5/2002. (III. 14.) OM rendelet
a takarmánykeverék-gyártási szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről
A felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) E rendelet melléklete a takarmánykeverék-gyártási szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit tartalmazza.
(2) Takarmánykeverék-gyártási szakmérnök szakképzettség csak szakirányú továbbképzésben szerezhető meg.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Pálinkás József s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet az 5/2002. (III. 14.) OM rendelethez
A takarmánykeverék-gyártási szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1. A képzési cél
A képzés célja az agrár- és műszaki felsőoktatásban mérnök szakképzettséget szerzett szakemberek felkészítése a takarmánykeverék-gyártás feladataira. A képzésben a hallgatók - az alap- és alkalmazott tudományokban elmélyülve - korszerű ismereteket szereznek a takarmány-keverékek, tápok, előkeverékek gyártásához, a minőségbiztosításhoz és az igazgatási feladatok ellátásához.
2. Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése
Takarmánykeverék-gyártási szakmérnök.
3. A képzésben résztvevők köre
A képzésben az agrár-felsőoktatás vagy műszaki felsőoktatás alapképzési szakján szerzett egyetemi vagy főiskolai szintű mérnök szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt.
4. A képzési idő
Levelező tagozaton 4 félév, 120 kredit.
5. A képzés főbb tanulmányi területe
5.1. Elméleti ismereteket adó alaptudományok, a kreditekben kifejezett képzés 26%-ában, 31 kredit: alkalmazott takarmányozás, takarmányismeret, takarmányvizsgálatok, takarmánybiológia, üzemtelepítés és tervezés, tervezés, üzemelésbiztonság, erőforrások, készletgazdálkodás, vezetés.
5.2. Praktikus ismereteket adó alkalmazott tudományok, a kreditekben kifejezett képzés 42%-ában, 51 kredit: takarmányipar, építészet, takarmánykeverék-gyártás gépesítési lehetőségei, gyártástechnológia, hazai és nemzetközi gyártmányválaszték, kereskedelem, marketing, ökonómia, mezőgazdasági szaktanácsadás.
5.3. Szakigazgatási és jogi képzési terület, a kreditekben kifejezett képzés 8%-ában, 9 kredit: jogi ismeretek, hatósági ismeretek.
5.4. Minőségbiztosítás tudományterülete, a kreditekben kifejezett képzés 14%-ában, 17 kredit: környezetirányítás ismeretek, minőség-ellenőrzés, minőségbiztosítás.
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ellenőrzési rendszer az intézményi tantervben előírt aláírások, gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgákból - beszámolók, kollokviumok -, valamint szakmai gyakorlatok teljesítéséből, szakdolgozat elkészítéséből és a záróvizsga letételéből áll össze.
6.1. A szakdolgozat
A szakdolgozat takarmánykeverék-gyártással kapcsolatos témakörben gyakorlati probléma megoldására irányuló írásbeli munka, amely tanúsítja, hogy a hallgató tanulmányaira támaszkodva, illetve a vonatkozó hazai és nemzetközi szakirodalom feldolgozásával önállóan képes a tanult ismeretek, a korszerű módszerek alkotó alkalmazására. A szakdolgozathoz rendelt kreditek száma: 12.
6.2. A záróvizsga
6.2.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben előírt valamennyi tanulmányi és vizsgakötelezettség teljesítése,
- a szakdolgozat benyújtása, és a bíráló által annak védésre bocsátása.
6.2.2. A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- komplex szóbeli záróvizsga a takarmánykeverékgyártás ismeretköréből.
6.2.3. A záróvizsga eredménye
A szakdolgozatra és védésére adott egy érdemjegy és a komplex vizsgára adott érdemjegy számtani átlaga.