Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

77/2006. (IV. 4.) Korm. rendelet

az Útravaló Ösztöndíjprogramról szóló 152/2005. (VIII. 2.) Korm. rendelet módosításáról

1. §

(1) Az Útravaló Ösztöndíjprogramról szóló 152/2005. (VIII. 2.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 3. § (1) bekezdés c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[(1) Az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében pályázhat az a Magyar Köztársaság területén működő közoktatási intézménnyel tanulói jogviszonyban álló magyar állampolgár vagy külföldi állampolgár, aki halmozottan hátrányos helyzetű vagy családba fogadott vagy átmeneti nevelésbe vett vagy ideiglenes hatállyal elhelyezett vagy utógondozásban vagy utógondozói ellátásban részesül vagy hátrányos helyzetű, és abban a tanévben, amelyben a pályázat meghirdetésre kerül:]

"c) az Út a szakmához ösztöndíj esetében

ca) hiányszakmát oktató szakiskola felzárkóztató évfolyamán tanul, vagy

cb) 8. évfolyamon tanul, és felvételt nyert hiányszakmát oktató szakiskolába, vagy

cc) 9. évfolyamon tanul hiányszakmát oktató szakiskolában, vagy

cd) 10. évfolyamon tanul szakiskolában, és felvételt nyert egy szakképző intézmény első szakképző évfolyamába valamely hiányszakmában, vagy

ce) 12. évfolyamon tanul szakközépiskolában vagy gimnáziumban, és felvételt nyert egy szakképző intézmény első szakképző évfolyamába valamely hiányszakmában."

(2) A Rendelet 3. § (5) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(5) Az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében mentorként pályázhat:

a) az Út a középiskolába és az Út az érettségihez ösztöndíjak esetében a pedagógus végzettséggel rendelkező személy, a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézmény olyan hallgatója, aki tanári képzésben vagy tanítói képzésben az utolsó két félév valamelyikének teljesítését a pályázat meghirdetését követő félévben kezdi meg, valamint a működő tanoda tanára;

b) az Út a szakmához ösztöndíj esetében a szakiskolában, szakközépiskolában szakmai, szakmai elméleti vagy gyakorlati tantárgyakat oktató

ba) pedagógus, vagy

bb) szakoktató, vagy

bc) a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézmény olyan hallgatója, aki tanári képzésben az utolsó két félév valamelyikének teljesítését a pályázat meghirdetését követő félévben kezdi meg."

2. §

(1) A Rendelet 4. § (3) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A közoktatási intézmény a pályázatot kutatási programonként külön nyújtja be a pályáztató szervhez a pályázati felhívásban rögzített határidőig."

(2) A Rendelet 4. § (5) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(5) Az Út a tudományhoz programban a közoktatási intézmény pályázatában igényelheti, hogy ösztöndíjban részesülhessen a kutatócsoportban részt vevő tanuló és mentor. Ebben az esetben a kiskorú vagy egyébként cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes tanuló Ösztöndíjprogramban való részvételéhez szükséges a tanuló törvényes képviselőjének írásbeli hozzájárulása. Az igényelt ösztöndíj havi maximumát a pályázati felhívás határozza meg, és az igényelt ösztöndíjak kutatócsoporton belüli együttes összege nem haladhatja meg a megítélt támogatásnak a pályázati felhívásban meghatározott százalékát."

3. §

(1) A Rendelet 5. § (1) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Egyazon tanévben egy személy összesen legfeljebb öt tanuló tekintetében vállalhat mentori szerepet a teljes Ösztöndíjprogramban. Egyazon tanévben egy személy mentorként egy kutatócsoportban vehet részt."

(2) A Rendelet 5. § (4) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A pályáztató szerv erről írásban értesíti az érintett tanulókat, illetve törvényes képviselőjüket, a mentorként pályázó személyt, valamint a közoktatási intézményt, és tájékoztatja az érintett tanulókat, illetve törvényes képviselőjüket, valamint a közoktatási intézményt arról, hogy az általa megadott határidőn belül újabb pályázatot nyújthatnak be, valamint a mentorként pályázó személyt arról, hogy az adott pályáztatási időszakban újabb pályázatot nem nyújthat be."

(3) A Rendelet 5. § (4) bekezdése az alábbi harmadik mondattal egészül ki:

"Amennyiben az e §-ban meghatározott érvénytelenség úgy merül fel, hogy a mentorként pályázó személy egy tanéven belül több pályáztatási időszakban nyújt be az (1) bekezdésben meghatározott számot meghaladó esélyegyenlőségi pályázatot, illetve vesz részt egynél több kutatócsoportban, úgy az érvénytelenség csak az utóbb benyújtott pályázatok tekintetében áll be, a már létrejött ösztöndíjas jogviszonyok fennállását az nem érinti."

4. §

(1) A Rendelet 6. § (5) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:

"Az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében a nagykorú tanuló vagy - cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes tanuló esetén - törvényes képviselője a pályázati űrlapon nyilatkozik arról, hogy a tanuló rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, illetve - a 23. életév betöltését követően - arról, hogy a háztartásban (családban) az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 19. § (2) bekezdésében meghatározott mértéket."

(2) A Rendelet 6. § (6) bekezdésének i) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[(6) A közoktatási intézmény az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében a pályázati űrlapon igazolja a tanuló alábbi adatait:]

"i)- a 6. § (5) bekezdésében foglalt kivétellel - rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság;"

(3) A Rendelet 6. § (6) bekezdésének j) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[(6) A közoktatási intézmény az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében a pályázati űrlapon igazolja a tanuló alábbi adatait:]

"j) a pályázati felhívásban meghatározottak szerinti félévi vagy tanév végi tanulmányi átlaga."

5. §

A Rendelet 8. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"8. § Az Ösztöndíjprogram keretében benyújtott valamennyi pályázatról a pályáztató szerv dönt. Az Út a tudományhoz program esetében a pályáztató szerv dönthet úgy is, hogy - tekintettel az adott pályáztatási időszakban rendelkezésre álló forrásra, valamint az egyes kutatási programok szakmai tartalma és minősége alapján - a közoktatási intézmény által benyújtott kutatási programok közül csak egyes kutatási programokat támogat."

6. §

(1) A Rendelet 9. § (2) bekezdésének bevezető rendelkezése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A mentor ösztöndíjának a pályázati felhívásban meghatározott részére - a (3) bekezdésben foglaltakat kivéve - akkor válik jogosulttá, ha"

(2) A Rendelet 9. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki, és egyidejűleg a jelenlegi (3)-(11) bekezdés számozása (4)-(12) bekezdésre változik:

"(3) A mentor ösztöndíjának a (2) bekezdésben meghatározott részére nem válik jogosulttá, ha:

a) az általa mentorált tanuló javítóvizsgát tesz, vagy

b) az általa mentorált tanuló tanév végi tanulmányi átlagában - az ösztöndíjas jogviszony tanévében - 0,5 tizedes vagy azt meghaladó romlás áll be a 6. § (6) bekezdésének j) pontjában meghatározott tanulmányi átlaghoz képest."

(3) A Rendelet új számozása szerinti 9. § (7) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(7) Amennyiben az ösztöndíjszerződés vagy a támogatási szerződés a pályázati döntésről szóló értesítés kézhezvételétől számított harminc napon belül - a nyertes pályázóknak, illetve a közoktatási intézménynek felróható okból - nem jön létre, a döntés hatályát veszti."

(4) A Rendelet új számozása szerinti 9. § (8) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(8) Amennyiben a korábban esélyegyenlőségi ösztöndíjban részesült tanuló és mentora közösen újabb pályázatot nyújt be valamely esélyegyenlőségi ösztöndíjra, a pályáztató szerv az újabb pályázat elbírálásánál mérlegeli azt is, hogy a tanuló és a mentor közös tevékenységének eredményei - a mentor által a (9) bekezdés szerint benyújtott előrehaladási napló alapján - indokolttá teszik-e az újabb ösztöndíjas jogviszony létesítését."

(5) A Rendelet új számozása szerinti 9. § (9) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(9) A mentor a 7. § (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott előrehaladási naplót az ösztöndíjas időszak végén - az ösztöndíj szerződésben rögzített határidőig -nyújtja be a közoktatási intézménynek. A közoktatási intézmény a támogatási szerződésben foglaltak megvalósulásáról - a támogatási szerződésben meghatározott határidőig - pénzügyi elszámolást készít, és nyújt be a pályáztató szervnek. A közoktatási intézmény saját beszámolójának részeként továbbítja a mentor előrehaladási naplóját a pályáztató szervnek."

(6) A Rendelet új számozása szerinti 9. § (11) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(11) Ha a tanuló tanulói jogviszonya az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében a közoktatási intézményben megszűnik, a közoktatási intézmény erről 8 munkanapon belül értesíti a pályáztató szervet, és a (12) bekezdésben foglalt kivétellel megszűnik a tanuló ösztöndíjas jogviszonya."

(7) A Rendelet 9. §-a az alábbi (13) bekezdéssel egészül ki:

"(13) Amennyiben a tanuló vagy a mentor tekintetében az ösztöndíjra való jogosultság valamely feltétele megszűnik, a közoktatási intézmény a tanulóval, valamint annak mentorával nem köt ösztöndíjszerződést, illetve a már megkötött ösztöndíjszerződést - több tanulót mentoráló mentor esetén az érintett tanulóra vonatkozó részben -egyoldalúan megszünteti, és erről a pályáztató szervet haladéktalanul értesíti. A közoktatási intézmény az ösztöndíjszerződést a tanulmányi félév azon hónapjának utolsó napjával szünteti meg, amely félévben az ösztöndíjra való jogosultság feltétele megszűnt."

(8) A Rendelet 9. §-a az alábbi (14) és (15) bekezdéssel egészül ki:

"(14) A tanuló az ösztöndíj szerződés megkötését megelőzően és az ösztöndíjas jogviszony időtartama alatt indokolt esetben egy alkalommal mentorváltást kezdeményezhet a pályáztató szervnél. A mentorváltás feltétele, hogy annak a tanuló vagy törvényes képviselője általi írásban indokolt kezdeményezésével egyidejűleg a tanuló által kiválasztott személy pályázatot nyújtson be az e rendeletben előírt formában, és hogy a mentorként pályázó személy megfeleljen az e rendeletben a mentorokra előírt feltételeknek. Amennyiben a pályáztató szerv a mentorváltást indokoltnak tartja, erről értesíti a tanuló közoktatási intézményét, hogy az kezdeményezze a tanuló korábbi mentorával kötött ösztöndíj szerződés megszüntetését és a tanulóval kötött ösztöndíjszerződés módosítását. Az új mentorral a közoktatási intézmény ösztöndíjszerződést köt, illetve amennyiben a tanuló által választott új mentor már rendelkezik az Ösztöndíjprogramban ösztöndíjas jogviszonnyal, az új mentor ösztöndíjszerződését a közoktatási intézmény módosítja. Mentorváltás esetén az 5. § (1) bekezdését megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy amennyiben a mentorváltás az ott meghatározott szám túllépését jelentené, a pályáztató szerv a mentorváltást nem engedélyezi, és erről az érintetteket értesíti.

(15) Mentorváltás esetén a régi mentor köteles az általa a mentorváltás időpontjáig vezetett, a 7. § (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott előrehaladási naplót a közoktatási intézménynek átadni, amelyet az a 9. § (9) bekezdésében meghatározottak szerint továbbít a pályáztató szervnek. Mentorváltás esetén a régi mentor, illetve -amennyiben a mentorváltásra (a tanuló közoktatási intézményének erről történő értesítésére) a tanév hetedik hónapját követően kerül sor - az új mentor nem jogosult ösztöndíjának a 9. § (2) bekezdése szerinti részére."

7. §

A Rendelet 10. § (4) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Amennyiben a támogatási szerződés vagy az ösztöndíjszerződés a pályázati döntésről szóló értesítés kézhezvételétől számított harminc napon belül - a közoktatási intézménynek, illetve a kutatócsoport tagjainak felróható okból - nem jön létre, a döntés hatályát veszti."

8. §

(1) A Rendelet 11. § (2) bekezdésének második mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A közoktatási intézmény ezen adatokat a pályázat benyújtásakor a pályázat elbírálása és a támogatási szerződés megkötése céljából, illetve akkor továbbítja a pályáztató szerv részére, ha azokkal összefüggésben az ösztöndíjszerződést vagy a támogatási szerződést módosítani vagy megszüntetni, felbontani szükséges, valamint az ösztöndíj esetleges visszafizetéséről szóló döntés céljából."

(2) A Rendelet 11. § (3) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) A pályáztató szerv a részére a (2) bekezdésben meghatározottak szerint továbbított adatokat az ott meghatározott célokra és csak a pályázatok elbírálásához, a támogatási szerződés megkötéséhez, valamint az ösztöndíjszerződés, illetve a támogatási szerződés módosításához, megszüntetéséhez, felbontásához szükséges mértékben és ideig, illetve az ösztöndíj visszafizetéséről szóló döntés esetén az ösztöndíj tényleges visszafizetéséig használhatja fel."

9. §

(1) A Rendelet 12. § 1. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában:]

"1. Hátrányos helyzetű a 3. § (1) bekezdésének alkalmazásában:

1.1. valamennyi esélyegyenlőségi ösztöndíj esetében az a tanuló

a) akit családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett, vagy

b) akinek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát a jegyző megállapította;

1.2. az Út az érettségihez és az Út a szakmához ösztöndíjak esetében az a nagykorú tanuló is:

a) akit családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző korábban védelembe vett, vagy

b) aki nagykorúvá válása után is jogosult rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, vagy

c) aki esetében - a 23. életév betöltését követően - a háztartásban (családban) az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 19. § (2) bekezdésében meghatározott mértéket."

(2) A Rendelet 12. § 2. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában:]

"2. Halmozottan hátrányos helyzetű:

2.1. valamennyi esélyegyenlőségi ösztöndíj esetében az a tanuló:

a) aki az 1.1. pontban meghatározottak szerint hátrányos helyzetűnek minősül, és akinek a törvényes felügyeletét ellátó szülője, szülei, gyámja, gyámjai legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be, fejezték be sikeresen, vagy

b) akit tartós nevelésbe vettek;

2.2. az Út az érettségihez és az Út a szakmához ösztöndíjak esetében az a nagykorú tanuló is:

a) aki az 1.2. pontban meghatározottak szerint hátrányos helyzetűnek minősül, és akinek a törvényes felügyeletét korábban ellátó szülője, szülei, gyámja, gyámjai legfeljebb az iskola nyolcadik évfolyamán folytatott tanulmányait fejezte be, fejezték be sikeresen, vagy

b) akit korábban tartós nevelésbe vettek."

(3) A Rendelet 12. § 4. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában:]

"4. közoktatási intézmény: az esélyegyenlőségi ösztöndíjak esetében a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 20. § (1) bekezdésének b)-f) pontjában, az Út a tudományhoz program esetében a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 20. § (1) bekezdésének b)-g) pontjában meghatározott intézmény."

(4) A Rendelet 12. §-a az alábbi 8. ponttal egészül ki: [E rendelet alkalmazásában:]

"8. tanári képzés: a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti egyetemi vagy főiskolai szintű alapképzés, valamint a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény szerinti tanári mesterképzés."

10. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. E rendeletet a hatálybalépését követően meghirdetett pályázatok és az azok alapján létrejövő ösztöndíjas jogviszonyok tekintetében kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Rendelet 6. § (1) bekezdésének d) pontja.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Rendelet 9. §-ának új (6) bekezdésében, valamint 10. § (3) bekezdésében az "ösztöndíj szerződést" szövegrész helyébe az "ösztöndíjszerződést" szövegrész, a Rendelet 9. §-ának új (7) bekezdésében az "ösztöndíj szerződés" szövegrész helyébe az "ösztöndíjszerződés" szövegrész, a Rendelet 9. §-ának új (9) bekezdésében az "ösztöndíj szerződésben" szövegrész helyébe az "ösztöndíjszerződésben" szövegrész lép.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter