26/2003. (X. 16.) OM rendelet
a művészetterápia szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeiről
A felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A művészetterápia szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeit e rendelet melléklete tartalmazza.
(2) Művészetterapeuta szakképzettség csak szakirányú továbbképzésben szerezhető meg.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Magyar Bálint s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 26/2003. (X. 16.) OM rendelethez
A művészetterápia szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1. A képzés célja
Olyan speciális elméleti ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik kellő gyakorlati készségek birtokában a mentális prevenció, terápia és rehabilitáció területein gyógyító team tagjaként (orvosi, pszichológusi ellenőrzés mellett) önállóan képesek tevékenykedni. A képzés során három - zeneterápiás, képzőművészet-terápiás és mozgásművészet-terápiás - szakirány elvégzése közül egy kötelező. A szak elvégzése önálló pszichoterápiás tevékenységre nem jogosít.
2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése
Művészetterapeuta - zárójelben megjelölve a szakirányt (zeneterápiás, képzőművészet-terápiás és mozgásművészet-terápiás) .
3. A szakirányú továbbképzésben való részvétel feltételei
A képzésben egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséggel és bölcsészettudományi, .pszichológiai, egészségügyi, gyógypedagógiai, művészeti, nevelés- és sporttudományi szakképzettséggel lehet részt venni.
4. A képzési idő
5 félév, 150 kreditpont, levelező képzésben legalább 500 tanóra.
5. A képzés főbb tanulmányi területei és arányai
5.1. Általános és alapozó tárgyak: legalább 35, legfeljebb 50 kreditpont.
A képzés első két félévében azoknak a tárgyaknak az oktatására kerül sor, amelyekre a három szakirányra később szakosodó szakembereknek szükségük lehet. Ezek közé tartozik az általános művészetpszichológia, a művészettörténet, a pszichológia, a pszichodiagnosztika, a pszichiátria és a pszichoterápia alapjai, a pszichiátriai rehabilitáció, a tapasztalati tanulás módszerei, a kutatás metodika.
5.2. Szakterületi képzési szakasz: legalább 90, legfeljebb 105 kreditpont.
A szakterületi képzési szakasz a három szakiránynak megfelelő elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátítását szolgálja, magában foglalja a kötelező és a kötelezően választható tárgyakat, az egyéni és csoportos gyakorlati munkát és az egyéni felkészülést is.
A három szakirány legfontosabb tantárgyai a következők:
- zeneterápiás szakirány: a zeneterápia története, fejlődési szakaszai, irányzatai, pszichológiai vonatkozásai, a zeneterápia metodikája, terápiás aspektusú hangszerismeret, anyagismeret, zeneterápiás improvizációs gyakorlat, zene és mozgás, alkalmazott zeneterápia, zeneterápiás önismereti tréning, esetelemzés, szupervízió;
- képzőművészet-terápiás szakirány: a képzőművészet-terápia története, fejlődési szakaszai, irányzatai, pszichológiai vonatkozásai, képzőművészet-terápia metodikája, rajzelemzések és vizsgálatok, kifejezés-patalógia, képzőművészet-terápiás tréning, alkalmazott képzőművészetterápia, társterápiák (mozgás, tánc) , esetelemzés, szupervízió;
- mozgásművészet-terápiás szakirány: mozgásművészet-terápia története, fejlődési szakaszai, pszichológiai vonatkozásai, táncelmélet, tánctörténet, mozgásanatómia és mozgásmegfigyelés, művészetterápia csoportdinamikai sajátosságai, testtudati munka, improvizáció, képkifejezés és mozgás kapcsolata, a mozgásművészet-terápia metodikája.
A gyakorlati ismeretek aránya legalább 50%.
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
6.1. Az ismeretek ellenőrzési rendszere a tantervben előírt vizsgák letételéből, gyakorlatok elvégzéséből, gyakorlati jegyek megszerzéséből, a kritériumkövetelmények teljesítéséből, a szakdolgozat elkészítéséből, valamint a záróvizsgából tevődik össze.
6.2. Kötelező szigorlatok
Legalább 2 komplex szigorlat letétele kötelező
- az általános és alapozó tárgyakból (a pszichiátriai és pszichoterápia alapjai, a pszichológia alapjai, a művészetpszichológia) ,
- a választott szakiránynak megfelelően
= zeneterápia (zenepszichológia, zeneterápia) ,
= képzőművészet-terápia (pszichiátria és művészet, képzőművészet-terápiás elméletek)
= mozgásművészet-terápia (a testtudati munka elmélete és gyakorlata, a mozgásművészet-terápia elmélete)
tárgyköréből.
6.3. A szakdolgozat
A szakdolgozat a szakképzettségnek és a szakiránynak megfelelő szakmai feladat, amellyel a hallgató az általa választott témát konzulens segítségével feldolgozza. A szakdolgozatot meghatározott tartalmi és formai követelmények figyelembevételével kell elkészíteni és záróvizsga bizottság előtt szóban meg kell védeni. A szakdolgozat kreditértéke: 10 kreditpont.
6.4. A záróvizsga
6.4.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei:
- a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakötelezettségek, valamint a gyakorlatok teljesítése,
- a szakdolgozat elkészítése és benyújtása.
6.4.2. A záróvizsga részei:
- a szakdolgozat megvédése,
- a képzés során megszerzett tudás, készségek és azok alkalmazásának ellenőrzésére és értékelésére szolgáló komplex vizsga. A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll.
6.4.3. A záróvizsga eredménye
A záróvizsga eredménye a szakdolgozatra és védésére, valamint a komplex vizsga írásbeli és szóbeli részére adott érdemjegyek egész számra kerekített számtani átlaga.