268/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet

a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: Bt.) 50/A. §-a (1) bekezdésének a), b), d), e), l), és m) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az előkutatás során nyert földtani adatokat a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (a továbbiakban: MBFH) részére meg kell küldeni."

2. §

A Vhr. 4. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A bányavállalkozó kérheti annak megállapítását, hogy az általa alkalmazni tervezett művelési eljárás növelt hatékonyságú. A művelési eljárás akkor tekinthető növelt hatékonyságúnak, ha rétegkezelési, kitermelés-technológiai vagy felszíni technológiai beavatkozásokkal az ipari készlet növelésére gyakorolt hatása bizonyított. A minősítésről az MBFH dönt."

3. §

A Vhr. 6. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A földtani szerkezetek megismerésére irányuló kutatás engedélyezésére az (1)-(3) bekezdésben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni."

4. §

A Vhr. 6/C. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A kutatásra vonatkozó műszaki üzemi terv jóváhagyásáról a bányakapitányság a közreműködő szakhatóságok, illetve kivett hely (Bt. 49. § 16. pont) esetén a hatáskörrel rendelkező hatóság kivett helyre vonatkozó állásfoglalása alapján határozatban dönt, amelyben meghatározza a kutatás engedélyezett időtartamát, az ásvány-vagyon-gazdálkodás, a biztonság és a tulajdon védelme érdekében szükséges feltételeket. A kutatási műszaki üzemi terv nem hagyható jóvá a kérelemben megjelölt terület azon részén, amelyen a kutatási tevékenység kivett helyet érint és a tevékenység végzéséhez a hatáskörrel rendelkező hatóság nem járult hozzá."

5. §

(1) A Vhr. 8. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A kutatási zárójelentésnek tartalmaznia kell:]

"a) a kutatásra jogosult megnevezését, a kutatási jogot adományozó és a kutatás műszaki üzemi tervét jóváhagyó határozat számát, vásárolt adatok esetén a zárójelentés benyújtójának az adatfelhasználására jogosító igazolást;"

(2) A Vhr. 8. §-a (5) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A kutatási zárójelentés elfogadásáról a bányakapitányság határozatban dönt. A határozatnak tartalmaznia kell:"

6. §

A Vhr. a következő új 10/B. §-sal egészül ki:

"10/B. § (1) A földtani kutatást végző szervezetek és a bányavállalkozók (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) a földtani kutatási tevékenység, valamint az ásványinyersanyag-kutatási tevékenység (beleértve a vízföldtani feltáró tevékenységet, az építési geotechnikai vizsgálatokat és az ásványinyersanyag-előfordulás meny-nyiségére, minőségére, elhelyezkedésére vonatkozó kutatást) során nyert földtani adatokat kötelesek a bányafelügyelet részére megküldeni.

(2) A bányafelügyelet számára szolgáltatandó adatok körét és az adatszolgáltatás teljesítésének határidejét a 4. számú melléklet tartalmazza.

(3) Az adatszolgáltatás történhet írott (nyomtatott) formában vagy számítógépes adathordozón, a bányafelügyelet rendelkezésére álló eszközökkel olvasható és felhasználható formában, illetve természetben (minta) . Az elnök által kiadott, kitöltött adatlapot az adatszolgáltatáshoz minden esetben mellékelni kell.

(4) A földtani kutatást végző gazdálkodó szervezet a földtani kutatás során nyert mintaanyagot a kutatás befejezéséig, illetve a kutatási tevékenység megszüntetéséig köteles megőrizni; a minták selejtezésére vagy megsemmisítésére csak a bányafelügyelet előzetes hozzájárulása esetén kerülhet sor. A tervezett selejtezést vagy megsemmisítést legalább 60 nappal annak megkezdése előtt a bányafelügyelethez be kell jelenteni, a bányafelügyelet által igényelt mintaanyagot átadásra elő kell készíteni, és a bányafelügyelet által kijelölt mintaraktárban vagy telephelyen a bányafelügyelet részére át kell adni.

(5) A bányafelügyelet kezelésében lévő közérdekű földtani adatokra vonatkozóan a betekintés és a kiadás módját, valamint az adatközléssel kapcsolatos, felszámítható költségtérítés mértékét az elnök határozza meg és azt a bányafelügyelet hivatalos lapjában, a Bányászati Közlönyben közzéteszi."

7. §

(1) A Vhr. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bányakapitányság a bányatelek megállapításáról a közreműködő szakhatóságok állásfoglalásának érvényesítésével határozatban dönt. A döntésnél a bányakapitányság - mélyművelésre és külfejtésre tervezett bányatelek esetében - a bányatelekkel lefedni tervezett ingatlanok tulajdonosainak (vagyonkezelőinek, használóinak) az ingatlanok rendelkezési, használati és hasznosítási jogával, külfejtés esetében az ingatlanok igénybevételi ütemtervével kapcsolatos észrevételeit is köteles érdemben vizsgálni."

(2) A Vhr. 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bányatelek megállapítás ügyében döntő határozatot kézbesítés útján közölni kell a kérelmezővel, a közreműködő szakhatóságokkal és - szilárdásványok esetében - a bányatelekkel lefedett ingatlanok tulajdonosaival (vagyonkezelőivel, használóival) . A jogerős határozatot és a megállapított bányatelek térképét a bányakapitányság záradékával ellátva meg kell küldeni a kérelmezőnek és szilárdásványra megállapított bányatelek esetén az érintett ingatlan fekvése szerint illetékes földhivatalnak, a bányatelek, mint jogi jelleg ingatlan-nyilvántartásba történő feljegyzése végett."

8. §

A Vhr. 13. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) A bányakapitányság a feltárásra és a kitermelésre készített műszaki üzemi terv jóváhagyása felől az érintett szakhatóságok előírásainak figyelembevételével határozatban dönt. A határozatot kézbesítés útján közölni kell a bányavállalkozóval, az ügyben eljárt szakhatósággal, valamint a műszaki üzemi tervben meghatározott bányászati tevékenységekkel vagy létesítményekkel érinteni tervezett ingatlanok tulajdonosaival."

9. §

A Vhr. 19. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A védőpillért a bányavállalkozó kérelmére, illetőleg a védelem tárgya szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező hatóság kezdeményezése alapján, az érdekeltek meghallgatásával és a közreműködő szakhatóságok állásfoglalása alapján a bányakapitányság jelöli ki."

10. §

A Vhr. a következő 29/A.§-sal egészül ki:

"29/A. § A bányafelügyelet szakhatóságként működik közre:

a) a vízjogi engedélyezési eljárásban, ha a geotermikus energia kinyerése felszín alatti víz kitermelését igényli;

b) a vizek medrének vízgazdálkodási célt szolgáló alakítására, kotrására vagy mesterséges vízterek vagy tározók létesítésére irányuló vízjogi engedélyezési eljárásban - ha a tevékenység a Bt.-ben meghatározott ásványi nyersanyagot, illetve ásványvagyon-gazdálkodást érint -, valamint a talajvédelmi hatósági, illetve az építési engedélyhez kötött tereprendezésre irányuló eljárásokban."

11. §

A Vhr. 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"32. § (1) A bányafelügyelet szakhatóságként működik közre a 300 m2-nél nagyobb alapterületű, bányászati módszerekkel kialakított föld alatti térségek létesítésére, használatbavételére és megszüntetésére irányuló építéshatósági engedélyezési eljárásban, amely felett természetes kőzetréteg található, ha az nem szerves része a földfelszín feletti építménynek (föld alatti tároló térség) . A 300 m2 alapterület számításánál az ugyanazon helyrajzi számú földrészletről nyíló, egyenként 100 m2-nél nagyobb alapterületű, mesterségesen földbe vájt üregek együttes alapterületét kell figyelembe venni.

(2) A föld alatti tároló térség létesítésének, használatbavételének és megszüntetésének engedélyezésénél a külön jogszabályokban előírtakat kell alkalmazni. A föld alatti tároló térségekről az illetékes önkormányzat jegyzője nyilvántartást vezet.

(3) A föld alatti tároló térségek állagának megóvásáról a tulajdonosa (kezelője) köteles gondoskodni. A föld alatti tároló térség állagmegóvása keretében végzett felújítási munkát bányászati szakértők közreműködésével szabad végezni."

12. §

A Vhr. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"33. § (1) A Bt. 50. §-ának (2) bekezdésében meghatározott földtani adatokat, ásványvagyon számításokat, nyilvántartásokat és földtani mintaanyagokat (a továbbiakban együtt: adat) térítésmentesen az MBFH rendelkezésére kell bocsátani. A rendelkezésre bocsátási kötelezettség nem terjed ki azokra az adatokra, amelyeket az MBFH, az MGSZ vagy jogelődje igazoltan megkapott vagy levéltárban lettek elhelyezve.

(2) Az átadott adatok az MBFH állományába tartoznak, megőrzésükről, kezelésükről és a hozzáférés biztosításáról az MBFH elnöke gondoskodik.

(3) Az MBFH által át nem vett adatok megőrzésére és kezelésére - a mintaanyag kivételével - az ezeket birtokban tartó szervezet irattározási szabályzatát kell alkalmazni."

13. §

A Vhr. e rendelet melléklete szerinti 4. számú melléklettel egészül ki.

14. §

(1) E rendelet 2007. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a Vhr. 1. §-ának (4) bekezdése, 2. §-a (3) bekezdésének j) pontja, 4. §-a (7) bekezdésének második mondata, 4. §-ának (9) bekezdése, 6. §-a (3) bekezdésének második mondata, 6/C. §-a (5) bekezdésének második mondata, 9. §-ának (2) bekezdésében az "és az MGSZ-nek" szövegrész, 12. §-ának (4) bekezdésében az "és az MGSz szakvéleményének figyelembevételével" szövegrész, 22. §-ának (3) bekezdése, 29. §-ának (1)-(3) bekezdése, 35. §-ának (5) bekezdése.

(2) A Vhr. 2. § (3) bekezdésében és 3. számú melléklete 1. pontjában a "Magyar Bányászati Hivatal (a továbbiakban: MBH) " szövegrész helyébe a "Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (a továbbiakban: MBFH) " szövegrész, 35. §-ának (9) bekezdésében és az 1. számú függelék aláírás szövegmezejében a "Magyar Bányászati Hivatal" szövegrész helyébe a "Magyar Bányászati és Földtani Hivatal" szövegrész, a 2. § (4) bekezdésében, a 4. § (6) bekezdésében, a 10/A. § (2) bekezdésében, a 18. § (2) bekezdésében, a 22. § (6) bekezdésében, a 25/A. § (1) bekezdésének b) pontjában, a 29. § (4) bekezdésében, a 35. § (8) bekezdésében és a 3. számú melléklet 4. pontjában az "MBH" szövegrész helyébe az "MBFH" szövegrész, a 3. § (1) bekezdésében, a 4. § (3) bekezdésében az "MBH-hoz" szövegrész helyébe az "MBFH-hoz" szövegrész, a 10/A. § (1) bekezdésében és a 30/B. § (6) bekezdésében az "MBH-nak" szövegrész helyébe az "MBFH-nak" szövegrész, a 12/A. § (1) bekezdésében a "Magyar Bányászati Hivatalhoz" szövegrész helyébe az "MBFH-hoz" szövegrész, a 12/A. § (5) bekezdésében a "Magyar Bányászati Hivatal" szövegrész helyébe az "MBFH" szövegrész, a 25. § (4) bekezdésében és a 30/B. § (6) bekezdésében az "MBH-t" szövegrész helyébe az "MBFH-t" szövegrész, a 25. § (4) bekezdésében az "MBH elnöke" szövegrész helyébe az "MBFH elnöke" szövegrész, a 35. § (6) bekezdésében az "MGSZ" szövegrész helyébe az "MBFH" szövegrész lép.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról rendelkező 282/2003. (XII. 29.) Korm. rendelet 12. §-ának (1) bekezdése, valamint 20. §-ának (1) és (2) bekezdése,

b) a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról rendelkező 106/2005. (VI. 16.) Korm. rendelet 32. §-a.

15. §

Ez a rendelet a szénhidrogének kutatására, feltárására és kitermelésére vonatkozó engedélyek megadásának és felhasználásának feltételeiről szóló 1994. május 30-i 94/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

szociális és munkaügyi miniszter

Melléklet a 268/2006. (XII. 20.) Korm. rendelethez

" 4. számú melléklet a 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelethez

A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal számára szolgáltatandó, a földtani kutatás során nyert földtani adatok köre és az adatszolgáltatás teljesítésének határideje

I. A földtani adatok köre

1. Az adatszolgáltatási kötelezettség

a) a földtani képződményeket harántoló fúrási tevékenység során nyert földtani adatokra;

b) a talaj alatti földtani képződményeket feltáró egyéb, nem fúrási tevékenység (bevágás, kutatóárok, akna, táró, vágat, alagút stb., a továbbiakban együtt: feltárás) során nyert földtani adatokra;

c) a föld felszínén, a légijárműből vagy az űrből végzett földtani térképezési, távérzékelési, geofizikai, hidrogeológiai, agrogeológiai, geokémiai, geotechnikai, tektonikai és egyéb egyedi vagy rendszeres észlelésen, mintavételen vagy mérésen alapuló tevékenység során nyert földtani adatokra terjed ki.

2. A folyamatban lévő kutatás részeredményeiről küldött, évenkénti adatszolgáltatáshoz az elnök által kiadott adatlapot kitöltve mellékelni kell.

3. A befejezett földtani kutatásról készülő adatszolgáltatásnak tartalmaznia kell, amennyiben a földtani kutatás arra kiterjedt:

a) az adatlapot azokról az adatokról, amelyekről évenkénti adatszolgáltatás keretében adatszolgáltatás nem történt;

b) a kutatás célját és a kivitelezők megnevezését;

c) a kutatási terület térképét a vetületi rendszer és a méretarány megjelölésével, legalább kettő koordináta őrke-reszt és a kutatólétesítmények feltüntetésével;

d) a kutatási terület földtani felépítésének leírását;

e) a kutatólétesítmények földtani és műszaki anyagvizsgálati adatait;

f) a geofizikai mérések alapdokumentációit;

g) a hidrogeológiai vizsgálatok adatait.

4. Az adatszolgáltatás során meg kell adni az alkalmazott mérési módszert, az azt leíró szabályozás címét, a mérési adatok feldolgozásához szükséges adatokat, illetőleg a mérési jegyzőkönyvi dokumentációt, a mérés helyét (nyomvonalát), a mérés kivitelezőjét, illetve a mintavétel helyét, a minta azonosítóját, a laboratóriumi vizsgálatok helyét és időpontját, az alkalmazott mérési, vizsgálati módszereket.

5. A számszerű adatoknál egyértelműen meg kell adni az alkalmazott mértékegységet, a koordinátáknál a síkbeli

és a magassági vonatkoztatási rendszert (vetület, alapszint) .

6. Elsődlegesen feldolgozott adatok esetén meg kell adni az elsődleges feldolgozás módszerének, illetve az azt leíró szabályozásnak, számítógépes szoftvernek a címét, illetve azonosítóját.

II. Az adatszolgáltatás teljesítésének határideje

A földtani kutatásról, folyamatban lévő kutatás esetén évente január 3 1-ig, illetve a kutatás befejezését követően 60 napon belül kell az adatszolgáltatást teljesíteni."

Tartalomjegyzék