9/2002. (III. 22.) OM rendelet

a felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről

A felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) E rendelet melléklete a felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit tartalmazza.

(2) Felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú továbbképzési szakon

a) egyetemi vagy főiskolai szintű közgazdász szakképzettség esetén: felszámolási és vagyonfelügyeleti szakközgazdász,

b) egyetemi vagy főiskolai végzettség és nem közgazdász szakképzettség esetén: felszámolási és vagyonfelügyeleti szakember

szakképzettség szerezhető.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott szakképzettség csak az e rendelet szerinti szakirányú továbbképzésben szerezhető meg.

2. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Pálinkás József s.k.,

oktatási miniszter

Melléklet a 9/2002. (III. 22.) PM rendelethez

Felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei

1. A képzés célja

A képzés célja olyan válságmenedzseléssel és reorganizációval foglalkozó szakemberek képzése, akik az alapképzésben szerzett ismereteik és a továbbképzésben szerzett szakképzettségük birtokában képessé válnak a fizetésképtelenséggel, válságmenedzseléssel, felszámolással, csődeljárással, vagyonfelügyelettel kapcsolatos feladatok ellátására, akik ismerik a vállalkozásokkal és egyéb gazdálkodó szervezetekkel szembeni csőd- és felszámolási eljárások előkészítési és döntési folyamatait, a fizetőképességet helyreállító módszereket.

2. Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése

a) Egyetemi vagy főiskolai szintű közgazdász szakképzettség esetén: felszámolási és vagyonfelügyeleti szakközgazdász.

b) Egyetemi vagy főiskolai végzettség és nem közgazdász szakképzettség esetén: felszámolási és vagyonfelügyeleti szakember.

3. A képzésben résztvevők köre

A képzésben műszaki tudományok, társadalomtudományok vagy agrártudományok tudományterületen egyetemi vagy főiskolai végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt. Más egyetemi vagy főiskolai szintű szakképzettséggel rendelkezők - a felszámolás és válságmenedzselés területén szerzett minimum hároméves szakmai gyakorlat esetén - a felsőoktatási intézmény tantervében meghatározott feltételekkel vehetnek részt a képzésben.

4. A képzési idő, illetve az elvárt teljesítmény

4 félév, 3600 tanulmányi munkaóra, amelyből legalább 600 tanóra, 120 kredit.

5. A képzés főbb tanulmányi területei és azok aránya

Általános közgazdasági, társadalomtudományi, módszertani ismeretek - a képzés 25-35%-ában:

mikroökonómia, makroökonómia, számvitel, statisztika, pénzügy, ellenőrzés, hatékonyságvizsgálat, vezetésszervezés, költségvetési és közigazgatási jog, gazdasági jog, EU jogi ismeretek, emberi erőforrások, vezetői gazdaságtan.

Szakokhoz kapcsolódó ismeretek a képzés 65-75%-ában, amelyen belül a szakdolgozat 10-15%-ot tesz ki:

informatika, reorganizáció, fizetésképtelenségi válságmenedzselés, fizetésképtelenségi jog és bírósági eljárások, felszámolási technikák, fizetőképességet helyreállító módszerek, etikai kérdések, nemzetközi és európai fizetésképtelenségi eljárások.

6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere

Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt aláírások és gyakorlati jegyek megszerzéséből, vizsgák - beszámolók, kollokviumok, szigorlatok - letételéből, valamint szakmai gyakorlatok elvégzéséből, a szakdolgozat elkészítéséből és záróvizsgából tevődik össze.

6.1. A kötelező szigorlatok

Legalább 2 szigorlat letétele kötelező

- a hatékonyságvizsgálat, valamint

- a vezetői gazdaságtan, reorganizáció, felszámolási technikák, fizetőképességet helyreállító ismeretek, etikai kérdések témaköréből.

6.2. Szakdolgozat

A szakirányú továbbképzés témaköréből írt dolgozat, amely bizonyítja a hallgató hazai és nemzetközi szakirodalomban való jártasságát, tárgyi ismereteit és szintetizáló készségét a szakmai feladat megoldásában. Bizonyítja továbbá, hogy a hallgató képes az elsajátított ismeretek, módszerek alkalmazására, önálló szakértői munka végzésére.

6.3. Záróvizsga

6.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:

- a tantervben szereplő tárgyakból előírt követelmények teljesítése az előírt beszámolók elkészítése, vizsgák letétele;

- a szakdolgozat elkészítése és a bírálók általi elfogadása.

6.3.2. A záróvizsga részei

Komplex szóbeli vizsga a szigorlatok témaköréből

6.3.3. A záróvizsga eredménye

A záróvizsga eredménye a szakdolgozat és védésére adott érdemjegy és a szóbeli vizsgára adott érdemjegy egészre kerekített átlaga.

Tartalomjegyzék