Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

249/2005. (XI. 18.) Korm. rendelet

a nukleáris létesítmények nukleáris biztonsági követelményeiről és az ezzel összefüggő hatósági tevékenységről szóló 89/2005. (V. 5.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény (a továbbiakban: At.) 67. §-ának a), d) és e) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján az atomenergia biztonságos alkalmazása érdekében, figyelemmel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény hatálybalépésére, az alábbiakat rendeli el:

1. §

A nukleáris létesítmények nukleáris biztonsági követelményeiről és az ezzel összefüggő hatósági tevékenységről szóló 89/2005. (V. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (1) bekezdésének felvezető része helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E rendelet hatálya az At. 17. §-a (2) bekezdésének a)-e), m)-r) és 67. §-ának d) pontjaiban megfogalmazottak szerint a nukleáris létesítményekre, azok építményeire, rendszereire és berendezéseire, a nukleáris létesítménnyel kapcsolatos tevékenységekre és az e tevékenységet végzőkre terjed ki (beleértve a létesítményeken belüli radioaktív anyag szállítást és a radioaktív hulladékok átmeneti tárolását biztosító rendszereket, berendezéseket, a nukleáris létesítmény nyomástartó edényeit, továbbá a tűzvédelmet, valamint a fizikai védelmet szolgáló rendszereket, berendezéseket, ha azok a nukleáris biztonságra hatást gyakorolnak, kizárólag ezen hatásuk szempontjából), így:"

2. §

Az R. 5. §-a és az azt megelőző cím és alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"HATÓSÁGI ENGEDÉLYEZÉS, ELLENŐRZÉS ÉS FELÜGYELET

Engedélyezés és jóváhagyás

5. § (1) A nukleáris biztonsági hatóság engedélye szükséges az 1., 5. és 6. számú Szabályzatokban részletezettek szerint a nukleáris létesítmény

a) telepítéséhez (telephelyengedély),

b) létesítéséhez, bővítéséhez (létesítési engedély),

c) üzembe helyezéséhez (üzembe helyezési engedély),

d) üzemeltetéséhez, tervezett üzemidején túli üzemeltetéséhez (üzemeltetési engedély),

e) átalakítása (módosítása) elvi értékeléséhez (elvi engedély),

f) átalakításához (átalakítási engedély),

g) végleges üzemen kívül helyezéséhez (végleges leál-lítási engedély),

h) megszüntetéséhez (leszerelési engedély),

i) atomerőmű blokk esetén a főjavítását követő újraindításához (indítási engedély) .

(2) Ahhoz, hogy a nukleáris létesítmény a nukleárisbaleset-elhárítási intézkedési tervét az első alkalommal, illetve módosítását követően életbe léptesse - az üzembe helyezési engedélyezési, illetve az átalakítási engedélyezési eljárás keretében -, meg kell szereznie a nukleáris biztonsági hatóság engedélyét.

(3) A nukleáris biztonsági hatóság egyedi engedélyt, vagy az 1., 5. és 6. számú Szabályzatokban meghatározott esetekben típusengedélyt ad a nukleáris létesítmény üzemanyagának és - a biztonsági követelményeknek megfelelően biztonsági osztályba sorolt - berendezéseinek

a) gyártásához (gyártási engedély),

b) beszerzéséhez (beszerzési engedély),

c) szereléséhez (szerelési engedély),

d) üzemeltetéséhez (üzemeltetési engedély),

e) átalakítása (módosítása) elvi értékeléséhez (elvi engedély),

f) átalakításához, javításához (átalakítási, javítási engedély),

g) leszereléséhez (leszerelési engedély) .

(4) Az atomerőmű blokkjainak főjavítását követő újraindításához be kell szerezni a nukleáris biztonsági hatóság engedélyét.

(5) A nukleáris biztonsági hatóság végzi a nukleáris berendezések tekintetében a műszaki sugárvédelmi engedélyezést.

(6) A nukleáris biztonsági hatóság adja ki a 7. számú melléklet szerinti építmények és épületszerkezetek építéséhez, használatbavételéhez, fennmaradásához, felújításához, helyreállításához, átalakításához, bővítéséhez, rendeltetéstől eltérő használatához, valamint lebontásához szükséges építési, fennmaradási és használatbavételi hatósági engedélyeket, ha az előzőekben felsorolt tevékenységek, vagy az építmény fennmaradása egy vagy több biztonsági funkció megvalósulását befolyásolja, vagy, ha az az általános építésügyi előírások szerint engedélyezési kötelezettség alá tartozik. Különös építésügyi követelmények hiányában az általános előírásokat kell az engedélyezés során alkalmazni.

(7) A nukleáris biztonsági hatóság adja ki a 7. számú melléklet szerinti építmények felvonóinak építési és használatbavételi engedélyét.

(8) A nukleáris létesítmény engedélyezési eljárása keretében a nukleáris létesítmény építményeinek, valamint a nukleáris berendezéseknek az engedélyezése összevontan, egy eljárásban is lefolytatható, amennyiben erre vonatkozó kérelmet terjesztenek elő, és a kérelem szerinti engedélyekhez szükséges tartalmi és formai követelményeknek és feltételeknek a kérelmező eleget tesz.

(9) Az At. 17. §-ának (2) bekezdése szerint az engedélyesek kérelmére induló eljárásban az elektronikus adathordozón is mellékelt dokumentáció hatóság által alkalmazott fájlformátumait a hatóság megnevezheti. Az alkalmazott fájlformátumok jegyzékét a hatóság közzéteszi.

(10) A nukleáris létesítmény Időszakos Biztonsági Jelentését a nukleáris biztonsági hatóság felülvizsgálja és jóváhagyja a jelen rendelet 21. §-a szerint.

(11) A nukleáris biztonsági hatóság a nukleáris biztonság szempontjából fontos szerelési, kivitelezési technológiákat, mérési, számítási, műszaki vizsgálati és értékelési módszereket, - a módszer felhasználásának körülményeit megvizsgálva, a felhasználás körülményeire tett előírások mellett, - egyszeri vagy többszöri felhasználásra jóváhagyja."

3. §

Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § A nukleáris létesítménynek a 7. számú mellékletben foglaltaktól eltérő építményeivel kapcsolatban a területileg illetékes, vagy a sajátos építményfajták tekintetében hatáskörrel bíró építésügyi hatóságok által lefolytatott eljárásokban a nukleáris biztonsági hatóság szakhatósági hozzájárulása szükséges a nukleáris biztonság érvényre juttatása céljából."

4. §

Az R. 12. §-át megelőző alcím az alábbiak szerint módosul, az R. 12. §-a pedig a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"Ellenőrzés és felügyelet"

"(5) A nukleáris létesítmények felügyeletéhez a nukleáris biztonsági hatóság folyamatos táv-adatszolgáltatást is igénybe vesz a hozzá telepített eszközökkel

a) adatbázisokból,

b) a technológiai folyamatba beépített ellenőrző rendszerekből.

A táv-adatszolgáltatás útján beszerzett adat a biztonsági helyzet elemzésére, értékelésére a felügyeleti tevékenység keretében használható fel. A táv-adatszolgáltatás útján beszerzett adat alapján a hatóság bejelentett vagy be nem jelentett ellenőrzést kezdeményezhet."

5. §

Az R. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. § (1) A nukleáris biztonsági hatóság az engedélyesek működését és a létesítmények biztonsági helyzetét rendszeres elemzések és értékelések végzésével is felügyeli. A kockázat növekedésének lehetősége esetén hivatalból eljárást kezdeményez, és szükség esetén a jogszabályi követelmények, az azokon alapuló hatósági előírások gyakorlati érvényesülését biztosító előírásokat tesz.

(2) A hatóság döntését a rendelkezésére álló tények, az eljárásának tárgyát képező létesítmény, berendezés működése, a tervezést megalapozó biztonsági elgondolás, a javasolt, illetve megvalósult működési elvek - elsősorban az engedélyes által szolgáltatott műszaki információ alapján történő - átfogó, részletes elemzésére és értékelésére alapozza.

(3) Annak érdekében, hogy az atomenergia alkalmazása által okozott kockázat ne legyen nagyobb a kockázat elfogadható mértékét figyelembe vevő jogszabályok rendelkezései által meghatározottnál, a nukleáris biztonsági hatóság - mérlegelve és figyelembe véve az elemzéseknek, értékelésnek és az ellenőrzésnek a nukleáris biztonság fenntartásához szükséges módját és részletességét - meggyőződik arról, hogy

a) a rendelkezésére bocsátott információ bizonyítja a létesítmény, tevékenység biztonságát,

b) az üzemeltető által benyújtott dokumentáció pontos, és elégséges annak megítéléséhez, hogy teljesülnek a hatósági követelmények,

c) az alkalmazott műszaki megoldások - különösen az újszerűek - a gyakorlatban vagy kísérletekben bizonyítottan megfelelőek vagy minősítettek, továbbá alkalmasak a megkívánt biztonsági szint elérésére."

6. §

Az R. 21. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A nukleáris biztonsági hatóság az engedélyes időszakos biztonsági jelentése és a jelentés felülvizsgálatának megállapításai alapján határozatot hoz. A határozatban az üzemeltetési engedélyt visszavonhatja vagy érvényességét korlátozhatja, ha az annak megadásához alapul szolgáló körülmények megváltozását, illetve a kockázat mértékének növekedését állapította meg. A határozatban a további üzemeltetéshez a korábbiakon kívül újabb, azoktól eltérő feltételeket is megszabhat, az engedélyes számára kötelezettségeket írhat elő, beleértve a (3) bekezdés szerinti biztonságnövelő intézkedések végrehajtását."

7. §

Az R. 25. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A nukleáris biztonsági hatóság az At. 12. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerinti első fokú ügyintézési határidő megtartásával határozatban dönt a felmentésről és annak időtartamáról, amely nem lehet későbbi a soron következő biztonsági felülvizsgálat időpontjánál. A felmentés engedélyezett időtartamának meghatározása során a követelménytől való eltérés által okozott kockázatnövekedés mértékét, a teljesüléshez szükséges intézkedések terjedelmét, költségét, megvalósítási időtartamát veszi figyelembe. Figyelmet fordít arra, hogy egy telephelyen belül ne különbözzenek indokolatlanul a biztonsági követelmények."

8. §

(1) Az R. 1. melléklete e rendelet 1. melléklete szerint módosul.

(2) Az R. 3. melléklete e rendelet 2. melléklete szerint módosul.

(3) Az R. 5. melléklete e rendelet 3. melléklete szerint módosul.

(4) Az R. 6. melléklete e rendelet 4. melléklete szerint módosul.

9. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg az R. 10. §-a, valamint az R. 1. melléklete 3.040. pont harmadik és negyedik mondatai, a 4.075. pont harmadik és negyedik mondatai és a 6.059. pont harmadik és negyedik mondatai hatályukat vesztik.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 249/2005. (XI. 18.) Korm. rendelethez

1. Az R. 1. mellékletének 2.087. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.087. A kérelmet megalapozó dokumentációt a Hatósággal egyeztetett szövegszerkesztői környezetben, elektronikus adathordozón is 1 példányban be kell nyújtani."

2. Az R. 1. mellékletének 2.090. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.090. Az engedélykérelmet megalapozó dokumentáció 2 példányát a Hatóság a kérelemnek helyt adó eljárás befejezése után saját irattárában helyezi el. A kérelem elutasítása, visszavonása vagy az eljárás megszüntetése esetén a Hatóság 1 példányt irattároz, a másik példányt az engedélyesnek visszaküldi."

3. Az R. 1. mellékletének 2.092. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.092. Nem hatósági engedélyköteles módosítás esetén a hatósági engedélyt megalapozó dokumentációtól való eltérést az Engedélyes a Hatóságnak köteles bejelenteni. A bejelentést az Engedélyes a módosított dokumentum (engedélyesi döntés és döntést megalapozó dokumentáció) 1 példányának a Hatóság részére - a módosítást követő 5 napon belül, de még a tevékenység megkezdése előtt - történő benyújtással teljesíti."

4. Az R. 1. mellékletének 3.041. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3.041. A kérelmet megalapozó dokumentációt a Hatósággal egyeztetett szövegszerkesztői környezetben, elektronikus adathordozón is 1 példányban be kell nyújtani."

5. Az R. 1. mellékletének 3.043. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3.043. Az engedélykérelmet megalapozó dokumentáció 2 példányát a Hatóság a kérelemnek helyt adó eljárás befejezése után saját irattárában helyezi el. A kérelem elutasítása, visszavonása vagy az eljárás megszüntetése esetén a Hatóság 1 példányt irattároz, a másik példányt az engedélyesnek visszaküldi."

6. Az R. 1. mellékletének 3.045. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3.045. Nem hatósági engedélyköteles módosítás esetén a hatósági engedélyt megalapozó dokumentációtól való eltérést az Engedélyes a Hatóságnak köteles bejelenteni. A bejelentést az Engedélyes a módosított dokumentum (engedélyesi döntés és döntést megalapozó dokumentáció) 1 példányának a Hatóság részére - a módosítást követő 5 napon belül, de még a tevékenység megkezdése előtt - történő benyújtással teljesíti."

7. Az R. 1. mellékletének 4.006. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.006. Az Engedélyes által javasolt kategorizálás végső jóváhagyását a Hatóság végzi. Az 1. és 2. átalakítási kategóriákba sorolt átalakítások esetén a jóváhagyás a 4.016 pontjának a) alpontja szerinti engedélyezési eljárásban történik. A 3. átalakítási kategóriába sorolt átalakítások esetén ellenőrzés céljából elektronikus formában elérhetővé kell tenni a Hatóság számára a tervbe vett átalakítás előzetes értékelését és külön kérésre az annak alapjául szolgáló dokumentumokat. A Hatóság ellenőrzésének eredményét elektronikus formában rögzíti, elutasító döntését határozatban közli az Engedélyessel."

8. A R. 1. mellékletének 4.013. pontjában szereplő táblázat helyébe a következő táblázat lép:

Biztonsági osztály
123
a)rendszer, rendszerelem tervezési alapjának, rendszerrel, rendszerelemmel szemben támasztott rendszertechnikai és funkcionális követelmények módosításátXXX
b1)a rendszer, rendszerelem által ellátott biztonsági funkció
b1.1) megszüntetését, módosítását vagy új biztonsági funkció kialakításátXXX
b1.2) megvalósulási módjának és feltételeinek módosulását: aktív elem helyett passzív elemmel valósul meg; eltérő elven vagy módon valósul meg a funkció ellátása; működést indító paraméterek változnak; funkcióhoz szükséges feladatok módosulása pl. új védelmi jel kerül bevezetésre; stb.XXX
b1.3) jellemzőinek megváltozását: funkció jellemző paramétereinek változása; funkció rendelkezésre állásának megváltozása; stb.XXX
b2)tervezés során feltételezett (VBJ-ben rögzített) alábbi adatok megváltoztatását
b2.1) a tervezési alapból adódó méretezési alapadatokXXX
b2.2) a tervezés során feltételezett igénybevételekXXX
b2.3) a tervezés során feltételezett környezeti viszonyokXXX
b2.4) a tervezés során feltételezett megbízhatósági szintXXX
b2.5) a tervezés és kivitelezés során használt szabványokból, előírásokból adódó követelményekXXX
b3)A b2.1)-b2.5) pontok szerinti követelményektől eltérő jellemzőkkel rendelkező rendszerelemek beépítésétXXX
c1)a rendszer és rendszerelem feladatának és tervezett üzemállapotainak megváltoztatásátXXX
c2)a rendszer biztonsági osztályba sorolásának módosításátXXX
c3)a rendszer szeizmikus osztályba sorolásának megváltoztatásátXXX
Biztonsági osztály
123
c4)a biztonsági funkció ellátásában, megvalósításában résztvevő rendszerelem felállítási (telepítési, beépítési) helyének, nyomvonalának olyan módosítását, amely a figyelembe vett környezeti viszonyokat, igénybevételeket, működtethetőséget, ellenőrizhetőséget, karbantarthatóságot és megbízhatóságot módosítja vagy módosíthatjaXX
c5)biztonsági funkció ellátásában, megvalósításában résztvevő rendszer, rendszerelem felépítésének, konstrukciójának, rögzítésének, jellemzőinek, működési módjának megváltoztatását, vagy az eredetitől eltérő rendszerelem beépítésétXX
c6)védelmi és automatikus működések (ideértve a berendezések saját védelmét is) módosításátX-
c7)biztonsági funkció ellátásában, megvalósításában résztvevő I&C rendszer és rendszerelem megváltoztatásátX-
c8)villamos betáplálás módosításátX-
c9)a rendszerhez, rendszerelemhez csatlakozó rendszer vagy segédrendszer kapcsolódásának módosítását, új csatlakozás létrehozásátXX-
c10)szerkezeti anyagok módosításátXX-
c11)a rendszer, rendszerelem funkciója rendelkezésre állásának biztosítása érdekében végzendő üzem közbeni vizsgálatok, ellenőrzések, próbák módosítását (gyakoriság, terjedelem, módszer, jellemzők, elfogadási kritériumok stb.), ezektől eseti eltérés engedélyezésétXX
c12)biztonsági funkció ellátásában, megvalósításában résztvevő új rendszer, rendszerelem alkalmazását, meglévő ilyen rendszer, rendszerelem leszerelésétXXX
d)d1) programozott eszközök módosítását, új eszközök beépítését a 6. fejezetben leírtak szerint d2) építmények, épületszerkezetek átalakítását az 5. fejezetben leírtak szerintXX
Biztonsági osztályba sorolástól független
e)a tervezési üzemzavarok lefolyásának megváltozását eredményező módosításokatX
f)a blokk üzemeltetési feltételeitől és korlátjaitól eltérő üzemállapotban történő előre eltervezett üzemeltetésétX
g)az alábbi dokumentumok módosításait:X
g1.1) az atomerőmű üzemeltetési feltételei és korlátjai
g1.2) a biztonsági funkciót ellátó berendezések megfelelő állapota fenntartását és a karbantartás hatékonyságát biztosító követelményeket, előírásokat tartalmazó dokumentáció
g1.3) az atomerőmű üzemzavar elhárítását szabályozó állapot orientált kezelési utasítás
g1.4) balesetelhárítási intézkedési terv
g1.5) balesetkezelési eljárások
g1.6) Biztonsági szabályzat
g1. 7) a munkakör betöltéséhez előírt hatósági jogosító vizsgák lebonyolítására vonatkozó, az Engedélyes által készített és a Hatóság által jóváhagyott belső szabályozás
h)a Végleges Biztonsági Jelentésben a telephelyre, a tűzvédelemre, a fizikai védelemre, a minőségirányítási programra és a biztonsági elemzésekre, továbbá a hulladékkezeléssel, a sugárvédelemmel, a fűtőelem kezeléssel, az üzemeltetéssel kapcsolatos tevékenységekre leírtaknak a nukleáris biztonságra vagy a dolgozók, lakosság sugárterhelésére kiható megváltozásátX

9. Az R. 1. mellékletének 4.017. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.017. A 4.016. pont szerinti engedélyezési eljárások ügyintézési határidejéről az At. 12. §-a rendelkezik."

10. Az R. 1. mellékletének 4.061. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.061. A rendszerelemek hatósági engedélyköteles javításához kapcsolódó gyártási és beszerzési tevékenység nem hatósági engedélyhez kötött tevékenység, ha a beszerzett vagy gyártott rendszerelem a Szabályzatokhoz tartozó meghatározások szerinti "azonos alkatrész, szerkezeti elem, rendszerelem" vagy "hasonló alkatrész, szerkezeti elem, rendszerelem" definíciónak megfelel."

11. Az R. 1. mellékletének 4.076. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.076. A kérelmet megalapozó dokumentációt a Hatósággal egyeztetett szövegszerkesztői környezetben, elektronikus adathordozón is 1 példányban be kell nyújtani."

12. Az R. 1. mellékletének 4.078. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.078. Az engedélykérelmet megalapozó dokumentáció 2 példányát a Hatóság a kérelemnek helyt adó eljárás befejezése után saját irattárában helyezi el. A kérelem elutasítása, visszavonása vagy az eljárás megszüntetése esetén a Hatóság 1 példányt irattároz, a másik példányt az engedélyesnek visszaküldi."

13. Az R. 1. mellékletének 4.080. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.080. Nem hatósági engedélyköteles módosítás esetén a hatósági engedélyt megalapozó dokumentációtól való eltérést az Engedélyes a Hatóságnak köteles bejelenteni. A bejelentést az Engedélyes a módosított dokumentum (engedélyesi döntés és döntést megalapozó dokumentáció) 1 példányának a Hatóság részére - a módosítást követő 5 napon belül, de még a tevékenység megkezdése előtt - történő benyújtással teljesíti."

14. Az R. 1. mellékletének 5.004. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.004. Az építésügyi hatósági engedélyezés az alábbi engedélyek kiadásával történik:

a) építési (bontási) engedély,

b) fennmaradási engedély,

c) használatbavételi engedély."

15. Az R. 1. mellékletének 5.015. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.015. Új atomerőművel vagy új atomerőművi blokkal összefüggő építmények, épületszerkezetek építése esetén az engedélykérelemnek tartalmaznia kell:

a) az építmény megnevezését, azonosító jelét, biztonsági és szeizmikus osztályba sorolását,

b) a kérelemmel érintett ingatlan címét és helyrajzi számát, az építési jogosultságot igazoló dokumentumot,

c) az építmény feladatát az atomerőmű minden tervezett üzemállapotában,

d) az építmény tervezési alapját,

e) a Nukleáris Biztonsági Szabályzatokban és az egyéb hatályos jogszabályokban, a létesítmény biztonsági jelentésében (EBJ, VBJ), az építményre, az építési munkára, valamint a biztonsági osztályra meghatározott műszaki és minőségi követelményeket,

f) az építmény műszaki leírását, ennek részeként:

f1) az építmény méretezési, tervezési információit:

- tervezési alapból adódó igénybevételek, azok gyakorisága és szuperpozíciója,

- környezeti viszonyok (neutron- és gammasugárzás, hőmérséklet, páratartalom, időjárás stb.),

- élettartam,

- a tervezés és kivitelezés során használt szabványok, előírások,

- a tervezés, gyártás és kivitelezés főbb műszaki követelményei,

f2) a helyszínrajzot, tereprendezési tervet, a szükséges talajjellemzők biztosításának módját,

f3) az építmény felállítási helyét, főbb adatait, funkcionális leírását ábrával, rajzzal szemléltetve (homlokzatok, alaprajzok),

f4) az építmény szerkezeti kialakítását alaprajzokkal és metszetekkel,

f5) az épületszerkezetek bemutatását,

f6) a felhasználni kívánt építési és szerelési anyagok ismertetését,

f7) 2. biztonsági osztályba sorolt építményeknél, épületszerkezeteknél alkalmazott, vagy a hagyományos technológiáktól eltérő építési és szerelési technológiák leírását,

f8) épületgépészetet,

f9) villamos installációt,

f10) tűzjelző rendszert,

f11) munkavédelmet,

f12) környezetvédelmet,

g) az építménybe telepítendő felvonók terveit és adatait,

h) terepbiztosítási építmények, kerítések terveit,

i) tűzvédelmi dokumentációt,

j) talajmechanikai szakvéleményt,

k) az alább felsorolt igazoló műszaki dokumentumokat:

k1) szerkezeti és egyéb műszaki számítások,

k2) a felhasználni kívánt építési és szerelési anyagok megfelelőségének igazolása,

k3) 2. biztonsági osztályba sorolt építményeknél, épületszerkezeteknél alkalmazott, vagy a hagyományos technológiáktól eltérő építési és szerelési technológiák megfelelőségének igazolása,

k4) az e) pont szerinti követelmények és előírások teljesülésének bemutatása, amennyiben azokat a k1)-k3) pontok nem fedik le,

l) minőségügyi tervet,

m) a radioaktív anyagok környezeti kijutásának megakadályozására, a sugárterhelés csökkentésére szolgáló épületszerkezetek, továbbá a fővízköri főberendezések tartószerkezeteinek építési munkái során megvalósítani kívánt ellenőrzési program bemutatását,

n) azon üzem közbeni vizsgálatok, ellenőrzések terjedelmének, gyakoriságának ismertetését (állapot-felügyeleti terv) és megfelelőségének igazolását, amelyek elvégzése szükséges annak biztosításához, hogy az építmény, épületszerkezet ellássa funkcióit,

o) az építmény és épületszerkezetek megvalósításával kapcsolatban álló szervezetekkel szemben támasztott követelményeket, a közreműködő tervező(k) nevét, címét, tervezői jogosultságuk megjelölését és minősítésük bemutatását,

p) tervezői nyilatkozatot az építési előírásoknak való megfelelőségről, és a minőségbiztosítási előírások betartásáról,

q) kijelölt szervezet felülvizsgálatát és értékelését arról, hogy az építési munka dokumentációja a hatályos jogszabályokban előírt követelményeket, valamint a beépítés helyére, a biztonsági osztályra vonatkozó műszaki és minőségi előírásokat kielégíti,

r) az eljáráshoz kapcsolódóan a Hatóság által kiadott engedély(ek), a kérelem megalapozásához felhasznált, az Engedélyes által korábban benyújtott dokumentáció megnevezését és azonosítóit."

16. Az R. 1. mellékletének 5.054. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.054. A kérelmet megalapozó dokumentációt a Hatósággal egyeztetett szövegszerkesztői környezetben, elektronikus adathordozón is 1 példányban be kell nyújtani."

17. Az R. 1. mellékletének 5.059. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.059. Az engedélykérelmet megalapozó dokumentáció 2 példányát a Hatóság a kérelemnek helyt adó eljárás befejezése után saját irattárában helyezi el. A kérelem elutasítása, visszavonása vagy az eljárás megszüntetése esetén a Hatóság 1 példányt irattároz, a másik példányt az engedélyesnek visszaküldi."

18. Az R. 1. mellékletének 5.061. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.061. Nem hatósági engedélyköteles módosítás esetén a hatósági engedélyt megalapozó dokumentációtól való eltérést az Engedélyes a Hatóságnak köteles bejelenteni. A bejelentést az Engedélyes a módosított dokumentum (engedélyesi döntés és döntést megalapozó dokumentáció) 1 példányának a Hatóság részére - a módosítást követő 5 napon belül, de még a tevékenység megkezdése előtt - történő benyújtással teljesíti."

19. Az R. 1. mellékletének 6.015. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"6.015. A 6.009. pont szerinti engedélyezési eljárások ügyintézési határidejéről az At. 12. §-a rendelkezik."

20. Az R. 1. mellékletének 6.060. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"6.060. A kérelmet megalapozó dokumentációt a Hatósággal egyeztetett szövegszerkesztői környezetben, elektronikus adathordozón is 1 példányban be kell nyújtani."

21. Az R. 1. mellékletének 6.063. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"6.063. Az engedélykérelmet megalapozó dokumentáció 2 példányát a Hatóság a kérelemnek helyt adó eljárás befejezése után saját irattárában helyezi el. A kérelem elutasítása, visszavonása vagy az eljárás megszüntetése esetén a Hatóság 1 példányt irattároz, a másik példányt az engedélyesnek visszaküldi."

22. Az R. 1. mellékletének 6.065. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"6.065. Nem hatósági engedélyköteles módosítás esetén a hatósági engedélyt megalapozó dokumentációtól való eltérést az Engedélyes a Hatóságnak köteles bejelenteni. A bejelentést az Engedélyes a módosított dokumentum (engedélyesi döntés és döntést megalapozó dokumentáció) 1 példányának a Hatóság részére - a módosítást követő 5 napon belül, de még a tevékenység megkezdése előtt - történő benyújtással teljesíti."

23. Az R. 1. mellékletének 7.007. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[7.007. Az ellenőrzési tevékenység kiterjed:]

"a) atomerőműre, annak biztonsági osztályba sorolt rendszereire, rendszerelemeire, továbbá a jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdése szerinti nyomástartó edényekre, csővezetékekre és nyomáshatárolókra, valamint az atomerőművel összefüggő építmények felvonóira,"

24. Az R. 1. mellékletének 8.033. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"8.033. INES szerinti 1 vagy annál magasabb besorolású eseményről az esemény bekövetkezését vagy felfedezését követő 24 órán belül a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget is tájékoztatni kell. A tájékoztatási kötelezettséget a Hatóság teljesíti és az Engedélyes kötelessége, hogy az ehhez szükséges információt és az esemény angol nyelvű INES besorolási formanyomtatványát időben a Hatóság rendelkezésére bocsássa."

25. Az R. 1. mellékletének 4. számú függelékében a 8. pont helyébe a következő rendelkezés lép:

8.gőzfejlesztők fővízkörön kívüli részei és biztonsági szelepei2X

2. melléklet a 249/2005. (XI. 18.) Korm. rendelethez

1. Az R. 3. melléklete a következő 4.103/A. ponttal egészül ki:

"4.103/A. Az atomerőmű biztonságára hatással lévő külső környezeti tényezők stabilitását, illetve változásait a létesítmény élettartamára prognosztizálni kell. A külső hatások és a telephelyi jellemzők változását - különösen az emberi tevékenység és az ahhoz kapcsolódó paraméterek (pl. demográfiai eloszlás, épített környezet, ipari tevékenység) viszonylag gyors változását - a teljes élettartam alatt monitorozni szükséges, és a kockázat állandó szinten tartása érdekében rendszeresen értékelni kell."

2. Az R. 3. mellékletének 5.165. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[5.165. Ezek a mérőeszközök legalább a következők legyenek:]

"a) Telepített dózisteljesítmény mérők a személyzet által rendszeresen kiszolgált terek rendszeres időközön-kénti műszeres ellenőrzése céljából, ha ezen terekben bármely tervezési üzemállapot során a dózisteljesítmény változása olyan lehet, hogy ezen terek kiszolgálása bizonyos időtartamokra korlátozás alá eshet. Ezen túlmenően alkalmasan megválasztott helyekre dózisteljesítmény mérőket kell telepíteni, melyek a tervezési üzemzavarok és balesetek során kialakult többlet-dózisteljesítmény jelzésére szolgálnak. Ezen műszereknek elégséges információt kell szolgáltatniuk a dozimetriai vezénylőben, a blokkvezénylőben és a veszélyhelyzeti irányító központban ahhoz, hogy a személyzet szükség esetén baleset-elhárítással kapcsolatos intézkedéseket kezdeményezhessen."

3. Az R. 3. mellékletének 5.176. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.176. Az atomerőműnek rendelkeznie kell meteorológiai mérőállomással, amelynek egy kijelző egységét a blokkvezénylőbe és a veszélyhelyzeti irányító központba kell telepíteni."

4. Az R. 3. mellékletének 5.201. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.201. A gyakorlatilag lehetséges mértékben és ésszerű időtartamig megfelelő intézkedésekkel kell biztosítani a vészhelyzeti irányító központban tartózkodó személyzet számára a vészhelyzetből eredő veszélyek elleni védelmet. A veszélyhelyzeti irányító központ funkcióképességének rendszeres ellenőrzési lehetőségét biztosítani kell."

3. melléklet a 249/2005. (XI. 18.) Korm. rendelethez

1. Az R. 5. mellékletének 2.103. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.103. A nukleáris biztonság szempontjából meghatározó, a létesítményre kiható és komplex átalakítások elbírálása az At. 12. § (1) és (2) bekezdésében a létesítményszintű eljárásokra meghatározott határidő szerint történik. A kutatóreaktor nukleáris biztonsága érdekében azonnali hatósági intézkedést igénylő esetekben a Hatóság a jogszabályokban meghatározott ügyintézési határidőktől eltekintve, soron kívüli eljárásban hozza meg határozatát."

2. Az R. 5. mellékletének 2.144. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.144. Az építésügyi hatósági engedélyezés az alábbi engedélyek kiadásával történik:

a) építési (bontási) engedély,

b) használatbavételi engedély."

3. Az R. 5. mellékletének 2.154. pontjának l) és o) alpontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[2.154. Új kutatóreaktor, vagy új kutatóreaktorral összefüggő építmények, épületszerkezetek építése esetén az engedélykérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:]

"l) alább felsorolt igazoló műszaki dokumentumokat:

11) szerkezeti és egyéb műszaki számítások

12) a felhasználni kívánt építési és szerelési anyagok megfelelőségének igazolása

13) 2. biztonsági osztályba sorolt építményeknél, épületszerkezeteknél alkalmazott, a hagyományos technológiáktól eltérő építési és szerelési technológiák megfelelőségének igazolása

14) az e) pont szerinti követelmények és előírások teljesülését, amennyiben azokat az l1)-l3) pontok nem fedik le"

"o) építmény, épületszerkezet funkciója rendelkezésre állásának biztosítása érdekében végzendő azon üzem közbeni vizsgálatok, ellenőrzések terjedelmét, gyakoriságát (állapot-felügyeleti terv) és megfelelősségének igazolását, amelyek elvégzése szükséges annak biztosításához, hogy az építmény, épületszerkezet ellássa a tervezett funkcióit."

4. Az R. 5. mellékletének 2.155. pontjának l) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[2.155. Üzemelő kutatóreaktorral összefüggő új építmény építése esetére az engedélykérelem tartalmi követelményeit a 2.154. pont tartalmazza. A meglévő építmény, épületszerkezet felújításához, helyreállításához, átalakításához és rendeltetéstől eltérő használathoz szükséges munkák (a továbbiakban: átalakítás) végzése esetén az engedélykérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:]

"l) az alább felsorolt igazoló műszaki dokumentumokat:

11) szerkezeti és egyéb műszaki számítások

12) a felhasználni kívánt építési és szerelési anyagok megfelelőségének igazolása

13) 2. biztonsági osztályba sorolt építményeknél, épületszerkezeteknél alkalmazott, a hagyományos technológiáktól eltérő építési és szerelési technológiák megfelelőségének igazolása

14) az e) pont szerinti követelmények és előírások teljesülését, amennyiben azokat az l1)-l3) pontok nem fedik le"

5. Az R. 5. mellékletének 2.176. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.176. A nukleáris biztonság szempontjából meghatározó, a létesítményre kiható és komplex átalakítások elbírálása az At. 12. § (1) és (2) bekezdésében a létesítményszintű eljárásokra meghatározott határidők szerint történik."

6. Az R. 5. mellékletének 2.249. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.249. INES szerinti 1 vagy annál magasabb besorolású eseményről az esemény bekövetkezését vagy felfedezését követő 24 órán belül a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget is tájékoztatni kell. A tájékoztatási kötelezettséget a Hatóság teljesíti és az Engedélyes kötelessége, hogy az ehhez szükséges információt és az esemény angol nyelvű INES besorolási formanyomtatványát időben a Hatóság rendelkezésére bocsássa."

7. Az R. 5. mellékletének 2.262. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.262. Nukleáris veszélyhelyzet kialakulása, természeti vagy ipari katasztrófa bekövetkezése után 15 percen belül el kell végezni a veszélyhelyzeti osztály megállapítását. A veszélyhelyzet bekövetkezése után 30 percen belül riasztani kell az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszer érintett szerveit. A riasztást telefonon keresztül szabályozott módon és tartalommal kell elvégezni. A riasztást a veszélyhelyzet kialakulása után legkésőbb 60 percen belül faxüzenetben kell megerősíteni. A faxüzenetnek a megerősítésen túl tartalmaznia kell a veszélyhelyzet körülményeiről rendelkezésre álló információt is."

4. melléklet a 249/2005. (XI. 18.) Korm. rendelethez

1. Az R. 6. mellékletének 2.113. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.113. A nukleáris biztonság szempontjából meghatározó, a létesítményre kiható és komplex átalakítások elbírálása az At. 12. § (1) és (2) bekezdésében a létesítményszintű eljárásokra meghatározott határidők szerint történik. Az átmeneti tároló nukleáris biztonsága érdekében azonnali hatósági intézkedést igénylő esetekben a Hatóság a jogszabályokban meghatározott ügyintézési határidőktől eltekintve, soron kívüli eljárásban hozza meg határozatát."

2. Az R. 6. mellékletének 2.145. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.145. A rendszerelemek hatósági engedély köteles javításához kapcsolódó gyártási és behozatali tevékenység nem hatósági engedélyhez kötött tevékenység, ha a behozott beszerzett, gyártott rendszerelem az eredetivel minden jellemzőjében (anyag, geometria, működési mód, környezetállóság, megbízhatóság, gyártó, gyártási mód, típus stb.) azonos."

3. Az R. 6. mellékletének 2.156. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.156. Az építésügyi hatósági engedélyezés az alábbi engedélyek kiadásával történik:

a) építési (bontási) engedély,

b) használatbavételi engedély."

4. Az R. 6. mellékletének 2.167. pontjának k) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[2.167. Új átmeneti tárolóval összefüggő építmények, épületszerkezetek építése esetén az engedélykérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:]

"k) az alább felsorolt igazoló műszaki dokumentumokat:

k1) szerkezeti és egyéb műszaki számítások

k2) a felhasználni kívánt építési és szerelési anyagok megfelelőségének igazolása

k3) az e) pont szerinti követelmények és előírások teljesülését, amennyiben azokat a k1)-k2) pontok nem fedik le"

5. Az R. 6. mellékletének 2.168. pontjának m) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[2.168. Üzemelő létesítménynek az átmeneti tárolóval összefüggő új építménye építése esetére az engedélykérelem tartalmi követelményeit a 2.167. pont tartalmazza. A meglévő építmény, épületszerkezet felújításához, helyreállításához, átalakításához és rendeltetéstől eltérő használathoz szükséges munkák (a továbbiakban: átalakítás) végzése esetén az engedélykérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:]

"m) az alább felsorolt igazoló műszaki dokumentumokat:

m1) szerkezeti és egyéb műszaki számítások m2) a felhasználni kívánt építési és szerelési anyagok megfelelőségének igazolása m3) az e) pont szerinti követelmények és előírások teljesülését, amennyiben azokat az m1)-m2) pontok nem fedik le"

6. Az R. 6. mellékletének 2.204. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.204. A nukleáris biztonság szempontjából meghatározó, a létesítményre kiható és komplex átalakítások elbírálása az At. 12. § (1) és (2) bekezdésében a létesítményszintű eljárásokra meghatározott határidő szerint történik."

7. Az R. 6. mellékletének 2.291. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.291. INES szerinti 1 vagy annál magasabb besorolású eseményről az esemény bekövetkezését vagy felfedezését követő 24 órán belül a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget is tájékoztatni kell. A tájékoztatási kötelezettséget a Hatóság teljesíti és az Engedélyes kötelessége, hogy az ehhez szükséges információt és az esemény angol nyelvű INES besorolási formanyomtatványát időben a Hatóság rendelkezésére bocsássa."

8. Az R. 6. mellékletének 2.305. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.305. Nukleáris veszélyhelyzet kialakulása, természeti vagy ipari katasztrófa bekövetkezése után 15 percen belül el kell végezni a veszélyhelyzeti osztály megállapítását. A veszélyhelyzet bekövetkezése után 30 percen belül riasztani kell az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszer érintett szerveit. A riasztást telefonon keresztül szabályozott módon és tartalommal kell elvégezni. A riasztást a veszélyhelyzet kialakulása után legkésőbb 60 percen belül faxüzenetben kell megerősíteni. A faxüzenetnek a megerősítésen túl tartalmaznia kell a veszélyhelyzet körülményeiről rendelkezésre álló információt is."

Tartalomjegyzék