294/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

a felnőttképzést folytató intézmények és a felnőttképzési programok akkreditációjának szabályairól szóló 22/2004. (II. 16.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény 4. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A felnőttképzést folytató intézmények és a felnőttképzési programok akkreditációjának szabályairól szóló 22/2004. (II. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed)

"b) a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézetre (a továbbiakban: NSZFI),"

2. §

Az R. 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A FAT szervezeti és működési szabályzatát a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) hivatalos lapjában közzé kell tenni."

3. §

Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A FAT tagjait a miniszter kéri fel. A FAT-nak nem lehet tagja olyan személy, aki tagja a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Tanácsnak."

4. §

Az R. 10. §-a a következő (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A FAT ülésén a Magyar Felsőoktatási Akkreditá-ciós Bizottság, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselője tanácskozási joggal részt vehet."

5. §

Az R. 11. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Intézményakkreditációt az a felnőttképzést folytató intézmény kaphat,)

"a) amely megfelel az Fktv. 12. §-ának (3) bekezdésében előírt feltételeknek,"

6. §

(1) Az R. 12. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Amennyiben az akkreditáció érvényességi ideje lejárt és az intézmény az akkreditáció újbóli megadására irányuló kérelmet terjeszt elő, a FAT-nak - az (1) bekezdésben foglaltakon túl - vizsgálnia kell azt is, hogy az intézmény az akkreditáció érvényességi ideje alatt eleget tett-e az akkreditációval összefüggő, a 18. §-ban előírt kötelezettségeinek. A kérelmet legkorábban az akkreditáció érvényességi idejének lejártát megelőző 90 napon belül lehet előterjeszteni."

(2) Az R. 12. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A szakértői bizottság véleményének előterjesztése előtt a kérelmező intézmény székhelyén, illetve képzési helyszínein szemlét tart. A szakértői bizottság a helyszíni szemle időpontjáról a kérelmező intézményt előzetesen értesíti. Az értesítésben a kérelmezőt fel kell hívni a szakértői bizottsággal való együttműködésre, valamint az együttműködés hiányának jogkövetkezményeire is."

7. §

Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Egyszerűsített intézményakkreditációs eljárás akkor folytatható le, ha az intézménynek az intézményakkreditációs tanúsítványban szereplő olyan adataiban következett be változás, amely az akkreditáció alapjául szolgáló feltételeket nem érinti.

(2) Az eljárás során a FAT a határozathozatalt követően az adatváltozásnak megfelelő új intézményakkreditációs tanúsítványt állít ki, az akkreditáció érvényességi időtartamának változatlanul hagyásával. Intézményi adatváltozás esetén a szükséges változást a programakkreditációs tanúsítványon is át kell vezetni."

8. §

Az R. a következő 14/A. §-sal egészül ki:

"14/A. § A közoktatási feladatot ellátó - más jogszabályban meghatározott - szakképző intézmény egyszerűsített eljárás keretében szerezhet intézmény-akkreditációt. A FAT ebben az eljárásban az intézmény felnőttképzésre vonatkozó dokumentumait helyszíni szemle tartása nélkül vizsgálja. Az eljárás a szakképző intézmény tárgyi feltételeinek vizsgálatára nem terjed ki."

9. §

Az R. 15. §-a a következő f) ponttal egészül ki:

(A felnőttképzést folytató intézmény által kidolgozott képzési program akkor akkreditálható, ha)

"f) felépítése modul szerkezetű."

10. §

Az R. 18. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az akkreditált felnőttképzést folytató intézmény)

"b) a képzési terv teljesüléséről a tárgyévet követő év január 31. napjáig éves jelentést készít és terjeszt a szakmai tanácsadó testülete elé."

11. §

Az R. 20. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az akkreditált intézmények nyilvántartása tartalmazza:)

"c) az intézmény székhelyének megnevezését,"

12. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2007. január 1-jén lép hatályba. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 13. §-a, 21. §-a, valamint 22. §-ának (3) bekezdése.

(2) E rendelet 5. §-a 2007. július 1-jétől lép hatályba.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) az R. 2. §-ának (1) bekezdésében a "foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter" szövegrész helyébe a "szociális és munkaügyi miniszter" szövegrész, 5. §-ának (2) bekezdésében, 8. §-ának (6) bekezdésében, 17. §-ának (1) bekezdésében, 22. §-ának (1) bekezdésében a "Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium" szövegrész helyébe a "minisztérium" szövegrész lép,

b) az R. 1. §-a (2) bekezdésének a) pontjában, a 8. §-a (3) bekezdésének felvezető rendelkezésében, a 8. §-a (5) bekezdésében az "NFI" szövegrész helyébe az "NSZFI" szövegrész; a 8. §-a (2) bekezdésében, a 12. §-a (6) bekezdésében, a 16. §-a (5) bekezdésében az "NFI-hez" szövegrész helyébe az "NSZFI-hez" szövegrész lép.

(4) Az 5. § rendelkezését a hatálybalépését követően indult ügyekben kell alkalmazni, beleértve az akkreditáció újbóli megadása iránti kérelemre indult eljárást is.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

szociális és munkaügyi miniszter