243/2004. (VIII. 21.) Korm. rendelet
a Hernád folyó 2004. év júliusi-augusztusi áradásával összefüggésben károsodott lakóingatlanok felméréséről
A Kormány a Hernád folyó 2004. év júliusi-augusztusi áradásával összefüggően károsodott, magántulajdonban lévő, lakás céljára szolgáló ingatlanokban keletkezett károk bejelentése és felmérése érdekében a következőket rendeli el:
1. §
A kormányrendelet hatálya azokra az ingatlanokra terjed ki, amelyek esetében a következő feltételek együttesen fennállnak:
a) a károsodott ingatlan
aa) lakás céljára szolgáló lakóépület,
ab) építési engedéllyel épült vagy fennmaradási engedéllyel rendelkezik,
ac) a káresemény idején a tulajdonos, illetve a haszonélvező által életvitelszerűen lakott volt;
b) a kárt közvetlenül a Hernád folyó 2004. júliusi-augusztusi áradása vagy a magas vízszinttel összefüggő árvízi jelenség okozta;
c) az ingatlanban keletkezett és a biztosításból, illetve a Wesselényi Miklós Ár- és Belvízvédelmi Kártalanítási Alapból (a továbbiakban: WMA) meg nem térülő kár az ötvenezer forintot meghaladja.
2. §
(1) A kárt 2004. augusztus 31-ig az ingatlan tulajdonosa, használója jelentheti be a károsodott lakóingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél (a továbbiakban: jegyző).
(2) A kárbejelentéssel egyidejűleg a tulajdonos nyilatkozik arról, hogy az ingatlanra a kár keletkezésének időpontjában volt-e ár- és belvíz kárra érvényes biztosítása, illetve a WMA-val kötött szerződése és ezzel egyidejűleg nyilatkozik a biztosítási szerződésből származó kártérítés, illetve a WMA-tól származó kártalanítás összegéről.
(3) A kárbejelentés helyét és határidejét a jegyző a helyben szokásos módon teszi.
3. §
(1) A károk felmérését a jegyző az első fokú építésügyi hatóság műszaki szakemberének és a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság helyi munkatársának a bevonásával végzi.
(2) A kárfelmérést a megyei közigazgatási hivatal építésfelügyeletet ellátó szerve szakmai szempontból felügyeli és szaktanácsadással segíti elő.
(3) A keletkezett károk dokumentálását a vis maior támogatás igénylésével egyező módon "helyreállítható" és "nem helyreállítható" bontásban 2004. szeptember 5-ig kell végrehajtani.
(4) A kárfelmérés során az ingatlanonként felvett kárfelmérési jegyzőkönyv legalább a következőket tartalmazza:
a) az ingatlan azonosításához szükséges adatokat, (helyrajzi szám, cím);
b) az ingatlan fő funkcióját és építési idejét;
c) tíz éven belül épült ingatlan esetén az építési, illetve a használatbavételi vagy fennmaradási engedély számát;
d) az építmény tartószerkezeti rendszerének leírását;
e) a károsodott tartószerkezeti, épületszerkezeti alrendszerek megnevezését a károsodás jellegének megjelölésével;
f) a helyreállítás becsült költségét és a helyreállítás műszakilag indokolt sürgősségét;
g) a felmérést követően várható további károsodás leírását, különös tekintettel az elmaradó helyreállítási munkák következményeire;
h) az ingatlan állagával kapcsolatos egyéb lényeges adatokat.
(5) A helyre nem állítható ingatlanok kárfelmérésére a (4) bekezdés a)-f) pontjaiban meghatározott adatokon túl tartalmazza:
a) a károsodott ingatlan alapterületét, de legfeljebb a külön jogszabályban meghatározott, méltányolható lakásigény felső határának megfelelő lakásnagyságot;
b) a károsodott ingatlan komfortfokozatát;
c) a károsult szándéknyilatkozatát az újjáépítésről vagy a lakóingatlan vásárlásáról;
d) az a) és b) pontok alapján számított összeget, ami nem haladhatja meg a négyzetméterenkénti bruttó egyszáz negyvenezer forint összeget.
(6) A biztosított, illetve a WMA-val kötött szerződéssel érintett ingatlanok kárfelmérése során rögzíteni kell a biztosításból és a WMA-tól megtérülő összeget.
4. §
(1) A jegyző a települési kárbejelentést a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területfejlesztési Tanács (a továbbiakban: területfejlesztési tanács) munkaszervezetéhez 2004. szeptember 8-ig továbbítja.
(2) A területfejlesztési tanács a vis maior támogatással egyező módon ellenőrzi és igazolja a települési kárbejelentéseket, és a megyei összesítésről tájékoztatja az illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatóságot.
(3) A területfejlesztési tanács az ellenőrzött és igazolt összesített kárbejelentéseket 2004. szeptember 10-ig terjeszti fel a belügyminiszternek.
5. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
A miniszterelnök helyett:
Kiss Péter s. k.,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter