298/2007. (XI. 9.) Korm. rendelet

a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. §-a (7) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a 14. §-ának (2) és a 15/D. § (6) bekezdésében foglaltakra - a következőket rendeli el:

1. §

A vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 11. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) A belső védőövezet területén:]

"d) közcélú vizilétesítmények esetén az övezetet magába foglaló földrészletnek - az építmény tulajdonjogától függetlenül - állami vagy önkormányzati tulajdonban kell állni. A belső védőövezetet be kell keríteni és szükség esetén biztonságáról egyéb módon, így különösen őrzéssel is gondoskodni kell."

2. §

Az R. 15. §-ának (8) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(8) A vízilétesítmény tulajdonosa a védőidom, a védőterület kijelölésével, fenntartásával kapcsolatos tulajdoni, használati és egyéb korlátozásokból eredő károkért külön jogszabály* előírásai szerint köteles helytállni."[1]

3. §

Az R. 15. §-ának (10) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(10) A védett közcélú vízilétesítmény belső védőövezetére eső ingatlanrészt az állam vagy az önkormányzat - figyelemmel a 11. § (2) bekezdés d) pontjára - adásvétel vagy kisajátítás útján köteles megszerezni."

4. §

Az R. az alábbi 15/A. §-sal egészül ki:

"15/A. § (1) A közcélú vízilétesítmény belső védőövezetére eső ingatlan esetén a vételi ajánlatot a védett közcélú vízilétesítmény üzemeltetője (a továbbiakban: üzemeltető) teszi meg, illetve az adásvétel meghiúsulása esetén kezdeményezi a kisajátítási eljárás megindítását.

(2) Az adásvétellel vagy kisajátítással megszerzett ingatlan - a közcélú vízilétesítmény tulajdonosától függően - állami vagy önkormányzati tulajdonba kerül."

5. §

Az R. az alábbi 15/B. §-sal egészül ki:

"15/B. § (1) Az adásvételre, illetve a kisajátításra fordított összeget az üzemeltető az általa befizetett vízkészletjárulékból igényelheti vissza.

(2) A visszaigénylésre - az addig a tárgyévben befizetett, vissza nem igényelt vízkészletjárulék összegét meg nem haladó mértékben - a vízkészletjárulék bevallási kötelezettséghez igazodóan negyedévente, illetve az éves összesített bevallás benyújtását követően van lehetőség. Az üzemeltető a bevallás benyújtását követő 15 napon belül nyújthatja be a vízkészletjárulék visszaigénylésére irányuló kérelmet az illetékes felügyelőségnél.

(3) A kérelemben meg kell jelölni a védőterületet kijelölő jogerős határozat számát és mellékelni kell:

a) a belső védőövezet, mint földrészlet feletti rendelkezési jog megszerzését igazoló okiratokat (adásvételi szerződés vagy jogerős kisajátítási határozat)

b) a belső védőövezetre eső ingatlanra vonatkozó tulajdoni lapot, melyen bejegyzés vagy széljegyzet igazolja a tulajdonszerzést.

(4) A felügyelőség a visszaigénylés megalapozottságának elbírálása kapcsán a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 15/E. §-ában meghatározott adóhatósági jogkörben az adózás rendjéről szóló törvény a bevallások utólagos vizsgálatára vonatkozó* rendelkezéseinek megfelelően folytatja le az eljárást.[2]

(5) A visszaigénylésre irányuló kérelem megalapozottságáról a felügyelőség dönt.

(6) Amennyiben a felügyelőség pénzforgalmi számláján a kifizetéshez szükséges fedezet rendelkezésre áll, gondoskodik annak kifizetésről.

(7) Amennyiben a felügyelőség pénzforgalmi számláján a fedezet nem áll rendelkezésre, úgy a felügyelőség a jogerős határozatának egy példányát megküldi a Magyar Államkincstárnak (a továbbiakban: kincstár). A kincstár a jogerős határozatban meghatározott összeget visszautalja a felügyelőség pénzforgalmi számlájára.

(8) A felügyelőség a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül gondoskodik a visszaigényelt összeg kifizetéséről."

Záró rendelkezések

6. §

(1) E rendelet 2008. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követően indított eljárásokban kell alkalmazni.

(2) E rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

(3) A védőterületek és védőidomok övezeteire vonatkozó korlátozásokat előíró határozatokat e rendelet hatálybalépést követő 2 éven belül felül kell vizsgálni.

(4) Az R. 12. § (4) bekezdés a) pontjának "VIFE-nek" helyébe a "felügyelőségnek", a 12. § (5) bekezdés e) pontjában, 13. § (1) bekezdés f) pontjában és fb) alpontjában, a g) és h) pontjaiban a "VIFE" szövegrész helyébe a "felügyelőség" szövegrész lép.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * Ptk. 108. §, 1995. évi LVII. tv. 27. §, 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet 9. §.

[2] * Art. 106-107. §.

Tartalomjegyzék