Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

52/2002. (IX. 26.) OM rendelet

a mezőgazdasági vízgazdálkodási szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről

A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A mezőgazdasági vízgazdálkodási szakirányú továbbképzési szakon mezőgazdasági vízgazdálkodási szakmérnök szakképzettség szerezhető.

(2) A mezőgazdasági vízgazdálkodási szakmérnök szakképzettség csak szakirányú továbbképzésben szerezhető meg.

2. §

A mezőgazdasági vízgazdálkodási szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit e rendelet melléklete tartalmazza.

3. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Magyar Bálint s. k.,

oktatási miniszter

Melléklet az 52/2002. (IX. 26.) OM rendelethez

A mezőgazdasági vízgazdálkodási szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei

1. A képzési cél

A képzés célja a mezőgazdasági vízgazdálkodással összefüggő követelményeknek a vízgazdálkodási társulatoknál, valamint meliorációs feladatokat ellátó termelő szervezeteknél való hatékony érvényesülése, amely elsősorban az agrár és műszaki egyetemi vagy főiskolai szintű szakképzettséggel rendelkező szakemberek magas színvonalú továbbképzésével valósítható meg.

A cél továbbá, hogy a végzettek - eddigi agrár-műszaki tevékenységük során szerzett gyakorlatukra támaszkodva - alapjaiban újszerű, a hazai és nemzetközi követelményeknek megfelelő ismeretanyag birtokában képesek legyenek a mezőgazdaságban jelentkező vízgazdálkodási feladatok irányítására, az üzemeltetés szervezésére, a fejlesztésre; a magas színvonalú ellátásra, a területi vízgazdálkodási célkitűzések megvalósítására, az abban érdekeltek koordinálására a környezetvédelem és természetvédelem alapelveinek érvényesítésével. Ezen kívül elvárás, hogy a végzettek magas szinten ismerjék a mezőgazdaságot, ezen belül a mezőgazdasági vízgazdálkodást érintő előírásait, a végrehajtás eszközrendszerét.

2. Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése

Mezőgazdasági vízgazdálkodási szakmérnök.

3. A képzésben résztvevők köre

A képzésben az agrár- és műszaki felsőoktatás alapképzési szakjain szerzett egyetemi vagy főiskolai szintű agrármérnök, kertészmérnök, erdőmérnök, építőmérnök szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt,.

4. A képzési idő

4 félév, összesen 480 tanóra.

Az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 120 kreditpont.

5. A képzés főbb tanulmányi területei

5.1. Alapozó tárgyak az összes kreditnek a 16-23%-át adják, a kreditek száma legalább 20, legfeljebb 28 kreditpont: mezőgazdálkodási vízgazdálkodási stratégia, agro-és hidrometerológia, vízkészlet-gazdálkodás, természetközpontú vízkészlet-gazdálkodás és vízhasználat, hidrológia-hidraulika, valamint térinformatika a mezőgazdaságban.

5.2. Szakmai ismeretek I.az összes kreditnek a 23-30%-át adják, a kreditek száma legalább 28, legfeljebb 36 kreditpont; tantárgyak: talajtan-talajhasználat, kertészeti termesztés vízgazdálkodása, növénytermesztési terület vízgazdálkodása, hal- és nádgazdálkodás, öntözéstechnika.

5.3. Szakmai ismeretek II. az összes kreditnek 23-30%-át adják, a kreditek száma legalább 28, legfeljebb 36 kreditpont: a vízgazdálkodás gépei, vízrendezés, vízgazdálkodási létesítmények, árvíz- és belvízvédelem, települési vízrendezés.

(Az 5.2. és 5.3. szakmai ismeretekhez kapcsolódik fentieken kívül a szakdolgozat 10 kreditpontja.)

5.4. Gazdasági és humán ismeretek az összes kreditnek 16-23%-át adják, a kreditek száma legalább 20, legfeljebb 28 kreditpont: minőségbiztosítás a vízgazdálkodásban, mezőgazdasági vízgazdálkodás az EU-ban, vízjog, szakigazgatás, a vízgazdálkodás gazdasági kérdései, az EU vízgazdálkodási keretirányelvei.

5.5. Szakmai gyakorlat: a hallgatók a második és a harmadik szemeszter teljesítése után 1 hét terepgyakorlaton vesznek részt. A terepgyakorlat időtartama 2x1 hét, mely összesen 80 óra. A terepgyakorlatok teljesítése a szak elvégzésének kritériumfeltétele.

6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az ellenőrzési rendszer az intézményi tantervben előírt gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - beszámolók, kollokviumok -, valamint szakmai gyakorlatok teljesítéséből, a szakdolgozat elkészítéséből és a záróvizsgából tevődik össze.

6.1. A szakdolgozat

A szakdolgozat a szakiránynak megfelelő írásos, alkotó jellegű szakmai mérnöki feladat, a hallgató tanulmányaira és a hazai és nemzetközi szakirodalom tanulmányozására támaszkodva. Témája valamely mezőgazdasági témakör, illetve műszaki létesítmény megvalósításával, működésével összefüggő problémakör megoldása, melyben a hallgató az elsajátított szakmai ismereteket komplex formában alkalmazza. A szakdolgozat bizonyítja, hogy a hallgató képes az elsajátított ismeretanyag gyakorlati alkalmazására, az eredmények szakszerű összefoglalására, a képzettségének megfelelő feladatok kreatív megoldására. A szakdolgozathoz rendelt kreditek száma: 10 kreditpont.

6.2. A záróvizsga

6.2.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:

a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelmények, valamint a szakmai gyakorlatok teljesítése,

a szakdolgozat elkészítése és elfogadása.

6.2.2. A záróvizsga részei:

- a szakdolgozat megvédése,

- komplex szóbeli vizsga a mezőgazdasági (növénytermesztés, kertészet témakörébe tartozó tantárgyakból) és a vízgazdálkodási műszaki tantárgyakból.

6.2.3. A záróvizsga eredménye

A szakdolgozatra és védésére kapott érdemjegy kétszeres súlyszorzóval, valamint a szóbeli vizsgára adott érdemjegyek egyszeres súlyszorzóval képzett, egész számra kerekített számtani átlaga.

Tartalomjegyzék