35/2004. (III. 31.) FVM rendelet
a "Magyarország SAPARD Terve 2000-2006" kihirdetéséről szóló 53/2001. (VIII. 17.) FVM rendelet módosításáról
Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-ának (2) bekezdése e) pontjában kapott felhatalmazása alapján a következőket rendelem el:
1. §
A "Magyarország SAPARD Terve 2000-2006" kihirdetéséről szóló 53/2001. (VIII. 17.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Németh Imre s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 35/2004. (III. 31.) FVM rendelethez
1. Az R. melléklete 4.1. pontjának "Az intézkedés részletes leírása, keretei" alcímének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. Az intézkedés célja az életképes üzemméretek esetében új munka- és erőgépek, valamint ezek üzemeltetéséhez szükséges tárgyi eszközök beleértve az egyéb majori gépek és berendezések, továbbá az üzemanyag tárolás (tartályok), kiadás gépei és berendezései - beruházásának elősegítése."
2. Az R. melléklete 4.1. pontjának "A kedvezményezettek köre, a pályázatok kiválasztási kritériumai" alcímének első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az intézkedés kedvezményezettjei azok az agrártermeléssel foglalkozó természetes és jogi személyek és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, melyek árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik, és melyeknél megvan az esély, hogy a beruházás megvalósulásával gazdaságilag életképesek és versenyképesek lesznek. A TÉSZ-ek, BÉSZ-ek és termelői csoportok esetében, amennyiben pályázatuk a tagjaik által megtermelt mezőgazdasági termékek tárolásához, manipulálásához vagy a tagjaik által a mezőgazdasági termeléshez használt anyagok beszerzését és a tagokhoz juttatását elősegítő tároláshoz szükséges beruházások támogatására irányul, az 50%-os árbevételi aránytól el lehet tekinteni."
3. Az R. melléklete 4.2. pontjának "A kedvezményezet-, tek köre, a pályázatok kiválasztási kritériumai" alcímének első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az intézkedés kedvezményezettjei:)
"Természetes személyek, jogi személyek, jogi személyiségű és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, illetve társulásaik, amelyek elsődleges termékek feldolgozását végzik. Az alábbi termékek feldolgozása támogatható: marha-, borjú-, sertés- és egyéb húsok, baromfi, tej, tejtermék, tojás, gabona, takarmány, bor, zöldség-gyümölcs, halászati termékek, fűszer, biológiai ecet, méz."
4. Az R. melléklete 4.2. pontjának "A jogosultság kritériumai:" alcíme a következő új rendelkezésekkel egészül ki az ötödik francia bekezdést követően:
"- A malomipari termék gyártása területén az alábbi feltételek érvényesek:
a) Beruházások csak abban az esetben támogathatók, ha azok a jobb minőséghez/hatékonysághoz járulnak hozzá, és nem eredményezik az érintett üzemek kapacitásnövekedését - kivéve, ha a kapacitásnövekedést kompenzálja egy ugyanakkora (vagy nagyobb mértékű) kapacitáscsökkenés ugyanannak vagy egy másik vállalkozásnak a keretében.
b) Nem támogathatóak az áruátvétellel, raktározással, szárítással kapcsolatos olyan beruházások, amelyek az összes kapacitás növekedését eredményezik, kivéve a malom saját alapanyag-ellátásához bizonyítottan szükséges és azt meg nem haladó mértékű kapacitás létesítését.
- Haszonállat-eledel gyártása területén az alábbi feltételek érvényesek:
a) Beruházások csak abban az esetben támogathatók, ha azok az állattenyésztési-takarmányozási integrációk keretében a jobb minőséghez/hatékonysághoz járulnak hozzá, és nem eredményezik az érintett üzemek kapacitásnövekedését - kivéve, ha a kapacitásnövekedést kompenzálja egy ugyanakkora (vagy nagyobb mértékű) kapacitás-csökkenés ugyannak vagy egy másik vállalkozásnak a keretében.
b) Nem támogathatóak az áruátvétellel, raktározással, szárítással kapcsolatos olyan beruházások, amelyek az összes kapacitás növekedését eredményezik, kivéve a keveréktakarmány-gyártó üzem saját alapanyag-ellátásához bizonyítottan szükséges és azt meg nem haladó mértékű kapacitás létesítését.
- A szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek uniós előírások szerinti kötelező lepárlásához szükséges beruházások (korszerűsítés és új kapacitás létrehozása) támogathatók."
5. Az R. melléklete 8.2.9. pontjának "A támogatások igénybevétele, az azzal járó kötelezettségek és azok teljesítésének ellenőrzése" alcímének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"4) Kedvezményezett a Támogató javára köteles a támogatás összege és annak járulékai erejéig bankgaranciát biztosítani, vagy a támogatással érintett eszközre, létesítményre - kivéve az önkormányzati tulajdoni forgalomképtelen ingatlanon történő beruházás esetén - jelzálogjogot bejegyeztetni. A biztosítékot a támogatási szerződés megkötésével, illetőleg az eszköz megvételét követően, de az arra jutó támogatási részösszeg kifizetése előtt kell alapítani és az üzemeltetési kötelezettség végéig fenn kell tartani. Amennyiben a jelzálog tárgya ingó dolog, úgy a Kedvezményezett a vagyontárgyra az üzemeltetési kötelezettség végéig tartó biztosítási szerződést köteles kötni."