10/2006. (VII. 25.) IRM rendelet

a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet módosításáról

A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Bv. tvr.) 127. §-ánák (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a legfőbb ügyésszel és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet (a továbbiakban: Bszr.) 31. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha az elítélt más intézetben való elhelyezését kéri, a kérelmet a fogva tartó intézet parancsnokához kell benyújtani. Az intézet parancsnoka a kérelmet az (1) bekezdés szerinti szervezeti egységhez terjeszti fel."

2. §

A Bszr. 55. §-a (4) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A belépést engedélyezni kell, ha a védő, illetve a képviselő a meghatalmazásnak az elítélttel való aláíratása érdekében keresi fel az intézetet; a meghatalmazásnak a Be. 47. §-ának (2) bekezdése szerinti benyújtásáig a védő csak ellenőrzés mellett beszélhet az elítélttel."

3. §

(1) A Bszr. 76. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha más bűncselekmény miatt folytatott büntetőeljárás során

a) az ügyész vagy a nyomozó hatóság a Be. 188. §-a (1) bekezdésének h) pontja alapján a nyomozást felfüggesztette,

b) az ügyész a Be. 222. §-ának (2) bekezdése alapján a vádemelést elhalasztotta, avagy

c) a bíróság a Be. 266. §-ának (6) bekezdése alapján az eljárást felfüggesztette,

az erre kijelölt intézet az elítélt írásbeli kérelmére biztosítja a vállalt - külön jogszabályban meghatározott - kábítószer-függőséget gyógyító kezelést, kábítószer-használatot kezelő más ellátáson vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson való részvételt."

(2) A Bszr. 76. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A más bűncselekmény miatt folytatott büntetőeljárás során az elítélt kérelmére az intézet - a (2) bekezdés szerinti eljárási cselekmények előtt is - gondoskodik a kábítószer-függőséget gyógyító kezelés, kábítószer-használatot kezelő más ellátás vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatás biztosításáról."

4. §

A Bszr. 182. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) Az intézet a szabadságvesztés végrehajtásának félbeszakítására]

"a) a bíróságnak a Be. 413. § (1) bekezdése, illetve 423. §-ának (6) bekezdése alapján hozott határozata," [szerint intézkedik.]

5. §

A Bszr. a következő 187/A. §-sal és az azt megelőző alcímmel egészül ki:

"A szabadságvesztés felfüggesztése

187/A. § (1) Ha a bíróság a Be. 574. §-ának (3) bekezdése alapján összbüntetésbe foglalás céljából annak közlése végett keresi meg az elítéltet fogvatartó intézetet, hogy az elítélt az összbüntetési ítélet alapjául szolgáló szabadságvesztés büntetésekből mennyi időt töltött ki, az intézet soron kívül (rövid úton) teljesíti az adatszolgáltatást.

(2) Ha a bíróság a nem jogerős összbüntetési ítéletben az összbüntetés alapjául szolgáló szabadságvesztések végrehajtását felfüggeszti, az intézet haladéktalanul intézkedik az elítélt szabadítása iránt.

(3) Ha a jogerős összbüntetés szerinti szabadságvesztés tartama a (2) bekezdés szerinti tartamot nem haladja meg, úgy kell eljárni, mintha az elítélt a szabadságvesztés kitöltésével szabadult volna. Az igazolást az elítéltnek postán ajánlva kell megküldeni.

(4) Ha a jogerősen kiszabott összbüntetés meghaladja a (2) bekezdés szerinti tartamot és

a) az elítélt feltételes szabadságra bocsátása esedékes, az intézet soron kívül előterjesztést tesz a bv. bíróhoz, vagy

b) az elítélt nem bocsátható feltételes szabadságra, vagy a feltételes szabadságra bocsátása később esedékes, továbbá, ha a feltételes szabadságra bocsátást a bv. bíró nem engedélyezte, az intézet az elítéltet írásban felszólítja, hogy a büntetés hátralévő részének letöltésére a megjelölt napon jelentkezzék."

6. §

(1) A Bszr. 188. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"188. § (1) Büntetőügyben a bíróság vagy az ügyész idézése alapján az intézet az elítéltet a tárgyalásra, meghallgatásra, nyilvános ülésre az idézésben, értesítésben, illetőleg az előállításra vonatkozó megkeresésben megjelölt helyre és időre előállítja."

(2) A Bszr. 188. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az elítélt büntetőügyben történő előállítása során az eljáró ügyész, illetőleg a bíróság engedélyezheti, hogy az elítélt a nyilvántartott kapcsolattartójával a tárgyalás (meghallgatás), nyilvános ülés szünetében, vagy annak befejezése után, az ügyre nem tartozó kérdésben beszéljen, ha annak megfelelő feltételei biztosítottak. Ebben az esetben az engedélyező gondoskodik a megfelelő helyiségről és a beszélgetés ellenőrzéséről."

7. §

A Bszr. 194. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A bv. bíró szabadságvesztés végrehajtási fokozatának megváltoztatásáról rendelkező nem jogerős végzése alapján az intézet intézkedik az elítélt új végrehajtási fokozatának megfelelő elhelyezéséről, illetve a feltételes szabadságra bocsátás esedékességének - az új végrehajtási fokozat szerinti - megállapításáról."

8. §

A Bszr. 201. §-ának (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

[(1) Azt az elítéltet,]

"f) akinek a szabadságvesztés büntetését a bíróság a Be. 574. §-ának (3) bekezdése alapján felfüggeszti," [szabadon kell bocsátani.]

9. §

A Bszr. 237. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) levelezésének, telefonbeszélgetésének, a látogató fogadásának és a csomagküldemény korlátozásáról, illetve tiltásáról;"

10. §

A Bszr. 258. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az intézet az (1) bekezdés szerinti rendelkezés bevárása nélkül szabadítja azt az előzetesen letartóztatottat, aki az első fokú, illetőleg a másodfokú bíróság által nem jogerősen kiszabott szabadságvesztést letöltötte."

11. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) a Bszr. 6. §-ának (3) bekezdésében, 6. §-ának (6) bekezdésében, 54/A. §-ának (1) bekezdésében, 134. §-ának (2) bekezdésében, 178. §-ának (2) bekezdésében, 182. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és (2) bekezdésében, 228. §-ának (1) bekezdésében, 261. §-ának (2) bekezdésében és 262. §-ában az "igazságügy-miniszter" szövegrész helyébe az "igazságügyi és rendészeti miniszter",

b) a Bszr. 10. §-ának f) pontjában, 16/A. §-ában az "Igazságügyi Minisztérium" szövegrész helyébe az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium",

c) A Bszr. 178. §-ának (2) bekezdésében az "Igazságügyi Minisztériumba" szövegrész helyébe az "Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumba",

d) a Bszr. 201. §-a (1) bekezdésének e) pontjában "a Legfelsőbb Bíróság határozata kihirdetésének napján" szövegrész helyébe "a Legfelsőbb Bíróság határozata kihirdetésének napján,"

szövegrész lép.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Bszr. 29. §-ának (2) bekezdése, 202. §-ának (4) bekezdése, valamint 237. §-a (1) bekezdésének g) pontja hatályát veszti.

Dr. Petrétei József s. k.,

igazságügyi és rendészeti miniszter