Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

6/2004. (XI. 23.) EüM rendelet

a társadalombiztosítási támogatással rendelhető, illetve kölcsönözhető gyógyászati segédeszközökről, a támogatás összegéről és mértékéről, valamint a rendelés, forgalmazás, kölcsönzés és javítás szakmai követelményeiről szóló 19/2003. (IV. 29.) ESZCSM rendelet módosításáról

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 83. § (3) bekezdése a)-b) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben -, valamint a 83. § (4) bekezdésének n) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:

1. §

A társadalombiztosítási támogatással rendelhető, illetve kölcsönözhető gyógyászati segédeszközökről, a támogatás összegéről és mértékéről, valamint a rendelés, forgalmazás, kölcsönzés és javítás szakmai követelményeiről szóló 19/2003. (IV. 29.) ESZCSM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A társadalombiztosítási támogatással kölcsönbe vehető gyógyászati segédeszközök körét, kölcsönzés esetén a támogatás alapját, a támogatás mértékét és nettó összegét a 4. számú melléklet tartalmazza."

2. §

Az R. 5. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép: "5. § Házhoz szállítás esetén a forgalmazó a jogosultat nyilvántartásba veszi, a kiszállítás időpontját, az adott eszköz fajtáját és mennyiségét a nyilvántartásban ellenőrizhető módon rögzíti."

3. §

Az R. 6. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép: "6. § (1) Az e rendelet mellékleteiben meghatározott azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó eszközök közül a kihordási időn belül - a (3)-(4) bekezdésben foglaltak kivételével - társadalombiztosítási támogatással csak egyféle gyógyászati segédeszköz rendelhető.

(2) E rendelet alkalmazásában azonos rendeltetésűek azok a gyógyászati segédeszközök, amelyeknek az 1-3. számú melléklet szerinti indikációi azonosak, kivéve a szemüveglencséket és a hallásjavító készülékeket, melyek közül azonos rendeltetésűek azok, amelyek ISO kódjának első 10 számjegye azonos.

(3) Kihordási időn belül azonos rendeltetetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó eszközök egyidejűleg akkor rendelhetők, ha ezek különböző testrészek egy időben történő, azonos kezelésére szolgálnak. A vényen a felíró orvosnak jelölnie kell az adott testrészt vagy oldalt.

(4) Az egyes gyógyászati segédeszközök kihordási idejének letelte előtt társadalombiztosítási támogatással akkor rendelhető ismét azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó gyógyászati segédeszköz, ha

a) a biztosított egészségi, illetve testi állapotában bekövetkezett változás ezt szükségessé teszi, vagy

b) a gyógyászati segédeszköz rendeltetésszerű használat közben, de a szavatossági időn túl hibásodott meg oly mértékben, hogy nem javítható, vagy az egyszeri javítási költség meghaladja az új gyógyászati segédeszköz árához nyújtott társadalombiztosítási támogatás - a javítás időpontjában érvényes - összegének 60%-át.

(5) A (4) bekezdés a), illetve b) pontjai szerinti rendelés esetén az orvosi dokumentációban fel kell tüntetni a rendelés indokát."

4. §

Az R. 8. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép: "8. § (1) Az orvosnak a gyógyászati segédeszköz rendelésekor a biztosítottat tájékoztatni kell a gyógyászati segédeszköz kihordási idejéről, rendeltetéséről, a társadalombiztosítási támogatás mértékéről, összegéről, illetve a vénybeváltás 30 napos határidejéről.

(2) A biztosított - a 6. § (3)-(4) bekezdésében foglaltak és méltányossági kérelem alapján rövidebb kihordási idővel kiszolgált eszköz kivételével - a vényre történő felírással egyidejűleg a vény hátoldalán írásban nyilatkozik arról, hogy a gyógyászati segédeszköz kihordási idején belül részére azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszközt társadalombiztosítási támogatással nem váltottak ki.

(3) A biztosított, illetve a gyógyászati segédeszközt nevében kiváltó személy az átvételt a vényen aláírásával igazolja.

(4) Helyettesítés esetén - beleértve azt az esetet is, amikor az egy vényen rendelt, illetve a ténylegesen kiszolgált gyógyászati segédeszközök mennyisége eltér - a ténylegesen kiszolgált gyógyászati segédeszközhöz nyújtható támogatási összeg nem haladhatja meg az orvos által eredetileg rendelt gyógyászati segédeszközhöz nyújtható támogatási összeget.

(5) A rendelt gyógyászati segédeszköz csak azonos rendeltetésű eszközcsoporton belüli eszközzel helyettesíthető.

(6) Amennyiben az orvos a vényen rendeléskor a helyettesíthetőséget nem zárta ki, a gyógyászati segédeszközt kiszolgáló köteles a helyettesítés lehetőségéről a gyógyászati segédeszközt kiváltó személyt tájékoztatni. Helyettesítés esetén a gyógyászati segédeszközt kiváltó személy a vényen aláírásával igazolja, hogy a helyettesítéssel egyetért.

(7) Közgyógyellátás jogcímén rendelt gyógyászati segédeszköz csak az orvos által eredetileg rendelt gyógyászati segédeszközzel azonos, vagy annál alacsonyabb közfinanszírozás alapját képező árú, szintén közgyógyellátás jogcímén rendelhető eszközzel helyettesíthető. Eltérő esetben a közgyógyellátás jogcíme nem érvényesíthető.

(8) Az orvos által felírt, egyedi méretvétel alapján (a továbbiakban: rendelésre) készülő, valamint méltányossági kérelem alapján rendelt gyógyászati segédeszköz nem helyettesíthető."

5. §

(1) Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vény a kiállítástól számított 30 napig, méltányossági kérelem alapján támogatott gyógyászati segédeszköz esetében az engedély jogerőre emelkedésétől számított 30 napig váltható be."

(2) Az R. 9. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) A vény akkor érvényes,]

"b) rendelésre készített gyógyászati segédeszköz esetében, ha a vény kiállításának és az eszköz kiadásának dátuma között legfeljebb 120 nap telt el."

(3) Az R. 9. §-a (3) bekezdése b) pontjának helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) Érvényes az a vény, amelyben a 7. § (4) bekezdésébenfelsorolt adatokon kívül szerepel:]

"b) a kiszolgáltatott gyógyászati segédeszköz 1-4. számú mellékletek szerinti megnevezése, darabszáma,"

(4) Az R. 9. §-a (6) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A vényt a rendelt gyógyászati segédeszköz kiadása után a forgalmazó érvényteleníti, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) kérelmére az OEP-hez továbbítja."

6. §

Az R. 12. §-a (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A gyógyászati segédeszközt forgalmazónak, javítási és kölcsönzési tevékenységet, valamint az eszköz kiszolgáltatását is végző, egyedi méretvétel alapján készült gyógyászati segédeszközt gyártó tevékenységet végzőnek (a továbbiakban együtt: forgalmazó) a gyógyászati segédeszköz forgalmazásához rendelkeznie kell a gyógyászati segédeszköz szaküzletek külön jogszabály szerinti működési engedélyével."

7. §

Az R. a következő új 12/A. §-sal egészül ki: "12/A. § (1) A gyógyászati segédeszközt forgalmazó szaküzletben a forgalmazott és kölcsönzött társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközök esetében - az egyedi méretvétel alapján gyártott termékek kivételével - a közfinanszírozás alapjául elfogadott általános forgalmi adó nélküli (a továbbiakban: nettó) árat, a támogatás mértékét és nettó összegét és a fogyasztó által fizetendő térítési díjat a fogyasztó számára jól látható és hozzáférhető módon közzé kell tenni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti információkat nagybetűs, kontrasztos írásmóddal és pontírásban is hozzáférhetővé kell tenni."

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) Az e rendelet 7. §-ával megállapított, az R. 12/A. §-ának (2) bekezdésébe foglalt rendelkezést 2006. június 30-ig csak azoknak a gyógyászati segédeszközt forgalmazóknak kell teljesíteni, akik látássérültek számára készült eszközöket is forgalmaznak, 2006. június 30-át követően pedig minden, gyógyászati segédeszközt társadalombiztosítási támogatással forgalmazó szaküzletnek.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 8. számú melléklete 2. pontjának a) alpontja.

Dr. RáczJenő s. k.,

egészségügyi miniszter