

Tudatosuljon a tanulóban a pálya és a személyiség megfelelésének jelentősége.

Tudja összehasonlítani az egyes pályák jellemzőit.

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Ki vagyok én?Önismereti készségek és képességek kialakítása, fejlesztése.
Az ember külső és belső tulajdonságai (test, lélek, szellem).
A személyiségprofil összetevői, tartalmai.
Értelmi képességeink (adottságok, tanulás, gondolkodás, intelligencia).
Érzelmeink és indulataink (félelem, harag, agresszió, részvét, öröm, szeretet).
Belső mozgatóerőink (élettani, biztonsági, értelmi szükségletek, a szeretet és a megbecsülés szükséglete, a szépség, a rend és az önmegvalósítás iránti igény).
— Történetek értelmezése, beszélgetések másokról (irodalmi és művészeti példák) és önmagunkról.
— A lelki folyamatok megfigyelése és megjelenítése szóban, írásban.
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Az egyén és a társadalomAz egyén helye a társadalomban. Egyén, család, közösség. A konfliktuskezelés és lehetőségei.
Az érzelmek, az érzelmek szerepe.
A motiváció és az értékrend.
PályaorientációA képességek (pl. nyelvi kifejezőkészség, számolási képesség, kézügyesség, fizikai teherbírás, ötletgazdagság, kapcsolatteremtési képesség) meghatározása, felismerése. A különböző képességek meghatározása és megismerése különféle eljárások (vizsgálati módszerek) és szituációk segítségével.
Érdeklődési területek ismerete.
Az érdeklődés szerepe a pályaválasztásban.

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Ismerje az emberi tulajdonságokat, tudja mérlegelni, elemezni döntéseit.

Legyen képes bemutatni néhány fontosabb erkölcsi felfogást, valamint tudjon érvelni ellenük vagy mellettük.

Ismerje az emberi kapcsolatok létrejöttét elősegítő személyiségvonásokat és erényeket.

Legyen tudatában a gondosan kiválasztott és mély kapcsolatok értékének,

Legyen képes fontos helyzetekben a választási lehetőségek mérlegelésére.

Legyen képes a másik ember személyiségének tiszteletére és megértésére, a helyes önismeret kialakítására, önmaga felvállalására.

Törekedjen a felelősségteljes nemi magatartás kialakítására.

Tudjon érvelni saját meggyőződése mellett, legyen képes mások meggyőződését tiszteletben tartani.

Legyen képes felismerni az önismeret szerepét a helyes pályaválasztásban, felismerni saját képességeit, és kipróbálni azokat a valóságban.

Legyen képes mérlegelni saját pályaválasztási lehetőségeit.

Tudjon önállóan tájékozódni a pályaválasztási dokumentumokban.

Legyen képes tisztázni a munkahelyi feladatokat és elvárásokat.

Tudja alkalmazni az álláskeresés különböző technikáit.

Tudatosuljon benne, hogy élete során többször pályamódosításra kényszerülhet, ezért is van jelentősége a folyamatos tanulásnak, önképzésnek.

Rendelkezzen megfelelő ismeretekkel választott szakmájával, hivatásával kapcsolatban, munkaerő-piaci lehetőségeiről, munkavállalói szerepéről.

Időkeret:

9.10.11.12.13—14.
3 óra3 óra4 óra3 óra2 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Ki vagyok én?Reális énkép. Személyiségprofil. Személyiségjellemzők. Jellem.
Megjelenés. Magatartás. Viselkedés.
Kapcsolatok (család, barátság, egyéb kapcsolatok) és a kapcsolódás formái és módjai (pl. rokonszenv-ellenszenv, őszinteség-hazugság, alkalmazkodás-önállóság, előítélet-nyitottság, gyávaság-bátorság).
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Az emberi megnyilvánulások értelmezése és elemzése az életből és műalkotásokból vett példák segítségével. Nemiség, szerelem, házasság. Társismeret. Barátság.
A férfi-nő kapcsolat és a szerelem változatai a különböző kultúrákban — feldolgozás irodalmi alkotások, filmek segítségével.
A férfi-nő kapcsolat ma — beszélgetés, vita.
Értékek, értékrendek, erkölcsi tulajdonságok.
Egymás mellett élő erkölcsi felfogások értékeinek felismerése, érvelés, vitatkozás ellenük vagy mellettük. Erkölcsi normák változásainak megismerése — gyűjtőmunka a könyvtárban.
PályaorientációAz eredményes pályaválasztás pszichés összetevőinek feltárása (motiváció, érdeklődés, képességek, környezet stb.).
Tájékozódás a pályaválasztás, pályaismeret dokumentumaiban, ismeretforrásaiban, eligazodás a pályaválasztási alapfogalmakban.
Az álláskeresés folyamata és technikái.
A munkavállaló jogai, kötelességei.
Azon technikák elsajátítása, amelyek megkönnyítik az álláskeresést, illetve erősítik a munkaerő-piaci alkupozíciót, dokumentumok megismerése, megalkotása és szituációk eljátszása segítségével.
Hivatás. Hivatástudat. Felkészülés az esetleges pályakorrekciókra.
Az élethosszig tartó tanulás fontosságának felismerése.

3. Művészet és információs kultúra

Célok és feladatok

A művészettel és a művészetre neveléssel a kollégium azt kívánja elérni, hogy a kollégisták személyes élményeik során találkozzanak esztétikai értékekkel, legyenek képesek átélni a művészeti alkotások által közvetített érzelmeket, indulatokat, gondolatokat. Formálódjék a műalkotások megismerése által tárgy- és környezetkultúrájuk. Javuljon véleményalkotó képességük.

Alkotó helyzetek biztosításával sarkalljuk személyes elképzeléseik kifejezésére a művészi kommunikáció segítségével. Tegyük lehetővé a tehetséges kollégiumi tanulók számára alkotások (irodalmi, képzőművészeti, nép- és iparművészeti, fotó, film) készítését, produkciók (zenei, tánc és dráma, egyéb színpadi előadó-művészet) létrehozását és bemutatását. Neveljünk a művészi kifejezés által nyitottságra, toleranciára, az értékek élményeken és belátáson alapuló megbecsülésére. Ösztönözzük a bátor, találékony gondolkodást, új kérdések felvetését, az ötletes, eredeti kifejezésmódokat, értelmezéseket. Támogassuk a mindennapi tevékenységek során az esztétikus, harmonikus tárgyak, eszközök, anyagok választását. Segítsük az egyéni ízlés alakulását. Mutassunk példát a szélsőségektől tartózkodó, divatos testkultúrára, öltözködésre, ízléses, igényes belső és külső téralakításra, lakberendezésre, tárgyhasználatra.

A művészi kommunikáció különböző formái mellett a gondolatok kifejezésének, közlésének egyéb eszközeit is tanulják meg alkalmazni, s az legyen hozzáférhető számukra. Különös figyelmet fordítsunk a könyvtár és információs forrásközpont céltudatos használatára való felkészítésre, az önművelés támogatására. Váljon a műveltség életvitelüket meghatározó erkölcsi értékké számukra.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Kapcsolódjon be a kollégiumi kulturális és művészeti tevékenységekbe.

Ismerje a művészet fogalmát. Ismerje fel az alapvető (irodalom, képzőművészet, zene, film) művészeti ágakat. Ismerkedjen a különböző művészeti ágak alkotásaival, ismerje azok legfontosabb kifejező eszközeit. Ismerkedjen a művészeti korstílusokkal, azok jellegzetességeivel.

Alakítsa ki véleményét művészeti alkotásokról. Válasszon ízlésének megfelelően tudatosan a rendelkezésére álló tárgyak, anyagok eszközök között, törekedjék környezetében a tárgyak, terek, színek, forrnák harmóniájának megteremtésére.

Tudja saját és baráti köre kulturális programját megtervezni műsorfüzet segítségével.

Tehetségéhez és alkotókészségéhez mérten vegyen részt valamilyen alkotókör munkájában, egyéni vagy közös produkcióban.

Vegyen részt a kollégium diákhagyományainak éltetésében.

Alakuljon ki igénye az érdeklődésének megfelelő ismeretek önálló bővítésére.

Tegyen kísérletet a világban történt események megértésére. Ismerje a könyvtár működésének a céljait. Ismerje a könyvtárban követendő viselkedési normákat. Tudja kezelni az egyszerű katalógusrendszert, ismerje és használja a könyvtár nyújtotta lehetőségeket.

Szerezzen - alkalmazói szinten - informatikai ismereteket.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Mindennapok művészeteMi a szép? Miért tetszik? Mi a divatos? Mi az ízléses? Mi a művészi?
Ismerkedés környezetünk használati tárgyaival, műalkotásaival.
Beszélgetés, vélemények megfogalmazása, vita.
Szabadidő tervezés műsorfüzet segítségével. Zenehallgatás. Tárlat-, kiállítás-, múzeumlátogatás. Színház-, bábszínház-, cirkusz-, koncertlátogatás.
Az alkotás örömeA kollégium külső és belső terei.
Tervezés, modellezés.
Ritmizálás, éneklés, zenélés.
Tehetségének megfelelően vegyen részt közös produkciókban.
Irodalmi alkotás.
Saját médiatermékek (pl. újság, faliújság, plakát, rádió- és fotóriport, videofilm, internetes honlap) előállítása. Egyszerű dramatikus eszközök készítése, használata, drámamódok alkalmazása, közös dramatikus produkciók. Képzőművészeti alkotás.
Kiállítás, előadás, tárlat létrehozása.
A kollégiumi hagyományok.
A követésre méltó diákhagyományokhoz kapcsolódó rítusok, szertartások, ünnepek lebonyolítása.
A műveltség értékeMűveltségi játékok, vetélkedők.
Tematikus vetélkedők, pályázatok.
Alkotóköri, önképzőköri munka.
A magyar és az egyetemes kultúrtörténet értékeinek megismerése.
TémakörökTartalmak, tevékenységek |
Ismeretterjesztő előadások, bemutatók szervezése, azokon való részvétel.
Találkozás a kultúra hazai jeles képviselőivel.
A gondolatok közléseNapi szintű tájékozódás és beszélgetés a világban történtekről.
Hírközlő média figyelése.
Megbeszélés, véleménycsere.
A könyvtárkultúra ismerete.
A szoros abc megismerése.
Egyszerű katalógusok használata.
Ismerkedés a közkönyvtár által nyújtott lehetőségekkel.
Informatikai ismeretek gyakorlati alkalmazásaInformatikai és számítástechnikai ismeretek gyakorlása, felhasználása.

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Ismerkedjen meg érdeklődésének megfelelően minél több műalkotással, váljék nyitottá a különböző kifejezésmódok iránt.

Szerezzen művészi élményeket, és tapasztalja meg az esztétikus alkotásokban és produkciókban rejlő örömöket. Készüljön fel a katartikus élmény érzelmi és szellemi fogadására. Értse a művészetek sajátos kommunikációs nyelvét. Alakítsa ki saját ízlését, önálló véleményét az egyes alkotásokról.

Vegyen részt érdeklődésének megfelelő művészeti tevékenységben. Legyen nyitott a kulturális és művészeti élmények befogadására.

Ismerkedjék népi kultúránkkal, a népművészettel.

Lehetőségei szerint keressen kapcsolatot kortárs alkotókkal, alkotó kortársakkal.

Informatikai és számítástechnikai ismeretek gyakorlása és felhasználói alkalmazása a kollégiumban. Ismerje a felhasználás szabályait, a szerzői jog fogalmát.

Időkeret:

910111213—14
3 óra3 óra2 óra4 óra5 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Mindennapok művészeteA művészet és a valóság.
A művészi ábrázolásmód formája.
Az egyéni ízlés, a közízlés és a művészi ízlés. Az esztétikum.
Előítélet, tetszés. Divatok, hóbortok.
Ismerkedés a művészet sajátos kommunikációs formáival és csatornáival.
Beszélgetés, vélemények megfogalmazása, vita. Műelemzés, kritika megbeszélése.
A katartikus élmény jellemformáló ereje A példa és minta. Kulturális események, rendezvények, produkciók során élmények megszerzése, megosztása társaikkal Közízlés, egyéni ízlés.
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Az alkotás örömeHarmónia és diszharmónia megkeresése és létrehozása a művészeti alkotásokban és a valós világban.
Tudatos térformálás, lakberendezés.
Művészi alkotások létrehozása.
Alkotó hangulat biztosítása, alkotásra ösztönző helyek kialakítása.
Tehetségnek megfelelő egyéni alkotások létrehozása és bemutatása.
Nemzeti kultúránkA nemzeti kultúra kincseinek megismertetése. A népművészet megismerése.
Ismerkedés a néphagyomány értékeivel.
Nép- és iparművészeti alkotó technikák kipróbálása. Alkotókörök létrehozása.
Egyetemes műveltségA magyar és az egyetemes kultúra kimagasló személyiségei.
Ismeretterjesztő előadások, bemutatók szervezése, azokon való részvétel.
Találkozás a kultúra jeles képviselőivel.
Korszerű kommunikációs eszközök használatával ismerkedés a világ kulturális életének eseményeivel, azokkal interaktív kapcsolatok kialakítása.
Informatikai és számítástechnikai ismeretekInformatikai és számítástechnikai ismeretek gyakorlása, felhasználása a kollégiumban. Internethasználat. Multimédia. ECDL vizsgára való felkészüléshez segítés, gyakorlás.
Könyvtári informatikaKönyvtártípusok. Dokumentumfajták. Katalógustípusok. Önálló kutatás megfelelő információhordozók kiválasztásával.

4. Környezeti nevelés

Célok és feladatok

A kollégiumokban folyó környezeti nevelés célja, hogy felkészítsen a fenntartható, környezettel harmonikus életvezetésre.

Mutassuk meg a természet és az emberi környezet értékeit, esztétikumát, az ember és környezete harmonikus kapcsolatának lehetőségeit, és törekedjünk arra, hogy mindezt örömforrásként élhessék át. Képessé kell tennünk tanítványainkat a környezetet terhelő tevékenységek felismerésére, ezek csökkentésére, a környezeti problémák és konfliktusok kezelésére, lehetőség szerinti megoldására. Ehhez ökológiai alapokon nyugvó, tényszerű és alkalmazható ismeretekre van szükség. Ösztönözzük a tanulókat a környezet védelmére, arra, hogy tartózkodjanak környezetük káros terhelésétől, utasítsák el mindazt, ami környezetünk állapotát rontja. Tegyük világossá, hogy környezetünk használata életvezetésünk meghatározó része, a környezetünkkel való kapcsolatunk jelentősen befolyásolja közérzetünket, életünk kilátásait, minőségét. Törekedjünk a kollégista pozitív jövőképének kialakítására.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Váljon érzékennyé környezete állapota iránt. Legyen képes a környezet sajátosságainak megismerésére, vegye észre a környezetben lejátszódó kedvező és kedvezőtlen folyamatokat, tudja elemi szinten értékelni e változásokat.

Tekintse értéknek a természeti és az ember alkotta környezet esztétikumát, fenntartható, harmonikus működését. Jöjjön létre benne késztetés környezete értékeinek megőrzésére. Fejlődjenek ki benne a környezetharmonikus, környezetkímélő életvezetéshez szükséges szokások. Legyen mozgósítható a környezet védelmét célzó együttes cselekvésre.

Időkeret: 2 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek|
Környezetünk állapotaA kollégium külső és belső környezete.
Az élő környezet alakítása, védelme [növény-, kertgondozás, faültetés, kedvtelésből tartott állatok gondozása, részvétel a vadon élő állatok (pl. madarak, denevérek) védelmében].
A kollégium működése és környezetvédelem.
Környezetet feleslegesen terhelő tevékenységek (pl. termékek, anyagok pazarló felhasználása, energiafogyasztás).
A hulladék kezelése.
Vásárlási, fogyasztási szokásaink.
Igények és szükségletek.
Környezetbarát termékek.
Közös felelősségünkRészvétel környezetvédő tevékenységekben (pl. parkosítás, környezettakarítás, természeti és kulturális örökség védelme, gondozása szakember vezetésével). Közvetlen környezetünk állapota.
Hol vannak a településen problémás, veszélyes, szennyezett helyek, hol vannak értékes, védelemre, megőrzésre érdemes helyek, épületek.
Kapcsolatok építése helyi környezetvédő, településvédő civil szervezetekkel.

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Váljon érzékennyé környezete állapota iránt, legyen képes annak változását elemi szinten értékelni. Ismerje fel a mindennapi életben előforduló, a környezetet szennyező anyagokat, a környezetre káros tevékenységeket. Kerülje ezeket.

Legyen képes társaival együttműködésben tudatosan, a környezeti szempontokat is figyelembe véve alakítani a kollégium belső és külső környezetét. Ne hagyja figyelmen kívül személyes élettereinek kialakításában a környezetbarát módokat. Részesítse előnyben a természetes, újra hasznosítható anyagokat.

Legyen felkészülve a környezettudatos döntések meghozatalára. Legyen felkészülve arra, hogy érvelni tudjon a környezetvédő megoldások mellett.

Váljék erkölcsi alapelvévé a természet tisztelete, környezete megbecsülése, utasítsa el a szándékos környezetrombolást. Készüljön fel a környezeti problémákkal összefüggő konfliktusok kezelésére. Váljon maga is kezdeményezővé. Tekintse kötelességének a környezet védelmét.

Időkeret:

9.1011.12.13—14.
2 óra2 óra2 óra2 óra3 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Környezetünk állapotaKörnyezetünk változása.
Hogyan változott a település? Milyen előnyök és hátrányok származtak a változásokból környezetvédelmi szempontból?
Hogyan változik környezetünk élővilága?
Hogyan változott életünk minősége? Javulás és romlás mérlege.
A Föld mint egységes rendszer.
Hogyan keletkeznek globális környezeti problémák. Ki a felelős?
Mit tehet az egyén?
Hazai természeti értékeink és a tárgyi környezet értékeinek megóvása.
Ismerkedés nemzeti parkjaink, a magyar világörökség és a település értékeivel.
Közös felelősségünkAzé a felelősség, aki dönt?
Tudatosítani kell, hogy mindenkinek a maga közösségében kell megtennie az első lépéseket, vállalnia döntése következményeit.
A tanuló felelősségvállalása a kollégium környezetének állapotáért.
Környezettudatos vásárlás, fogyasztás gyakorlása.
A termékek "életútjának" követése.
Lehetőség és cselekvés.
Mit tehetnék, és mit teszek?
Mi befolyásolja döntésemet?
Hogyan tervezem saját jövőmet?
Kapcsolat építése a kollégium döntéshozóival, környezetvédő szervezetekkel, mozgalmakkal.

5. Életmód, életvitel, háztartási ismeretek

Célok és feladatok

A kollégiumi életvitel, háztartási ismeretek csoportfoglalkozások célja, hogy felkészítse a kollégistákat az egészséges életmód, életviteli szokások tudatos felépítésére, gyakorlására, az ezekhez szükséges ismeretek megszerzésére. Alakuljon ki az egyéni és a kollégiumi közösségi életritmushoz igazodó napirend, legyenek képesek tevékenységeiket egészséges, nyugodt körülmények között folytatni. A kollégium különböző tereinek rendezésével, csinosításával, díszítésével készüljön fel a lakókörnyezete esztétikus és kellemes kialakítására.

Segítsük a kollégistát problémái megoldásában, konfliktusai kezelésében. Válsághelyzetben nyújtsunk támaszt. Adjunk módot arra, hogy elsajátíthassa a mindennapi élet során adódó ügyei intézésének, érdekei érvényesítésének jogszerű és eredményes módjait.

Segítsük megtanulni, hogyan kerülheti el a környezete egészséget, biztonságot veszélyeztető helyeit, helyzeteit. Legyenek megfelelő ismeretei ahhoz, hogy elutasíthassa a káros függőséghez vezető szokásokat.

Támogassuk felkészülését az önálló életvitelre, az önellátásra, a családi életre, valamint - nemektől függetlenül - a családi munkamegosztásra, ezzel együtt a háztartási gazdálkodásra, a családi pénzgazdálkodásra. A párválasztással, barátsággal, szerelemmel, családteremtéssel, a gyermekgondozással és gyermekneveléssel kapcsolatos ismeretek is fontos szerepet kapnak.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Ismerje és sajátítsa el az alapvető együttélési, együttműködési normákat a családban, a kollégiumban, az iskolában, a társadalmi életben. Ismerje és tartsa be az illemszabályokat. Ismerje fel és legyen képes csökkenteni, elkerülni a környezetében a veszélyeztető tényezőket.

Rendelkezzen megfelelő empátiával embertársai iránt. Ismerje a döntés és felelősség fogalmát, ezek jelentőségét, és ennek tükrében alkalmazza a konfliktuskezelés demokratikus technikáit.

Tartsa tiszteletben és fogadja el a nemzeti vagy etnikai, kisebbségi azonosságtudat létét és a másságot.

Életkorának megfelelő szinten ismerje a kapcsolatteremtés, kapcsolatépítés kultúráját. Rendelkezzen az életkorának megfelelő kooperatív készséggel. Alakítsa ki a személyiségének megfelelő humánus magatartást az önkritika és a környezeti visszajelzések egységében. Találja meg az egyéniségének megfelelő helyet a csoportban. Legyen képes elemezni, feltárni a jóra ösztönző, illetve a destruktív csoportok eltérő jellemzőit.

Ismerje a közösségi élet sajátosságaiból fakadó korlátokat, és ennek tudatában alakítsa tevékenységét. Ismerkedjék meg az alapvető emberi és szabadságjogokkal, kötelezettségekkel és az őt megillető jogok érvényesítési lehetőségeivel. Ismerje fel a súlyos problémahelyzeteket, és ezek megoldásához tudjon megfelelő segítséget kérni.

Ismerje a különböző tisztségek, megbízatások betöltésével együtt járó felelősséget. Legyen tisztában azzal, hogy a vállalt feladatok felelősséggel járnak.

Legyen jártassága az egyszerű háztartási eszközök célszerű használatában. Tudjon gazdálkodni élethelyzeteinek megfelelően.

Időkeret: 4 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Társas kapcsolatainkBeszélgetés, kapcsolatépítés, közösségépítés.
Az érthető közlés megtanulása.
Figyelem másokra.
A problémák megoldásának módszerei, a döntéshozatal. Konfliktuskezelés.
Mások elfogadása, a másság elfogadása.
Tematikus beszélgetések, közösségépítő drámajáték. Segítség kérése, segítség nyújtása.
Élet a kollégiumbanHelyem a kollégiumban.
Ismerkedés a kollégium szociokulturális környezetével. Közösségi szerepek vállalása.
Önálló feladatok elvégzése. Önértékelés, értékelés.
Kiben bízhat, kihez fordulhat problémáival, kitől kérhet tanácsot, segítséget. Veszélyes helyzetek felismerése, megoldása.
Jogok, kötelességek, kötelezettségek, felelősségek.
A diákönkormányzat munkája.
Többségi és a kisebbségi léthelyzetek a mindennapi életben.
A kisebbségek életének megismerése.
Bemutató a kisebbségek által képviselt sajátos értékekből. Kapcsolatok a sérült, fogyatékos embertársakkal.
TémakörökTartalmak, tevékenységek |
A háztartásSzerepek, feladatok a családban.
Házimunkák célszerű tervezése.
Időterv készítése.
Háztartási eszközök használatának elsajátítása.
Egyszerű konyhatechnikák (pl. teafőzés, melegítés, hideg ételek elkészítése) elsajátítása.
A kiadások tervezése (közüzemi, lakhatási költségek, élelmiszer, egyéb szükségletek).
Vásárlás
A szükséglet és a kínálat megbeszélése.
Költségvetés készítése.
A reklámok üzenete.
Testi, lelki egészségünkBalesetek, veszélyhelyzetek elkerülése.
A biztonságot veszélyeztető helyek és helyzetek megbeszélése.
Személyi higiénia.
A helyes testápolás elsajátítása.
Egészséges napirend összeállítása.
Testi és lelki változások a serdülőkorban.
A növekedésből adódó változások, a tartáshibák korrigálása, mozgásszervi deformitások megelőzése.
A serdülő lányok és fiúk testi, lelki, érzelmi különbségei és hasonlóságai.
Beszélgetés a kamaszkorban átalakuló kapcsolatokról. Szeretetről és szerelemről. Az egészséget károsító szokások (dohányzás, alkoholfogyasztás, kábítószerezés, egészségtelen táplálkozási szokások, játékfüggés stb.) kialakulása, veszélyei, felkészítés az elutasításukra. A "virtuális valóság" hatása a viselkedésre, életmódunkra.

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Legyen alapvető ismerete szervezete működéséről, a testi és lelki változásai természetéről. Ismerje fel az egészséget fenyegető tényezőket, a betegségeket. Tudjon a balesetek megelőzésének módjairól, az egészségkárosító szokások és szenvedélyek kialakulásának megelőzéséről.

Legyen tisztában a tanuló azzal, hogy az ember magatartását szocializációja, társas környezete hogyan befolyásolja. Rendelkezzen megfelelő önismerettel, fejlődjön erkölcsi tudata, ítélőképessége, szociális képessége. Rendelkezzen a harmonikus (társas) kapcsolatok kialakításához megfelelő ismeretekkel, készségekkel, empátiával. Jellemezze ez a tőle különböző (pl. sérült) embertársaikkal való kapcsolatát is. Készüljön tudatosan az örömteli párkapcsolatra, a családi életre.

Legyen jártas a munkaeszközök célszerű, gazdaságos használatában, alakítsa ki egyéni, eredményes munkamódszereit. Ismerje meg a háztartásban, közvetlen környezetében alkalmazott, felhasznált anyagokat (különös tekintettel az egészségkárosító anyagokra). Legyen képes önálló életvitelét, önmaga ellátását megszervezni. Ismerje meg a takarékosság-takarékoskodás alapvető technikáit. Legyen képes munka- és szabadidejét tudatosan szervezni, ezeket a leghatékonyabban kihasználni. Legyen képes szükségletei tudatos rendszerezésére, rangsorolására.

Váljon igényévé környezetének tisztántartására, szépítésére - a személyes higiéné. Legyen tájékozott az elemi lakossági szolgáltatásokról, azok használatáról.

Időkeret: 4 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Társas kapcsolatainkHarmonikus kapcsolatok kialakítására nevelés. Élethelyzetek megbeszélése, dramatizálása.
Irodalmi alkotásokban, filmekben ábrázolt konfliktusok elemzése.
Konfliktusok, válsághelyzetek megoldásának keresése. Érdekütköztetés módjai. Emberi játszmák elemzése.
Nemi szerepek, barátság, partnerkapcsolatok.
Beszélgetés a témáról a művészetek tükrében. Szerepjátékok, szituációs játékok.
A szülői felelősség, kapcsolatok a családtagok között, a családi élet szervezése (szerepek, feladatmegosztás).
Élet a kollégiumbanHarmonikus kapcsolatainkat építő közösségi szokásaink. Környezetünk és közérzetünk. Felelősségünk magunk, társaink és környezetünk egészségéért, testi, lelki és közösségi "jól létéért".
Szabadidő tervezés, szervezés.
A háztartásLakásszerzés.
A népművészeti hagyományok felhasználása a tárgykészítésben, alakításban és díszítésben.
Hasznos tárgyak készítése, használati tárgyak javítása. Gazdálkodás. A bevételeim, kiadásaim mérlege, a takarékosság, takarékoskodás, az igények kielégítésének ésszerű késleltetése.
Az alapvelő szolgáltatások megismerése.
Családi költségvetés készítése.
Testi, lelki egészségünkA betegségek megelőzése, betegápolás.
Környezetünk, a háztartás egészséget fenyegető veszélyforrásai.
Mi a teendő veszélyhelyzetben, katasztrófa esetén. Elsősegélynyújtás, önmentés.
A szűrővizsgálatok.
Az önvizsgálat.
Rekreáció, séták, kirándulás. Kondicionáló tornák, tánc. Relaxációs technikák megtanulása.
Függőséghez vezető szokások megelőzése.

6. Egyén és közösség

Célok és feladatok

A kollégiumban a közösség életében való részvétel a kortárs közegben meghatározó élmény. A kollégista saját értékeiről - a család mellett - a kollégiumi egyéni vagy csoportos foglalkozásokon kap visszajelzést, ebben a közegben szerez tapasztalatokat, alakul személyisége.

A témakör célja annak elősegítése, hogy az egyén megtalálja helyét, szerepét, feladatait a családi, az iskolai, a kollégiumi közösségben, segítse a kollégista beilleszkedését környezetébe.

A foglalkozások során a kollégista megismeri és gyakorolja a kollégium és az iskolai közösség nyújtotta jogokat és kötelességeket, megtapasztalja a felelősség és a döntés súlyát, következményeit. Elsajátítja a társadalmi érintkezés alapvető szabályait.

A témakörök feldolgozása során legyen képes eltérő szempontok mérlegelésére, erősödjön szóbeli és írásbeli kifejezőkészsége, különösen az érvelés, vitatkozás tekintetében.

A felnőttkori polgári lét, a társadalmi tevékenységek gyakorlásának és megismerésének egyik helyszíne szintén a kollégium, célként fogalmazható meg a társadalom szerkezetének és működésének megismerése, megértése is.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Ismerje és tartsa be az alapvető illemszabályokat és a kapcsolatteremtés elfogadott formáit.

Legyen képes az adott helyzeteknek megfelelő magatartási formákat alkalmazni a társas élet különféle színterein.

Ismerje meg a közösségi élet sajátosságaiból fakadó korlátokat, és ennek tudatában alakítsa tevékenységét.

Legyen tisztában a vállalt feladatok felelősségével.

Törekedjen a konfliktusok feloldására, alkalmazza a konfliktuskezelés technikáit.

Tartsa tiszteletben, hogy környezetében eltérő nemzeti és etnikai kisebbségi azonosságtudattal is élhetnek mások.

Ismerkedjen az alapvető emberi és szabadságjogokkal, kötelezettségekkel, és az őket megillető jogok érvényesítési lehetőségeivel.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Én és a családA család története — családi történetek.
Családfa készítése, családi történetek gyűjtése.
A család típusa, szerkezete, működése.
Szerepek és szabályok a családban.
Saját tapasztalatok feldolgozása; beszélgetések, szituációs játékok vita segítségével.
A kollégium és az iskolaJogok és kötelességek.
A kollégium és az iskola írott és íratlan törvényei, szabályai.
A szabályzatok, szabályok megismerése és megvitatása problémahelyzetek segítségével.
Alapvető illemszabályok.
Szociális készségek (empátia, kooperáció, kommunikáció).
Gyakorlás szituációs játékok és csoportépítő tréning segítségével.
A társadalomA másik ember megismerése.
Többségi és kisebbségi léthelyzetek a mindennapi életben. Alá- és fölérendeltségi kapcsolatok.
Irodalmi példák és saját élmények feldolgozása különböző kifejezési formák segítségével.

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Életkorának megfelelő szinten rendelkezzék ismeretekkel a társadalmi normákról.

Sajátítsa el az elfogadott viselkedésformákat a családban, az iskolában, a kollégiumban.

Legyen kulturált a társadalmi érintkezésben és külső megjelenésében.

Ismerje és alkalmazza a társadalmi érintkezés különböző formáit, írásbeli és szóbeli műfajait.

Gyakorolja jogait és kötelességeit szűkebb környezetében.

Ismerje és tisztelje közössége tagjait, törekedjen jó együttműködésre az együttélésben.

Tekintse értéknek a gondosan kiválasztott, mély társas kapcsolatot.

Ismerje alapvető állampolgári jogait és kötelességeit.

Legyen képes megfelelő formában érvelni, vitatkozni.

Időkeret:

9.10.11.12.13—14.
3 óra3 óra3 óra3 óra2 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Én és a családSzemélyiségjegyek és azonosságtudat.
Problémafeldolgozás, megbeszélés.
A család szerepe a múltban, a jelenben.
A barátság szerepe az emberi életben.
Irodalmi példák és saját tapasztalatok feldolgozása írásban.
A kollégium és az iskolaA külső megjelenés és társadalmi érintkezés illemtana.
A társadalmi érintkezések különböző formáinak (műfajainak) ismerete és alkalmazása.
Az egyén helye az iskolai, kollégiumi közösségben.
Az iskola és kollégium működési rendjének és elvárásainak megismerése.
Egyéni szituációk és konfliktushelyzetek elemzése.
Konfliktuskezelési technikák (viták és helyzetgyakorlatok).
A diákönkormányzat szerepe, jogai és lehetőségei.
Jogok és lehetőségek megismerése és megtapasztalása saját közösségében.
A társadalomMagánérdek és közérdek. (A társadalmi normák; beilleszkedés és autonómia).
Az egyén jogai. (A szabadságjogok ismerete és történelmi előzményei).
A modern nemzetállamok. (Az alkotmány, a hatalommegosztás, a politikai pártok és ideológiák, az önkormányzatok).
Információk gyűjtése — könyvtárban, illetve sajtóból és médiából — feldolgozása és elemzése.
A demokratikus állam működésének főbb elemei (a választási rendszer, a törvényhozás és a kormány, az igazságszolgáltatás, a fegyveres testületek, szervezetek).
A történelmi és társadalomismereti tanulmányai során tanultak rendszerezése.
Az állam működésének megértése a mindennapi tapasztalatok (sajtó és médiaanyagok) segítségével.
A munka világa és a munkaerőpiac működése. A vitakészség (az érvelés, a másik érveinek megértése, a nyitottság, a kulturált kifejezésmód) gyakorlása különböző szituációkban.

7. Magyarság, nemzetiségi lét, európaiság

Célok és feladatok

A kollégiumi nevelésben meghatározó elem, hogy a többségi nemzethez tartozó tanuló a határainkon belül élő nemzetiségi és etnikai kisebbséghez tartozó tanulóval él, élhet együtt. A foglalkozások és tevékenységek célja ebben a témakörben az, hogy a kollégistában maradjon meg, sőt erősödjön a kötődés a küldő környezettel, és alakuljon ki a kötődés a befogadó környezethez. A kollégista tartsa meg azokat az értékeket, amelyekkel a szülői ház, a felnevelő környezet "elküldte" a kollégiumba, s az új környezet értékei ugyanúgy épüljenek be a személyiségébe.

Az ebből adódó célok és feladatok:

- a szülőföld, az elbocsátó, a befogadó környezet szeretete, a lokálpatriotizmus és a hazaszeretet (patriotizmus) alapjainak kialakítása, ismerete (település, kisebb tájegység);

- országunk, nemzetünk, ismerete, szeretete;

- az anyanyelv szeretete, művelése, igényes használata;

- a határainkon kívül, kisebbségben élő magyarok problémáinak ismerete, a velük való közösségvállalás;

- hagyományaink, kulturális örökségünk ismerete, tisztelete, ápolása;

- nemzeti szimbólumaink (zászló, címer, Himnusz, Szózat, ünnepeink);

- a hazánkban élő nemzetiségek, kisebbségek jogainak ismerete, kultúrájuk, hagyományaik, nemzeti érzéseik tiszteletben tartása;

- az európaiság, az európai kulturális hagyományok és örökség megismerése, megóvása, gyarapítása;

- az egyetemes emberi jogok megismerése, elfogadása, tiszteletben tartása;

- más népek nemzeti érzésének, kultúrájának tiszteletben tartása.

Hazai nemzetiségeink és etnikai kisebbségeink kollégiumai, illetve azon kollégiumok, amelyekben nemzetiségi és etnikai-kisebbségi tanulókkal foglalkoznak, a fenti célok mellett speciális célkitűzések is megfogalmazódnak:

- nemzetiségi identitástudat, az etnikai tudat megőrzése, fejlesztése, nemzetiségek hagyományainak, kulturális örökségének tisztelete, ápolása,

- az anyanyelv szeretete, művelése, igényes használata,

- az anyanemzet, illetve az egész etnikum főbb eredményeinek és gondjainak megismerése,

- az adott nemzetiség szimbólumainak, hagyományainak ismerete.

Fejlesztési követelmények

1-8. évfolyam

Ismerje lakóhelye és Magyarország népi hagyományait

Legyen nyitott más népek kultúrája iránt, ismerje meg, hogy Magyarországon milyen nemzetiségek és kisebbségek is élnek.

Életkorának megfelelő szinten ismerje az ország és a magyarság szimbólumait.

A nemzetiségi kollégiumokban élők életkoruknak megfelelő szinten ismerjék nemzetiségük nyelvét, nemzetük és nemzetiségük hagyományait.

Időkeret: 4 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Helyismeret, helytörténetA kollégium közvetlen környezete.
Tájékozódási gyakorlatok, egyszerű térképvázlatok készítése.
A település vagy a környező tájegység nevezetességei.
Helytörténeti gyűjtőmunka.
A legfontosabb nevezetességek bemutatása élőszóban, rajzban, fotón stb.
Múltismeret, hagyományokNemzeti történelmünk legfontosabb helyszínei. Nemzetiségi kollégiumokban a nemzetiség, illetve az anyanemzet történetének legfontosabb helyszínei.
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Néhány helyszín (az esztergomi királyi palota, a budai, az egri vár, a mohácsi csatatér, a kassai dóm, a debreceni kollégium stb.) megismerése és bemutatása szóbeli, képes, írásos anyag segítségével vagykirándulás keretében a helyszínen.
A múzeumlátogatás kultúrája, a múzeumi anyag feldolgozásának különböző módjai.
Adatok, történetek, érdekességek gyűjtése, bemutatása nemzeti múltunkból (a tanulók érdeklődésének megfelelően) különböző módokon (élőszóban, írásban, rajzban, táblán).
A magyarság és/vagy a magyarországi nemzetiségek egyes hagyományainak megismerése múzeumi anyagok (pl. skanzen, tájház, néprajzi, helytörténeti gyűjtemény stb.) és feldolgozások segítségével.
Választott népi hagyomány megelevenítése (népdalok, gyerekjátékok, szokások, kéziműves-technikák stb.).
SzimbólumokNemzeti ünnepeink, nemzetiségeink ünnepei.
Aktív részvétel ünnepeinken.
Címerünk, zászlónk eredete.
A Himnusz, a Szózat ismerete.
JelenismeretMagyarország nemzetiségei.
Magyar nemzetiségek a határon túl.
Anyaggyűjtés a magyarországi és a magyar nemzetiségekről.
Tájékozódás a térképen.
A diákönkormányzat munkájának megismerése.
Nemzetiségi kollégiumok kapcsolata anyanyelvi területekkelKapcsolatfelvétel, cserekapcsolatok a hagyományismeretben, hagyományőrzésben.
Tanulmányi kirándulás.

Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

A témakör fontos szerepet tölt be a kollégista közösségi identitásainak fejlődésében. A témák feldolgozása segítse elő az iskolában tanultak (magyar irodalom, történelem, hon- és népismeret, nyelv, tánc és dráma, földünk és környezetünk) szintetizálását, az ott tanult ismeretek más szempontú felhasználását. Nemzetiségi kollégiumokban elősegíti a nemzetiségi népismeret integrálását.

A feldolgozás során a tanuló váljon nyitottá a társadalmi jelenségek iránt, és tegyen szert az együttműködés képességére, illetve az önálló munkára. Annak érdekében, hogy erősödjön benne saját népe és kultúrája értékeihez való kötődés, ismerje meg azok legfontosabb értékeit, kiemelkedő személyiségeit és szimbólumait.

A témák feldolgozása során fejlődjön információgyűjtő és feldolgozó képessége. Legyen képes a különböző információkat különböző formában feldolgozni és rendszerezni. Gyakorolja a szóbeli, az írásbeli és a képi kifejezés különböző formáit. Tudjon különböző társadalmi jelenségeket megkülönböztetni, összehasonlítani. Tudjon a felsorolt témák kapcsán tájékozódni a könyvtárban (a gyermekirodalomban, egyszerűbb kézikönyvekben). Legyen képes gondolatait, megállapításait kifejezni, nyelvileg szabatosan indokolni.

A középiskola végére alkalmazza a különböző tantárgyakban szerzett ismereteit a különböző társadalmi jelenségek, folyamatok értelmezésében.

Időkeret:

9.10.11.12.13—14.
3 óta4 óra4 óra3 óra3 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Helyismeret, helytörténetA település vagy a környező tájegység története, megismerése könyvtári dokumentumok segítségével.
A település történetének főbb korszakai, ezek időbeli elhelyezkedése.
A település legfontosabb igazgatási, egészségügyi, szolgáltató, kulturális intézményeinek megismerése. Kulturális programok tervezése.
Múltismeret, hagyományokMagyarország és Európa a múltban — a téma egy aspektusának feldolgozása az irodalom, a történelem vagy a művészetek segítségével egyéni vagy csoportmunkában (pl. magyarok egyetemjárása külföldön; a Nyugat első nemzedéke, Európai és magyar impresszionisták stb.)
A magyar kultúra és tudomány kiemelkedő eredményei. A nemzetiségi kollégiumokban a nemzetiségi, a nemzeti kisebbségi kultúra és tudomány kiemelkedő eredményei.
A tanulók érdeklődősének megfelelő téma feldolgozása tudománytörténeti nézőpontból, könyvtári dokumentumok (nyomtál ott, elektronikus) segítségével tetszőleges formában.
A határainkon kívül élő magyarság jellemzői, helyzete a XX. században.
A nemzetiségek és etnikai kisebbségek a mai magyar társadalomban. Az anyaország, illetve az anyaországon kívül élő nemzetiségek jellemzői.
A témák megvitatása szociográfiai művek vagy filmek segítségével; kiállítás szervezése, rendezése az elkészült anyagokból.
JelenismeretA kollégium szervezeti felépítésének ismerete, részvétel a kollégiumi programokban és a diákönkormányzat munkájában.
A diákjogok; az alapvető emberi jogok. Háttéranyag gyűjtése.
Jellegzetes példák feldolgozása. Vitahelyzetek, konfliktushelyzetek.
A határon kívüli magyarság helyzete, törekvései, lehetőségei ma.
Nemzetiségeink, etnikai kisebbségeink jellemzői, helyzete.
Médiaanyagok elemzése, esetleg személyes tapasztalatok gyűjtése.
Az Európai Unió jellemzői.
Önálló tájékozódás a könyvtár és a média segítségével, véleményformálás a problémákkal kapcsolatban.
Nemzetiségi kollégiumok kapcsolata az anyanyelvi területtelKapcsolatfelvétel, cserekapcsolatok, testvériskolai kapcsolatok a hagyományőrzésben, nyelvtanulásban.
Tanulmányi kirándulás az anyaországban.
Az anyaországi, nyelvterületi felsőoktatási lehetőségek megismerése.

Tartalomjegyzék