39/2006. (VI. 26.) GKM rendelet

a tengeri hajók bejelentkezési és bejelentési kötelezettségéről és a hajóforgalom megfigyelésére, tájékoztatására és segítség nyújtására szolgáló rendszer létrehozataláról szóló 69/2004. (IV. 28.) GKM rendelet módosításáról

1. §

A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 88. §-a (2) bekezdésének l) és o) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

(1) A tengeri hajók bejelentkezési és bejelentési kötelezettségéről és a hajóforgalom megfigyelésére, tájékoztatására és segítség nyújtására szolgáló rendszer létrehozataláról szóló 69/2004. (IV. 28.) GKM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A rendeletet - a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével

a) a kikötőkbe érkező és azokat elhagyó, parti tengeren áthaladó 300 BT, illetve az annál nagyobb, magyar hajólajstromban nyilvántartott, illetve idegen lobogó alatt a Magyar Köztársaság területén közlekedő tengeri hajóra,

b) a veszélyes vagy szennyező áru rakodására szolgáló hajózási létesítményekre

kell alkalmazni."

(2) Az R. 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg az eredeti (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A rendelet 11. §-át a hajó méreteitől függetlenül, valamennyi veszélyes vagy szennyező árut szállító tengeri hajóra kell alkalmazni."

2. §

Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) A közösségi kikötőbe tartó hajó üzemben tartója, ügynöke vagy parancsnoka az 1. számú melléklet (1) bekezdésében meghatározott adatokat az alábbi határidő betartásával közli a rendeltetési kikötővel:

a) legalább huszonnégy órával a kikötőbe történő érkezését megelőzően, vagy

b) legkésőbb az előző kikötő elhagyásakor, amennyiben a hajó útjának időtartama rövidebb huszonnégy óránál, vagy

c) amikor a rendeltetési kikötő nem ismert, illetve a hajó útja során a rendeltetési kikötő megváltozott, akkor annak megismerésekor haladéktalanul.

(2) A nem közösségi kikötőből tagállami kikötőbe tartó, veszélyes vagy szennyező árut szállító hajó köteles eleget tenni a 11. §-ban előírt bejelentési kötelezettségnek."

3. §

Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az üzemben tartó gondoskodik arról és a Központi Közlekedési Felügyelet ellenőrzi azt, hogy a tengeri hajók lajstromába bejegyzett hajók a 2. számú mellékletben meghatározott határidő betartásával fel legyenek szerelve VDR-rel."

4. §

Az R. 11. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Tagállam kikötőjét elhagyó, veszélyes vagy szennyező árut szállító tengeri hajó üzemben tartója, ügynöke vagy parancsnoka - a hajó méretétől függetlenül -legkésőbb a hajó indulását megelőzően köteles az indulási kikötő szerint illetékes hajózási hatóság számára az 1. számú melléklet (3) bekezdésében meghatározott adatokra vonatkozó tájékoztatást adni.

(2) Veszélyes vagy szennyező árut szállító, Közösségen kívüli kikötőből tagállam kikötőjébe vagy parti tengerén lévő horgonyzóhelyre tartó hajó üzemben tartója, ügynöke vagy parancsnoka - a hajó méretétől függetlenül - legkésőbb a berakodási kikötő elhagyásakor, illetve amennyiben ezek az adatok a hajó indulásakor még nem ismertek, a rendeltetési kikötő vagy horgonyzóhely ismertté válásakor, haladéktalanul köteles az 1. számú melléklet (3) bekezdésében meghatározott adatokat tartalmazó tájékoztatást adni a rendeltetési kikötő vagy horgonyzóhely szerint illetékes hajózási hatóság számára."

5. §

Az R. 2. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

6. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

7. §

Ez a rendelet a közösségi hajóforgalomra vonatkozó megfigyelő és információs rendszer létrehozásáról és a 93/75/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2002. június 27-i 2002/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Dr. Kóka János s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Melléklet a 39/2006. (VI 26.) GKM rendelethez

[2. melléklet a 69/2004. (IV. 28.) GKM rendelethez]

A hajók felszereléseire vonatkozó előírások

Úti adatrögzítő készülék (VDR) A hajókat a Szervezet A.861(20) határozata szerinti követelményeknek, továbbá a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) 61996 számú szabványában leírt tesztelési szabványoknak megfelelő úti adatrögzítő készülékkel kell felszerelni, kivéve az alábbi, 2002. július 1-jét megelőzően épített teherhajókat, amelyekre a kötelezettség az alábbi határidők betartása mellett értendő:

a) 20000 BT vagy annál nagyobb teherhajót legkésőbb a Szervezet által rögzített határidőre vagy a Szervezetben elfogadott határidő hiányában legkésőbb 2007. január 1-jéig;

b) 3000 BT vagy annál nagyobb, de 20000 BT-nél kisebb teherhajóknak legkésőbb a Szervezetben elfogadott határidőre vagy a Szervezetben elfogadott határidő hiányában legkésőbb 2008. január 1-jéig.

Tartalomjegyzék