19/2004. (X. 25.) KvVM rendelet
az Attyai-láprét Természetvédelmi Terület létesítéséről szóló 7/1993. (III. 9.) KTM rendelet módosításáról
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. §-a (1) bekezdésének a) pontjában, valamint 85. §-ának b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a 36. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően - a következőket rendelem el:
1. §
Az Attyai-láprét Természetvédelmi Terület létesítéséről szóló 7/1993. (III. 9.) KTM rendelet (a továbbiakban: KTM rendelet) a következő 3/A. §-sal egészül ki:
"3/A. § Az Attyai-láprét Természetvédelmi Terület természetvédelmi kezelési tervét e rendelet melléklete tartalmazza."
2. §
A KTM rendelet e rendelet mellékletével egészül ki.
3. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
Dr. Persányi Miklós s. k.,
környezetvédelmi és vízügyi miniszter
Melléklet a 19/2004. (X. 25.) KvVM rendelethez
[Melléklet a 7/1993. (III. 9.) KTM rendelethez]
Az Attyai-láprét Természetvédelmi Terület természetvédelmi kezelési terve
1. Természetvédelmi gyakorlati célkitűzések
- Őrizze meg a Bakonyaljára jellemző, de mára már rendkívüli módon veszélyeztetetté vált és megritkult szittyós láprét (Juncetum subnodulosi), csátés láprét (Junco-Schoenetum nigricans), kiszáradó láprét (Succiso -Moli-nietum), valamint a velük mozaikosan határos lápi magaskórósok (Angelico - Cirsietum oleraacei) és kaszálórétek (Arrhenathero - Brometum erecti) természetes és természetközeli társulásait.
- Biztosítsa a kiemelkedő számban jelen lévő illatos hagyma (Allium suaveolens), valamint az igen értékes lepke fauna (lápi tarkalepke - Euphydryas aurina, vérfű-bog-lárka lepke - Maculinea teleius) állományainak a megőrzését.
- Óvja meg ezen láprétek biológiai sokszínűségét, őrizze meg a területen élő további növény- és állatfajokat.
- Segítse elő a láprétek értékeinek fenntartása érdekében a degradáció különböző fokán álló területek helyreállítását.
- Segítse elő a gyepek területarányának a megőrzését és a spontán becserjésedés folyamatának a megakadályozását.
- Segítse elő a terület természetes élővilágát veszélyeztető invazív növényfajok visszaszorítását.
2. Természetvédelmi stratégiák
- Az illatos hagyma és a lápi, valamint vérfű-boglárka lepke állományainak (populációinak) fennmaradását a láprétek, magaskórósok és kaszálórétek fenntartásával kell biztosítani.
- A láp- és kaszálórétek megőrzéséhez meg kell gátolni a spontán cserjésedést és beerdősülést, az invazív növényfajok előretörését.
- A terület vízellátásának javításával, az Asszonykaforrás vizének rőzsegátakkal való szükség szerinti szabályozásával elő kell segíteni a láp- és kaszálórétek fennmaradását.
- A terület a taposási károk miatt csak kutatási és oktatási céllal látogatható, ezért a látogatás szabályozása és a tájékoztatás érdekében ismertető táblát kell elhelyezni a terület nyugati sarkánál.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
- A természetvédelmi területen tilos - a már meglévő létesítmények fenntartásával összefüggő tevékenységek kivételével - mindennemű építési tevékenység, beleértve a nyomvonalas, közmű és vadászati létesítményeket is.
- A taposási károk miatt tilos a területen legeltetni.
- Az odvas fákat az egész területen kímélni kell.
- Egész évben tilos a területen tűzet gyújtani.
3.2. Művelési ághoz köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak 3.2.1. Gyepek kezelése
- Az aranyvesszővel (Solidago) borított gyepeken évente kétszer, legalább három éven át, majd utána minden második évben szárzúzózni kell a területet. Ugyancsak szárzúzózni kell június végén vagy július elején a náddal borított foltokat, azok eltávolítása érdekében.
- A terület központi, legnedvesebb és legmélyebben fekvő, részben zsombékos részein évente egyszer, szeptember elején kézi kaszálást kell végezni.
- Kis traktoros kaszálást kell végezni évente legalább egyszer, az időjárástól és a talajok nedvességtartalmától függően június végén vagy július elején a terület többi részén ott, ahol a kaszálórétek társulása foglal helyet.
- A kaszálásokat a fajgazdagság megőrzése miatt mozaikosan kell elvégezni, tervszerűen kettő részre osztva a területet, lekaszálandó és meghagyandó területrészekre.
- A kézi és gépi kaszálással, valamint a szárzúzózással levágott növényi részek legfeljebb egy hónapig tárolhatók a védett terület határán belül.
- A védett területen belül a vadföldművelést 2005. március 30-ig meg kell szüntetni és a helyén réti fű keverékkel magvetést kell végezni. A további években kaszálással kezelni kell ezeket a területrészeket.