58/2002. (VII. 17.) FVM-KvVM-GKM együttes rendelet

a kísérleti állatok tenyésztésének (szaporításának), tartásának, szállításának és forgalomba hozatalának szabályairól szóló 36/1999. (IV. 2.) FVM-KöM-GM együttes rendelet módosításáról

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 49. §-a (4) bekezdésének f) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a kísérleti állatok tenyésztésének (szaporításának), tartásának, szállításának és forgalomba hozatalának szabályairól szóló 36/1999. (IV. 2.) FVM-KöM-GM együttes rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítjuk:

1. §

Az R. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A működési engedély iránti kérelmet az 1. számú melléklet szerint kell benyújtani."

2. §

Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § Az állomás nyilvántartást vezet az illetékességi területén lévő létesítményekről és azok vezetőiről, valamint a létesítmény egyes telephelyein dolgozó, az állatok megfelelő ellátásáért felelős személyekről és a számukra külön jogszabályban előírt képesítések meglétéről."

3. §

Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a 4. § a következő (3)-(5) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartásoknak kutya, macska és főemlős esetében tartalmazniuk kell az egyedi azonosítási és származási adatokat.

(3) Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartásokat legalább a legutolsó bejegyzéstől számított 5 évig meg kell őrizni, valamint azokat az állomás részére az általa végzett ellenőrzések alkalmával hozzáférhetővé kell tenni.

(4) Ha felhasználó létesítmény helyben végzett kísérlethez állatot tenyészt, akkor eleget kell tennie mind a tenyésztő, mind a felhasználó létesítményekre vonatkozó előírásoknak, azonban az (1) bekezdés szerinti nyilvántartásokat csak egy példányban köteles vezetni.

(5) A kísérleti célra tenyésztett kutyát, macskát és főemlőst az azonosíthatóság érdekében a tenyésztő, szállító és felhasználó létesítményben - az anyától való elválasztás előtt - a legkevesebb fájdalmat okozó módszerrel egyedileg meg kell jelölni. Ha egyedi megjelölés nélküli kutyát és macskát szállítanak ilyen létesítménybe, akkor azt a létesítményben a legrövidebb időn belül meg kell jelölni. Ha kutyát vagy macskát elválasztása előtt egy másik létesítménybe visznek át, és így nincs lehetőség az elválasztás előtti megjelölésre, úgy a fogadó intézménynek az állatra vonatkozó minden adatot - beleértve az anyáét is - írásban meg kell őriznie az állat megjelöléséig."

4. §

Az R. a következő 4/A. §-sal egészül ki:

"4/A. § (1) A 2. számú mellékletben felsorolt állatfajok, -csoportok egyedét kísérleti célra felhasználni csak abban az esetben lehet, ha azt kísérleti állat tenyésztésére (szaporítására) működési engedéllyel rendelkező létesítményben e célra tenyésztették.

(2) Az állomás az (1) bekezdésben foglaltaktól eseti eltérést engedélyezhet, az engedélyben meghatározva az eltérés feltételeit."

5. §

Az R. a következő 6/A. §-sal egészül ki:

"6/A. § (1) A felhasználó létesítménynek rendelkeznie kell a felhasznált állatfajnak és a tervezett kísérletnek megfelelő helyiségekkel és berendezésekkel. Ezek kialakítása és technológiája lehetővé kell tegye a kísérlet hatékony elvégzését és értékelhető eredmény elérését a lehető legkisebb számú állat felhasználásával, valamint a lehető legkisebb fokú fájdalom és szenvedés, tartós nélkülözés vagy maradandó károsodás okozásával.

(2) A felhasználó létesítményben minden, az állatok ellátásáért és a berendezések működéséért felelős személyt meg kell nevezni, valamint megfelelő számban szakképzett személyzetet kell biztosítani, illetve megfelelően intézkedni kell az állatorvosi felügyelet és a kezelések biztosítása érdekében. Az állatok jóllétének biztosítása érdekében tanácsadóként állatorvost vagy más, a szakiránynak megfelelő felsőfokú szakképzettséggel rendelkező személyt kell alkalmazni."

6. §

Az R. a melléklet szerinti 2. számú melléklettel egészül ki, egyidejűleg az R. mellékletének jelölése 1. számú mellékletre változik.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Dr. Kóródi Mária s. k.,

környezetvédelmi és vízügyi miniszter

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Melléklet az 58/2002. (VII. 17.) FVM-KvVM-GKM együttes rendelethez

"2. számú melléklet a 36/1998. (IV. 2.) FVM-KöM-GM együttes rendelethez

Kísérlet céljára kizárólag laboratóriumi állatként felhasználható állatfajok és állatcsoportok

1. Egér(Mus musculus)
2. Patkány(Rattus norvegicus)
3. Tengerimalac(Cavia porcellus)
4, Aranyhörcsög(Mesocricetus auritus)
5. Nyúl(Oryctolagus cuniculus f. domestica)
6. Főemlősök(Primates spp.)
7. Kutya(Canis familiaris)
8. Macska(Felis catus)
9. Japán fürj(Coturnix japonica)"

Tartalomjegyzék