18/2003. (IV. 24.) ESZCSM rendelet
az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésről és továbbképzésről szóló 11/1998. (XII. 11.) EüM rendelet módosításáról
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. §-a (2) bekezdésének i) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésről és továbbképzésről szóló 11/1998. (XII. 11.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az albizottságok tagjait a Bizottság tagjai által javasolt szakértők közül a Bizottság elnökének (a továbbiakban: Elnök) javaslata alapján az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) kéri fel öt évre. Az albizottságok a vezetőiket az albizottság tagjai közül választják."
2. §
(1) Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az első felsőfokú szakirányú szakképesítés - külön jogszabály szerinti - időtartama a szakképzési követelményeknek megfelelően legalább három, de legfeljebb hét év, amit a jelölt a választott szaknak megfelelő munkavégzésre irányuló jogviszonyban tölt el."
(2) Az R. 3. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(3) A felsőoktatási intézmény feladata a szakképzéssel kapcsolatban:]
"a) a miniszter által kiadott szakképzési követelmények alapján az egyes szakmák részletes képzési programjának kidolgozása,"
3. §
(1) Az R. 5. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A szakgyakorlati idő a tíz éven aluli gyermek ápolása, gondozása miatt munkavégzési kötelezettséggel nem járó időszak, a sorkatonai vagy polgári szolgálat, valamint a PhD tanulmányok, illetve egyéb tudományos kutatómunka időtartamára megszakad."
(2) Az R. 5. §-a a következő (10)-(14) bekezdéssel egészül ki:
"(10) A nappali tagozaton végzett PhD tanulmányokból - a felsőoktatási intézmény döntésétől függően - legfeljebb egy év a szakgyakorlati időbe beszámítható.
(11) Az az orvos, fogorvos, gyógyszerész aki egyetemi tanulmányait 10 évnél régebben fejezte be, a felsőoktatási intézmény döntésétől függően felmentést kaphat a központi gyakornoki rendszerbe való felvétel kötelezettsége alól. A szakvizsga letételéhez teljesítendő feltételeket ebben az esetben a felsőoktatási intézmény - a vonatkozó jogszabály előírásainak figyelembevételével - állapítja meg.
(12) Aki az első szakképesítés megszerzéséhez szükséges szakgyakorlatát 1999. október 1-je előtt kezdte meg, és csak rezidensi rendszerben megszerezhető további első szakképesítést kíván szerezni, azt a központi gyakornoki rendszerbe való belépés nélkül is megszerezheti úgy, hogy a szakképesítés megszerzéséhez teljesítendő feltételeket a képzést végző felsőoktatási intézmény állapítja meg.
(13) Aki az elsőként megszerezhető valamely szakmából már rendelkezik szakképesítéssel, és egy másik elsőként megszerezhető szakmából is szakképesítést kíván szerezni, egy év szakgyakorlat beszámítását kérheti az újabb szakképesítés szakgyakorlati idejébe. A kérelemről a felsőoktatási intézmény dönt.
(14) A (11) és a (13) bekezdés szerinti esetben a felsőoktatási intézmény döntésének felülvizsgálatát kezdeményezheti az, akire nézve a felsőoktatási intézmény döntése rendelkezést tartalmaz, a döntés kézhezvételét követő 8 napon belül. A kérelmet a Bizottság elnöke bírálja el."
4. §
Az R. 6. §-a (1) bekezdésének felvezető mondata és a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jelölt szakvizsgára az ESZTT Hivatalánál jelentkezik. A jelentkezéshez mellékelni kell
a) az 5. § (2) bekezdés szerinti leckekönyvet, ennek hiányában
aa) a diploma másolatát (külföldön szerzett diploma esetén a honosított oklevelet),
ab) a szakmai önéletrajzot, és
ac) a működési bizonyítványt."
5. §
Az R. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Sikertelen elméleti vizsga esetén a gyakorlati vizsgát is meg kell ismételni. Ilyen esetben a jelölt további hat hónap gyakorlat után jelentkezhet a vizsga megismétlésére."
6. §
Az R. 7. §-a a következő (11) bekezdéssel egészül ki:
"(11) A jelölt kivételes méltányosságból kérheti a szakvizsga elméleti része idegen nyelven való letételének engedélyezését. Az engedély megadásáról a Bizottság elnöke dönt. Az idegen nyelven letett vizsga pótdíja a magyar nyelvű szakvizsga díjával azonos. A pótdíjból a vizsgabizottság tagjai a 11. § (3) bekezdése szerint részesülnek. Idegen nyelven letett vizsga esetén a bizonyítványt a vizsga nyelvén is ki kell állítani."
7. §
Az R. 8. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A szakvizsga bizottság tagjaira az albizottságok tagjai, a szakvizsga bizottság elnökének személyére a Bizottság tesz javaslatot."
8. §
Az R. 9. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Amennyiben a Bizottság Elnöke azt állapítja meg, hogy a szakvizsga bizottság jogsértően járt el, a Bizottság tagjai véleményének kikérésével a jelöltet újabb szakvizsgára bocsáthatja. Ilyen esetben a megismételt vizsga díját nem kell megfizetni."
9. §
(1) Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A szakvizsgát tanúsító szakorvosi, szakfogorvosi, szakgyógyszerészi, illetve klinikai szakpszichológusi bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) a Bizottság Elnöke, a vizsgabizottság elnöke és a képző intézmény képviselője írja alá. A bizonyítványt magyar nyelven kell kiállítani."
(2) Az R. 10. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A bizonyítvány kiadásáról - ideértve a szakképesítést szerzett nevét, működési nyilvántartási számát, a szakirányú szakképesítés megnevezését, az erről kiállított bizonyítvány számát, a kiállítás helyét és idejét - az ESZTT Hivatala 30 napon belül értesíti a működési nyilvántartás vezetőjét."
(3) Az R. 10. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Elveszett vagy megsemmisült bizonyítvány pótlására az eredeti bizonyítvány elvesztésének az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium hivatalos lapjában történt közzététele után - a szakvizsgáról készített vizsgalap alapján - az ESZTT Hivatal másodlatot állít ki. A másodlat kiállításának díja 2000 Ft."
10. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 6. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.
Dr. Csehák Judit s. k.,
egészségügyi, szociális és családügyi miniszter