Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

18/2006. (X. 16.) MNB rendelet

az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 500 forintos címletű bankjegy kibocsátásáról

A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Mnbtv.) 60. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján fennálló jogkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. §

(1) A Magyar Nemzeti Bank az Mnbtv. 4. §-ának (2) bekezdésén alapuló jogkörében az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 500 forintos címletű bankjegyet bocsát ki.

(2) A kibocsátás időpontja: 2006. október 20.

2. §

(1) A fehér színű bankjegypapírra nyomtatott bankjegy hossza 154 mm, szélessége 70 mm. A papír anyagában a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan futó biztonsági szál található, amelyen a "MAGYAR NEMZETI BANK" felirat olvasható.

(2) A bankjegy előoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása vörös. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a bal oldalon található vízjelmező körül sárga és vörös, a szövegtükör körül kék és sárgásvörös, a bankjegy jobb oldalán sárga és kék színhatásúak. A bankjegy jobb oldalán az alsó, felső és a bankjegy szélén található szegélyek mintáiban mikroírással az "ÖTSZÁZ FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat jobb felső részén az átnézőjel előoldali eleme található.

(3) A bankjegyen található vízjelmezőben II. Rákóczi Ferencet ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható.

A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, optikailag változó tulajdonságú festékkel (OVI) nyomtatott tagolt formájú rozetta, amelyben az "MNB" felirat látható. A rozetta és a felirat a rátekintés szögétől függően arany vagy zöld színű.

(4) A szövegtükörben az

"500

ÖTSZÁZ FORINT

MAGYAR NEMZETI BANK"

feliratok, a

Járai Zsigmond

Auth Henrik Adamecz

névaláírások, a

"BUDAPEST 2006"

felirat, valamint a bankjegyhamisításért való büntetőjogi felelősségre vonatkozó záradék szövege:

"A BANKJEGYHAMISÍTÁST A TÖRVÉNY

BÜNTETI!"

olvasható.

(5) A szövegtükörtől balra található a Magyar Köztársaság címere.

A szövegtükör képnyomati elemeinek színe lilásvörös.

(6) A képnyomat jobb oldali részén II. Rákóczi Ferenc arcképe, balra fölötte a "II. RÁKÓCZI FERENC" felirat, jobbra alatta az "500" értékjelzés látható. E képnyomat elemeinek színe barnásvörös.

(7) A bankjegy piros színű sorszáma két helyen - a bal oldalon a vízjelmező alatt vízszintesen, valamint a jobb oldalon az arckép mellett függőlegesen elhelyezve - található. A sorszám két betűből és hét számjegyből áll. A bankjegy előoldalának képét e rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(8) A bankjegy előoldalának grafikai tervét és metszetét - Mányoki Ádám festménye alapján - Vagyóczky Károly grafikusművész készítette.

3. §

(1) A bankjegy hátoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és többszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása vörösesbarna. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a jobb oldalon található vízjelmező körül lilásvörös, középen zöldeskék és vörös, bal oldalon kék és sárga színhatásúak.

(2) A bankjegy felső szegélyének mintáiban mikroírással az "ÖTSZÁZ FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat bal felső részén az átnézőjel hátoldali eleme található.

(3) A képnyomat része a bankjegy felső szélén és a vízjelmező alatt több sorban ismétlődő mikro írás, amelynek szövege "MAGYAR NEMZETI BANK". A jobb oldalon a vakok és csökkent látóképességűek számára a címlet felismerhetőségét elősegítő jel található, amelynek színe vörösesbarna.

(4) A bankjegy hátoldalán található vízjelmező felső részében az

"50. ÉVFORDULÓ

1956.

OKTÓBER 23."

felirat olvasható, amelynek színe barna.

(5) A képnyomat fő motívuma az Országház épületét ábrázoló reprodukció, valamint a bankjegy bal szélétől induló, az Országház épületét részben takaró, az "500" értékjelzést tartalmazó rozetta aljáig futó, lyukas nemzeti színű zászló. A képnyomat felett az "500" értékjelzés, az Országház épületének ábrázolásától jobbra fent az "ORSZÁGHÁZ" felirat, a képnyomat alatt balra az "ÖTSZÁZ FORINT" felirat olvasható. A bankjegy hátoldalának képét e rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(6) A bankjegy hátoldalán látható - Helbing Ferenc rajza alapján készített - reprodukció, valamint a hátoldal képének összeállítása Pálinkás György grafikusművész munkája.

4. §

(1) Ez a rendelet 2006. október 20-án lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 500 forintos címletű bankjegyek kibocsátásáról szóló 17/1998. (MK 104.) MNB hirdetményt és az 500 forintos címletű bankjegyek új biztonsági elemmel történő kibocsátásáról szóló 1/2001. (MK 5.) MNB hirdetményt visszavonom. A visszavont hirdetményekkel kibocsátott bankjegyek továbbra is törvényes fizetőeszközök. A bankjegyek külső kiállítását e rendelet 3. és 4. melléklete tartalmazza.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke helyett:

Auth Henrik s. k.,

a Magyar Nemzeti Bank alelnöke

1. melléklet a 18/2006. (X. 16.) MNB rendelethez

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából kibocsátandó 500 forintos címletű bankjegy előoldalának képe:

2. melléklet a 18/2006. (X. 16.) MNB rendelethez

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából kibocsátandó 500 forintos címletű bankjegy hátoldalának képe:

3. melléklet a 18/2006. (X. 16.) MNB rendelethez

A Magyar Nemzeti Bank által a 17/1998. (MK 104.) MNB hirdetménnyel kibocsátott 500 forintos címletű bankjegy külső kiállítása

1. A bankjegy leírása:

a) A fehér színű bankjegypapírra nyomtatott bankjegy hossza 154 mm, szélessége 70 mm. A papír anyagában a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan futó biztonsági szál található, amelyen a "MAGYAR NEMZETI BANK" felirat olvasható.

b) A bankjegy előoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása vörös. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a bal oldalon található vízjelmező körül sárga és vörös, a szövegtükör körül kék és sárgásvörös, a bankjegy jobb oldalán sárga és kék színhatásúak. A bankjegy jobb oldalán az alsó, felső és a bankjegy szélén található szegélyek mintáiban mikroírással az "ÖTSZÁZ FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat jobb felső részén az átnézőjel előoldali eleme található.

c) A bankjegyen található vízjelmezőben II. Rákóczi Ferencet ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható.

A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, tagolt formájú piros színű rozetta, amelynek ellipszis rajzolatú részében található a rejtett kép, amelyen megfelelő helyzetben az "MNB" felirat látható.

d) A szövegtükörben az

"500

ÖTSZÁZ FORINT

MAGYAR NEMZETI BANK"

feliratok, a

Surányi

Szapáry György Riecke Werner

névaláírások, az

"ELNÖK

ALELNÖK ALELNÖK

BUDAPEST 1998"

feliratok, valamint a bankjegyhamisításért való büntetőjogi felelősségre vonatkozó záradék szövege:

"A BANKJEGYHAMISÍTÁST A TÖRVÉNY BÜNTETI!"

olvasható.

e) A szövegtükörtől balra látható a Magyar Köztársaság címere. A szövegtükör képnyomati elemeinek színe lilásvörös.

f) A képnyomat jobb oldali részén II. Rákóczi Ferenc arcképe, balra fölötte a "II. RÁKÓCZI FERENC" felirat, jobbra alatta az "500" értékjelzés látható. E képnyomat elemeinek színe barnásvörös.

g) A bankjegy piros színű sorszáma két helyen - a bal oldalon a vízjelmező alatt vízszintesen, valamint a jobb oldalon az arckép mellett függőlegesen elhelyezve - található. A sorszám két betűből és hét számjegyből áll.

h) A bankjegy hátoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és kétszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása vörös. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a jobb oldalon található vízjelmező körül lilásvörös, középen kék és vörös, bal oldalon kék és sárga színhatásúak.

i) A bankjegy alsó, felső és bal oldali szegélyének mintáiban mikroírással az "ÖTSZÁZ FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat bal felső részén az átnézőjel hátoldali eleme található.

j) A képnyomat része a bankjegy felső szélén és a vízjelmező alatt több sorban ismétlődő mikroírás, amelynek szövege "MAGYAR NEMZETI BANK". A jobb oldalon a vakok és csökkent látóképességűek számára a címlet felismerhetőségét elősegítő jel található, amelynek színe barnásvörös.

k) A képnyomat fő motívuma a Sárospataki várat ábrázoló - múlt századi rézkarc alapján készült - metszet. A képnyomat felett az "500" értékjelzés, a képnyomat alatt balra az "ÖTSZÁZ FORINT" felirat látható. A metszettől jobbra fent "A SÁROSPATAKI VÁR" felirat, jobbra lent rozettában az "500" értékjelzés olvasható. E rajzolatok színe barnásvörös.

l) A bankjegy grafikai tervét és előoldalának metszetét - Mányoki Ádám festménye alapján - Vagyóczky Károly grafikusművész készítette. A bankjegy hátoldalán látható metszetet a grafikai terv alapján Pálinkás György grafikusművész készítette.

m) A d) pont szerinti szövegtükörben olvasható évszám és névaláírások változhatnak.

2. A bankjegy előoldalának képe:

3. A bankjegy hátoldalának képe:

4. melléklet a 18/2006. (X. 16.) MNB rendelethez

A Magyar Nemzeti Bank által az 1/2001. (MK 5.) MNB hirdetménnyel kibocsátott, új biztonsági elemmel ellátott 500 forintos címletű bankjegy külső kiállítása

1. A bankjegy leírása:

A bankjegy leírása - az a) és b) pont szerinti eltérésekkel - megegyezik az e rendelet 3. mellékletének 1. pontjában foglaltakkal.

a) A bankjegyen található vízjelmezőben II. Rákóczi Ferencet ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható.

A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, optikailag változó tulajdonságú festékkel (OVI) nyomtatott tagolt formájú rozetta, amelyben az "MNB" felirat látható. A rozetta és a felirat a rátekintés szögétől függően arany vagy zöld színű.

b) A szövegtükörben az

"500

ÖTSZÁZ FORINT

MAGYAR NEMZETI BANK"

feliratok, a

Surányi

Riecke Werner Karvalits Ferenc

névaláírások, a

"BUDAPEST 2001"

felirat, valamint a bankjegyhamisításért való büntetőjogi felelősségre vonatkozó záradék szövege:

"A BANKJEGYHAMISÍTÁST A TÖRVÉNY BÜNTETI!"

olvasható.

2. A bankjegy előoldalának képe:

3. A bankjegy hátoldalának képe:

Tartalomjegyzék