Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

147/2009. (VII. 17.) Korm. rendelet

a katasztrófa-egészségügyi ellátásról szóló 158/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet módosításáról

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (1) bekezdés e) pontjában, valamint a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 51. § b) és pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában megállapított feladatkörében eljárva a Kormány az alábbiakat rendeli el:

1. §

(1) A katasztrófa-egészségügyi ellátásról szóló 158/1999. (XI. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) 3. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a § jelenlegi (2)-(4) bekezdésének jelölése (3)-(5) bekezdésre változik:

"(2) A miniszter vagy az országos tisztifőorvos az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontja szerinti katasztrófává minősítés során annak megítélésénél, hogy a más gyógyintézet általi betegellátás aránytalan nehézséggel jár-e, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló 2006. évi CXXXII. törvény 4/A. § (4) és (5) bekezdésében meghatározott elvi elérhetőség szabályait veszi figyelembe."

(2) A Kr. 3. §-ának az (1) bekezdéssel átszámozott (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a regionális tisztifőorvos katasztrófát előidéző esemény bekövetkezését észleli, vagy erről az érintett egészségügyi szolgáltató vagy a területi szakellátási kötelezettséggel rendelkező szerv értesíti, ezt haladéktalanul köteles jelenteni az országos tisztifőorvos részére."

2. §

A Kr. 5. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A szükséggyógyintézetnek a működés megkezdéséhez és folytatásához]

"a) az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásához szükséges, külön jogszabályban meghatározott személyi, tárgyi és a szakmai környezeti követelménynek nem kell megfelelnie, a követelményeknek azonban lehetőség szerint eleget kell tennie;"

3. §

A Kr. a következő 5/A. §-sal egészül ki:

"5/A. § (1) Az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontja szerinti katasztrófa esetén a katasztrófával érintett gyógyintézet ideiglenes működtetését a gyógyintézet székhelye szerint illetékes

a) regionális intézet által a katasztrófával érintett gyógyintézet működtetésével megbízott személy (személyek), vagy

b) regionális intézet, vagy

c) regionális intézet által kötelezett, más egészségügyi szolgáltató

biztosítja (biztosítják).

(2) A miniszter vagy az országos tisztifőorvos a katasztrófává minősítő - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvényben foglalt feltételek fennállása esetén fellebbezésre tekintet nélkül végrehajthatónak nyilvánított - határozatában rendelkezik a katasztrófával érintett gyógyintézet ideiglenes működtetésének (1) bekezdés szerinti formájáról. A katasztrófával érintett gyógyintézet folyamatos működtetése érdekében meghozott közigazgatási hatósági intézkedések érintettje köteles az intézkedéseket tűrni és azok végrehajtásában közreműködni.

(3) A regionális intézet a katasztrófával érintett gyógyintézet működési engedélyét az (1) bekezdés b) és c) pontja esetében - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvényben foglalt feltételek fennállása esetén fellebbezésre tekintet nélkül végrehajthatónak nyilvánított - határozattal haladéktalanul visszavonja, és egyúttal a gyógyintézetet az (1) bekezdés b) és c) pontja szerint ideiglenesen működtetőnek kiadja az ideiglenes működési engedélyt. Az ideiglenes működési engedély kiadására az 5. § (2) bekezdés a) pontját értelemszerűen alkalmazni kell.

(4) A katasztrófával érintett gyógyintézet finanszírozási szerződése a működési engedélye visszavonásával megszűnik. A (3) bekezdés szerint ideiglenes működési engedéllyel rendelkező gyógyintézet ideiglenes működtetője a regionális egészségbiztosítási pénztárral 24 órán belül finanszírozási szerződést köt. A finanszírozási szerződés megszűnése esetén a finanszírozási szerződés megszűnésével érintett szolgáltató által jelentett és részére a finanszírozó által el nem számolt teljesítmények után járó díjat a finanszírozó a gyógyintézetet ideiglenes működtető részére utalványozza. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényben foglaltakra tekintettel a gyógyintézetet ideiglenesen működtető az utalványozott összeget és az általa elszámolt teljesítmények után kapott finanszírozási összeget elkülönített számlán kezeli, és azt kizárólag a gyógyintézet gyógyító-megelőző tevékenységére használhatja fel. Az (1) bekezdés c) pontja szerinti szolgáltató az általa ideiglenesen működtetett gyógyintézetben elvégzett és jelentett teljesítménye után az ideiglenes működtetési kötelezettség fennállásáig jogosult a díjazásra, ez a teljesítmény nem érinti a szolgáltató előre meghatározott alapdíjjal finanszírozott teljesítményét.

(5) A gyógyintézet ingó és ingatlan vagyonával kapcsolatban a regionális intézet a gyógyintézet további működtetése érdekében haladéktalanul dönt a közigazgatási hatósági eljárás szerinti biztosítási intézkedésről, illetve a végrehajtáshoz igénybe vehető eszközről.

(6) A gyógyintézetet ideiglenesen működtető köteles az igénybe vett ingó és ingatlan vagyontárgyak mennyiségét - ide nem értve a betegellátás érdekében felhasznált eszközöket és készítményeket - és állagát megóvni, és a katasztrófahelyzet megszűnése után azokat a tulajdonosnak (fenntartónak) vagy a tulajdonos (fenntartó) rendelkezése szerint a katasztrófa után a gyógyintézetet működtető egészségügyi szolgáltatónak átadni. Az igénybe vett ingó és ingatlan vagyontárgyakról az egészségügyi közszolgáltatásért felelős szerv, illetve a katasztrófával érintett jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező társaság közreműködésével lehetőség szerint leltárt kell készíteni.

(7) A gyógyintézetet az (1) bekezdés szerint ideiglenesen működtető és a regionális intézet köteles együttműködni az egészségügyi közszolgáltatásért felelős szervvel a betegellátás zavartalanságának mielőbbi biztosítása és az ideiglenes működtetés mielőbbi megszüntetése érdekében.

(8) A katasztrófává minősítés nem érinti a katasztrófával érintett szolgáltató által foglalkoztatott, illetve az e szolgáltatónál az egészségügyi tevékenység végzésében egyéb jogviszony keretében közreműködő egészségügyi dolgozó egészségügyi tevékenység végzésére irányuló jogviszonyát. A gyógyintézet (1) bekezdés szerinti ideiglenes működtetése esetén az egészségügyi dolgozó kirendelésére vonatkozó szabályokat a katasztrófa idején alkalmazandó jogszabályokban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(9) A katasztrófává minősítés nem érinti a katasztrófával érintett szolgáltató által korábban kötött azon szerződéseket, amelyek az egészségügyi ellátás zavartalan és folyamatos biztosításához szükségesek, a szerződés szerinti teljesítés a katasztrófa ideje alatt nem tagadható meg. A katasztrófa ideje alatt a gyógyintézet működéséhez szükséges közüzemi szolgáltatásokat biztosítani kell. Az ideiglenes működtető a szerződések módosítására, megszüntetésére és új szerződések kötésére csak annyiban jogosult, amennyiben az a betegellátás folyamatos biztosításához elengedhetetlenül szükséges.

(10) A katasztrófahelyzet megszűnésekor a miniszter vagy az országos tisztifőorvos dönt a katasztrófává minősítés visszavonásáról. A regionális intézet a katasztrófává minősítés visszavonását követő 24 órán belül visszavonja az ideiglenes működési engedélyt. Az ideiglenes működési engedély visszavonásával megszűnik az ideiglenes működtetőnek a gyógyintézetre vonatkozó finanszírozási szerződése. A gyógyintézetet ideiglenesen működtető köteles elszámolást készíteni az ideiglenes működéssel kapcsolatos finanszírozási díjakról, az általa kötött vagy módosított szerződésekről."

4. §

(1) A Kr. 6. § (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

[Katasztrófa esetén az Eütv. 229. § (3) bekezdése szerinti egészségügyi tevékenység végzése céljából történő kirendelés vonatkozhat]

"c) az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott katasztrófa esetén a katasztrófával érintett gyógyintézetben egészségügyi tevékenységet folytató egészségügyi dolgozókra."

(2) A Kr. 6. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az egészségügyi szolgáltató vezetője az (1) bekezdés b) pontja szerinti kirendelést követően

a) a kirendelésben meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a közléstől számított 24 órán belül,

b) az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben haladéktalanul

kijelöli a kirendelésben foglalt követelményeknek megfelelő személyt (személyeket). A kijelölésre a (3) bekezdésben foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell."

5. §

A Kr. 7. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az Eütv. 228. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott katasztrófa esetén az érintett regionális tisztifőorvos a megyei (fővárosi) védelmi bizottságnál szükség szerint kezdeményezi a polgári védelmi szervezetek alkalmazását."

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A Kr. 4. § (1) bekezdésében a "megyei (fővárosi) szinten a megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe a "regionális szinten a regionális tisztifőorvos" szöveg, 4. § (2) bekezdésében az "A megyei tisztifőorvos" szövegrészek helyébe az "A regionális tisztifőorvos" szöveg, 5. § (1) bekezdésében a "Katasztrófa esetén" szövegrész helyébe az "Az Eütv. 228. § (2) bekezdés a) pontja szerinti katasztrófa esetén", az "a megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe az "a regionális tiszifőorvos", az "a megyei (fővárosi) intézete (a továbbiakban: megyei intézet)" szövegrész helyébe az "a regionális intézete" szöveg, 6. § (1) bekezdés b) pontjában az "egészségügyi dolgozóra." szövegrész helyébe az "egészségügyi dolgozóra vagy" szöveg, 6. § (2) bekezdésében az "Az (1) bekezdés szerinti" szövegrész helyébe az "Az (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti" szöveg, 6. § (4) bekezdésében a "megyei tisztifőorvost" szövegrész helyébe a "regionális tiszifőorvost" szöveg, 6. § (6) bekezdésében a "megyei intézet" szövegrész helyébe a "regionális intézet" szöveg, 6. § (7) bekezdés b) pontjában a "megyei intézet" szövegrész helyébe a "regionális intézet" szöveg, 7. § (2) bekezdés a) pontjában a "megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe a "regionális tisztifőorvos" szöveg, 7. § (2) bekezdés b) pontjában a "megyei intézet" szövegrész helyébe a "regionális intézet" szöveg, 8. § (1) bekezdésében az "a megyei tisztifőorvos" szövegrész helyébe az "a regionális tisztifőorvos" szöveg, 8. § (2) bekezdés a) pontjában az "a megyei intézetek" szövegrész helyébe az "a regionális intézetek" szöveg, 8. § (2) bekezdés b) pontjában az "a megyei intézet" szövegrész helyébe az "a regionális intézet" szöveg, 8. § (3) bekezdésében az "a megyei intézet" szövegrész helyébe az "a regionális intézet" szöveg, 8. § (6) bekezdésében az "a megyei intézetek" szövegrész helyébe az "a regionális intézetek" szöveg, 8. § (8) bekezdés b) pontjában az "a megyei intézet" szövegrész helyébe az "a regionális intézet" szöveg, 9. § (1) bekezdésében az "a megyei intézettel" szövegrész helyébe az "a regionális intézettel" szöveg, 9. § (2) bekezdésben az "A megyei intézet" szövegrész helyébe az "A regionális intézet" szöveg lép.

(3) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

Bajnai Gordon s. k.,

miniszterelnök