Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

229/2009. (X. 16.) Korm. rendelet

a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 94. §-a (3) bekezdésének e), g), h), i), l) és p) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, valamint az Alkotmány 35. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A pedagógus igazolvány - a közoktatásról szóló törvényben meghatározottakon kívül - tartalmazza:

a) a kiállítás évét,

b) az érvényesítés lehetőségét, nyugdíjas esetén azt, hogy az igazolvány határozatlan ideig érvényes,

c) a sorszámot,

d) azt a tájékoztatást, hogy a pedagógus igazolvány tulajdonosa jogosult jogszabály vagy helyi önkormányzat által biztosított kedvezmények igénybevételére,

e) figyelmeztetést arra, hogy az igazolvány a személyi igazolvány felmutatása mellett érvényes.

(3) A munkáltató a pedagógus igazolványt a közoktatási információs rendszeren (a továbbiakban: KIR) keresztül igényli meg a 12/D. §-ban meghatározott jelentési kötelezettség teljesítésével egyidejűleg vagy azt követően. Az igénylés átvezetését követő öt munkanapon belül az Oktatási Hivatal a KIR-en keresztül biztosítja az adatokat rögzített, szerkesztett, meg nem változtatható és nyomtatható formában a munkáltatónak, aki ennek alapján kiállítja a pedagógus igazolványt, továbbá érvényesíti azt az e rendeletben foglaltak szerint. A kinyomtatott pedagógus igazolványra rá kell ragasztani a jogosult igazolványképét, és el kell látni a közoktatási intézmény körbélyegzőjének lenyomatával oly módon, hogy annak egy része az igazolványképen is látszódjék. A pedagógus igazolványt el kell látni a közoktatási intézmény igazgatójának vagy az általa felhatalmazott személynek az aláírásával.

(4) Annak a részére, akit pedagógus-munkakörből helyeznek vagy helyeztek nyugállományba, az utolsó munkáltatója állítja ki a pedagógus igazolványt."

(2) Az R. 1. §-a a következő (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha a (4) bekezdés alapján kiállított pedagógus igazolvány elveszik, megrongálódik, megsemmisül, vagy a feltüntetett adatok megváltoznak, a pedagógus igazolvány cseréjét az Oktatási Hivataltól lehet kérni. Az Oktatási Hivatal akkor állít ki pedagógus igazolványt, ha az érintett igazolja a személyazonosságát és azt, hogy pedagógus-munkakörből ment nyugdíjba, továbbá írásban hozzájárul a személyes adatainak kezeléséhez, tárolásához. A pedagógus igazolvány kiállításához szükség van még egy igazolványképre és a (6) bekezdés szerinti igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére.

(6) Az Oktatási Hivatal által kiállított pedagógus igazolvány igazgatási szolgáltatási díja, ha az igazolványt postai úton kéri kézbesíteni a jogosult, 1175 forint, ha személyesen veszi át, 875 Ft. Az igazgatási szolgáltatási díjat a 18/D. § (1) bekezdésében meghatározott módon kell befizetni."

2. § (1) Az R. 11. § (6) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A KIR részére történő adatszolgáltatás és hitelesítés módjai:]

"c) elektronikus úton."

(2) Az R. 11. §-a a következő (8)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(8) Az Oktatási Hivatal az Oktatási és Kulturális Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) megkeresésére adatot szolgáltat és biztosítja a Minisztérium részére a KIR adatbázis közérdekű és közérdekből nyilvános adataihoz való teljes hozzáférést, továbbá a statisztikai célú adatok lekérdezésének lehetőségét.

(9) Az Oktatási Hivatal a KIR-ben nyilvántartott közérdekű és közérdekből nyilvános adatokból elektronikus adatlapot készít, amelyet a hazai és nemzetközi forrásokra kiírt közoktatási célú pályázatok (a továbbiakban: pályázat) kiírói elektronikus úton megkérhetnek. Az Oktatási Hivatal az adatokat rögzített, szerkesztett, meg nem változtatható és nyomtatható formában is biztosítja a KIR honlapján keresztül. Az adatlap tartalma a 12/A-12/B. §-ban előírt jelentést követően automatikusan módosul."

3. § Az R. 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A jegyző, főjegyző a közoktatásról szóló törvény 91. § (2) bekezdés b) pontja alapján közreműködik a KIR létrehozásához és működtetéséhez szükséges adatok, információk gyűjtésében, feldolgozásában. A főjegyző a fejlesztési terv alapján minden év szeptember 15-ig az adott év augusztus 31-ei állapot szerint az Oktatási Hivatal által meghatározott formában a KIR-en keresztül összesítő jelentést készít arról, hogy az illetékességi körébe tartozó nem helyi önkormányzat által fenntartott nevelési-oktatási intézmény milyen feladatellátásban, maximum mekkora gyermek- és tanulólétszámmal, mely önkormányzat helyett vagy azzal együttműködve, milyen feladatellátási helyen, milyen jogcím alapján vesz részt a feladatellátási kötelezettségben. Az Oktatási Hivatal az összegyűjtött adatokat jegyzék formájában a KIR honlapján közzéteszi."

4. § Az R. 12/A-12/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12/A. § (1) A közoktatási intézménytörzs tartalmazza a Magyar Köztársaság területén működő közoktatási intézményekkel kapcsolatos közérdekű és közérdekből nyilvános adatokat: a közoktatásról szóló törvény 37. § (5) bekezdésében meghatározott adatokat, feladatellátási helyenként a maximális gyermek- és tanulólétszámot, a gyakorlati képzés ellátásával kapcsolatos adatokat, költségvetési szerv esetén a törzskönyvi azonosító számot (PIR szám), az adószámát, az intézményvezető nevét és elérhetőségeit, a közoktatási intézmény honlapjának címét, az e § és a 12/B. § alapján megküldött dokumentumok számát, keltét, továbbá a fenntartójának a nevét, székhelyét, a képviseletére jogosult nevét, adószámát, KSH kódot és elérhetőségeit (a továbbiakban: közoktatási intézménytörzs).

(2) A közoktatási intézménytörzsben nyilván kell tartani

a) a közoktatásról szóló törvény 20-23. §-ában meghatározott közoktatási intézményeket,

b) az egészségügyi intézményt, a gyermekgyógyüdülőt, ha részt vesz a tartós gyógykezelés alatt álló tanuló iskolai oktatásában,

c) a bölcsődét, a fogyatékosok ápoló, gondozó otthonát, a fogyatékosok rehabilitációs intézményét, a fogyatékosok nappali intézményét, a gyermekotthont, amennyiben közreműködik a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás, a fejlesztő iskolai oktatás, illetve a fejlesztő felkészítés feladatainak a megvalósításában,

d) a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 96. § (5) bekezdése szerinti közös igazgatású intézményeket, ha az adott intézményben nevelési-oktatási intézményegység, illetve nevelési tanácsadó működik [az a)-d) pont alattiak a továbbiakban együtt: közoktatási intézmény].

(3) Ha a közoktatási intézmény nem helyi önkormányzati fenntartásban működik, a jegyző, főjegyző a közoktatási intézmény működési engedélyének, illetve - ha arra nincs szükség - a nyilvántartásba vétellel kapcsolatos határozatának jogerősítő záradékkal ellátott példányát - a jogerőre emelkedést követő öt munkanapon belül - az Oktatási Hivatal által meghatározott formában és módon megküldi a KIR részére, mellékelve hozzá:

a) a fenntartónak a közoktatási szolgáltató tevékenység folytatására jogosító okiratát, ha a fenntartó e tevékenységet nem jogszabály felhatalmazása alapján látja el,

b) a működési engedéllyel rendelkező közoktatási intézmény nyilvántartásba vételéről szóló - jogerősítő záradékkal ellátott - határozatát,

c) a (2) bekezdés b)-d) pontja szerinti közoktatási intézmény nem közoktatási feladatát engedélyező - jogerősítő záradékkal ellátott - működési engedélyét,

d) a nem helyi önkormányzati fenntartású költségvetési szerv közoktatási intézmény törzskönyvi nyilvántartásba vételéről szóló igazolást.

(4) A helyi önkormányzat, illetve valamely társulási formája által fenntartott közoktatási intézmény alapító okiratát és a törzskönyvi nyilvántartásba vételről szóló igazolást a Magyar Államkincstár fenntartó székhelye szerint illetékes Regionális Igazgatósága (a továbbiakban: Igazgatóság) a bejegyzést követő öt munkanapon belül juttatja el a KIR részére.

(5) Az Oktatási Hivatal a (3)-(4) bekezdésben meghatározott iratok megküldését követő öt munkanapon belül felhívja a közoktatási intézmény fenntartóját, hogy a KIR-en keresztül, az ott meghatározott módon adja meg a közoktatási intézmény közérdekű és közérdekből nyilvános adatait. A közoktatási intézmény közérdekű és közérdekből nyilvános adatait a fenntartó megbízásából az intézményvezető is megküldheti. A helyi önkormányzat és annak társulásai által fenntartott - a (2) bekezdés b)-d) pontja szerinti - közoktatási feladatot ellátó intézmény nem közoktatási feladatát engedélyező működési engedélyét is az e bekezdés szerinti adatközléskor kell megküldeni.

(6) A (3)-(5) bekezdésben foglaltakat az adatváltozással kapcsolatos eljárás során is megfelelően alkalmazni kell.

(7) Az elektronikusan rögzített adatokat és az e §-ban előírt okiratokat az Oktatási Hivatal megvizsgálja, és öt munkanapon belül dönt a közoktatási intézmény nyilvántartásba vételével kapcsolatos kérelemről. Az Oktatási Hivatal gondoskodik arról, hogy a beküldött dokumentumok, a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok a közoktatási intézménytörzsben elektronikus formában mindenki számára ingyenesen a KIR honlapján hozzáférhetővé váljanak. Az Oktatási Hivatal a kiadott OM azonosítót megküldi a közoktatási intézménynek, valamint a Magyar Államkincstárnak.

(8) Ha az Interneten keresztül történő adatrögzítés nem megoldott, az Oktatási Hivatal a (9) bekezdés alapján - kérelemre - engedélyezi az adatok papír alapon történő megküldését. A papír alapú adatközlés esetében az adatlapot az Oktatási Hivatal küldi meg, egyúttal írásban tájékoztatást ad az adatközlés határidejéről, a jelentési kötelezettségről.

(9) A papír alapú adatközlés csak abban az esetben engedélyezhető, ha az Internet hozzáférés a településen nem megoldott. Az engedély éves jelentési kötelezettség mellett visszavonásig a KIR valamennyi alrendszerével kapcsolatos jelentés vonatkozásában fennáll.

12/B. § (1) A KIR-ben nyilvántartott közoktatási intézmény azonosítója (a továbbiakban: OM azonosító) hat számjegyből áll. A közoktatási intézménynek egy OM azonosítója lehet. A közoktatási intézmény - jogszabályban meghatározott esetben - hivatalos iratain köteles feltüntetni az OM azonosítót. OM azonosító hiányában az irat érvénytelen. A közoktatási intézmény OM azonosítója, a közérdekű és a közérdekből nyilvános adatai a KIR honlapjáról kinyomtathatók.

(2) Az Oktatási Hivatal a közoktatási intézmény megszüntetésekor, átszervezésekor, nevének megváltoztatásakor, átsorolásakor, átalakításakor, illetve a fenntartói jog átadásakor (a továbbiakban együtt: változás) az OM azonosítóval kapcsolatban a következők szerint jár el:

a) ha a fenntartó jogutód nélkül megszüntette a közoktatási intézményét, vagy az beolvadt egy másik közoktatási intézménybe, az OM azonosítót bevonja;

b) szétváláskor a székhely szerinti közoktatási intézményt a korábban kiadott OM azonosítóval tartja nyilván, az önállóvá vált közoktatási intézmény részére pedig - az új belépőkre vonatkozó szabályok figyelembevétele mellett - új azonosítót ad ki;

c) két vagy több közoktatási intézmény összeolvadásakor a székhely szerinti közoktatási intézmény OM azonosítóján tartja nyilván a közoktatási intézményt, a többit bevonja;

d) a közoktatási intézmény átszervezésekor, nevének megváltoztatásakor, valamint a fenntartói jog átadásakor új OM azonosítót nem adhat ki.

(3) A bevont OM azonosító a továbbiakban nem adható ki. A megszűnt közoktatási intézmény adatait, okiratait, OM azonosítóját a nyilvános közoktatási intézménytörzsből törölni kell. A megszüntetett közoktatási intézmény adatait külön nyilvántartásban továbbra is nyilván kell tartani annak biztosítása céljából, hogy azonosítani lehessen a kiadott bizonyítványokat, a közoktatási intézmény által létesített tanulói és foglalkoztatási jogviszonyokat.

(4) Az OM azonosító bevonásához csatolni kell

a) költségvetési szerv esetén a megszüntető okiratot, valamint a törzskönyvi nyilvántartásból való törlésről szóló igazolást,

b) nem költségvetési szerv esetén a jogerősítő záradékkal ellátott megszüntető határozatot.

(5) A közoktatási intézmény megszűnését a (4) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben az Igazgatóság, a (4) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben a jegyző, főjegyző - a megszűnést követő öt munkanapon belül -jelenti be, egyúttal az Oktatási Hivatal által meghatározott módon és formában közli a megszűnés módját, idejét, illetve a jogutód közoktatási intézmény nevét, székhelyét, valamint a fenntartó nevét.

(6) Változás esetén az Oktatási Hivatal írásban közérdekű és közérdekből nyilvános adatokat kérhet a fenntartótól vagy a jogutód közoktatási intézmény vezetőjétől. A megkeresést az Oktatási Hivatal által meghatározott módon és formában öt munkanapon belül kell teljesíteni.

(7) A fenntartó minden év június 30-ig feladatellátási helyenkénti, alaptevékenységenkénti és a 12/D. § (1) bekezdés szerinti bontásban tájékoztatást ad arról, hány álláshely megszüntetésére került sor, továbbá hány közalkalmazotti jogviszonyban, illetve munkaviszonyban történő foglalkoztatást, milyen jogcím alapján szüntettek meg.

(8) Az Oktatási Hivatal az OM azonosító bevonásáról haladéktalanul értesíti az Igazgatóságot és a Minisztériumot.

(9) Az Oktatási Hivatal az OM azonosítót a közoktatási intézménytörzsből - legfeljebb egy nevelési évre, tanévre -visszavonja, ha

a) az OM azonosítóval rendelkező közoktatási intézmény jogutóddal vagy anélkül megszűnt, de ennek bizonyítása, illetve az adatszolgáltatás a (4)-(5) bekezdésben előírtak szerint nem történt meg,

b) a fenntartó a közoktatási intézmény működtetését egy nevelési évig, tanévig szünetelteti.

(10) Az OM azonosító visszavonásáról - a bejelentést követő öt munkanapon belül - az Oktatási Hivatal értesíti a közoktatási intézmény fenntartóját, az Igazgatóságot és a Minisztériumot. Ha e rendeletben előírt módon az adatszolgáltatás megtörtént, az Oktatási Hivatal a (2) bekezdésben meghatározottak szerint jár el és értesíti az e bekezdésben felsorolt szerveket a visszaállításról és a törlésről is.

(11) Az Oktatási Hivatal a közoktatási intézménytörzs adatai alapján összeállítja a közoktatási intézmények hivatalos jegyzékét, és azt évente egyszer a KIR honlapján közzéteszi."

5. § (1) Az R. 12/C. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A közoktatási intézmény a 4. számú mellékletben meghatározottak szerint köteles minden év október 31-éig közérdekű és közérdekből nyilvános adatokat szolgáltatni."

(2) Az R. 12/C. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Megszűnik az e § szerinti külön adatszolgáltatási kötelezettség azoknak az adatoknak a vonatkozásában, amelyeket a közoktatási intézmény a saját honlapján közzétesz, továbbá az információk pontos helyét közvetlenül elérő hivatkozás megadásával biztosítja a hozzáférést a saját honlapon megjelenített adatokhoz."

6. § Az R. 12/D. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha az alkalmazott foglalkoztatása megszűnik, a munkáltató a jogviszony megszűnését - a megszűnés időpontjától számított - öt munkanapon belül köteles bejelenteni. Az intézményvezető e jelentéssel egyidejűleg feladatellátási helyenként, alaptevékenységenként az (1) bekezdés szerinti bontásban tájékoztatást ad arról, hány álláshely megszüntetésére került sor, továbbá a közalkalmazotti jogviszony, illetve munkaviszony milyen jogcím alapján szűnt meg. Amennyiben az érintett nem létesít másik intézménnyel újabb foglalkoztatási jogviszonyt, az Oktatási Hivatal - a közoktatásról szóló törvény 2. számú mellékletében szabályozott határidővel - törli az adatait a nyilvántartásból."

7. § Az R. 12/E. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A tanulói jogviszony megszűnését az intézményvezető - a megszűnéstől számított öt munkanapon belül - köteles bejelenteni. Az intézményvezető e jelentéssel egyidejűleg alaptevékenységenként, az oktatás munkarendjének formája szerint közli, hogy a tanulói jogviszony milyen jogcím alapján szűnt meg, továbbá, hogy az érintett milyen iskolai végzettséget, szakképesítést szerzett, valamint - iskolai végzettség hiányában - az általános műveltséget megalapozó szakaszban hány évfolyamot végzett el. Amennyiben az érintett nem létesít másik közoktatási intézménnyel újabb tanulói jogviszonyt, az Oktatási Hivatal a közoktatásról szóló törvény 2. számú mellékletében szabályozott határidővel törli a tanuló adatait a nyilvántartásból."

8. § Az R. 12/H. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A hátrányos helyzetű és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók létszámával összefüggő adatszolgáltatási kötelezettség

12/H. § (1) A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításáról szóló eljárásban a jegyző tájékoztatja a szülőt azokról a kedvezményekről, juttatásokról, pályázati lehetőségekről, amelyek a gyermeket megillethetik, ha megfelel a hátrányos helyzetű és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekre, tanulóra vonatkozó feltételeknek.

(2) A szülő által - az adatszolgáltatás önkéntességére vonatkozó tájékoztatást követően - kitöltött, a 7. számú mellékletnek megfelelően elkészített adatlapok (a továbbiakban: nyilatkozat) alapján a jegyző megállapítja, az önkormányzat illetékességi területén, ezen belül a kötelező felvételt biztosító iskolák felvételi körzetében hány halmozottan hátrányos helyzetű gyermek, tanuló él. A jegyző, ha a rendelkezésére álló adatok alapján az integrációs, illetve a képesség-kibontakoztató felkészítés megszervezését indokoltnak tartja, kezdeményezi a polgármesternél, hogy a képviselő-testület tűzze napirendre az integrációs, illetve a képesség-kibontakoztató felkészítés megszervezésének szükségességét a település iskoláiban, továbbá az iskolai körzethatárok felülvizsgálatát a közoktatásról szóló törvény 66. §-ának (2) bekezdése szerint.

(3) A jegyző az adott év május 15-én és október 1-jén rendelkezésre álló adatok feldolgozása után minden év május 31-ig és október 15-ig - elektronikus formában - megküldi a KIR-en keresztül az Oktatási Hivatal részére

a) a településen élő összes hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek, tanuló létszámát, külön megadva az óvodás korú gyermekek, az alapfokú és középfokú iskolával tanulói jogviszonyban álló tanulók létszámát,

b) az óvoda és az általános iskola felvételi körzetében élő hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű óvodás korú gyermekek és tanköteles tanulók létszámát feladatellátási helyenként.

(4) A nyilatkozat kezelésére egyebekben a gyermekvédelmi gondoskodás keretében lefolytatott eljárás során keletkezett iratokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(5) A jegyző a kitöltött nyilatkozat egy példányát a szülőnek átadja. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermeknek, tanulónak járó kedvezmény igénybevételének a feltétele a nyilatkozat és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapításáról szóló jogerős határozat bemutatása.

(6) A jegyző a szülő írásbeli hozzájárulása esetén a nyilatkozatot másolatban öt munkanapon belül megküldi a nevelési-oktatási intézménynek. Az intézményvezető - a szülő hozzájárulása esetén - a felvételi naplóban, a törzslapon feltünteti, hogy a gyermek, tanuló hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű. A nevelési-oktatási intézmény a nyilatkozatot a tanulói jogviszony megszűnését követő öt évig jogosult kezelni."

9. § Az R. 18/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18/B. § Az intézményvezető a közoktatási intézmény október 1-jei állapota szerinti közérdekű adatairól minden év október 15-ig - a KIR-en keresztül és az ott meghatározott formában - statisztikai céllal adatokat közöl. A közölt adatok valódiságáért az intézményvezető felel."

10. § Az R. 18/D. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18/D. § (1) E rendelet szerinti díjat személyesen az Oktatási Hivatalban, továbbá átutalással vagy készpénz-átutalási megbízással lehet a 10032000-00282637-00000000 bankszámlaszámra befizetni.

(2) A 11. § (9) bekezdése szerinti adatlap elérhetőségét az Oktatási Hivatal 2010. január 1-jétől biztosítja."

11. § Az R. 7. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R.

a) 3. § (2) bekezdésében, 12/D. § (1), (3)-(4) bekezdésében, 12/E. § (1), (3)-(4) bekezdésében a "tizenöt napon" szövegrész helyébe "öt munkanapon" szövegrész,

b) 11. § (1) bekezdésében a "közoktatási információs rendszert (a továbbiakban: KIR)" szövegrész helyébe a "KIR-t" szövegrész,

c) 12. § (2) bekezdésében a "harminc napon" szövegrész helyébe "egy hónapon" szövegrész,

d) 12/D. § (1) bekezdésében, 12/E. § (1) bekezdésében a "nyolc napon belül" szövegrész helyébe "haladéktalanul" szövegrész,

e) 12/D. § (3) bekezdésében és a 12/E. §-ának (3) bekezdésében a "napon" szövegrész helyébe "munkanapon" szövegrész,

f) 17/C. § (3), (5) és (7) bekezdésében "az Oktatási és Kulturális Minisztérium" szövegrész helyébe "a Minisztérium" szövegrész,

g) 17/D. § (1)-(2) bekezdésében az "óvoda," szövegrész helyébe "óvoda, az egységes óvoda-bölcsőde," szövegrész,

h) 17/D. § (2) bekezdésében az "óvoda" szövegrész helyébe "óvoda, egységes óvoda-bölcsőde" szövegrész,

i) 17/D. § (3) bekezdésében "az (2) bekezdésben meghatározottak szerint" szövegrész helyébe "a (2) bekezdésben leírtakra figyelemmel" szövegrész,

j) 18. §-ában "az intézményt" szövegrész helyébe "a közoktatási intézményt" szövegrész,

k) 4. számú mellékletében a "Közoktatási Információs Rendszere" szövegrész helyébe "KIR" szövegrész,

l) 6. számú melléklet 3. c) pontjában a "halmozottan hátrányos helyzetű" szövegrész helyébe "hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű" szövegrész lép.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R.

a) 11. § (2) bekezdés a) pontjában, a 12/C. § (2)-(3) bekezdésében, a 12/D. § (6) bekezdésében és a 12/E. § (6) bekezdésében a "feladatot ellátó" szövegrész,

b) 12/C. § (4) bekezdésében a "- a költségek megtérítése ellenében - jegyzék formájában" szövegrész,

c) 11. § (7) bekezdése,

d) 12/I. §-a,

e) 18/F. §-a,

f) 3. és 8. számú melléklete.

(4) E rendelet a hatálybalépését követő harmincadik napon hatályát veszti.

Bajnai Gordon s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 229/2009. (X. 16.) Korm. rendelethez

[7. számú melléklet a 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelethez]

NYILATKOZAT
halmozottan hátrányos helyzet megállapításához
1.A nyilatkozat célja annak megállapítása, hogy a hátrányos helyzetű gyermek halmozottan hátrányos helyzetű. Ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű gyermek jogosultságát meg lehessen állapítani, ismerni kell azt az információt, amely a halmozottan hátrányos helyzet megítéléséhez szükséges.
2.Ilyen adat felvételére csak és kizárólag az érdekelt önkéntes, az erről szóló megfelelő, személyesen kapott tájékoztatás megadása után tett nyilatkozata alapján kerülhet sor. Gyermek adatai:
SorszámGyermek neve1A gyermek születési helye, idejeA gyermek lakóhelye,
ennek hiányában tartózkodási helye
A
közoktatási
intéz­ményének
OM azonosítója2
Közoktatási intézmény neve2, ahol a gyermek tanul, vagy óvodai el­helyezésben részesül2Közoktatási intézmény
szék-helyének2
címe
Ha
a gyermek
nem a székhely szerinti iskola­épületben tanul vagy jár óvodába, meg kell adni a telephely címét2
Tanköte­lezettség meg­kezdésének idejeAz óvodába lépés ideje
1 A táblázat sorai a gyermekek száma szerint bővíthetők.
2 A www.kir.hu honlapon található adatok figyelembevételével is kitölthető.
Szülői adatok:
A)
Hivatalos név3:
Leánykori neve:
Születési hely, idő:
Tanulmányok4:1. nyolcadik évfolyamnál magasabb évfolyamot sikeresen végzett el:
a) igen5, .......évben,
b) nem
2. nem nyilatkozom
B)
Hivatalos név3:
Születési hely, idő:
Tanulmányok, iskolai végzettség4:1. nyolcadik évfolyamnál magasabb évfolyamot sikeresen végzett el:
a) igen5, .......évben,
b) nem
2. nem nyilatkozom
3 Személyazonosságot igazoló közokirat alapján.
4 Az iskolarendszeren kívül szakképesítést nem kell figyelembe venni. A megfelelő választ alá kell húzni.
5 Igen válasz esetén az évet meg kell adni, hogy az óvodába lépés, tankötelezettség kezdetével a jegyző össze tudja vetni az adatokat.
Ha a törvényes felügyeletet a nyilatkozó szülő egyedül gyakorolja vagy az A) vagy a B) táblázatot kell kitölteni, a másikat az ügyintéző áthúzza. Az egyedüli felügyeletet a szülőnek kell igazolnia.
A nyilatkozatban közölt adatokat a jegyző kizárólag a halmozottan hátrányos helyzet meghatározására, az óvodai, iskolai körzethatároknak a jogszabályban előírtak szerinti kialakításához használhatja fel, továbbá a szülő írásbeli hozzájárulása esetén a nyilatkozatot megküldi a nevelési-oktatási intézménynek.
Szülőre vonatkozó nyilatkozat:
Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a tanulmányaimmal kapcsolatos adatok megfelelnek a valóságnak:
…………………………….
nyilatkozó szülő
………………………..
nyilatkozó szülő
1. Hozzájárulok ahhoz, hogy a jegyző a nevelési-oktatási intézmény részére a nyilatkozatot másolatban megküldje és a nevelési-oktatási intézmény a nyilatkozaton szereplő személyes adatokat jogszabályban meghatározott módon kezelje, továbbá a jegyző a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság, a halmozottan hátrányos helyzet megszűnéséről, a nevelési-oktatási intézményt tájékoztassa: igen/nem.
2. Tudomásul veszem azt, ha a hozzájárulásomat nem adom meg, de a nevelési-oktatási intézményt tájékoztatom a halmozottan hátrányos helyzet fennállásáról, köteles vagyok a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság, a hátrányos helyzet megszűnéséről tájékoztatni a közoktatási intézményt.
……………………………….
nyilatkozó szülő
………………………….
nyilatkozó szülő
Kelt: ...........................év .............hó .....nap
………………………….
ügyintéző6
6 Az ügyintéző aláírásával igazolja, hogy a szülők személyazonosságáról, illetve a szülői felügyelet gyakorlásának a módjáról meggyőződött.

Tartalomjegyzék