164/2004. (V. 21.) Korm. rendelet

a Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és -tisztítási Megvalósítási Programmal összefüggő szennyvízelvezetési agglomerációk lehatárolásáról szóló 26/2002. (II. 27.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 45. §-a (7) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) A Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és -tisztítási Megvalósítási Programmal összefüggő szennyvízelvezetési agglomerációk lehatárolásáról szóló 26/2002. (II. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 2000 lakosegyenérték (a továbbiakban: LE) feletti szennyvízelvezetési agglomerációkat a szennyvízelvezetési agglomerációs jegyzékben kell meghatározni."

(2) Az R. 3. §-ának (5)-(6) bekezdései helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A szennyvízelvezetési agglomeráció központjára és térségi rendszer esetén a csatlakozó területekre az igazgatóság a szakmai javaslatát az illetékes Területi Vízgazdálkodási Tanács állásfoglalására figyelemmel alakítja ki.

(6) Az igazgatóság a kérelmet szakmai javaslatával együtt 60 napon belül megküldi az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóságnak. A Főigazgatóság - az országos szakmai értékelés eredményeként -javaslatát a környezetvédelmi és vízügyi miniszternek (a továbbiakban: miniszter) terjeszti fel."

2. §

(1) Az R. melléklete 1.3. pontja második bekezdése helyébe következő rendelkezés lép:

"1. 3. Azok a vízbázísvédelmi célprogramba bevont, továbbá környezetvédelmi érdekből meghatározott települések, amelyek az előző szempontok szerint kialakított szennyvízelvezetési agglomerációk körén kívül esnek, környezetvédelmi és gazdaságossági indokoltság esetén önálló szennyvízrendszert alkothatnak."

(2) Az R. melléklete 4.3 pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(4.3. A szennyvízvezetékekben és -átemelőkben való tartózkodási ideje:)

"a) a hátrányos minőségváltozások elkerülése érdekében a nyers szennyvíz gravitációs és nyomóvezetékekben, valamint az átemelőkben történő együttes tartózkodási ideje a szezonális és heti ingadozásokat figyelembe vevő napi átlagterhelésre a 6 órát nem haladhatja meg. Amennyiben a tartózkodási idő ezt az értéket legfeljebb 30%-kal meghaladja, műszaki beavatkozásokkal - szagtalanító berendezés beépítésének kivételével - kell megelőzni a nem kívánt anaerob folyamatok bekövetkezését."

(3) Az R. mellékletének 4.5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.5. Az alrendszerek belső gyűjtőhálózatának kiépítésénél a szennyvízelvezetési agglomeráción belüli település (rész) szennyvízcsatorna-ellátási körzetének lehatárolásának feltételei:

a) az 1,0 km vezetékhosszra történő rácsatlakozás érje el a 120 főt vagy a 45 lakást (hazai statisztikai adatok figyelembevételével átlagosan 2,7 fő/lakás), a vizsgálatnál a vezetékhosszba a házi bekötővezetékek nem számítandók be; vagy

b) a legkisebb lakosszám hektáronként 30 fő, illetve a tartósan magas talajvízállású területeken a legkisebb lakosszám hektáronként 30 főnél kisebb lehet."

(4) Az R. melléklete 4.7. pontjának c) alpontja helyébe következő rendelkezés lép:

"c) csupán gazdasági oldalról vizsgálva az egyetlen központi tisztítótelep létesítése addig tekinthető gazdaságosnak, amíg a telep fajlagos megvalósítási és üzemeltetési költségének csökkentéséből származó megtakarítások nem haladják meg az "improduktív létesítmények" (települési szennyvíz-csatornázási alrendszerek közötti nem kihasználható vezetékek és átemelők) költségét.

3. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, egyidejűleg az R. 3. §-a (4) bekezdésében a "KÖVIZIG" szó "igazgatóságra" módosul.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Draskovics Tibor s. k.,

pénzügyminiszter