147/2009. (VII. 17.) Korm. rendelet
a katasztrófa-egészségügyi ellátásról szóló 158/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet módosításáról
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (1) bekezdés e) pontjában, valamint a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 51. § b) és pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában megállapított feladatkörében eljárva a Kormány az alábbiakat rendeli el:
1. §
(1) A katasztrófa-egészségügyi ellátásról szóló 158/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) 3. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a § jelenlegi (2)-(4) bekezdésének jelölése (3)-(5) bekezdésre változik:
"(2) A miniszter vagy az országos tisztifőorvos az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontja szerinti katasztrófává minősítés során annak megítélésénél, hogy a más gyógyintézet általi betegellátás aránytalan nehézséggel jár-e, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló 2006. évi CXXXII. törvény 4/A. § (4) és (5) bekezdésében meghatározott elvi elérhetőség szabályait veszi figyelembe."
(2) A Kr. 3. §-ának az (1) bekezdéssel átszámozott (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Amennyiben a regionális tisztifőorvos katasztrófát előidéző esemény bekövetkezését észleli, vagy erről az érintett egészségügyi szolgáltató vagy a területi szakellátási kötelezettséggel rendelkező szerv értesíti, ezt haladéktalanul köteles jelenteni az országos tisztifőorvos részére."
2. §
A Kr. 5. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A szükséggyógyintézetnek a működés megkezdéséhez és folytatásához]
"a) az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásához szükséges, külön jogszabályban meghatározott személyi, tárgyi és a szakmai környezeti követelménynek nem kell megfelelnie, a követelményeknek azonban lehetőség szerint eleget kell tennie;"
3. §
A Kr. a következő 5/A. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) Az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontja szerinti katasztrófa esetén a katasztrófával érintett gyógyintézet ideiglenes működtetését a gyógyintézet székhelye szerint illetékes
a) regionális intézet által a katasztrófával érintett gyógyintézet működtetésével megbízott személy (személyek), vagy
b) regionális intézet, vagy
c) regionális intézet által kötelezett, más egészségügyi szolgáltató
biztosítja (biztosítják).
(2) A miniszter vagy az országos tisztifőorvos a katasztrófává minősítő - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvényben foglalt feltételek fennállása esetén fellebbezésre tekintet nélkül végrehajthatónak nyilvánított - határozatában rendelkezik a katasztrófával érintett gyógyintézet ideiglenes működtetésének (1) bekezdés szerinti formájáról. A katasztrófával érintett gyógyintézet folyamatos működtetése érdekében meghozott közigazgatási hatósági intézkedések érintettje köteles az intézkedéseket tűrni és azok végrehajtásában közreműködni.
(3) A regionális intézet a katasztrófával érintett gyógyintézet működési engedélyét az (1) bekezdés b) és c) pontja esetében - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvényben foglalt feltételek fennállása esetén fellebbezésre tekintet nélkül végrehajthatónak nyilvánított - határozattal haladéktalanul visszavonja, és egyúttal a gyógyintézetet az (1) bekezdés b) és c) pontja szerint ideiglenesen működtetőnek kiadja az ideiglenes működési engedélyt. Az ideiglenes működési engedély kiadására az 5. § (2) bekezdés a) pontját értelemszerűen alkalmazni kell.
(4) A katasztrófával érintett gyógyintézet finanszírozási szerződése a működési engedélye visszavonásával megszűnik. A (3) bekezdés szerint ideiglenes működési engedéllyel rendelkező gyógyintézet ideiglenes működtetője a regionális egészségbiztosítási pénztárral 24 órán belül finanszírozási szerződést köt. A finanszírozási szerződés megszűnése esetén a finanszírozási szerződés megszűnésével érintett szolgáltató által jelentett és részére a finanszírozó által el nem számolt teljesítmények után járó díjat a finanszírozó a gyógyintézetet ideiglenes működtető részére utalványozza. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényben foglaltakra tekintettel a gyógyintézetet ideiglenesen működtető az utalványozott összeget és az általa elszámolt teljesítmények után kapott finanszírozási összeget elkülönített számlán kezeli, és azt kizárólag a gyógyintézet gyógyító-megelőző tevékenységére használhatja fel. Az (1) bekezdés c) pontja szerinti szolgáltató az általa ideiglenesen működtetett gyógyintézetben elvégzett és jelentett teljesítménye után az ideiglenes működtetési kötelezettség fennállásáig jogosult a díjazásra, ez a teljesítmény nem érinti a szolgáltató előre meghatározott alapdíjjal finanszírozott teljesítményét.
(5) A gyógyintézet ingó és ingatlan vagyonával kapcsolatban a regionális intézet a gyógyintézet további működtetése érdekében haladéktalanul dönt a közigazgatási hatósági eljárás szerinti biztosítási intézkedésről, illetve a végrehajtáshoz igénybe vehető eszközről.
(6) A gyógyintézetet ideiglenesen működtető köteles az igénybe vett ingó és ingatlan vagyontárgyak mennyiségét - ide nem értve a betegellátás érdekében felhasznált eszközöket és készítményeket - és állagát megóvni, és a katasztrófahelyzet megszűnése után azokat a tulajdonosnak (fenntartónak) vagy a tulajdonos (fenntartó) rendelkezése szerint a katasztrófa után a gyógyintézetet működtető egészségügyi szolgáltatónak átadni. Az igénybe vett ingó és ingatlan vagyontárgyakról az egészségügyi közszolgáltatásért felelős szerv, illetve a katasztrófával érintett jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező társaság közreműködésével lehetőség szerint leltárt kell készíteni.
(7) A gyógyintézetet az (1) bekezdés szerint ideiglenesen működtető és a regionális intézet köteles együttműködni az egészségügyi közszolgáltatásért felelős szervvel a betegellátás zavartalanságának mielőbbi biztosítása és az ideiglenes működtetés mielőbbi megszüntetése érdekében.
(8) A katasztrófává minősítés nem érinti a katasztrófával érintett szolgáltató által foglalkoztatott, illetve az e szolgáltatónál az egészségügyi tevékenység végzésében egyéb jogviszony keretében közreműködő egészségügyi dolgozó egészségügyi tevékenység végzésére irányuló jogviszonyát. A gyógyintézet (1) bekezdés szerinti ideiglenes működtetése esetén az egészségügyi dolgozó kirendelésére vonatkozó szabályokat a katasztrófa idején alkalmazandó jogszabályokban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(9) A katasztrófává minősítés nem érinti a katasztrófával érintett szolgáltató által korábban kötött azon szerződéseket, amelyek az egészségügyi ellátás zavartalan és folyamatos biztosításához szükségesek, a szerződés szerinti teljesítés a katasztrófa ideje alatt nem tagadható meg. A katasztrófa ideje alatt a gyógyintézet működéséhez szükséges közüzemi szolgáltatásokat biztosítani kell. Az ideiglenes működtető a szerződések módosítására, megszüntetésére és új szerződések kötésére csak annyiban jogosult, amennyiben az a betegellátás folyamatos biztosításához elengedhetetlenül szükséges.
(10) A katasztrófahelyzet megszűnésekor a miniszter vagy az országos tisztifőorvos dönt a katasztrófává minősítés visszavonásáról. A regionális intézet a katasztrófává minősítés visszavonását követő 24 órán belül visszavonja az ideiglenes működési engedélyt. Az ideiglenes működési engedély visszavonásával megszűnik az ideiglenes működtetőnek a gyógyintézetre vonatkozó finanszírozási szerződése. A gyógyintézetet ideiglenesen működtető köteles elszámolást készíteni az ideiglenes működéssel kapcsolatos finanszírozási díjakról, az általa kötött vagy módosított szerződésekről."
4. §
(1) A Kr. 6. § (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
[Katasztrófa esetén az Eütv. 229. § (3) bekezdése szerinti egészségügyi tevékenység végzése céljából történő kirendelés vonatkozhat]
"c) az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott katasztrófa esetén a katasztrófával érintett gyógyintézetben egészségügyi tevékenységet folytató egészségügyi dolgozókra."
(2) A Kr. 6. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az egészségügyi szolgáltató vezetője az (1) bekezdés b) pontja szerinti kirendelést követően
a) a kirendelésben meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a közléstől számított 24 órán belül,
b) az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben haladéktalanul
kijelöli a kirendelésben foglalt követelményeknek megfelelő személyt (személyeket). A kijelölésre a (3) bekezdésben foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell."
5. §
A Kr. 7. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott katasztrófa esetén az érintett regionális tisztifőorvos a megyei (fővárosi) védelmi bizottságnál szükség szerint kezdeményezi a polgári védelmi szervezetek alkalmazását."
6. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A Kr. 4. § (1) bekezdésében a "megyei (fővárosi) szinten a megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe a "regionális szinten a regionális tisztifőorvos" szöveg, 4. § (2) bekezdésében az "A megyei tisztifőorvos" szövegrészek helyébe az "A regionális tisztifőorvos" szöveg, 5. § (1) bekezdésében a "Katasztrófa esetén" szövegrész helyébe az "Az Eütv. 228. § (2) bekezdés a) pontja szerinti katasztrófa esetén", az "a megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe az "a regionális tiszifőorvos", az "a megyei (fővárosi) intézete (a továbbiakban: megyei intézet)" szövegrész helyébe az "a regionális intézete" szöveg, 6. § (1) bekezdés b) pontjában az "egészségügyi dolgozóra." szövegrész helyébe az "egészségügyi dolgozóra vagy" szöveg, 6. § (2) bekezdésében az "Az (1) bekezdés szerinti" szövegrész helyébe az "Az (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti" szöveg, 6. § (4) bekezdésében a "megyei tisztifőorvost" szövegrész helyébe a "regionális tiszifőorvost" szöveg, 6. § (6) bekezdésében a "megyei intézet" szövegrész helyébe a "regionális intézet" szöveg, 6. § (7) bekezdés b) pontjában a "megyei intézet" szövegrész helyébe a "regionális intézet" szöveg, 7. § (2) bekezdés a) pontjában a "megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe a "regionális tisztifőorvos" szöveg, 7. § (2) bekezdés b) pontjában a "megyei intézet" szövegrész helyébe a "regionális intézet" szöveg, 8. § (1) bekezdésében az "a megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe az "a regionális tisztifőorvos" szöveg, 8. § (2) bekezdés a) pontjában az "a megyei intézetek" szövegrész helyébe az "a regionális intézetek" szöveg, 8. § (2) bekezdés b) pontjában az "a megyei intézet" szövegrész helyébe az "a regionális intézet" szöveg, 8. § (3) bekezdésében az "a megyei intézet" szövegrész helyébe az "a regionális intézet" szöveg, 8. § (6) bekezdésében az "a megyei intézetek" szövegrész helyébe az "a regionális intézetek" szöveg, 8. § (8) bekezdés b) pontjában az "a megyei intézet" szövegrész helyébe az "a regionális intézet" szöveg, 9. § (1) bekezdésében az "a megyei intézettel" szövegrész helyébe az "a regionális intézettel" szöveg, 9. § (2) bekezdésben az "A megyei intézet" szövegrész helyébe az "A regionális intézet" szöveg lép.
(3) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
Bajnai Gordon s. k.,
miniszterelnök