217/2004. (VII. 19.) Korm. rendelet
a 2004. júniusi rendkívüli időjárás következtében károsodott lakóingatlanok tulajdonosainak támogatásáról
A Kormány a 2004. év június hónapban bekövetkezett rendkívüli időjárás következtében károsodott lakóingatlanok tulajdonosai kárának enyhítése érdekében a következőket rendeli el:
1. §
(1) A Kormány anyagi támogatást nyújt a 2004. júniusi rendkívüli időjárás következtében károsodott és magánszemélyek tulajdonában lévő lakóingatlanok helyreállításának elősegítése érdekében.
(2) A támogatás célja a rendkívüli időjárás következtében károsodott lakóingatlanokban a káresemény időpontjában életvitelszerűen lakó károsultak elemi lakhatási feltételei biztosításának; az ingatlan természeti csapást megelőző műszaki tartalom és komfortfokozat szerinti helyreállításának az elősegítése.
(3) A helyi lakosok támogatásához szükséges települési keretösszeget a települési önkormányzat képviselő-testülete igényelheti, az alábbi feltételek esetén:
a) a rendkívüli időjárás a település területének legalább 50%-át sújtotta,
b) a rendkívüli időjárás tényét az Országos Meteorológiai Szolgálat igazolja.
(4) Támogatást akkor igényelhet a károsult, ha:
a) a károsodott ingatlan lakás céljára szolgáló lakóépület,
b) a károsodott ingatlan építési engedéllyel épült, vagy fennmaradási engedéllyel rendelkezik,
c) az ingatlan a káresemény idején életvitelszerűen lakott volt,
d) a kárt a természeti csapás okozta,
e) nyilatkozik arról, hogy az ingatlanra a kár keletkezésének időpontjában volt-e viharkárra érvényes biztosítás,
f) az ingatlanban keletkezett, a biztosításból meg nem térülő kár az ötvenezer forintot meghaladja.
2. §
(1) A kárt az ingatlan tulajdonosa vagy használója 2004. július 31-ig jelentheti be a károsodott lakóingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél (a továbbiakban: jegyző).
(2) A kárbejelentés helyét és határidejét a jegyző a helyben szokásos módon teszi közzé.
(3) A károk felmérését és dokumentálását a jegyző 2004. augusztus 15-ig a vis maior támogatás igénylésével egyező módon hajtja végre.
(4) A jegyző összesíti a településen felmért károkat. A település támogatási keretösszege az 1. § (4) bekezdés feltételei szerint számított kárérték 5.0%-a.
(5) A jegyző a települési keretösszeg-igényt az illetékes megyei területfejlesztési tanács munkaszervezetéhez, fővárosi kerület esetében a fővárosi főjegyzőhöz továbbítja.
(6) A megyei területfejlesztési tanács munkaszervezete, illetve a fővárosi főjegyző a vis maior támogatással egyező módon ellenőrzi és igazolja a települési kárbejelentéseket, és a megyei összesítést megküldi az illetékes megyei területfejlesztési tanács, illetve a főváros tekintetében a területfejlesztési feladatot ellátó Fővárosi Önkormányzat (a továbbiakban: területfejlesztési tanács) részére.
(7) A területfejlesztési tanács javaslata alapján a települési keretösszegről a belügyminiszter dönt, majd gondoskodik a támogatás folyósításról.
3. §
(1) Az egyes károsultak támogatásával, a települési keretösszeg elosztásával kapcsolatos feladatokat a jegyző látja el. Ennek során a károsultak egyedi szociális helyzetét és rászorultságát, valamint önerejét a helyi szociális ellátásokat szabályozó rendelet vonatkozó rendelkezéseit, ezek hiányában a képviselő-testület véleményét alapul véve veszi figyelembe.
(2) A támogatási megállapodás megkötésére a károsulttal [a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 139. §-a (1) bekezdésének d) pontjában megállapított jogkörében eljárva] a polgármester jogosult.
(3) A támogatási keretösszeg felhasználásának jogszerűségét a területfejlesztési tanács és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) vizsgálhatja.
4. §
(1) Az 1. § (3) bekezdése alapján biztosított költségvetési támogatás összegével legkésőbb 2004. november 30-ig kell elszámolni.
(2) Az elszámolást két-két példányban településenkénti összesítésben, illetve támogatottanként a Magyar Államkincstár illetékes területi igazgatóságához (a továbbiakban: Igazgatóság) kell benyújtani.
(3) Az elszámolás egy-egy példányát az Igazgatóság a BM OKF-hez továbbítja.
5. §
Az e rendelet alapján nyújtott támogatás a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú mellékletének 6.1. pontja értelmében adómentes.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök