332/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet

az Egyenlő Bánásmód Hatóságról és eljárásának részletes szabályairól szóló 362/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alkotmány 40. § (3) bekezdésében foglalt feladatkörében eljárva, valamint az egyenlő bánásmód követelményének érvényesülését ellenőrző közigazgatási szerv kijelölése tárgyában az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 64. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

1. §

Az Egyenlő Bánásmód Hatóságról és eljárásának részletes szabályairól szóló 362/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (a továbbiakban: hatóság) központi hivatal. A hatóságot a szociális és munkaügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) irányítja.

(2) A hatóság önállóan gazdálkodó, az előirányzatok felett teljes jogkörrel rendelkező költségvetési szerv.

(3) A hatóság székhelye Budapest."

2. §

Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg az R. a 4. §-t megelőzően a következő alcímmel egészül ki:

"Az egyenlő bánásmód követelményének érvényesülését ellenőrző közigazgatási szerv kijelölése

4. § Az egyenlő bánásmód követelményének érvényesülését ellenőrző közigazgatási szervként a Kormány az Egyenlő Bánásmód Hatóságot jelöli ki, amely az ország egész területére kiterjedő illetékességgel jár el."

3. §

Az R. 6. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a 6. § jelenlegi szövegének jelölése (1) bekezdésre változik:

"(2) A kérelemre indult eljárásban az eljárás alá vont, nem természetes személy ügyfél kiesése esetén helyébe a polgári jog szerinti jogutódja lép. A kérelemre indult eljárásban hozott jogerős hatósági döntésben megállapított kötelezettség vagy jogosultság a jogutódot terheli, illetve illeti meg."

4. §

Az R. a következő alcímmel, illetve 6/A. §-sal egészül ki:

"Az értesítés mellőzése, illetve közlése

6/A. § A hatóság az ügyfélnek az eljárás megindításáról szóló értesítését mellőzheti, amennyiben alapos okkal feltehető, hogy az értesítés a bizonyítási eljárás vagy egyes bizonyítási cselekmények lefolytatását meghiúsítaná. Amennyiben a hatóság az értesítést nem mellőzi, azt az eljárás megindításától, illetve a kérelem beérkezésétől számított nyolc napon belül kell közölni."

5. §

Az R. a következő 7/A. §-sal és azt megelőzően a következő alcímmel egészül ki:

"Képviselet

7/A. § (1) Az Ebktv. 18. §-ának (1) bekezdésében meghatározott képviselet esetén a társadalmi és érdekképviseleti szervezet a képviseleti jogosultságát az alapszabálya vagy alapító okirata és az ügyféltől kapott írásbeli meghatalmazás csatolásával igazolja.

(2) A képviseleti jogosultság (1) bekezdésben foglaltak szerinti igazolásának elmulasztása és a hatóság erre irányuló felhívásának eredménytelensége esetén a képviselő eljárását a hatóság végzéssel visszautasítja."

6. §

Az R. a következő 7/B. §-sal és azt megelőzően a következő alcímmel egészül ki:

"Hatósági közvetítő

7/B. § Nagyszámú ügyfelet érintő eljárásban a hatóság hatósági közvetítőt vehet igénybe."

7. §

Az R. a következő új 7/C. §-sal és azt megelőzően a következő alcímmel egészül ki:

"Az eljárás felfüggesztése

7/C. § A hatóság a szakvélemény időigényességére figyelemmel az eljárását a szakértő kirendelésekor, illetve a szakvélemény kérésekor a szakvélemény megérkezéséig felfüggesztheti."

8. §

Az R. 8. §-ának (1)-(3) bekezdése és az azokat megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Idézés és értesítés

8. § (1) A hatóság a székhelyén lakóhellyel, illetve tartózkodási hellyel nem rendelkező személyt, ha személyes meghallgatása az eljárás során szükséges, azon önkormányzat polgármesteri hivatalának a székhelyére idézi vagy értesíti, amelynek székhelyén lakik vagy tartózkodik. Az idézett, illetve az értesített személy meghallgatását a hatóság foganatosítja.

(2) Ha az eljárás során a hatóság tárgyalást tart, az ott meghallgatandó személyeket azon önkormányzat polgármesteri hivatalának a székhelyére idézi, illetve értesíti, amelynek székhelyén a kérelmező lakik, tartózkodik, illetve székhelye (fióktelepe, telephelye) található.

(3) Amennyiben az eljárás alá vont személy az (1)-(2) bekezdésekben megjelölt

a) önkormányzat vagy az önkormányzat részvételével működő önkormányzati társulás,

b) az a) pont alatti szervek által fenntartott költségvetési szerv,

c) az a) pont alatti szervek által alapított vagy támogatott alapítvány, közalapítvány, társadalmi szervezet, vagy

d) az a)-b) pontok alatti szervek részvételével működő gazdasági társaság,

a személyeket a lakóhelyéről, illetőleg tartózkodási helyéről legjobban megközelíthető, nem érintett települési önkormányzat polgármesteri hivatalának a székhelyére kell idézni, illetve értesíteni."

9. §

Az R. 10. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A hatóság a zárt tárgyalás elrendeléséről, valamint az eljárás alá vont személy távollétében történő meghallgatásról külön végzéssel dönt."

10. §

Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. § Az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatti közigazgatási hatósági eljárásban egyéb eljárási költségnek minősülnek a 13. §-ban meghatározott bizonyítási eljárás különös szabályai alkalmazása során felmerült költségek, a belföldi jogsegély igénybevételével összefüggő költség, valamint a hatóságnak a székhelyén kívül végzett eljárási cselekményeivel kapcsolatban felmerülő valamennyi költség."

11. §

Az R. a következő 14/A. §-sal és azt megelőzően a következő alcímmel egészül ki:

"A bírság felhasználása

14/A. § (1) A hatóság által az Ebktv. 16. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján kiszabott bírság 50%-át a miniszter az egyenlő bánásmód követelményének biztosítását és az esélyegyenlőség előmozdítását célzó programokra használja fel, 50%-át a hatóság - saját bevételeként - a (2) bekezdésben meghatározott célokra fordíthatja.

(2) A hatóság az (1) bekezdésben meghatározott bírságból befolyt összeget az alábbi célokra fordíthatja:

a) Az Egyenlő Bánásmód Tanácsadó Testület működésével összefüggő kiadások,

b) az egyenlő bánásmód követelményével kapcsolatos tájékoztató, ismertető, a hatóság tevékenységét széles körben ismertté tevő kiadványok megjelentetése,

c) szakmai konferenciák és rendezvények szervezése és lebonyolítása,

d) a hatóság köztisztviselőinek szakmai továbbképzése,

e) a hatóság tevékenységét segítő szakértők megbízása,

f) az egyenlő bánásmód követelményével összefüggő ismeretek oktatásának támogatása."

12. §

(1) Ez a rendelet 2007. január 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R.

a) 7. §-ának (1) és (2) bekezdéseiben "az érdemi határozatot" szövegrész helyébe "a határozatot",

b) 9. §-ának (3) bekezdésében a "foglalhatja határozatba." szövegrész helyébe a "hagyhatja jóvá határozattal.",

c) 9. §-ának (4) bekezdésében a "külön határozatban" szövegrész helyébe a "végzéssel",

d) 10. §-ának (2) bekezdésében az "indokolt határozatával" szövegrész helyébe a "végzéssel",

e) 15. §-ában az "igazságügyminiszternek" szövegrész helyébe az "igazságügyi és rendészeti miniszternek" szövegrész lép.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 9. § (4) bekezdésének második mondata, valamint 17.-21. §-a és az azokat megelőző alcím hatályát veszti.

(4) E rendelet az Ebktv.-vel együtt a személyek közötti, faji vagy etnikai származásra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról szóló, 2000. június 29-i 2000/43/EK tanácsi irányelv 13. cikkének való megfelelést szolgálja.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök