Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

43/2007. (VIII. 31.) IRM rendelet

a bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet módosításáról

Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 135. §-a (3) bekezdésének c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az igazságügyi és rendészeti miniszter feladat- és hatásköréről szóló 164/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának h) pontjában foglalt feladatkörömben - az Országos Igazságszolgáltatási Tanács egyetértésével - a következőket rendelem el:

1. §

A bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a bírósági fogalmazókra (a továbbiakban: fogalmazók), a bírósági vezetőkre, a bírákra, a fogalmazók képzésében és felvételében részt vevő igazságügyi alkalmazottakra, valamint a fogalmazói állásra pályázókra (a továbbiakban: pályázók) .

(2) E rendelet vonatkozásában bíróság a fogalmazót foglalkoztató Legfelsőbb Bíróság, ítélőtábla, valamint megyei (fővárosi) bíróság."

2. §

Az R. az 1. §-t követően a következő alcímmel és 1/A-1/C. §-okkal egészül ki:

"A fogalmazók felvételi rendje

1/A. § (1) A fogalmazói utánpótlás folyamatos biztosítása érdekében a munkáltatói jogkört gyakorló bírósági elnökök (a továbbiakban az 1/A-l/C. §-ok alkalmazásában: kinevező) évente egy alkalommal közös, összesített pályázatot (a továbbiakban: központi felvételi) írnak ki, melynek érdekében a tárgyév január 15-ig tájékoztatják az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalát (a továbbiakban: Hivatal) az adott évben betölthető álláshelyek számáról. A bírósági igények összesítéséről, valamint a pályázatok egységes feltételekkel és határidővel történő közzétételéről a Hivatal a tárgyév március 14. napjáig gondoskodik.

(2) Ha az év folyamán a központi felvételi keretében kiírt pályázat közzétételét követően fogalmazói álláshely üresedik meg vagy új álláshely létesül, annak betöltése érdekében a kinevező a megüresedéstől számított 3 hónapon belül nyilvános pályázatot ír ki (a továbbiakban: bírósági felvételi), melyről a kiírással egyidejűleg tájékoztatja a Hivatalt is.

(3) A pályázatokat a Bírósági Közlönyben, a bíróságok központi honlapján, valamint - amennyiben a bíróság rendelkezik vele - a bíróság saját honlapján, míg a pályázatokról szóló közleményt két nagy példányszámú országos közéleti napilapban kell közzétenni. A Hivatal - a hallgatók számára történő közzététel érdekében - az egyetemek állam- és jogtudományi karainak dékáni hivatalait is tájékoztatja a pályázati kiírásról.

(4) A pályázati kiírásnak tartalmaznia kell:

a) a bíróság megnevezését,

b) a betöltendő munkakör megnevezését,

c) a fogalmazói állás betöltéséhez, illetve a pályázat elnyeréséhez jogszabályban előírt és egyéb szükséges valamennyi feltételt,

d) az illetményre és az egyéb juttatásra vonatkozó tájékoztatást,

e) a pályázat benyújtásának feltételeit, határidejét, valamint elbírálásának határidejét,

f) a pályázati eljárásra és a pályázat elbírálásának módjára vonatkozó tájékoztatást,

g) az állás betöltésének időpontját, valamint

h) a pályázathoz csatolandó okiratok felsorolását.

1/B. § (1) A központi felvételi esetében a pályázatot - amennyiben a pályázó több álláshelyre is pályázik, a sorrend megjelölésével - a Hivatalhoz kell benyújtani. A Hivatal a beérkezett pályázatokról - ideértve a több álláshelyre beadott pályázatokat is - a benyújtási határidő lejártát követő 5 munkanapon belül tájékoztatja a kinevezőket. Ha a pályázó az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 14. §-ának (9) bekezdése alapján a felvételi versenyvizsgára (a továbbiakban: versenyvizsga) nem köteles (a továbbiakban: versenyvizsgára nem köteles pályázó), a Hivatal - a pályázó nyilvántartásban szereplő adatainak megküldésével egyidejűleg - e tényre utalással tájékoztatja a kinevezőt a pályázat benyújtásáról. A pályázat elbírálása szempontjából versenyvizsgára nem köteles pályázónak kell tekinteni azt is, aki a pályázat benyújtásának időpontjában bírósági fogalmazói kinevezéssel rendelkezik.

(2) A bírósági felvételi esetében a pályázatot a pályázónak a kinevezőhöz kell benyújtania, aki a versenyvizsgára köteles pályázó pályázatát a benyújtási határidő leteltét követő 3 munkanapon belül továbbítja a Hivatal részére. Ha versenyvizsgára nem köteles pályázó nyújtott be pályázatot, a kinevező erről - a pályázó nyilvántartásban szereplő adatainak bekérésével egyidejűleg - tájékoztatja a Hivatalt.

(3) A versenyvizsgát a Hivatal a benyújtási határidőtől számított 45 napon belül bonyolítja le. A vizsga eredményéről a Hivatal - a pályázó pályázati anyagának, pontszámának, valamint a sikeres vizsgához szükséges minimumpontszámnak és az elérhető maximumpontszámnak a megküldésével - a vizsga letételét követő 15 napon belül értesíti a kinevezőt. Ha a pályázó több álláshelyre is pályázott, a Hivatal haladéktalanul beszerzi a sikeres vizsgát tett pályázó nyilatkozatát, hogy kíván-e változtatni a korábban általa megjelölt sorrenden, és a vizsga letételét követő 15 napon belül erről is értesíti a kinevezőt.

(4) A versenyvizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli vizsga célja, hogy felmérje a pályázónak a jogi problémák felismerésére, eldöntésére, illetve álláspontjának megfogalmazására vonatkozó képességét. A szóbeli vizsgán a pályázónak az általános jogi műveltségéről, szóbeli kifejező-, döntés- és konfliktuskezelési képességéről kell számot adnia. Szóbeli vizsgára az a pályázó bocsátható, aki az írásbeli vizsgán elérhető pontszám több mint 50%-át megszerezte.

(5) A szóbeli vizsgát a pályázónak egy 3 főből álló vizsgabizottság előtt kell letennie. A vizsgabizottság tagjait a Hivatal vezetője a Felvételi Versenyvizsga-bizottság tagjaiból esetenként jelöli ki. A Felvételi Versenyvizsgabizottság tagjait az Országos Igazságszolgáltatási Tanács nevezi ki 5 évre. A kinevezés - az érintett beleegyezésével - az eredeti kinevezés időtartamával meghosszabbítható.

(6) Az eredményesen letett vizsgáról a Hivatal az 1. számú melléklet szerinti tanúsítványt állít ki, amelyet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírnak. A tanúsítványt a vizsgabizottság a Hivatal körbélyegzőjével látja el.

(7) Ha a (6) bekezdés szerinti tanúsítvány elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a Hivatal a tanúsítványt pótolja.

(8) A versenyvizsga tartalmának, értékelésének és lebonyolításának, valamint a Felvételi Versenyvizsga-bizottság tagjai kinevezésének részletes szabályait az OIT határozza meg.

1/C. § (1) A kinevező, amennyiben

a) valamely pályázó versenyvizsgára köteles, a Hivatal 1/B. § (3) bekezdésében foglalt értesítésétől,

b) kizárólag versenyvizsgára nem köteles pályázó nyújtott be pályázatot, a pályázó nyilvántartásban szereplő adatainak megérkezésétől

számított 30 napon belül dönt a pályázat elbírálásáról. Ennek során a sikeres versenyvizsgát tett pályázót meghallgathatja.

(2) A kinevező a pályázat elbírálásától számított 2 munkanapon belül tájékoztatja a Hivatalt a kinevezni kívánt pályázóról. A több álláshelyet is megjelölő, sikeres versenyvizsgát tett pályázó kinevezéséről elsőként az első helyen megjelölt bíróság elnöke jogosult dönteni, melyről a Hivatalt és a pályázót az elbírálástól számított 2 munkanapon belül értesíti. A döntés tartalmáról a Hivatal a sorrendben megjelölt további bíróság(ok) elnökeit az értesítéstől számított 2 munkanapon belül tájékoztatja."

3. §

Az R. 6. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A joggyakorlat helye szerinti bíróság - helyi bíróság esetében a megyei (fővárosi) bíróság - elnöke a fogalmazó képzésére megfelelő elméleti felkészültséggel és gyakorlattal rendelkező joggyakorlatot vezető bírót jelöl ki.

(2) A joggyakorlat helye szerinti bíróság elnöke a joggyakorlatot vezető és a fogalmazó képzésében részt vevő bíró számára külön díjazást vagy munkaidő-kedvezményt állapíthat meg."

4. §

Az R. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fogalmazó joggyakorlatával, képzésével kapcsolatos rendelkezések megtartásáért a munkáltatói jogkört gyakorló bíróság elnöke és annak a bíróságnak az elnöke, ahol a fogalmazó a joggyakorlatát tölti, együttesen felel."

5. §

Az R. e rendelet mellékletével egészül ki, és ezzel egyidejűleg az R mellékletének "Melléklet a 11/1999. (X. 6.) IM rendelethez" címe "2. számú melléklet a 11/1999. (X. 6.) IM rendelethez" címre módosul.

6. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a 2007. április 20-a után kiírt bírósági felvételi pályázatok alapján történő kinevezésekre is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 9. §-a (1) bekezdésének első mondatában a "(melléklet) " szövegrész helyébe a "(2. számú melléklet) " szövegrész lép.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 5. §-ának (2) bekezdésében, 8. §-ának (1) bekezdésében, 9. §-ának (2) bekezdésében, 10. §-ának (3) és (4) bekezdésében, 11. §-ának (1) bekezdésében és 12. §-ának (2) bekezdésében a "megyei (fővárosi) ", 8. §-ának (4) bekezdésében pedig a "megyei" szövegrész.

Dr. Takács Albert s. k.,

igazságügyi és rendészeti miniszter

Melléklet a 43/2007. (VIII. 31.) IRM rendelethez

" 1. számú melléklet a 11/1999. (X. 6.) IM rendelethez

Felvételi Versenyvizsga-bizottság
............../200........ szám
Tanúsítvány
A Felvételi Versenyvizsga-bizottság tanúsítja, hogy
aki.....................................................................,................ év ......................... hó .......... napján született, a bírósági
fogalmazói kinevezéshez szükséges felvételi versenyvizsgát ............... év ........................ hó ......... napján letette.
.........................................,............. év................................... hó ........... nap.
a vizsgabizottság elnöke
a vizsgabizottság tagjaa vizsgabizottság tagja
P.H."

Tartalomjegyzék